Корж Юлія Вікторівна. Організаційно-економічні принципи застосування гіполіпідемічних препаратів у лікуванні ішемічної хвороби серця : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Корж Ю.В. Організаційно-економічні принципи застосування гіполіпідемічних препаратів у лікуванні ішемічної хвороби серця. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01. – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2009.
Дисертація присвячена обґрунтуванню сучасних науково-методичних підходів оптимізації фармацевтичного забезпечення гіполіпідемічними препаратами хворих на ІХС з організаційно-економічної точки зору, відповідно до вимог Національної лікарської (фармацевтичної) політики, шляхом розробки та створення відповідних переліків лікарських засобів, які враховують особливості системи охорони здоров'я та фармації.
За результатами проведеного фармакоекономічного аналізу гіполіпідемічних препаратів та експертної оцінки сформовано рекомендований формулярний перелік лікарських препаратів гіполіпідемічної дії, необхідних для лікування ІХС, та запропоновано формулярний довідник, страхові переліки (основний та додатковий) статинів.
У сукупності одержані результати становлять наукову і методичну основу для практичного вдосконалення фармацевтичного забезпечення гіполіпідемічними препаратами хворих на ІХС.
Вперше на основі організаційно-економічних досліджень теоретично та експериментально доведені наукові засади щодо вдосконалення фарма-цевтичного забезпечення гіполіпідемічними препаратами хворих на ІХС, а також запропоновано рекомендований формулярний перелік, формулярний довідник, страхові переліки (основний та додатковий) препаратів статинів.
Аналіз показників захворюваності та смертності населення від ССЗ за 2000 – 2007 роки свідчить про значний темп росту цих показників. У структурі загальної смертності населення України, за даними 2007 року, смертність від ССЗ займає перше місце. Існує значна регіональна розбіжність кількості випадків захворюваності на ССЗ (з найвищими показниками в областях центрального та західного регіону, найнижчими – північно-східного регіону).
За результатами маркетингового дослідження встановлено, що за період 2000-2008 рр. на фармацевтичному ринку з групи гіполіпідемічних препаратів були присутні лише статини, спостерігалась стійка тенденція до збільшення кількості зареєстрованих торгових назв як у цілому, так і у вітчизняному асортименті ЛЗ. Препарати за середньою оптовою ціною були розподілені на три групи. Розрахований груповий індекс () середніх оптових цін за ціновими групами показав, що найбільше збільшення ціни спостерігалось за третьою ціновою групою – на 12,20 %.
Аналіз показника доступності та коефіцієнта адекватності платоспро-можності для препаратів статинів дозволяє стверджувати про збільшення їх доступності, що є наслідком того, що значення індексу росту цін на ЛЗ не перевищувало значення індексу росту середньої заробітної плати в Україні. В сучасних умовах економічної кризи можна прогнозувати негативні зміни цих показників.
За даними аналізу 2020 історій хвороб пацієнтів із діагнозом ІХС було встановлено, що лікарі призначали препарати 8 фармакотерапевтичних груп, найбільший показник частоти призначень мали препарати серцево-судинної дії (61,06% від загальної кількості лікарських призначень). Встановлено, що з групи гіполіпідемічних препаратів лікарями призначались лише препарати групи статинів. За результатами АВС, VEN та частотного аналізу за групою статинів були одержані такі дані: частота призначень склала 17,89% від призначень за групою серцево-судинних препаратів; всі препарати статинів за INN були були представлені у групах А, В, С та V за обсягами споживання. Найбільшу частоту призначень мали препарати групи симвастатину 66,84 % від загальної кількості призначень по групі гіполіпідемічних препаратів.
Проведений моніторинг вартості схем лікування хворих на ІХС з використанням статинів показав, що значна частина витрат (40,17-64,95%) припадає на гіполіпідемічну терапію, що потребує розробки та впровадження дійових механізмів компенсації вартості спожитих ЛЗ.
Розроблена модель «дерево рішень» дозволила встановити, що вартість медичної технології із застосуванням розувастатину (2753,90 грн) потребує менше витрат у порівнянні щодо медичної технології з аторвастатином (4199,99 грн) чи симвастатином (3379,32 грн).
Методом «мінімізації витрат» встановлено, що найменші витрати на курс лікування хворих на ІХС протягом одного року із групи симвастатину мають місце при застосуванні препарату Зоста табл., п/о 20 мг №50 («USV Limited»), за групою аторвастатину – Астин табл. 10 мг № 30 («Micro Labs»).
