Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Вітвіцький Володимир Валентинович. Організаційно-економічні основи формування і розвитку нормативних систем в агропромисловому виробництві України: дисертація д-ра екон. наук: 08.07.02 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Вітвіцький В.В. Організаційно-економічні основи формування і розвитку нормативних систем в агропромисловому виробництві України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК - Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003.

У дисертації досліджуються теоретико-методологічні основи формування і розвитку нормативних систем в агропромисловому виробництві України в умовах трансформації економіки, їх сутність, концепції розвитку економічних норм і нормативів. Висвітлюються концептуальне і методологічне середовище функціонування норм і нормативів, системний підхід до їх формування і розвитку, класифікація нормоутворюючих чинників, послідовність розробки та вимоги до нормативних матеріалів.

Визначені принципи формування норм і нормативів як вихідної основи відтворення національної нормативної системи економічних норм і нормативі АПК, адекватних ринку. Удосконалена система обґрунтування норм і нормативів з урахуванням не тільки традиційно використовуваних внутрішніх та природних чинників, а й чинників зовнішнього по відношенню до підприємств середовища (ринку).

Розкрито природу основної суперечності перехідного періоду між державою - ініціатором демократизації формування внутрішньогосподарських нормативних систем та підприємствами, які з економічних причин та внаслідок наукомісткості цих розробок не можуть створити власну нормативну базу.

Пропонується концепція збирання вихідних даних на основі паспортизації та організаційно-методологічні основи проектування нормативних систем. Розкрито принципи і ефективність реінжинірингу в управлінні нормативною мережею Мінагрополітики України, принципи функціонування інформаційної нормативної системи АПК. Сформовано принципово нову модель нормативних показників у системі інформаційних зв’язків з іншими функціями управління.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми формування та розвитку систем економічних норм і нормативів, здійснено розробку науково-прикладних підходів і моделей, що забезпечують теоретичне і практичне використання ресурсного потенціалу. Одержані в ході досліджень результати підтверджують гіпотезу, покладену в їх основу, а мета і завдання досліджень дають можливість зробити основні висновки.

1. У перехідний період до ринкових відносин при вирішенні таких ключових проблем, як зміна форм власності та механізму господарювання, певна кількість питань, пов’язаних з налагодженням виробничої діяльності підприємств, не вирішуються самі собою на принципах саморегулювання. Виробнича діяльність підприємств, насамперед система управління, потребують швидкого і докорінного реформування. Нормуванню як специфічній сфері управління в сучасних умовах також необхідні радикальні зміни для вирішення більшості макро- і мікроекономічних проблем передусім для підвищення продуктивності виробництва.

Управління діяльністю соціальних груп і окремих суб’єктів господарювання шляхом встановлення і використання правил (норм), які їх регламентують, можна розглядати як особливий нормативний метод управління.

2. У планово-адміністративній системі управління принцип обов'язковості виконання норми був доведений до рівня норми-директиви. Директивність встановлюваних норм, обов’язковість їх виконання кожним об'єктом управління стала одним з основних принципів економічного нормування. Норма-директива набула глобального поширення в економіці. У встановленні таких норм щоразу проявлявся суб'єктивізм, часом вони втрачали наукову обґрунтованість, недостатньо відбивали інтереси суб'єктів господарювання. Водночас не приділялось належного значення універсальній вимірювальній функції норм, адже вона є нормою-мірою, і не завжди нормою-директивою.

3. Перехід від директивного нормування до метрологічного становить найхарактернішу рису перебудови нормативного методу управління економікою, в якій найвиразніше проявляється демократична сутність даного процесу. При цьому вимірювальна функція норм у цей період стає головною, що і дозволяє застосувати концепцію метрологічного нормування в економіці. Крім того, економічне нормування в умовах переходу до ринкової економіки передбачає системний підхід до формування і використання норм і нормативів. Він полягає не тільки в тому, щоб навести порядок у їх розташуванні, всебічно враховувати взаємозв'язки, а й забезпечувати вирішення відповідних завдань. Головне - він дозволяє розкрити резерви зростання ефективності нормативних систем і виробництва.

4. Для ефективного функціонування суспільства важливо використовувати три основні групи норм: економічні, моральні, правові. Вони різні за своєю природою і змістом, але доповнюють одна одну. Без підвищення морального рівня суспільства не вирішити завдань його перетворення. Ринкова економіка не може успішно розвиватися, якщо норми моралі, формуючись у свідомості людей, не запобігатимуть негативним явищам у суспільстві.

