Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Леонов Ярослав Володимирович. Організаційно-економічний механізм інноваційного розвитку підприємств водопостачання : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Леонов Я.В. Організаційно-економічний механізм інноваційного розвитку підприємств водопостачання – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2008.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню концепції адаптації підприємств водопостачання до ринкових умов й розробці наукового підходу до формування сучасного організаційно-економічного механізму їх інноваційного розвитку. На основі узагальнення існуючого вітчизняного і зарубіжного досвіду формування організаційно-економічного механізму розвитку підприємств водопостачання, виявлення факторів впливу і проведення відповідних досліджень розроблено наукові підходи й практичні заходи з підвищення ефективності організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку підприємств водопостачання в умовах розвитку ринкового середовища. Розроблено програму проведення маркетингового дослідження на ринку питної води, що дозволяє визначити потреби й запити споживачів. Розроблено модель рівноваги ринку водопостачання з використанням балансового підходу, що дозволяє визначити можливі напрями регуляторної політики регіональних органів влади у процесі забезпечення ефективного водопостачання регіону.

У дисертації вирішено науково-практичне завдання стосовно узагальнення та розвитку науково-теоретичних положень, обґрунтування і розробки методичних підходів щодо організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку підприємств водопостачання, що дозволяє своєчасно реагувати на зміни ринкового середовища.

1. Проведений аналіз стану підприємств системи централізованого водопостачання дозволив уточнити економічну сутність цих підприємств, а саме виявити, що ця система являє собою територіально-розгалуджений промисловий комплекс, який справляє великий вплив на регіон в цілому, в тому числі на економіку, екологію і рівень життя населення. З розвитком ринкових відносин значно розширились взаємозв’язки й загострились протиріччя в системі «регіон – підприємства водопостачання». У структурі цих протиріч на регіональному рівні виділено основні інноваційні чинники організаційно-економічного механізму функціонування підприємств водопостачання, підходи до оптимізації і регулювання цін, умови взаємодії регіональних органів влади, підприємств водопостачання і населення. Обґрунтовано доцільність розробки програм забезпечення інноваційного розвитку підприємств водопостачання, націлених на їх енергетичну, фінансову й управлінську підсистеми.

2. Досліджено основні чинники функціонування організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку на основі врахування балансу інтересів у системі «споживач-підприємство-регіон», принципів реформування, організаційно-економічного забезпечення управлінської діяльності в умовах реформ та інноваційних чинників розвитку, що є необхідним для підвищення якості обслуговування споживачів.

3. На основі статистичної інформації, національних програм розвитку системи водозабезпечення регіонів України, комплексних стратегій і економічних прогнозів досліджено водоресурсний потенціал України і Харківського регіону, економічний стан водогосподарської системи м. Харкова. Отримані результати свідчать про незадовільний стан виробничої системи водогосподарського комплексу (високий рівень зносу основних фондів, наявність боргів, значні втрати енергоресурсів), та нерозвиненість механізмів їх подальшого функціонування. Для його покращення у дослідженні обґрунтовані напрямки наукового забезпечення інноваційних змін в технології та організаційно-економічному механізмі системи водопостачання, маючи за мету її активну участь у стратегічному розвитку регіону.

4. Доведено, що в організаційно-економічному механізмі інноваційного розвитку підприємств водопостачання доцільно враховувати принципову можливість переведення господарських систем централізованого водопостачання України на нову нормативно-правову базу в якій ці об’єкти будуть віднесені до некомерційної сфери. У дослідженні здійснено порівняння комерційних і некомерційних підприємств за такими ознаками: цінова політика, антимонопольне регулювання, фінансовий менеджмент, соціальна цінність питної води з її впливом на стан здоров’я. Об’єктивна обмеженість використання цими підприємствами стимулюючих переваг ринку потребує перегляду базової моделі забезпечення їх фінансової стійкості й умов сталого розвитку. З цією метою в дисертації розроблені структурно-технологічні моделі управління витратами на виробництво, зменшення боргового навантаження на фінансову систему і впровадження схем інформаційного забезпечення взаємодії підприємства з регіоном.

