Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


611. Оліфіренко Максим Михайлович. Організаційно-економічні засади становлення платіжних систем у країнах з перехідною економікою (на прикладі країн Центральної та Східної Європи): дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Оліфіренко М.М. Організаційно-економічні засади становлення платіжних систем у країнах з перехідною економікою (на прикладі країн Центральної та Східної Європи). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – організація управління, планування і регулювання економікою. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2004 рік.

В дисертаційному дослідженні проведено аналіз теоретичних засад організації та функціонування платіжних систем у країнах з ринковою економікою, визначено особливості національних моделей платіжних систем. Автором запропоновано сім загальних принципів побудови, організації та управління платіжними системами, які притаманні як для сталих систем, так і для систем у країнах з перехідною економікою. За допомогою математичної моделі доведено преваги розрахунків на базі RTGS систем. Проаналізовано особливості організації і функціонування платіжних систем у Польщі, Чехії і Угорщині та досліджено результати впровадження вимог міжнародних та європейських установ до організації національних платіжних систем. Виявлено особливості розвитку та сучасного стану платіжної системи в Україні, визначено ступінь зорієнтованості платіжної системи України на міжнародні та європейські стандарти і принципи.

Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволили автору зробити наступні найбільш важливі висновки, які характеризуються науковою новизною та мають теоретико-методологічне і науково-практичне значення:

1. У більшості розвинутих країн світу платіжна система складається з кількох самостійних систем, кожна з яких покликана задовольняти вимоги окремої платіжної сфери. Відповідно до характеру здійснюваних платежів розрізняють системи міжбанківських розрахунків, внутрішньобанківські платіжні системи, системи “клієнт–банк”, системи масових платежів. З огляду на більш вагому роль систем міжбанківських платежів в економіці будь-якої країни саме на них була спрямована основна увага дослідження.

2. Виділені в дослідженні сім загальних принципів організації та побудови платіжних систем притаманні як для розвинутих країн, так і для країн з перехідною економікою. Вони окреслюють вимоги щодо інфляційної стабільності економіки країни, технічного рівня платіжної системи, управління та оптимізації ризиків, правових рамок, офіційного моніторингу і контролю платіжних систем. Дотримання загальних принципів побудови платіжних систем забезпечує стабільність грошового обігу як у країнах з розвинутою, так і перехідною економікою.

3. Сучасна структура функціонуючих платіжних систем розвинутих країн світу наглядно демонструє превалююче використання валових розрахунків у режимі реального часу порівняно з системами, побудованими на основі чистих розрахунків, і підтверджує переваги перших.

4. Побудовано математичну модель на основі однорідних ланцюгів Маркова, за допомогою якої доведено переваги організації розрахунків на базі RTGS систем над розрахунками на чистій основі. При цьому показано, що, незважаючи на порівняно вищі операційні витрати, системи класу RTGS забезпечують найбільш високий рівень безпеки та захищеності від кредитних ризиків і ризиків ліквідності, що в умовах перехідної економіки відіграє вирішальне значення.

5. У сучасному світі чітко усвідомлюється необхідність збереження фінансової стабільності шляхом зміцнення відповідної інфраструктури, що є наслідком світових фінансових криз останніх двадцяти років. Причому на сьогоднішній день найбільш важливими та впливовими досягненнями в цьому контексті є вимоги міжнародних і європейських установ до національних платіжних систем.

6. У Чехії, де платіжна система країни побудована на основі єдиної системи CERTIS та обробляє усі без винятку міжбанківські платежі, знайдено важливий компроміс між ефективністю і вартістю системи. Угорський варіант побудови платіжних систем акцентує увагу на економії операційних коштів під час обробки роздрібних платежів та може бути рекомендований країнам з недостатніми ресурсами для побудови платіжної системи. Польща має найбільшу кількість компонентів національної платіжної системи. SORBNET є повноцінною системою RTGS, а системи чистих розрахунків явно не відповідають сучасним вимогам через їх слабкий захист від фінансових ризиків.