5. Економічні норми, які входять до основних груп норм, необхідних для системного нормативного функціонування суспільства, доцільно відокремити в систему, що відбиває суспільні відносини у процесі відтворення. Завдання системного підходу до нормування полягає у забезпеченні за допомогою норм ефективного управління чотирма фазами відтворення - виробництвом, розподілом, обміном і споживанням. Тому систему економічних норм можна представити як таку, що складається з чотирьох основних підсистем, у кожній з яких норми виступають як економічні заходи виробництва, розподілу, обміну і споживання.

6. На верхніх рівнях управління кількість традиційно використовуваних норм значно зменшується. Але зростає роль нормативної бази для вирішення стратегічних завдань державного регулювання ринкової економіки АПК, а також розрахунків для державних потреб. З розвитком ринкового саморегулювання втручання державних органів управління у господарську діяльність підприємств скорочується і зводиться в основному до встановлення нормативних актів, що визначають правила господарювання і мають стратегічний характер.

7. На відмінну від доринкової методології формування нормативних систем нормоутворюючі чинники, що впливають на величину економічних НіН, пропонується класифікувати на три групи (внутрішні, природно-біологічні і зовнішні), які мають тринаправлений ієрархічно послідовний характер впливу на величину норми і нормативу. При цьому, забезпечуючи тринаправлений рух в обґрунтуванні і розробці НіН, підприємство об’єктивно зацікавлене в економії не тільки живої праці (як було в минулому), а й уречевленої (абстрактної) залежно від конкретних величин пропозиції на товарних ринках. На основі класифікації нормоутворюючих чинників формується класифікація нормативних матеріалів, яка поділяється за призначенням на чотири групи за видами по нормативних режимах роботи механізмів і устаткування, витратами сировини, матеріалів, коштів тощо та показниками природно-біологічних чинників та зовнішнього середовища, за ступенем укрупнення (диференційовані й укрупнені).

8. Методологія системного обґрунтування норм логічно випливає з принципів процесу нормоутворення і являє собою всебічну системну оцінку варіантів нормативних значень в оптимізованих процедурах пристосування внутрішніх чинників до динаміки ринкового середовища.

Нормування повинне здійснюватися по п’ятьох напрямах обґрунтування: маркетингове, економічне, технологічне, психофізіологічне, соціальне. При цьому для кожного напряму розробляються (чи адаптуються) відповідні конкретні методичні підходи і рекомендації, довідники тощо, які застосовуються для різних рівнів нормативно-дослідної діяльності.

9. У межах методологічного забезпечення формування і розвитку економічних НіН проведено удосконалення методик щодо створення систем прикладних програм розробки нормативних матеріалів та об’єднання інформаційних ресурсів структурних підрозділів організації і створення інтегрованої корпоративної інформаційної системи управління, яка функціонує в реальному масштабі часу, ґрунтується на об’єктивних даних про фінансові і матеріальні потоки по всіх сферах господарської діяльності підприємств АПК, що забезпечує загальне зниження витрат і гнучке реагування на зміни ринкової ситуації.

10. Запропонована концепція паспортизації умов виробництва є вихідною методологічною основою для розроблення і проектування системи економічних норм і нормативів у галузях агропромислового комплексу. Вона дає можливість значно зменшити затрати часу, матеріальні, фінансові ресурси на проведення досліджень при розробці НіН, а також оптимізувати технологічно-організаційні моделі виробництва, виходячи з їх конкретних значень, планува-

ти розроблення міжгалузевих регіональних збірників нормативних матеріалів, які слугують основою для створення систем норм і нормативів підприємства.

11. Структурна системна перебудова функціонування нормативної мережі, запровадження нових концепцій, методологічних і методичних підходів, автоматизованих інформаційних систем дали можливість підвищити економічну ефективність розроблення систем економічних норм і нормативів, їх впровадження у виробництво. Завдяки цьому обсяги розроблення нормативних матеріалів збільшилися в 4,3 раза при зменшенні чисельності виконавців майже в 1,3 раза. Загальна сума економії коштів на розроблення нормативних матеріалів становить 344,4 млн. грн. Крім того, у підприємствах, в яких запроваджена нормативна система, витрати на одну тонну продукції нижчі порівняно з галузевими нормативами: у рослинництві - на 12,5-35,7%, у тваринництві - на 1,3-7,1%.

