Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


456. Лазебна Марина Володимирівна. Організаційно-економічний механізм державного регулювання діяльності недержавних пенсійних фондів: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Лазебна М.В. Організаційно-економічний механізм державного регулювання діяльності недержавних пенсійних фондів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням формування державної політики в сфері діяльності недержавних пенсійних фондів.

У дисертаційній роботі розкрито економічну сутність недержавного пенсійного фонду, досліджено концептуальні підходи до організації державного регулювання діяльності недержавних пенсійних фондів, проведено аналіз економічних передумов впровадження недержавного пенсійного забезпечення в Україні. Розроблено організаційно-економічний механізм державного регулювання діяльності недержавних пенсійних фондів та визначено і науково обґрунтовано основні напрями його розвитку з урахуванням особливостей перехідної економіки. Надані конкретні рекомендації щодо впровадження схем пільгових пенсій в систему недержавних пенсійних фондів.

Основні результати дисертації впроваджено в економічну практику при розробленні стратегічних напрямів державної політики в сфері діяльності недержавних пенсійних фондів.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової проблеми формування механізму державного регулювання діяльності НПФ. Дослідження розвиває науковообґрунтовані підходи побудови ефективно діючих НПФ в Україні та містить пропозиції стосовно напрямів, механізмів і методів державного регулювання їх діяльності. Виконане дослідження дає змогу зробити такі висновки.

  1. Еволюція пенсійних відносин свідчить, що в світі йде активний процес реформування пенсійних систем та переходу від традиційної розподільної системи “солідарності поколінь” до багаторівневої. Побудована на накопичувальних принципах багаторівнева пенсійна система дає можливість за рахунок використання одних і тих самих фінансових ресурсів (накопичених коштів громадян) розв’язати дві важливі проблеми – забезпечити соціальний захист населення та значно розширити інвестиційні можливості економіки.

  2. НПФ – окрема соціально-економічна категорія, яку доцільно розглядати у таких основних площинах: як соціально-захисний важіль (для підвищення матеріального забезпечення працівників після виходу їх на пенсію); як механізм реалізації соціально-трудових відносин між працівником та роботодавцем (що пов’язано із мотивацією до створення НПФ або участі в ньому); як систему інституціональних інвесторів, що мають в розпорядженні інвестиційний ресурс (тобто економічний аспект).

  3. Позитивні зрушення, які відбувалися протягом останніх років (зростання ВВП, промислового виробництва, поліпшення ситуації у грошово-кредитній сфері, активізація інвестиційної діяльності тощо), створюють умови для посилення фінансової спроможності підприємств щодо їх участі в системі НПФ. Однак відсутність на сьогодні сильної і цілеспрямованої державної політики щодо формування та розподілу доходів населення викликає значні труднощі на шляху зменшення диференціації суспільства за доходами, подолання бідності, зміцнення позицій середнього класу (питому вагу якого у поточному десятиріччі передбачено довести до 45-50%), а відповідно, і розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення, яка створюється з огляду на достатньо високий рівень доходів значної частини населення.

  4. Для становлення НПФ, запровадження нових методологічних принципів пенсійної системи та формування економічних основ накопичення пенсійних активів як складного, багатоаспектного, довготривалого процесу необхідним є забезпечення реалізації складових механізму державного регулювання діяльності НПФ за такими блоками: соціально-економічний, організаційний та правовий. Вони передбачають вдосконалення нормативно-правової бази, забезпечення реалізації соціально-економічного розвитку, впровадження систем ліцензування та сертифікації, норм та тарифів, консалтингу інвестиційних проектів НПФ, забезпечення адміністративного контролю, аудиту та захисту конкурентного середовища тощо.

  5. Основними напрямами державного регулювання інвестиційної діяльності НПФ визначено підвищення інвестиційної привабливості існуючих фінансових інструментів, для вкладення пенсійних активів; прийняття нормативно-правового акту щодо спрощення порядку здійснення валютних операцій пенсійними фондами; започаткування в Україні діяльності незалежних рейтингових агенцій, які б здійснювали оцінку (присвоєння рейтингу) корпоративних та муніципальних цінних паперів; розроблення законодавчої бази роботи фінансових ринків; запровадження обмежень за ступенем ризику об’єкта інвестування НПФ; розширення напрямів інвестування пенсійних активів шляхом удосконалення умов випуску існуючих та запровадження нових видів фінансових інструментів, захищених насамперед від впливу інфляції.

  1. Для забезпечення фондового ринку України надійними, захищеними від інфляційного впливу фінансовими інструментами, які можуть розглядатися НПФ як об’єкти інвестування, необхідно створити передумови для їх випуску та обігу. Відповідні передумови повинні бути закладені як безпосередньо в економічній політиці держави при розробленні відповідних програм розвитку фінансових ринків, так і шляхом прийняття законодавчих актів, зокрема, нової редакції Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, “Про акціонерні товариства” та інших, розроблених на виконання Указу Президента України “Про додаткові заходи щодо розвитку фондового ринку України”.