5. Проведене маркетингове дослідження реакції споживачів на коливання цін питної води. Показано, що населення – основний споживач питної води - досить еластично реагує на можливість зростання цін на воду з джерел централізованого водопостачання в умовах збільшення конкурентного впливу бутильованої і привозної води. Враховуючи фактор зростання конкуренції, запропоновано у моделі ціноутворення поєднати «витратний підхід» і споживчі вимоги. Розроблена модель дозволяє при формуванні базового рівня ціни враховувати потреби й вимоги споживача, забезпечує більш повне охоплення факторів, що впливають на ціну, спрощує процес регулювання відносин «підприємство – споживач – регіональні органи».

6. Виходячи з того, що дебіторська заборгованість підприємств водопостачання безпосередньо пов’язана з фінансовим управлінням на підприємстві, розроблено структурну модель забезпечення організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку підприємств водопостачання в умовах нестабільного зовнішнього середовища. Модель включає технологію використання фінансово-економічного моніторингу в діяльності підприємств водопостачання, за якою інформаційна база формується з різних джерел, а саме: з даних статистики, бухгалтерського обліку, управлінського обліку, бюджетування і оперативної інформації. Реалізація цієї технології відбувається через блок діагностики і прогнозування зовнішнього середовища, цільові програми і проекти, блок прийняття рішень і контролю їх виконання.

7. Обґрунтовано основні фактори досягнення рівноваги інтересів учасників ринкових відносин у завданнях удосконалення цінового механізму. Суть його полягає в тому, що в основі лежить балансове рівняння, яке, з одного боку, поєднує платоспроможній попит, а з іншого - пропозиція обсягу виробництва. Розроблена модель дозволяє при формуванні базового рівня ціни враховувати потреби споживача, забезпечує більш повне охоплення факторів, що впливають на ціну, спрощує процес взаємодії між підприємствами і органами регіонального управління. Підприємство може змінювати рівень і структуру цін за запропонованою моделлю, а органи регіонального управління брати участь у процедурах перегляду цін й детального розгляду інвестиційної програми.

Публікації автора:

Монографія

  1. Б.А.Котеленец. Экономическая устойчивость предприятий ВКХ / Б.А.Котеленец, Я.В.Леонов, С.М.Полиянский. – .Харків: «Основа», 2001.-185 с. (Особистий внесок автора: розробка системного підходу до формування організаційно-економічного механізму ВКГ у процесі розвитку ринку).

У фахових наукових виданнях

  1. Леонов Я.В. Регіональна політика та інноваційний розвиток комунального господарства / Я.В.Леонов; Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».Збірник наукових праць «Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства». – Харків: НТУ «ХПІ»,–2005. №58, Т3, - с.101-104.

  2. Леонов Я.В. Ефективний механізм ціноутворення на продукцію підприємств водопровідно-каналізаційного господарства /Я.В.Леонов; Вчені записки: Науковий журнал №18. – Харків: ХІУ, 2006. - с.50-58

  3. Леонов Я.В. Оцінка попиту на ринку водопостачання та роль профспілок у побудові тарифної політики на комунальні послуги / Я.В.Леонов; Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Спецвипуск до V з’їзду Федерації профспілок України. – К.: Академія праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Спецвипуск №1(34), 2006.- с. 211-217.

  4. Леонов Я.В. Концепция новой финансовой модели современного предприятия / Я.В.Леонов Коммунальное хозяйство городов. Вип. 11. – К. «Техніка» , 1997. - с.153-159.

  5. Бочарников А.П. Управление дебиторской задолженностью в условиях неплатежем / А.П.Бочарников, Я.В.Леонов -Х., Бизнес Информ, 1998.-N 23-24.-с.91-95. (Особистий внесок автора: удосконалення системи управління дебіторською заборгованістю в умовах неплатежів).

  6. Бубенко П.Т. Система питного водопостачання в стратегічному розвитку регіону / П.Т.Бубенко, Я.В.Леонов; Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. Вип. 21 – Черкаси, 2008.-с. 258-263 (Особистий внесок автора: розробка організаційно-економічного механізму участі систем водопостачання у розвитку регіону).