Публікації автора:

Монографії і книги

1. Вітвіцький В.В. Комплексна оцінка систем економічних норм і нормативів. – К. Центр “Агропромпраця”, 1999. – 234 с.

2. Вітвіцький В.В. Управління галузевими системами економічних норм і нормативів в АПК. – К.: Центр “Агропромпраця”, 2001. – 586 с.

3. Вітвіцький В.В. Інформаційна система нормування в АПК України. – К.: ТОВ “Комплекс Віта”, 1998. – 94 с.

4. Вітвіцький В.В. Методологія встановлення нормативної трудомісткості// В кн.: Моделювання, проектування і оптимізація трудових затрат на виробництві молока/ В.В.Вітвіцький, Г.А.Нагорна. – К.: Центр “Агропромпраця”, 1999. – С. 3-45.

5. Вітвіцький В.В. Дослідження залежності трудомісткості переробки буряків від впливу нормоутворюючих чинників// В кн.: Проектування оптимальних моделей трудових затрат на виробництво цукру/ В.В.Вітвіцький, Т.В.Шутюк. – К.: Центр “Агропромпраця”, 2001. – С. 4-37.

6. Вітвіцький В.В. Нормування праці та його роль у визначенні розміру оплати праці// В. кн.: Оплата праці в сільськогосподарському виробництві/ О.А. Аврамчук, О.Д. Балан, В.В.Вітвіцький та ін. – К.: Центр “Агропромпраця”, 2000. – С. 57-92.

7. Вітвіцький В.В. Основні вимоги до науково обґрунтованих норм праці// В кн.: Нормування кінно-ручних робіт/ В.В. Вітвіцький, Н.М. Семененко. – К., 2000. – С. 3-37.

8. Вітвіцький В.В. Кадрове забезпечення сільського господарства// В кн.: Реформування соціальної сфери села: організаційно-методичні засади / За ред. П.Т. Саблука . – К.: ІАЕ УААН, 2000. – С. 169-183.

9. Вітвіцький В.В. Системний підхід до розробки економічних норм і нормативів у галузях АПК //В кн.: Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. – Ч. 1. /За ред. П.Т. Саблука. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С. 310-313.

10. Вітвіцький В.В. Нормативи затрат праці на виробництво продукції рослинництва і тваринництва// В кн.: Економічний довідник аграрника /За ред. Ю.Я.Лузана, П.Т.Саблука. – К.: Преса України, 2003. – С. 533-542.

11. Вітвіцький В.В. Концепція реформування оплати праці в Україні// В кн.: Соціально-трудові відносини в умовах реформування агропромислового комплексу: Запитання, відповіді/ О.А. Аврамчук, В.В. Вітвіцький, В.М. Голик та ін. – К.: НДІ “Украгропромпродуктивність”, 2003. – С. 11-35; 115-276.

12. Вітвіцький В.В. Заробітна плата// В кн.: Економічний довідник державного службовця/ В.М. Вакуленко, В.В. Вітвіцький, У.Ф. Гребіденко та ін. – К., 2003. – С. 219-227.

Підручники і навчальні посібники

13. Вітвіцький В.В. Статистика ресурсів і ефективності сільськогосподарського виробництва// В кн.: Статистика: Підручник/ О.А. Бугуцький, А.Т. Опря, В.В. Вітвіцький та ін. – К.: ТОВ “Комплекс Віта”, 1999. – С. 362-385.

14. Вітвіцький В.В. Заробітна плата// В кн.: Матеріальний добробут сільських жителів: Навч. посіб. /За ред. П.Т.Саблука, М.К.Орлатого. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 82-152.

15. Вітвіцький В.В. Освіта і культура// В.кн.: Соціальна інфраструктура села: Навч. посіб. /За ред. П.Т.Саблука, М.К.Орлатого. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 185-228.

16. Вітвіцький В.В. Умови праці та використання фонду робочого часу// В кн.: Населення і трудові ресурси села: Навч. посіб. /За ред. П.Т.Саблука, М.К.Орлатого. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 198-228.

Статті у наукових фахових виданнях

17. Вітвіцький В.В. Науково-методичне забезпечення нормування праці в період ринкової трансформації суспільства //Україна: аспекти праці. – 2000. – № 8. – С. 42-45.

18. Вітвіцький В.В. Мотивація праці в умовах економічної реформи //Економіка АПК. – 2000. – № 12. – С. 79-82.

