Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Азарян Олена Михайлівна. Організаційно-економічний механізм функціонування і регулювання споживчого ринку: дисертація д-ра екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Азарян О.М. Організаційно-економічний механізм функціонування і регулювання споживчого ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – Організація управління, планування і регулювання економіки. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2003.

У дисертаційній роботі розроблено нову концепцію механізму функціонування і регулювання споживчого ринку у сформованих соціально-економічних умовах. Визначено вплив процесів споживання на динаміку розвитку ринкового господарства. Доповнено понятійно-категоріальний апарат економічної науки новим трактуванням поняття "споживчий ринок". Виявлено основні тенденції розвитку сучасної світової економіки. Визначено місце і роль споживчого ринку у глобальній світогосподарській системі. Доведено, що розвиток споживчого ринку в Україні має свої особливості, які пов'язані із кризовими явищами й інтеграцією держави в міжнародний ринковий простір. Розроблено організаційно-економічний механізм регулювання споживчого ринку на основі виявлення взаємодії структурних одиниць. Запропоновано моделі з реформування споживчого ринку, до складу яких входять: модель споживчого ринку як динамічної системи, модель впливу означених факторів на споживчий ринок і модель впливу на ці фактори з метою регулювання споживчого ринку. Основні результати дослідження використовуються у практиці роботи торговельних підприємств для підвищення ефективності їхньої діяльності на основі вдосконалення обмінних процесів і виведення їх із кризового стану, а також як методологічна основа діяльності управлінських структур із розвитку споживчого ринку.

Проведені дослідження дозволили виділити серед загальних проблем трансформування економіки України проблему дії механізму споживчого ринку країни, який забезпечує задоволення потреб населення шляхом ефективної дії роздрібної та оптової ланок, а також системи сервісу. Основним науковим результатом дисертаційного дослідження є наукове обґрунтування і розв’язання важливої теоретико-прикладної проблеми формування цілісного організаційно-економічного механізму регулювання споживчого ринку.

1. Логіку сучасного стану трансформаційних процесів в економіці України та споживчого ринку зокрема доцільно аналізувати через паралелі в історичних етапах становлення і розвитку обмінних операцій. При цьому споживчий ринок уперше був досліджений як відносно самостійна система загальних ринкових відносин. Для встановлення історичних етапів його розвитку були обрані: розвиток відносин власності (держава Шумер, Давній Єгипет), організаційні передумови виникнення ринкового середовища (середньовічна Швеція), становлення і розвиток автаркічних методів управління економікою (фашистська Німеччина) та економічна свобода виробників і споживачів (сучасні США).

2. Обґрунтовано теоретичне положення, згідно з яким виникнення споживчого стимулу пов’язано з неузгодженістю й дисбалансом попиту і пропозиції. В обраному ракурсі обґрунтовано принципові відмінності в категоріях “споживчий ринок”, “споживання”, “споживчі стимули”. Виходячи з основних етапів та закономірностей становлення товарно-грошових відносин, було запропоновано авторське трактування категорії “споживчий ринок”: споживчий ринок являє собою систему економічних взаємовідносин, які реалізуються через економічні потреби і відображаються через попит, пропозицію і ціну та які розвиваються убік їх інтенсифікації.

3. Запропоновано структуризацію процесів глобалізації, що відбуваються на трьох рівнях: мікрорівні (окремі підприємства, фірми чи їх об’єднання), мезорівні (окремі ринки – праці, грошей, технологій), мегарівні (окремі регіони, країни) на основі розгляду основних передумов глобалізації ринкових відносин і їх впливу на функціонування споживчого ринку.

4. Розроблено класифікацію елементів споживчого ринку й обґрунтовано положення про розвиток споживчого ринку залежно від трьох факторів: населення, потреби якого задовольняються; промислового капіталу, що виробляє товари; торгового капіталу, що забезпечує взаємозв'язок між першими двома факторами.

