Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Рябих Олена Володимирівна. Організаційно-економічний механізм активізації інноваційної діяльності в промисловому виробництві: дисертація канд. екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Рябих О.В. Організаційно-економічний механізм активізації інноваційної діяльності в промисловому виробництві.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – Економіка промисловості. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена питанням формування організаційно-економічного механізму активізації інноваційної діяльності в промисловому виробництві. З позицій системного аналізу обґрунтовано необхідність реалізації інноваційної моделі розвитку промислового виробництва. Уточнено сучасний зміст інноваційної діяльності. Розроблено класифікацію факторів та напрямки активізації інноваційної діяльності суб'єктів і галузей промисловості.

Розроблено систему показників і методику оцінки ефективності інноваційних процесів в промисловості. Надано рекомендації відносно їх застосування в практичній діяльності.

Одержані в ході дослідження результати в сукупності вирішують важливе науково-практичне завдання – забезпечення ефективності промислового виробництва на основі активізації інноваційної діяльності. Основні висновки теоретичного та науково-практичного характеру і результати, які одержано в ході проведених досліджень, такі:

  1. Стан промислового комплексу країни обумовлює необхідність подальших розробок теоретичних основ і методологічних підходів для пошуку шляхів підвищення його ефективності.

  2. Світовий досвід розвитку показує, що в системі механізмів інтенсифікації промислового виробництва і підвищення ефективності визначальну роль відіграє інноваційна діяльність. В роботі представлено авторське формулювання категорії «інвестиційна діяльність», яку варто розуміти як сукупність наукових, технологічних та інших заходів, спрямованих на одержання нової або удосконаленої продукції, технології, організації і управління виробництвом.

  3. Визначено пріоритетні напрямки інноваційної діяльності в основу яких покладено розроблену класифікацію факторів, що впливають на функціонування суб'єктів і галузей промисловості. Установлено, що визначальними із них є техніко-технологічні фактори, які надають можливість досліджувати особливості їхньої системної взаємодії і взаємовпливи при оцінці ефективності промислового виробництва.

  4. На основі економічної діагностики зроблено висновок, що на сучасному етапі значна частина сфер промислового виробництва орієнтується винятково на досягнення результатів, які забезпечують умови їхнього виживання в ринковому середовищі, і, за цих обставин, вони не мають можливості повною мірою залучити у виробництво інноваційний фактор його розвитку і поліпшити показники своєї діяльності.

  5. На підставі аналізу основних типів систем управління промисловим виробництвом установлено, що подальший його розвиток викликає необхідність розробки відповідних елементів організаційно-економічного механізму забезпечення активізації інноваційної діяльності. Вони мають бути орієнтовані на впровадження в практику інноваційної моделі економічного зростання на базі структурної перебудови промислового виробництва, нових технічних систем і технологій.

  6. Встановлено, що для забезпечення ефективності промислового виробництва, сталого становища на ринку товарів і послуг необхідним є розробка і впровадження промислової стратегії інноваційного розвитку, що припускає створення і підтримку стратегічної відповідності між основними цілями промислового виробництва, його потенційними можливостями і здатністю до зміни, відповідно до вимог ринкових механізмів управління.

  7. Обґрунтовано основні заходи щодо підсилення регулювання інноваційної діяльності (прогнозування і розробка програм, організаційне, економічне, правове забезпечення) на підставі формування організаційно-економічних інструментів, націлених на структурну перебудову промислового виробництва.

  8. За результатами проведеного аналізу комплексу показників, що характеризують результати роботи промислового виробництва встановлено, що поліпшення його структури і підвищення конкурентоспроможності великою мірою залежить від організаційно-економічного механізму активізації інноваційної діяльності.

  9. Узагальнення запропонованих у дисертації положень дозволило розробити методичні підходи до оцінки ефективності інноваційної діяльності, що дозволяють виявити динаміку змін і взаємозв'язок показників промислового виробництва, а також обґрунтувати їхнє значення і основні напрямки його подальшого розвитку і удосконалювання.

Розроблені в результаті дослідження рекомендації щодо активізації інноваційної діяльності на основі організаційно-економічного механізму будуть сприяти пожвавленню інноваційно-інвестиційної активності суб'єктів і галузей промисловості, більш інтенсивному розширенню виробничого потенціалу і поліпшенню кількісних і якісних показників їхнього функціонування.

Публікації автора:

  1. Поповенко Н.С., Рябых Е.В. Некоторые аспекты совершенствования управления инновационными процессами // Тр. Одес. политехн. ун-та. – Одесса, 2001. – Вып. 1 (13). – С. 262 – 264.

Особистий внесок здобувача: обґрунтування основних складових частин механізму управління інноваційними процесами.

  1. Рябих О.В. Активізація інвестиційної та інноваційної діяльності промислового виробництва // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2002. – Вип. 16. – С. 96 – 98.

  2. Поповенко Н.С., Рябых Е.В. Аспекты внедрения нововведений на предприятии // Тр. Одес. политехн. ун-та. – Одесса, 2001. – Вып. 2 (14). – С. 230 – 232.

Особистий внесок здобувача: визначення умов ефективної системи впровадження нововведень у виробництво.

  1. Рябих О.В. Інвестиційний механізм як інструмент підвищення ефективності промислового виробництва // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2002. – Вип. 18. – С. 79 – 81.

  2. Поповенко Н.С., Рябих О.В., Соколова І.В. До питання удосконалення планування технічного розвитку підприємства // Вісн. Технолог. ун-ту Поділля. – Хмельницький, 2002. – № 4, ч. 2. – С. 92 – 94.

Особистий внесок здобувача: розгляд питання технічного розвитку промислового виробництва та напрямки покращення його діяльності.

  1. Поповенко Н.С., Рябых Е.В. Некоторые аспекты оценки инвестиционной привлекательности регионов страны // Эконом. инновации. – Вып. 11: Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (инвестиционная и инновационная политика, рыночные механизмы и структуры). Сб. научн. работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2001. – С. 75 – 79.

Особистий внесок здобувача: обґрунтування основних положень методики оцінки інвестиційної привабливості регіонів.