Подколзіна Марія Василівна. Організаційно-економічні основи розробки формулярної системи фармацевтичного забезпечення хворих на стенокардію за умов обов'язкового та добровільного медичного страхування: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Національна фармацевтична академія України. - Х., 2002. - 188арк. - Бібліогр.: арк. 148-160.
Анотація до роботи:
Подколзіна М.В. «Організаційно-економічні основи розробки формулярної системи фармацевтичного забезпечення хворих на стенокардію в умовах обов’язкового і комерційного медичного страхування». - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01. - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Національна фармацевтична академія України, Харків, 2001 рік.
Теоретично обгрунтований і експериментально доведений новий методичний підхід до вдосконалення фармацевтичного забезпечення хворих на стенокардію, розроблений на основі організаційного моделювання фармацевтичної допомоги в межах обов’язкового і добровільного медичного страхування, а також доказово визначений за результатами фармакоекономічних досліджень з питань розвитку фармацевтичного ринку лікарських засобів антиангінальної дії, створення і впровадження в практику складових формулярної системи. Спрямований на стандартизацію медикаментозної допомоги системний підхід дає змогу підвищіти її ефективність і доступність в умовах обмеженого фінансування в системі медичного страхування, а опрацьовані фармакоекономічні стандарти дозволяють планувати споживання лікарських засобів на різних рівнях управління, а також здійснювати контроль за їх призначенням і фінансовими потоками з боку страховиків і страхувальників.
Теоретично обгрунтований і експериментально доведений новий методичний підхід до вдосконалення фармацевтичного забезпечення, розроблений на основі організаційного моделювання структури і взаємодії блоків системи надання фармацевтичної допомоги в межах обов’язкового і комерційного медичного страхування, запропонований підхіддоказово визначений за результатами фармакоекономічних досліджень з питань розвитку фармацевтичного ринку лікарських засобів антиангінальної дії, створення і впровадження в практику складових формулярної системи (фармацевтичного формуляра) фармакотерапії стенокардії.
Аналіз законодавчої бази і літературних джерел з питань розвитку системи ОЗ дозволив визначити проблеми з забезпеченням конституційних прав громадян, що негативно відбилися на стані фармацевтичної допомоги і показав, що реальним виходом з кризового стану є впровадження ОМС. Доведена необхідність відокремлення блоків моделей фармацевтичної допомоги в структурі ОМС і визначена їх взаємодія.
На основі аналізу ринку ЛЗ антиангінальної дії встановлено, що серед 30 країн–постачальників Україна поділяє п’яте місце з Болгарією, Великою Британією та Фінляндією (по 3,8% асортиментних позицій). Найефективніше на визначеному сегменті ринку працює Німеччина (28% внутрішньогрупового асортименту, 10 фірм–виробників), друге місце посідає Індія (8%, 7 фірм), третє – Угорщина (6%, 3 фірми), під 250 торговими назвами 80 фірм пропонують препарати 35 міжнародних назв, у тому числі 11, що виробляють підприємства України. Показники асортиментних позицій БКК, венозних вазодилятато-рів і b–адреноблокаторів знаходиться у такому співвідношенні: 42,6% : 29,2% : 28,2%. Встановлено, що наша промисловість не виробляє ЛЗ дуже важливих для кардіології, а саме: b–адреноблокатори неселективні з ВСА; b1–селективні без ВСА; комбіновані препарати, що містять b–адреноблокатори; блокатори кальцієвих каналів 3–го типу, похідні бенздіазепіну; блокатори a–адренорецепторів; препарати, що подовжують потенціал дії. Надані рекомендації з розширення асортименту ЛЗ у визначеному напрямку.
Методом експертної оцінки ЛЗ антиангінальної дії визначено 79 препаратів страхової рецептури з яких до основного переліку рекомендовано 36 (45,6%), у тому числі 10 вітчизняного виробництва, і до додаткового 43 (54,4%). Виключно імпортними засобами представлений основний страховий перелік b–адреноблокаторів неселективних з ВСА та селективних без ВСА.
Аналіз факторів, що впливають на динаміку цін і коефіцієнти їх ліквідності показав, що підвищення курсу долара США більш адекватно позначається на цінах препаратів вітчизняного виробництва. Для імпортованих такої закономірності не спостерігається: при збільшенні вартості долара на 73% – ціни підвищувались на 150 – 270%.
За даними розрахунку коефіцієнта адекватності ціни платоспроможності споживачів, показано, що для перших зміна ціни відбувається пропорційно зміні заробітної плати, що забезпечує їх доступність і гарантує попит, стимулюючи пропозиції (15 – 30 фірм). Для других не виявлено ніякої закономірності — вони у 2–7 разів вище, що негативно впливає на попит імпортних препаратів.
За даними аналізу фармацевтичного забезпечення хворих на стенокардію встановлено, що протягом останніх 5–и років призначалося 120 препаратів (86 міжнародних назв) 14 фармакологічних груп. Основна група - ЛЗ антиангінальної дії (37,5%), які становлять 69% від засобів серцево–судинної дії. Співвідношення нітропрепаратів, БКК і b–адреноблокаторів становить 43,9% : 36,6% : 19,5% відповідно. Ступінь використання існуючого асортимента лікарських засобів ААД (316 препаратів) становить лише 38%.