5. Особливості ринкових перетворень в Україні показано через призму досвіду функціонування ринку як економічної системи з домінантою приватної власності. Обгрунтовано, що платоспроможність населення є вирішальним чинником, який справляє вплив на розвиток споживчого ринку. Здійснення перетворень у господарському комплексі України, зокрема на споживчому ринку, як основний пріоритет окреслило еволюцію сфери особистого споживання, яка у вирішальному ступені впливає на рівень життя населення.

6. У сучасних соціально-економічних умовах України суттєво зростає роль інституту формування та управління ринковим механізмом і його впливу на економічне зростання. Тобто необхідна нова політика сприяння розвитку та оптимізації формування ринків і ринкових структур. Формування політики регулювання та оптимізації дії ринкового механізму представлено як концепцію, що розглядає ринок у послідовності взаємовідносин його структурних одиниць і має основною метою стійку узгодженість сформованих потреб і потреб, що формуються, з можливостями виробництва, що в свою чергу дозволить реалізувати основні цілі ефективного трансформування споживчого ринку.

7. Розроблено організаційно-економічний механізм регулювання споживчого ринку, що містить:

а) механізм формування і задоволення потреб, завдяки чому можна визначати і прогнозувати ієрархію потреб; установлювати закономірності реалізації потреб на ринку; формувати баланс потреб і можливостей на ринку;

б) механізм рівноваги між виробництвом і споживанням, який дає змогу прогнозувати процеси зміни попиту, цін, обсягу продаж, потреб; досліджувати формування рівноваги виробництва і споживання під впливом таких інструментів, як реклама, якість, асортимент; аналізувати тенденції розвитку сфери виробництва з урахуванням потреб і фінансових можливостей покупців;

в) механізм взаємозв’язку рівноваги національного і світового споживчого ринку, що дозволяє: встановлювати і розвивати стійкі відносини з країнами світового ринку; використовувати інвестиційний потенціал країн для потреб національного ринку; диверсифікувати форми міжнародних економічних зв'язків; сприяти створенню системи просування товарів; формувати умови для взаємопроникнення різних культур і традицій споживання;

г) механізм захисту внутрішнього споживчого ринку, завдяки чому можна формувати ефективне конкурентне середовище на споживчому ринку; стимулювати розвиток вітчизняних виробників; захищати внутрішній споживчий ринок від імпортної недоброякісної продукції; формувати патріотизм споживання вітчизняної продукції;

д) маркетинговий механізм регулювання споживчого ринку, який забезпечує: динамічну рівновагу між виробництвом і споживанням; задоволення попиту споживачів; погодженість маркетингової діяльності всіх суб'єктів споживчого ринку у сфері товарної, цінової політики, товароруху і комунікацій;

е) механізм циклічного розвитку споживчого ринку, який дає змогу шляхом взаємовпливу виділених факторів на кожній стадії розвитку споживчого ринку оптимізувати циклічну природу ринку.

8. Споживчий ринок представлено у вигляді складної динамічної системи. Розглянуто модель виявлення можливих впливів на основі визначення мети управління. Показано, що вирішення цієї задачі на основі тільки математичного моделювання в даний час не уявляється можливим. Тому пропонується сформувати комп'ютерну систему обгрунтування раціональних управлінських рішень на регіональному рівні як із застосуванням економіко-математичного моделювання, так і за участю групи експертів.

9. Для побудови моделі впливу факторів на споживчий ринок проведено їх класифікацію. При цьому виділено три рівні впливаючих факторів, вони розглядаються як вплив зовнішнього середовища (мегарівень, мезорівень і мікрорівень) і показано взаємодію факторів і ринків різних рівнів.