7. У контексті імплементації міжнародних та європейських принципів у Чехії, Угорщини та Польщі найбільш ефективною є чеська система платежів CERTIS. Можливо, в умовах окремої країни обробка усіх міжбанківських платежів за принципом RTGS може виявитись невиправдано дорогою, проте досвід Чехії це не підтверджує. Обидві угорські платіжні системи враховують та відповідають вимогам міжнародних і європейських принципів побудови платіжних систем. Угорщина демонструє приклад раціонального використання та економії операційних ресурсів за рахунок обробки роздрібних платежів у більш дешевій системі валових розрахунків. Польща має найбільш численну структурну побудову комплексу платіжних систем як із системою RTGS, так і системами чистих розрахунків. У Польщі більшість вимог ЄС щодо платіжних систем були впроваджені та виконуються. Проте існують такі положення, які виконуються не в повній мірі, зокрема принцип завершеності операцій та принцип повного покриття витрат.

8. Вірність стратегічного вибору моделі платіжної системи України була підтверджена за час її функціонування. Обрана концепція платіжної системи виявилась надійною та ефективною для економіки. Основним завданням реформування платіжної системи України є інтенсивний розвиток та популяризація валових розрахунків у режимі реального часу. За існуючої системи СТП важливим виявляється проведення роз’яснювальної роботи та залучення більшої кількості банків до таких розрахунків.

9. Платіжні системи України (СЕП та СТП) на сучасному етапі відповідають лише частині міжнародних та європейських стандартів і принципів. Це стосується використання для розрахунків активів, які є вимогами до центрального банку; основних засад з мінімізації фінансових та системних ризиків; високого рівня безпеки та операційної надійності; зручного для користувачів та ефективного для економіки способу виконання платежів тощо. Для вдосконалення систем потребує доопрацювання правова база, зокрема правило “нульового часу”, а в контексті комунітарних вимог – приведення технічних форматів розрахунків та майбутньої цінової політики СТП до вимог ЄС. Одним з пріоритетних напрямів розвитку платіжної системи України є стимулювання використання системи СТП з урахуванням рекомендацій та вимог ЄС.

Список опублікованих праць за темою дисертаційного дослідження.

У наукових фахових виданнях:

1 Оліфіренко М.М. Ключові засади побудови платіжних систем // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб.наук.праць. – Вип. 29. – Ч.3 – К.: Київський університет. – 2001. – С.63–68.

  1. Оліфіренко М.М. Основні принципи та проблеми створення платіжних систем // Стратегія економічного розвитку України: Наук. Зб. Вип. 4 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 311–317.

  2. Оліфіренко М.М. Порівняльний аналіз національних моделей платіжних систем країн з розвиненою ринковою економікою // Стратегія економічного розвитку України: Наук. Зб. Вип. 5 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 316–324.

  3. Оліфіренко М.М. Платіжна система та її вплив на економічні перетворення в Україні // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – Вип. 2. – К.: АПСВ Федерації профспілок України. – 2002. – С.160–163.

  4. Оліфіренко М.М. Особливості міжбанківської платіжної системи Чехії як фактор стабільності економіки країни // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. Вип. 6 (13) – К.: КНЕУ, 2002. – С. 24–31.

Матеріали наукових конференцій:

6. Оліфіренко М.М. Ефективна платіжна система як чинник розвитку бізнесу в Україні // Міжнародний бізнес в Україні: становлення та розвиток в умовах ринкової трансформації суспільства, 1–2 листопада 2001 р.: Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб.наук.праць. – Вип. 29. – Ч.4 – К.: Київський університет. – 2001. – С. 10–12.

7. Оліфіренко М.М. Роль коштів у розрахунках у роботі платіжної системи як складової економічного середовища // Міжнародний бізнес: адаптація до зовнішнього середовища, 10–11 жовтня 2002 р.: Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб.наук.праць. – Вип. 35. – Ч.1 – К.: Київський університет. – 2002. – С.106–108.

8. Оліфіренко М.М. Масові електронні платежі в Україні: проблеми та перспективи розвитку// Міжнародний бізнес: розвиток ринку інформаційно-комунікаційних технологій, 9–10 жовтня 2003 р. – К. – ІМВ. – 2003.