На основі визначених методичних підходів створено модель фармацевтичного формуляра ЛЗ антиангінальної дії, до складу якого входять переліки страхової рецептури, обгрунтовані моделі схем фармакотерапії і моделі фармакоекономічних стандартів лікування стенокардії II–IV ФК, а також формулярний довідник ЛЗ антиангінальної дії.
Доведено, що запропонований системний підхід, спрямований на стандартизацію медикаментозної допомоги, дає змогу підвищити її ефективність і доступність в умовах обмеженого фінансування фармацевтичних послуг, а опрацьовані фармакоекономічні стандарти терапії дозволяють планувати споживання ЛЗ на різних рівнях управління, а також здійснювати жорсткий контроль за призначеннями ЛЗ і фінансовими потоками в системі МС.
Встановлено, що з 180 експертів 76% не задоволені рівнем забезпеченості цілеспрямованою інформацією. Нами сформований формулярний довідник лікарських засобів антиангінальної дії, який містить їх класифікацію, основну клінічно–орієнтовану фармакологічну інформацію, фармакотерапевтичні, фармакокінетичні особливості, а також застереження з побічної та небажаної дії при сумісному застосуванні препаратів і розроблена автоматизована інформаційно–пошукова система “Допомога лікарю”.
Тема дисертації відображена в публікаціях:
Вопросы теории и практики фармацевтического обслуживания больных основными нозологиями в условиях страховой медицины / Немченко А.С., Панфилова А.Л., Подколзина М.В., Дмитриевская И.Д., Стариков В.И., Дмитриевский Д.И., Жирова И.В., Чигринова М.Г., Подколзина Р.И., Солдатова А.Ф. // Провизор. – 1998. – №21. – С. 18–21.
Немченко А.С., Дмитрієвський Д.І., Подколзіна М.В. Аналіз розвитку правової бази обов’язкового медичного страхування в Росії // Вісник фармації. – 1999. – №1(19). – С.96-100.
Подколзіна М.В., Немченко А.С., Дмитрієвський Д.І. Дослідження ринку антиангінальних і антиаритмічних лікарських засобів в Україні // Фармац. журн. – 1999. – №3. – С.7-11.
Подколзина М.В., Немченко А.С., Дмитриевский Д.И. Определение страхового перечня препаратов (основного и дополнительного) специальной терапии стенокардии // Провизор. – 1999. – №13. – С.24-27.
Немченко А.С., Подколзіна М.В. Фармакоекономічне дослідження доступності лікарських засобів антиангінальної та антиаритмічної дії. // Клінічна фармація. – 2000. – т.4, №4. –С.78.
Подколзина М.В., Немченко А.С. Фармакоэкономический анализ: Проблемы доступности сердечно–сосудистых лекарственных средств // Провизор. – 2000. – № 6. – С.20–22.
Немченко А.С., Подколзіна М.В. Фармакоекономіка: методичні підходи до визначення моделі фармацевтичного формуляра // Ліки Украіни. – 2001. – №3. – С.9–12; №4. – С.14–16.
Немченко А.С., Подколзіна М.В., Дмитрієвський Д.І. Маркетингове дослідження лікарських засобів антиангінальної і антиаритмічної дії. Методичні рекомендації. – Харків, 1999. – 41с.
Немченко А.С., Подколзіна Р.І., Подколзіна М.В. Проблеми доступності лікарської допомоги амбулаторним хворим при серцево-судинних захворюваннях // Сучасні проблеми фармації: Матеріали наук.-практ. конф., 1994 р. – Харків, 1994. – С.125.
Дмитрієвський Д.І., Подколзіна Р.І., Подколзіна М.В. Правове забезпечення медичного страхування в Росії // Досягнення сучасної фармації – в медичну практику: Матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 75-річчю УкрФА, 3-4 жовт. 1996 р. – Харків, 1996. – С.388.
Подколзіна М.В., Немченко А.С., Володимирова М.В. До питання про формування бази даних при вирішенні проблеми фармацевтичного забезпечення в умовах страхової медицини // Досягнення сучасної фармації – в медичну практику: Матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 75-річчю УкрФА. 3-4 жовт. 1996 р. – Харків, 1996. – С.409.
Подколзіна М.В., Немченко А.С. Аналіз формування фармацевтичного ринку -адреноблокаторів в Україні // Актуальні проблеми фармацевтичного маркетингу: Тез. докл. республіканської наук.-практ. конф., 1999 р. – Харків, 1999. – С. 57-59.
Концепция страховой рецептуры в Украине / А.С.Немченко, М.В.Подколзина, И.В.Жирова, Дмитриевская И.Д., Панфилова А.Л. – В кн.: VII Конгресс фармацевтов и медиков. Ялта, 2000. – С. 23–26.