  7. Бубенко П.Т. Інноваційні основи формування економічного механізму підприємств водопостачання / П.Т.Бубенко, Я.В.Леонов; Комунальне господарство міст: науково-технічний збірник. Вип. 83, серія: економічні науки. – К. «Техніка» 2008. - с.3-7 (Особистий внесок автора: розробка інноваційних механізмів розвитку підприємств водопостачання).

  8. Крамской Д.Ю. Управление инновационной и инвестиционной политикой в регионе // Д.Ю.Крамской, Я.В.Леонов; Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». № 8-1. Збірник наукових праць «Технічний прогрес та ефективність виробництва». – Харків: НТУ «ХПІ», 2002. – с. 56–60. (Особистий внесок автора: сформульовані завдання з визначення нових інструментів щодо управління інноваційно-інвестиційною діяльністю в регіоні).

  9. Мозенков О.В. Мировые тенденции и индивидуальный поиск путей стабильного развития предприятий / О.В.Мозенков, Л.А.Журба, Я.В.Леонов; Вчені записки: Науковий журнал №17. – Харків: ХІУ, 2005. – с.76-83 (Особистий внесок автора: оцінено фактори впливу на комунальні підприємства в умовах розвитку економіки).

  1. Петросов В.А. Новый этап формирования ценовой политики предприятиями водопроводно-канализационного хозяйства. / В.А.Петросов , Я.В.Леонов; Коммунальное хозяйство городов, Коммунальное хозяйство городов. Вип. 11.–К.: «Техніка», 1997, - с.135-142. (Особистий внесок автора: запропоновано при розрахунку цін на питну воду включати фактор інфляції).

Матеріали наукових конференцій

  1. Леонов Я.В. Особенности регионального управления в новых экономических условиях.//Материалы Международной научной конференции (22-27 апреля 2002г.). «Развитие государства в современных условиях: взгляд молодежи». – М.: Академия труда и социальных отношений – 2003. - с. 5 – 9.

  2. Леонов Я.В., Булыга С.Н. Город и его экономические центры // Материалы XII Межвузовской научно-практической конференции (23-25 апреля 2008г.). «Идеология и практика социального партнерства: опыт и перспективы развития».–Гомель: МИТСО –2008.- с. 21–24. (Особистий внесок автора: запропоновано підхід щодо формування економічних центрів у місті).

  3. Леонов Я.В., Кашпур А.Д. Внутрішній ресурс розвитку профспілок за нових економічних умов//Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Спецвипуск до V з’їзду Федерації профспілок України. – К.: Академія праці і соціальних відносин Федерації профспілок України 2006. Спецвипуск №1(34) - с. 99-104. (Особистий внесок автора: запропоновано підхід до використання ресурсу профспілок у підвищенні стійкості систем водопостачання).

  4. Леонов Я.В., Кашпур А.Д. Некоммерческий характер водопроводно-канализационных предприятий и рыночная экономика // Сборник докладов международного конгресса “ЭТЭВК'99”,1999. - с.225-227. (Особистий внесок автора: запропоновано систему факторів, що характеризують некомерційний характер підприємств водопостачання).

  5. Агаджанов Г.К., Леонов Я.В. Диагностика финансово-хозяйственного состояния водопроводно-канализационного хозяйства. Система мер санации в кризисных ситуациях.//Сборник материалов международной научно-практической конференции “Актуальные проблемы водоснабжения и водоотведения” – Одесса, 1999. - с. 39-43. (Особистий внесок автора: запропоновано показники діагностики фінансово-економічного стану підприємств водопостачання).

  6. Бубенко П.Т., Леонов Я.В., Короп О.О. Стратегия стійкого розвитку підприємства комунальної сфери діяльності // Материали за 4-а международна научна практична конференция, «Динамика исследования» - 2008. Т7 - София. «БялГРАД-БГ» ООД с. 23-26. (Особистий внесок автора: запропоновано механізм стійкого розвитку підприємств водопостачання).

  7. Волков С.Г., Леонов Я.В., Кашпур А.Д. Профсоюзное развитие: потребность в инновационном подходе // Материалы X Межвузовской научно-практической конференции (1 февраля 2006г.). «Идеология и практика социального партнерства: опыт и перспективы развития».–Гомель: МИТСО – 2006.- с. 21–24. (Особистий внесок автора: розробка комплексного підходу до участі профспілок у розвитку підприємств водопостачання).