Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кишакевич Богдан Юрійович. Організаційно-економічний механізм інвестиційної діяльності у перехідній економіці України: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун- т ім. І.Франка. - Л., 2002. - 196арк. - Бібліогр.: арк. 171-183.



Анотація до роботи:

Кишакевич Б. Ю. Організаційно-економічний механізм інвестиційної діяльності у перехідній економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 — Організація управління, планування і регулювання економікою / Львівський національний університет імені Івана Франка. — Львів, 2003.

У дисертації розглянуто теоретичні і практичні проблеми удосконалення організаційно-економічних механізмів регулювання інвестиційної діяльності в умовах трансформації економіки України. В роботі виділено чинники, які негативно впливають на інвестиційний клімат в Україні. Запропоновано ряд змін у податковій, кредитній та інвестиційній політиці, які сприятимуть підвищенню ролі інвестицій у стабілізації економіки регіонів зокрема і України в цілому. Запропоновано методику скорочення термінів впровадження інвестиційних проектів та підвищення їх ефективності на основі моделей сітьових графіків. Обчислено прогнозні значення інвестицій як в економіку України, так і в її окремі галузі на найближчий період.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення щодо суті інвестиційних процесів і науково обґрунтовано практичні рекомендації вирішення завдань регулювання та управління інвестиційною діяльністю у перехідній економіці України.

Проведений аналіз особливостей розподілу інвестицій між галузями, основних критеріїв ефективності інвестицій, особливостей процесів формування інвестиційних ресурсів та прогнозування інвестиційної діяльності в умовах трансформації економіки дає можливість зробити і сформулювати такі висновки та пропозиції.

  1. Аналіз розвитку економіки України, економічних відносин підприємницьких структур, динаміки інвестиційних ресурсів, а також огляд вітчизняних та зарубіжних наукових праць, практичних розробок, присвячених дослідженню інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання та інвестиційних процесів, дає підстави стверджувати, що теоретична база регулювання інвестиційних відносин між потенційними інвесторами та споживачами (користувачами) інвестицій і управління інвестиційною діяльністю, особливо її організаційна база, перебуває у стадії становлення. З метою пришвидшення ефективної реалізації інвестицій та пожвавлення інвестиційних процесів повинні бути спроектовані досконалі механізми регулювання та управління інвестиційними процесами, удосконалена нормативна та законодавча база.

  2. Вихід національної економіки з кризи значною мірою залежить від розвитку інвестиційних процесів, обсягів інвестицій та підвищення ролі організаційно-економічного механізму інвестиційної діяльності. Для цього перш за все необхідно створити дієві інвестиційні форми і фонди довгострокового кредитування, забезпечити страхування інвестицій, вдосконалити механізм управління інвестиційними процесами. Цей механізм повинен містити: 1) привабливі умови формування інвестиційних ресурсів та умови ефективного їх використання; 2) оптимальне співвідношення фінансових стимулів, які регулюють інвестиційні процеси.

  3. У результаті проведених досліджень визначено основні напрями вдосконалення управління капітальними вкладеннями та прямими іноземними інвестиціями. Детальний статистичний аналіз стану інвестування виявив глобальні причини, які не стимулюють, а навпаки — стримують активізацію інвестиційної діяльності. До них нами віднесено: недосконалість системи оподаткування, нерозвинутість фондового ринку, відсутність механізмів довгострокового кредитування, нестабільність і непрозорість законодавчої бази, слабке інформаційне забезпечення, відсутність ефективної ринкової інфраструктури та брак висококваліфікованих кадрів. В умовах нестачі державних капітальних вкладень повинні створюватися відповідні умови щодо оптимізації інвестиційних процесів.

  4. Важливим напрямом інвестиційної діяльності є забезпечення диверсифікації промислового виробництва шляхом утворення багатогалузевих і багатофункціональних компаній або створення фінансово-промислових груп, що дозволить створити ефективні джерела фінансування. Створення фінансово-промислових груп із залученням банківського капіталу під заставу цінних паперів підприємств дозволить здійснити реструктуризацію економіки шляхом трансформації великих підприємств у холдинги.