10. Показано складні залежності, що виникають при деталізації економічних факторів, до яких віднесено рівень конкуренції, баланс імпорту і експорту, вироблення якісної продукції і її частка, рівень цін. Як приклад узяті виробнича система і система ціноутворення. Побудована модель показує, що класична економічна рівновага є окремим випадком рівноваги, який виникає при недосконалій конкуренції, і що ефективність виробництва товарів і послуг може досягатися не тільки за рахунок свободи цін, але й більшою мірою в результаті
середньо- і довгострокових процесів розподілу інвестицій, що залежать від прибутковості різних видів виробництва. Таким чином, однією із найбільш ефективних дій на фактори, що впливають, є перерозподіл інвестиційних ресурсів і вплив на політику ціноутворення.

11. Запропонований автором інтегрований показник впливу факторів на стан споживчого ринку дозволяє визначити ефективність стратегії його регулювання, а також можливості коригування. Це дозволило розробити комп'ютерну програму моделювання впливу на окремі фактори для аналізу тенденцій зміни інтегрованого показника.

Публікації автора:

Монографії

1. Азарян Е.М. Потребительский рынок: становление и развитие. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002. – 304 с. (Рецензію на монографію надруковано в журналі "Економіка України". -2002. - № 11. - С. 87 – 88).

2. Азарян О.М. Світові тенденції та споживчі потреби ринку мийних косметико-гігієнічних засобів // Товари хімічної промисловості на ринку України. – Донецьк:
ДонДУЕТ, 2002. – С. 42-60.

3. Азарян О.М., Радкевич Л.А. Розвиток ринку кондитерських виробів в Україні: конкурентні аспекти. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002.-236 с. Особистий внесок автора: здійснено дослідження ринку кондитерських виробів і запропоновано організаційно-економічний механізм управління ним.

4. Азарян О.М., Жукова Н.Л. Ринок туристичних послуг: моніторинг та розвиток комплексу маркетингу. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – 241 с. Особистий внесок автора: розроблено стратегію діяльності фірми, орієнтованої на економічне зростання, моделі оптимізації маркетингової діяльності фірми, що працює на споживчому ринку.

Статті в наукових виданнях

5. Азарян Е.М. Проблема эффективности функционирования рынка кондитерских товаров // Актуальні науково-методичні проблеми в підготовці спеціалістів вищої кваліфікації для торгівлі і харчування. – Харків: ХДАДТУ. – 1998. – Ч. 2. - С. 154-157.

6. Азарян Е.М. Рынок кондитерских изделий в Украине: реалии и перспективы // Маркетинг и реклама. – 1998. – №6. – С. 18-22.

7. Азарян Е.М. Формирование антикризисной маркетинговой политики производственных предприятий // Проблемы формирования антикризисной политики и механизма банкротства предприятий. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1998. – С. 215-218.

8. Азарян Е.М. Методология потребностей в их рыночной оптимизации // Маркетинг и реклама. – 1999. – № 7-8. – С. 69-73.

  1. Азарян Е.М. Реализация потребности в рыночной экономике // Бизнес-Информ. – 1999. – №15-16. – С. 6-8.

10. Азарян О.М. Аналіз розвитку споживчого ринку України в сучасних умовах // Вісн. ДонДУЕТ. – 1999. – № 3. – С. 126-131.

11. Азарян О.М. Ринкова організація української економіки: потреба і механізм розвитку // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 1999. – Вип. 9. – Т. 1. – С. 249-255.

12. Азарян О.М. Фактор іраціональності в економічному полі України: суттєвість і закони розвитку // Маркетинг: теорія і практика. - Луганськ: СУДУ. – 1999. – № 3. – С. 49-55.

13. Азарян О.М. Фіскальна політика як засіб впливу на інвестиційні процеси // Вісн. Технологічного ун-ту Поділля. – 1999. – №5. – С. 103-107.

14. Азарян Е.М. Генезис украинского социума: динамизация потребительского рынка // Ekonomisks problemas uznemejdarbb: Starptautisks augstskolu zintnisko rakstu krjums. – R.: RTU. – 2000. – С. 108-112.

15. Азарян Е.М. Глобальные рынки ХХI столетия: перспективы Украины // Прометей: Региональный сб. науч. тр. по экономике. – Донецк: Юго-Восток. – 2000. – № 1(2). – С. 125-128.