19. Вітвіцький В.В. Проблеми реформування оплати аграрної праці //Агроінком. – 2001. – № 1-3. – С. 22-25.

20. Вітвіцький В.В. Реінжиніринг у нормативній мережі на підприємствах аграрного сектора України //Україна: аспекти праці. – 2001. – № 2. – С. 38-40.

21. Вітвіцький В.В. Нормування в управлінні економікою //Управління сучасним містом. – 2001. – № 1-3. – С. 5-12.

22. Вітвіцький В.В. Оптимізація трудових затрат на виробництві молока //Економіка АПК. – 2001. – № 2. – С. 51-58.

23. Вітвіцький В.В. Реформування трудових відносин у сільському господарстві // Україна: аспекти праці. – 2001. – № 4. – С. 22-25.

24. Вітвіцький В.В. Нормування праці та інформаційні технології //Агроінком. – 2001. – № 4-6. – С. 32-35.

25. Вітвіцький В.В. Нормативно-дослідній мережі Міністерства аграрної політики України 45 років //Економіка АПК.– 2001. – № 6. – С. 11-21.

26. Вітвіцький В.В., Павленко В.В. Реформування трудових відносин в АПК //Вісник ХДАУ. – 2001. – № 6. – С. 182-185. (висвітлено концепцію реформування оплати праці в АПК).

27. Вітвіцький В.В. Системи економічних норм і нормативів у галузях АПК //Україна: аспекти праці. – 2001. – № 7. – С. 43-46.

28. Вітвіцький В.В., Солошонок А.Л. Харчова промисловість: стан і проблеми нормування праці //Економіка АПК. – 2001. – № 7. – С. 22-25 (досліджено проблеми нормування праці і впровадження економічних НіН у харчовій промисловості).

29. Вітвіцький В.В., Цивін М.Н. Бази знань на основі інформаційних ресурсів системи економічних норм і нормативів в галузях АПК //Вісник ХДАУ. – 2001. – № 9. – С. 85-88 (висвітлено основні положення формування нормативної бази з праці в АПК на основі інформаційних ресурсів системи економічних НіН).

30. Вітвіцький В.В., Шутюк Т.В. Оптимізація затрат праці в цукробуряковому підкомплексі України в ринкових умовах //Економіка АПК. – 2001. – № 11. – С. 64-67 (викладено методику оптимізації норм затрат праці в ринкових умовах).

31. Вітвіцький В.В. Нормування праці, обмін і контроль на підприємствах //Вісник Чернігівського державного технологічного університету. – 2001. – № 14. – С. 196-200.

32. Вітвіцький В.В., Котенко М.Д. Нормування в сільському будівництві: проблеми та перспективи //Економіка АПК. – 2001. – № 12. – С. 98-101 (обґрунтовано перспективні системи нормування в сільському будівництві).

33. Вітвіцький В.В. Проблеми реформування аграрної праці “Україна на порозі ХХІ століття: уроки реформ та стратегія розвитку”. – К.: НТУУ КПІ, 2001. – С. 313-314.

34. Вітвіцький В.В. Методологічні аспекти формування та використання систем економічних норм і нормативів //Економіка АПК. – 2002. – № 4. – С. 39-44.

35. Вітвіцький В.В., Павленко В.В. Аспекти мотивації праці сільськогосподарських товаровиробників в умовах економічної реформи //Україна: аспекти праці. – 2002. – № 5. – С. 42-46 (обґрунтовано основні складові підвищення мотивації праці на підставі застосування економічних НіН).

36. В.В. Вітвіцький. Формування і розвиток нормативних систем в агропромисловому виробництві //Економіка АПК. – 2003. – № 2. – С. 65-70.

37. Вітвіцький В.В., Лобастов І.В. Оптимізація моделей нормативів витрат пального на механізованих польових роботах //Вісник аграрної науки. – 2003. – № 2. – С. 70-73 (викладено методику визначення поопераційних та погодинних витрат палива для тракторів різних марок).

38. Вітвіцький В.В. Наукові аспекти нормативної продуктивності праці у тваринництві // Україна: аспекти праці. – 2003. – № 7. – С. 48-51.

39. Вітвіцький В.В. Наукові основи розвитку нормативних систем в агропромисловому виробництві //Управління сучасним містом. – 2003. – № 7-9 (11). – С. 96-100.

40. Вітвіцький В.В. Інформаційна система управління продуктивністю АПК України //Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 9 (27). – С. 32-43.

