Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Шандра Володимир Миколайович. Організаційно-економічний механізм інноваційного оновлення національної економіки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Шандра В.М. Організаційно-економічний механізм інноваційного оновлення національної економіки. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – К: Національна академія управління, 2008.

Розглянуто засади, виявлено і вирішено проблеми управління процесом технологічного оновлення економіки на інноваційних засадах. Доведено доцільність інтеграції в межах єдиної національної програми стратегії імітатора та інноватора при формуванні державної політики технологічного оновлення економіки.

Розроблено двоконтурний організаційно-економічний механізм технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування, який поєднує державну політику у науково-технічній й інноваційній сферах. Визначено й удосконалено методи, форми, інструменти і засоби управління у сфері технологічного оновлення.

Обґрунтовано першочергові завдання державного управління у сфері технологічного оновлення: удосконалення технологій виробництв 3-го та 4-го технологічних укладів, які мають потенціал розвитку (орієнтація на ринки поглинання) і створення технологічного базису нової інноваційної економіки на основі радикальних інновацій при формуванні виробництв 5-го і 6-го технологічних укладів (орієнтація на потреби ринків високих технологій та наукомісткої продукції).

У дисертації наведено теоретичні узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі - розробка організаційно-економічного механізму технологічного оновлення економіки на інноваційних засадах. Здійснене дисертаційне дослідження дало змогу дійти таких загальних висновків і обґрунтувати такі пропозиції:

  1. Доведено, що на технологічне оновлення економіки інноваційного спрямування впливає низка об’єктивних чинників, а саме: середні цикли розвитку економічних систем, історично обумовлена багатоукладність економіки, глобалізація світової економіки, недостатність фінансових коштів, наслідки кризових явищ процесу трансформації тощо, які вимагають формування двоконтурної моделі технологічного оновлення, котра дає можливість провести системну інтеграцію загальнонаціональних завдань економічного розвитку в національній програмі технологічного оновлення.

  2. Матеріальною основою середньострокових економічних циклів є фізичне оновлення основних засобів виробництва. В Україні частка галузей виробництва засобів виробництва (група А) значна, тому вплив циклічності виявляється суттєвим.

  3. Фізична заміна зношених засобів виробництва не є причиною кризових явищ, тому негативні наслідки цих процесів можна регулювати на державному рівні, для чого достатньо розмежувати матеріальну основу середньострокових циклічних коливань і безпосередні причини криз.

  4. Технологічна багатоукладність виробництва є однією з головних структурних проблем української економіки і чинником державної політики у сфері технологічного оновлення економіки на інноваційних засадах. В Україні продовжується деформація структури промисловості у зв’язку із швидшим розвитком та технологічним оновленням на засадах модернізації низько технологічних галузей.

  5. Проведено комплексний аналіз чинників технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування і висунуто концепцію, що технологічне оновлення економіки на інноваційних засадах вимагає комплексного підходу, суть якого полягає у необхідності паралельного і одночасного технологічного оновлення виробничих фондів 3-го і 4-го технологічних укладів, які мають достатній інноваційний потенціал для подальшого розвитку, та інноваційного технологічного розвитку виробництв, які належать до 5-го і 6-го технологічних укладів.

  6. Розроблено двоконтурну модель структури механізму технологічного оновлення економіки, яка вказує на доцільність інтеграції завдань технологічного оновлення й завдань інноваційного економічного розвитку в єдиній національній програмі на основі синтезу двох стратегій науково-технологічного розвитку: стратегії імітатора та стратегії інноватора.

  7. Технологічна політика імітації заощаджує фінансові кошти на створення принципово нових технологій і зменшує ризик інноваційної діяльності, а придбання на світовому ринку зразків нової техніки та освоєння нових технологій власного виробництва (імітації) дозволяє зменшити ризик упровадження нововведень при максимізації доходів. Тому основним завданням державної політики технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування за імітаційним сценарієм є завдання побудови або запозичення системи створення інноваційних технологій.

  8. Доведено, що для створення принципово нових технологій і виробництв 5-го і 6-го технологічних укладів об’єктивно потрібно розроблення і реалізація стратегії інноватора.