  2. Для захисту учасників НПФ від прямої втрати активів (вилучення, розкрадання шляхом шахрайства, маніпулювання цінами тощо) використовується механізм диверсифікації функцій установ та органів, які здійснюють обслуговування та контролюють діяльність НПФ, за допомогою якого ускладнюється можливість нецільового або корисливого використання пенсійних коштів.

  3. Стимулювати накопичення пенсійних заощаджень в НПФ повинен економічно обґрунтований та комплексний податковий механізм. Запропоновано використання методологічного підходу до формування пільгового податкового режиму для діяльності НПФ, який базується на запровадженні класичної моделі "податку на витрати", тобто, коли від податків звільняються внески та інвестиційний дохід, але оподатковуються пенсійні виплати з НПФ.

  4. З метою розв’язання однієї з основних нагальних проблем діючої пенсійної системи, що пов’язана з переобтяженістю цієї системи різноманітними пільгами та виплатами (які, за їх змістом, не властиві системі пенсійного страхування), запропоновано механізм запровадження схем пільгових пенсій в систему недержавного пенсійного забезпечення. Комплекс практичних заходів щодо реалізації цього механізму полягає у розробленні спеціального законодавства та здійсненні таких заходів: проведення експерименту з відпрацювання технології обліку додаткових внесків, направлених на фінансування виплат пільгових пенсій; розроблення і апробація критеріїв граничних професійних ризиків і проведення на їх основі атестації робочих місць, робота на яких дає право на дострокову або пільгову пенсію; запровадження нового порядку обчислення пільгового стажу.

  5. Основні засади побудови системи моніторингу НПФ базуються на принципах системного спостереження за динамікою і характером якісних змін у процесі їх розвитку через призму соціально-економічних індикаторів. Ступінь ефективності роботи цих фондів можна оцінювати за допомогою таких показників: загальна чисельність учасників НПФ; співвідношення учасників НПФ до економічно активного населення країни; середній розмір пенсійних виплат; співвідношення середньої пенсійної виплати з НПФ та державної пенсії; середній розмір внеску до НПФ; вартість чистих активів НПФ; приріст пенсійних активів за рахунок інвестиційного доходу та інші.

  6. З метою більш поглибленого обстеження діяльності НПФ пропонується реалізація на базі окремих підприємств пілотних проектів щодо апробації механізмів функціонування НПФ типів відкритого; корпоративного (створеного одноосібним засновником роботодавцем або кількома засновниками); професійного та суб’єктів недержавного пенсійного забезпечення.

  7. Для ефективного використання інвестиційних ресурсів НПФ (передбачається, що у середньостроковій перспективі можливим є залучення в реальний сектор економіки України активів НПФ від 2,0 до 8,0 млрд. гривень) необхідним є взаємопов’язане функціонування всіх елементів організаційно-економічного механізму регулювання та діяльності НПФ та його спроможність адекватно реагувати на вимоги сучасного етапу ринкових відносин в Україні.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Лазебна М.В., Балабушка Н.М. Структурні зрушення та рівень доходів та витрат населення в 2000 році // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – Вип. 12. / Наук. ред. І.К. Бондар. - К., 2001. - С.111-115 (особистий внесок: здійснено аналіз номінальних та грошових доходів населення - 0,25 д.а.).

  2. Лазебна М.В. Соціально-економічні аспекти життєдіяльності домогосподарств в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – Вип. 15. / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2001. - С. 101-105 (0,5 д.а.)

  3. Лазебна М.В. Організаційно-економічний механізм державного регулювання діяльності недержавних пенсійних фондів // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – Вип. 7-8 (26-27). / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2003. - С. 148-151 (0,3 д.а.).

  4. Лазебна М.В. Можливі підходи до регулювання процесів інвестування активів пенсійних фондів // Трансформаційні процеси у соціальній сфері: Збірник наукових праць. НАН України. Інститут економіки. / Відп. ред. В.М. Новіков – К., 2003. - С. 52-58 (0,4 д.а.).

  5. Лазебна М.В. Деякі питання формування ефективної системи недержавних пенсійних фондів // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – Вип. 10 (29). / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2003. - С. 91-94 (0,4 д.а.).

В інших виданнях:

1. Лазебна М.В. Реформа корпоративного управління як передумова розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення // Збірник тез і виступів Першої Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика формування і розвитку корпоративного сектора економіки”. – К., 2003. - С. 69-71 (0,2 д.а.).

2. Лазебна М.В. Активи недержавних пенсійних фондів: принципи формування та управління // Збірник тез науково-практичної конференції “Управління економікою в ринкових умовах в контексті стратегічних напрямів розвитку України до 2011
року”. – К., 2003. - С. 68-72 (0,2 д.а.).