  5. Аналіз зношеності устаткування показує, що надзвичайно важливою є роль інвестицій у технічному переоснащенні та реконструкції діючих підприємств, упровадженні прогресивної техніки і технологій на нових та реконструйованих підприємствах.

  6. Прогноз інвестицій в основні галузі економіки України на основі одержаних лінійних та параболічних моделей трендів показує, що протягом найближчого часу, найбільш інтенсивно зростатимуть інвестиційні вкладення у харчову промисловість, машинобудування та металообробку.

  7. Практичним результатом наукових досліджень, проведених у дисертаційній роботі, є впровадження частини методик, а саме: удосконалення управління інвестиційною діяльністю, прогнозування інвестиційної діяльності, оцінка ефективності функціонування системи управління інвестиційними ресурсами, прийняття рішень щодо реалізації інвестиційних проектів із використанням моделей сітьових графіків та розробленого програмного забезпечення у ЗАТ ДКК “Акціонер” та АТ “Концерн-Електрон”. За рахунок ефективного інвестування та вкладення цінних паперів, зменшення нераціональних та непередбачуваних витрат прогнозується збільшення річного прибутку на 7%.

  8. Теоретичні положення дисертаційної роботи використовуються у навчальному процесі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка під час читання лекцій і проведення семінарських та практичних занять з курсів “Фінанси”, “Основи менеджменту”, “Фінанси підприємств”, “Гроші і кредит” тощо.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Кишакевич Б.Ю. Проблеми та перспективи інвестування економіки регіону //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Іноземні інвестиції в Україну: проблеми привабливості й залучення. — Львів: ІРД НАН України, 2000. Вип. ХХІІ. – С. 214-221. (0,4 д.а.).

  2. Кишакевич Б.Ю. Особливості і характеристика іноземного інвестування в 1991 — 2000 роках // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми формування і реалізації політики сприяння розвиткові підприємництва в Україні. – Львів: ІРД НАН України, 2002. — Вип. 1 (ХХХІІ) – С. 145-150. (0,35 д.а.).

  3. Кишакевич Б.Ю. Ефективність інвестицій в період трансформації економіки на ринкові відносини //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні. – Львів: ІРД НАН України, 2002. — Вип. 2 (ХХХІІI) – С. 208-214. (0,35 д.а.).

  4. Єлейко В.І., Кишакевич Б.Ю. Аналіз впливу інвестицій на розвиток економіки Західного регіону України. // Регіональна економіка. — 2002. — № 2 (24). — С. 74-79. (0,35 д.а.).

  5. Єлейко В.І., Кишакевич Б.Ю. Особливості інвестиційної діяльності банків в умовах перехідної економіки. //Формування ринкової економіки України. Фінансово-кредитне регулювання ділової активності господарюючих суб’єктів: Наук. збірник. Спецвипуск 11. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – С. 157-162. (0,35 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Кишакевич Б.Ю. Управління інвестиційною діяльністю в умовах трансформації економіки України. /Препринт/ Міністерство освіти і науки України, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич, 2002. (1,8 д.а.).

  2. Кишакевич Б.Ю. Роль інвестицій у підвищенні ефективності економіки України. /Препринт/ Міністерство освіти і науки України, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич, 2002. (1,8 д.а.).

  3. Кишакевич Б.Ю. Використання Excel для врахування фактора часу в фінансових операціях: Методичні рекомендації для студентів економічних спеціальностей та факультетів післядипломної освіти з курсів “Фінанси” та “Фінансовий менеджмент” / Кафедра економіки. Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич: Коло, 2001. (1,35 д.а.).

  4. Кишакевич Б.Ю. Використання Excel для аналізу довгострокових боргових зобов’язань з фіксованим доходом: Методичні рекомендації для студентів економічних спеціальностей та факультетів післядипломної освіти з курсів “Фінанси” та “Фінансовий менеджмент” / Кафедра економіки. Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич: Коло, 2001. (2,35 д.а.).