Фармакоекономічний аналіз за допомогою методу «витрати – ефективність» показав, що застосування Крестору «AstraZeneca» у лікуванні хворих на ІХС як для чоловіків, так і для жінок є більш ефективним і менш витратним. За результатами аналізу «витрати – корисність» було встановлено, що меншими витратами на одиницю корисності характеризується медична технологія з застосуванням аторвастатину в порівнянні з використанням медичних технологій з симвастатином та без статинів.
За результатами організаційно-економічних, фармакоекономічних дос-ліджень у рекомендований ФП ЛЗ гіполіпідемічної дії включено 4 препарати за INN та 21 ЛЗ за торговими назвами (з яких вітчизняні складають 19,05 %), а також запропоновано формулярний довідник ЛЗ групи статинів, що містить медичну та фармацевтичну інформацію.
Науково обґрунтований склад СП ЛЗ гіполіпідемічної дії за допомогою аналізу показника економічної доступності ЛЗ, яка визначалась як середня роздрібна вартість DDD препарату. Розроблений рекомендований основний СП ЛЗ містить 10 торгових назв препаратів, з яких вітчизняні складають 30 %, до складу додаткового СП ЛЗ увійшли 11препаратів. Співвідношення між препаратами вітчизняного та іноземного виробництва у ре-комендованому додатковому СП ЛЗ склало 9:91 % відповідно.
Публікації автора:
Єрмакович І.І. Гіполіпідемічна терапія і якість життя: фармакоекономічні аспекти / І.І. Єрмакович, В.А.Чернишов, Ю.В. Корж // Клінічна фармація. – 2006. – Т.10, №3. – С. 29–34. (Дисертант проаналізувала стан та проблеми медичної допомоги й фармацевтичного забезпечення гіполіпідемічними препаратами хворих на ІХС та фармакоекономічні аспекти раціоналізації цього процесу, підготувала статтю).
Панфілова Г.Л. Моніторинг вітчизняного ринку статинів як перспективної групи серцево-судинних засобів / Г.Л Панфілова, Ю.В. Корж // Фармаком. – 2008. – №1. – С. 106-112. (Дисертант представила результати маркетингового дослідження фармацевтичного ринкугіполіпідемічних препаратів, підготувала статтю).
Панфілова Г.Л. Клініко-економічний аналіз стану фармацевтичного забезпечення хворих на ішемічну хворобу серця / Г.Л Панфілова, Ю.В Корж // Запорожский медицинский журнал. – 2008. – №3 (48).– С. 149-154. (Дисертант представила результати дослідженняАВС/VЕN та частотного аналізу історій хвороб пацієнтів хворих на ІХС, підготувала статтю).
Панфілова Г.Л. Розробка організаційно-економічних заходів щодо включення статинів у формулярні переліки / Г.Л Панфілова, Ю.В Корж // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. – 2008. – Т.1, №2. – С. 48-54. (Дисертант представила результати експертної оцінки статинів, підготувала статтю).
Немченко А.С. Теоретичні підходи до формування страхової тарифної політики в умовах реформування вітчизняної охорони здоров’я та фармації / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Фармацевтичний часопис. – 2008. – №4 (8). – С. 74-80. (Дисертант представила результати аналізу даних спеціальної літератури з питань організації та функціонування національних систем охорони здоров’я й фармації за кордоном, брала участь у підготовці статті).
Панфілова Г.Л. Організаційно-економічні аспекти використання статинів при лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця : метод. рек. / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж. – Х., 2007. – 27 с. (Дисертант представила результати маркетингового дослідження ринку гіполіпідемічних препаратів, оцінила витрати на лікування ІХС на основі фармакоекономічного аналізу, оформила матеріал у вигляді методичних рекомендацій).
Панфілова Г.Л. Клініко-економічне обґрунтування включення статинів у формулярні переліки, що використовуються при лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця : метод. рек. / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж. – Х., 2008. – 21 с. (Дисертант на основі експертного опитування спеціалістів та результатів проведеного ретроспективного АВС/VЕN та частотного аналізів визначила перелік гіполіпідемічних препаратів, який може бути рекомендований до включення у формулярний та страховий переліки, оформила матеріал у вигляді методичних рекомендацій).
Немченко А.С. Фармакоекономічні аспекти фармакотерапії коронарного атеросклерозу / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок : матеріали II міжнар. наук.–практ. конф., (м. Харків, 12-13 жовт. 2006 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2006. – С. 220-222. (Дисертант представила фрагмент фармакоекономічного аналізу методом «витрати-ефективність», підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Дослідження асортименту гіполіпідемічних препаратів як перспективної групи в структурі формулярів хворих на коронарний атеросклероз / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Фармацевтичне право у системі правовідносин: держава – закон – виробник – лікар – пацієнт – провізор – ліки – контролюючі та правоохоронні органи : матеріали наук.–практ. конф., (м. Харків, 3 листоп. 2006 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2006. – С. 161-162. (Дисертант представила фрагмент результатів маркетингового дослідження ринку гіполіпідемічних препаратів, підготувала тези доповідей).