16. Азарян О.М. Маркетинг в ХХІ столітті // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. – 2000. – Вип. 11. – Т. 1. – С. 10-14.

17. Азарян О.М. Споживче товариство США: уроки для України // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. – 2000. – Вип. 10. – Т. 1. – С. 23-29.

18. Азарян О.М. Ефективне функціонування споживчого ринку: параметри та умови // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. – 2001. – Вип. 12. – Т. 3. – С. 13-17.

19. Азарян Е.М. Кризис потребительского рынка Украины // Культура народов Причерноморья. – Симферополь: СГУ. – 2001. – № 24. – С. 29-33.

20. Азарян Е.М. Некоторые проблемы формирования рыночных отношений на Украине // Финансовый рынок и кредитно-банковская система России: проблемы регулирования и функционирования. – СПб, 2001. – С. 180-182.

21. Азарян Е. М. Концепция человеческого развития и потребительский рынок //Культура народов Причерноморья. - Симферополь: СГУ. - 2001. - № 31. – С. 45 – 48.

22. Азарян Е.М. Концепция управления потребительским рынком на основе организационно-экономического механизма управления // Вісн. Донецького ун-ту. Серія В. Економіка і право. – 2002. – № 2-1. – С. 128-133.

23. Филькевич И.А., Азарян Е.М. Украина–Беларусь: становление потребительских рынков // Вестн. Белорус. гос. экон. ун-та. – 2002. – №1. – С. 49-52. Особистий внесок автора: проаналізовано характерні тенденції, притаманні в однаковому ступені Україні та Білорусі в становленні і розвитку споживчого ринку.

24. Азарян О.М. Трансформація споживчого ринку України в сучасних умовах // Схід. – 2002. – №4 (47). – С. 13-16.

25. Азарян Е.М. Модели управления потребительским рынком в различных условиях внешней среды // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 138. – С. 85-95.

26. Азарян Е.М. Глобализация в контексте маркетинга // Прометей: Региональный сб. науч. тр. по экономике. – Донецк: Юго-Восток. – 2002. – № 1(7). – С. 309-312.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

27. Азарян Е.М. Проблематичность международного маркетинга в Украине // Маркетинг: теорія і практика: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (19-22 трав. 1999 р.). – Київ-Ялта: КНЕУ. – 1999. – С. 5-6.

28. Азарян Е.М. Факторинговый анализ потребности организации в формировании и развитии стратегии // Матеріали Міжнар. наук. конф. "Проблеми теорії і практики становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки" (17-19 листоп. 1999 р.). – Харків: ХДАДТУ. – 1999. – С. 256-258.

29. Криковцева Н.О., Азарян О.М. Дослідження місцевого ринку молокопродуктів // Матеріали Міжнар. наук. конф. "Проблеми теорії і практики становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки" (17-19 листоп. 1999 р.). – Харків: ХДАДТУ. – 1999. –
С. 255-256. Особистий внесок автора: досліджена ситуація на місцевому ринку молокопродуктів, виявлені тенденції її розвитку, запропоновані заходи щодо її покращення.

30. Азарян Е.М. Роль маркетинга в стратегии развития торговли // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010): Материалы региональной науч.-практ. конф.(Донецк, 28-30 сент. 1999 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток. – 1999. – С. 56-60.

31. Азарян Е.М. На рубеже веков: украинские реалии и западноевропейские уроки // Материалы III Междунар. науч. конф. молодых ученых-экономистов "Экономика третьего тысячелетия". – Т. 1: Макроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы. – Донецк: ДонГТУ, ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины.– 2000. – С. 3-4.

32. Азарян О.М. Особливості формування навколишнього середовища та основні задачі міжнародного маркетингу // Маркетинг: теорія і практика: Тези доп. IV Міжнар. конф. (Ялта, 24-27 трав. 2000 р.). – Луганськ: СУДУ.- 2000. – С. 23-24.