  9. Визначено, що ринок не здатний забезпечити адекватне вкладення ресурсів в науку і технологічне оновлення на інноваційних засадах у зв’язку з існуванням «провалів ринку», за яких неможливо гарантувати оптимальний або соціально прийнятний рівень розвитку науки і технологій. Тому реалізація технологічного оновлення на інноваційних засадах вимагає застосування поряд з ринковими ще й методів державного регулювання.

  10. Національна програма технологічного оновлення та інноваційного розвитку повинна складатися із двох державних програм, поєднаних єдиною стратегією розвитку національного господарства: програми технологічного оновлення виробництв 3-го і 4-го технологічних укладів шляхом заміщення та поліпшення існуючих технологій і програми створення та розвитку виробництв 5-го і 6-го технологічних укладів за рахунок розробки й упровадження радикальних інноваційних технологій.

  11. В дисертації визначено поняття системи фінансового забезпечення технологічного оновлення як складової механізму інноваційного розвитку економіки, яку визначено як сукупність методів, важелів, інструментів і форм прояву, створення та використання фінансових ресурсів, за допомогою яких формується інвестиційний потенціал, забезпечується вплив на процес розширеного суспільно-економічного відтворення, реалізуються пріоритети інвестиційної політики, спрямовані на технологічне оновлення та всебічний інноваційний розвиток економіки.

  12. Запропоновано класифікацію критеріїв і показників ефективності програмно-цільового фінансування державної програми технологічного оновлення національної економіки, яка передбачає їх поділ на три групи: прямі результати діяльності, кінцеві технологічні та економічні результати, ефективність внутрішньої організації і функціонування системи управління інноваційним розвитком.

  13. Запропоновано визначення методології прогнозування та планування технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування, котре є сукупністю методів, прийомів і принципів, які дозволяють формувати шляхи й методи забезпечення пропорційного збалансованого розвитку певної структури технологічного комплексу ринкового господарства на основі пізнання об'єктивних економічних законів, закономірностей розвитку національного господарства, тенденцій і перспектив технічного прогресу.

  14. Доведено, що важливим підходом до інформаційної підтримки інноваційного оновлення економіки є необхідність врахування на основі застосування певної інформації технологічних меж заміщення технологій новими. Це надає можливість порівнювати технологічну межу інноваційної технології з межею заміщеної технології.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Шандра В.М. Механізм технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування: структура, задачі, функції, принципи // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №12. - С. 9 - 16.

  2. Шандра В.М. Шляхи використання в економіці України форм і методів технологічного оновлення в розвинених країнах // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №6. - С. 31 - 38.

  3. Шандра В.М. Імітаційна модель технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування країнах // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №8. - С. 92 - 100.

  4. Шандра В.М. Фінансування технологічного оновлення економіки інноваційного спрямування // Збірник наукових праць «Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України» - Випуск 21. – 2007. - С. 6 - 16.

  5. Шандра В.М. Застосування інформаційних технологій в забезпеченні технологічного оновлення економіки на інноваційній основі // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №10. - С. 220-227.

  6. Організаційно-економічні аспекти інноваційного оновлення національної економіки: Монографія / Єрмошенко М.М., Єрохін С.А., Шандра В.М., Гуменюк О.І. та інші / За наук. ред. д.е.н., проф. Єрмошенка М.М. і д.е.н., проф. С.А.Єрохіна. – К.: Національна академія управління, 2008. (автором розроблено засади формування організаційно-економічного механізму технологічного оновлення національної економіки на інноваційній основі).

  7. Фінансово-економічний механізм інноваційно-інвестиційного розвитку України: Монографія / Кириченко О А., Єрохін С.А. та ін.; За наук. ред. д.е.н., проф. О.А. Кириченка. – К.: Національна академія управління, 2008. – 252 с. (автором проаналізовано світовий досвід форм і методів технологічного оновлення економіки і розроблено пропозиції щодо його застосування в умовах України).

В інших виданнях:

  1. Шандра В.М. Технологічне оновлення економіки на інноваційних засадах // Матеріали ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих вчених «Наукові концепції і практика реалізації стратегій інноваційного розвитку України та її регіонів» (22 березня 2007 року). – В 2-х частинах. - Частина ІІ. – Донецьк: ДЕГІ, 2007. – С. 238-240.