41. Вітвіцький В.В. Методологія формування напруженості нормативів продуктивності праці в агропромисловому виробництві //Економіка АПК. – 2003. – № 9. – С. 22-27.

Рекомендації, методики

42. Вітвіцький В.В. Теоретичні основи нормування механізованих робіт у рослинництві та комплектування машинно-тракторних агрегатів// В кн.: Нормування праці та витрат палива на механізованих польових роботах/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К.: ТОВ “Комплекс Віта”, 1998. – С. 3-101.

43. Вітвіцький В.В. Завдання паспортизації маршрутів перевезення загальногосподарських вантажів// В кн.: Паспортизація маршрутів перевезення загальногосподарських вантажів/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К.: Центр “Агропромпраця”, 1999. – С. 3-17.

44. Вітвіцький В.В. Основні положення організації нормування праці механізованих робіт у садівництві та виноградарстві// В кн.: Паспортизація багаторічних насаджень/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К., 1999. – С. 3-23.

45. Вітвіцький В.В. Завдання паспортизації сільськогосподарських угідь та значення нормоутворюючих факторів // В кн.: Паспортизація сільськогосподарських угідь/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К., 1999. – С. 3-25.

46. Вітвіцький В.В. Системний підхід до розробки норм витрат матеріалів// В кн.: Методичні рекомендації по розробці норм витрат матеріалів у агоропромисловому будівництві/ В.В. Вітвіцький, П.Н. Глонь, М.Д Котенко., В.І. Пащенко. – К.: – Центр “Агропромпраця”, 2000. – С. 4-12.

47. Вітвіцький В.В. Розробка операційних нормативів затрат праці на будівельні ручні процеси// В кн.: Методичні рекомендації по розробці операційних нормативів затрат праці у будівництві/ В.В. Вітвіцький, П.Н. Глонь, М.Д. Котенко та ін. – К., 2000. – С. 6-21.

48. Вітвіцький В.В. Методика розрахунку норм обслуговування і виробітку// В кн.: Нормування праці у вівчарстві/ В.В.,Вітвіцький, В.М. Голик, Т.В. Панчук. – К., 2000. – С. 3-4; 14-20; 41-46; 66-71; 78-79.

49. Вітвіцький В.В. Розрахунок норм обслуговування птиці// В кн.: Нормування праці у птахівництві/ В.В. Вітвіцький, В.М. Голик, Л.В. Шапаренко. – К., 2000. – С. 3-4; 27-40; 88-93.

50. Вітвіцький В.В. Особливості організації та суть нормування праці в скотарстві// В кн.: Нормування праці в скотарстві/ В.В. Вітвіцький, Г.А. Нагорна, В.М. Голик та ін. – К., 2000. – С. 3-5; 13-16; 52-65.

51. Вітвіцький В.В. Методика встановлення норм обслуговування за матеріалами спостереження// В кн.: Нормування праці у свинарстві/ В.В. Вітвіцький, Г.А. Нагорна. – К., 2000. – С.83-104.

52. Вітвіцький В.В. Визначення економічних нормативів для проведення експертизи тимчасових граничних оптових цін на продукцію сільськогосподарського машинобудування// В кн.: Методика визначення економічних нормативів для проведення експертизи тимчасових граничних оптових цін на продукцію сільськогосподарського машинобудування/ В.В. Вітвіцький, В.В. Грицишина. – К.: Центр “Агропромпраця”, 2001. – С. 5-51.

53. Вітвіцький В.В. Основні положення та послідовність розробки нормативів// В кн.: Методичні рекомендації по розробці нормативів часу та визначенню чисельності працівників державної служби з карантину рослин/ В.В. Вітвіцький, Н.М. Семененко, О.М. Мовчан. – К.: Центр “Агропромпраця”, 2002. – С. 4-19.

54. Вітвіцький В.В. Моделювання нормативів витрат палива// В кн.: Моделювання нормативів витрат палива тракторами сільськогосподарського призначення/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К.: НДІ “Украгропромпродуктивність”, 2003. – С. 4-18.

55. Вітвіцький В.В. Теоритичні основи моделювання тягових характеристик тракторів// В кн.: Моделювання тягових характеристик/ В.В. Вітвіцький, І.В. Лобастов. – К.: НДІ “Украгропромпродуктивність”, 2003. – С. 4-35.

56-207. Інші наукові публікації, пов’язані з дослідженням проблем формування і розвитку нормативних систем, організації та управління виробництвом.