33. Азарян О.М. Функціональна характеристика моделей споживчого ринку // Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (1-2 бер. 2000 р.). – К.: КНЕУ. – 2000. – Ч. 3. – С. 45-49.

34. Азарян О.М. Передумови глобалізації ринкових відносин // Матеріали Міжнар. конф. "Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?" (21-22 бер. 2001 р.). – Донецьк: ДУЕТ. – 2001. – Т. 1. – С. 86-88.

35. Азарян Е.М. Потребительский рынок: взаимосвязь производства, потребления и развития розничной торговли // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. "Потребительский рынок: качество и безопасность товаров и услуг" (Орел, 18-21 дек. 2001 г.). – Орел: ОрелГТУ. – 2001. – Т. 2. – С. 98-101.

36. Азарян Е.М., Жукова Н.Л. Анализ подходов к классификации туристического продукта // Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи: Матеріали ІХ Всеукр. наук.-практ. конф. (13 бер. 2002 р.). – К.: ІВЦ "Політехніка". – 2002. – С. 6-7. Особистий внесок автора: проаналізований ряд підходів до класифікації туристичного продукту за цілями споживання.

  1. Азарян Е. М. Формирование механизма равновесия национального и мирового потребительских рынков //Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (25–27 листоп. 2002 р.). – Черкаси: УДТУ. – 2002. – С. 32 – 35.

Періодичні видання

38. Азарян Е.М. Роль международной торговли в развитии экономики страны // Предпринимательство: проблемы и решения. – Донецк: Кассиопея. – 1998. – С. 118-121.

39. Сальников А.Н., Азарян Е.М. Зачем нам ОПР? Оптовые продовольственные рынки как важнейший элемент инфраструктуры потребительского рынка // Негоциант. – 2001. – №34. – С. 7. Особистий внесок автора: досліджені причини дисбалансу діяльності оптових продовольчих ринків та шляхи вдосконалення їх діяльності.

40. Азарян Е.М., Радкевич Л.А. Мерчендайзинг – модное слово или действенный инструмент эффективной торговли? // Оборудование. – 2001. – №3. – С. 6-9. Особистий внесок автора: досліджено шляхи оптимізації просування товарів у роздрібну торгівлю як складову частину функціонування споживчого ринку.

41. Азарян Е.М., Радкевич Л.А. Маркетинговые аспекты выбора месторасположения торговых предприятий и профиля их деятельности // Оборудование. – 2002. – №1. – С. 6-7. Особистий внесок автора: розроблено шляхи розміщення торговельних підприємств і вдосконалення профілю їх діяльності в контексті підвищення ефективності дії ринкового механізму.

Навчальні посібники

42. Азарян Е.М. Международный маркетинг: Учеб.-практ. пособие. – К.: ИСМО МОН Украины, НВФ "Студцентр", 1998.– 200 с.

43. Маркетинг: принципи та функції: Навч. посібник для вищих навчальних закладів.–2–е вид., перероб. і доп. /За ред. О. М. Азарян. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ "Студцентр", 2001.–320 с.

44. Азарян О.М. Функції елементів інфраструктури та їх особливості в економічних умовах, що склалися // Інфраструктура товарного ринку: Навч. посібник / Під ред. д-ра екон. наук, проф. І.В. Сороки. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ "Студцентр", 2002. – С. 34-50. – (Розд. 1.3).

45. Азарян О.М. Споживчий ринок України: стан та перспективи розвитку // Інфраструктура товарного ринку: Навч. посібник / Під ред. д-ра екон. наук, проф. І.В. Сороки. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ "Студцентр", 2002. – С. 265-290. – (Розд. 4.1).

46. Азарян О.М. Сутність і завдання промислового маркетингу // Промисловий маркетинг: Навч. посібник / Під ред. О.О. Шубіна. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ "Студцентр", 2002. – С. 7-37. – (Розд. 1.1).