Немченко А.С. Фармакоекономічні аспекти фармакотерапії коронарного атеросклерозу / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Клінічна фармація в Україні : матеріали VI Всеукраїнської наук.–практ. конф., (м. Харків, 2007 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2007. – С. 189-190. (Дисертант представила фрагмент результатів аналізу схем лікування коронарного атеросклерозу, підготувала тези доповідей).
Немченко А.С. Фармакоекономічна оцінка застосування лікарських препаратів статинів при ішемічній хворобі серця / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Клінічна фармація в Україні : матеріали VIІ Всеукраїнської наук.–практ. конф. з міжнар. участю, (м. Харків, 15-16 листоп. 2007 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2007. – С. 76. (Дисертант представила фрагмент результатів фармакоекономічної оцінки статинів, підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Аналіз цінових характеристик лікарських засобів гіполіпідемічної дії / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Актуальні питання створення нових лікарських засобів : матеріали Всеукраїнської наук.–практ. конф. студентів та молодих вчених, (м. Харків, 17-18 трав. 2007р.). - Х.: Вид-во НФаУ, 2007. – С. 315-316. (Дисертант представила фрагмент результатів досліджень коефіцієнта ліквідності ціни на лікарські засоби гіполіпідемічної дії, підготувала тези доповідей).
Немченко А.С. Дослідження цінових характеристик статинів як перспективної групи серцево–судинних засобів / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Економічна освіта та наука: досвід та перспективи розвитку : матеріали наук.–практ. конф. до 10-річчя спеціальностей «Економіка підприємства» та «Маркетинг», (м. Харків, 2007 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2007. – С. 335–336. (Дисертант представила фрагмент результатів аналізу цінових характеристик статинів, підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Клініко-економічний аналіз стану фармацевтичного забезпечення хворих на ішемічну хворобу серця/ Г.Л., Панфілова, Ю.В. Корж // Формування Національної лікарської політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики : матеріалинаук.–практ. конф., (м. Харків, 14-15 берез. 2008 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С. 258-259. (Дисертант представила фрагмент результатів комплексного АВС/VEN та частотного аналізу лікарських призначень препаратів для лікування ІХС, підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Результати експертної оцінки сучасного асортименту статинів / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Сьогодення та майбутнє фармації : тез. доп. Всеукраїнського конгр., (м. Харків, 16-19 квіт. 2008 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С. 473. (Дисертант представила фрагмент результатів експертної оцінки статинів, підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Фармакоекономічна оцінка застосування статинів при ішемічній хворобі серця / Г.Л., Панфілова, Ю.В. Корж // Фармаэкономика в Украине: состояние и перспективы развития : матеріали наук.-практ. конф., (г. Харьков, 30 мая 2008 г.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С. 75-77. (Дисертант представила фрагмент результатів досліджень фармакоекономічної оцінки ефективності використання препаратів гіполіпідемічної дії при лікуванні ІХС, підготувала тези доповідей).
Панфілова Г.Л. Дослідження асортименту статинів в системі регулюючих переліків / Г.Л. Панфілова, Ю.В. Корж // Ефективність використання маркетингу та логістики фармацевтичними організаціями : матеріали наук.- практ. конф., м. Харків, (21 жовт. 2008 р.). - Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С. 105. (Дисертант брала участь у проведенні аналізу асортименту статинів в системі регулюючих переліків та підготовці тез).
Панфілова Г.Л. Дослідження якості життя хворих на ішемічну хворобу серця / Г.Л., Панфілова, Ю.В. Корж // Клінічна фармація в Україні : матеріали VIІI Всеукраїнської наук.- практ. конф. за участю міжнар. спеціалістів, (м. Харків, 6-7 листоп. 2008 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С.94. (Дисертантом у формі тез представила особисті результати досліджень щодо якості життя хворих на ІХС).
Панфілова Г.Л. Дослідження доступності статинів на вітчизняному фармацевтичному ринку / Г.Л., Панфілова, Ю.В. Корж // Сучасні досягнення фармацевтичної технології : матеріали першої наук.-практ. конф. за участю міжнар. спеціалістів, (м. Харків, 20-21 листоп. 2008 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2008. – С. 89. (Дисертант представила результати аналізу показників доступності на гіполіпідемічні препарати, підготувала тези доповідей).