Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кушнір Юрій Борисович. Організаційно-економічний механізм підвищення ефективності використання продуктів побічного лісокористування (на матеріалах Закарпатської області) : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ужгородський національний ун-т. - Ужгород, 2006.



Анотація до роботи:

Кушнір Ю.Б. Організаційно-економічний механізм підвищення ефективності використання продуктів побічного лісокористування (на матеріалах Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування та регулювання економікою. Ужгородський національний університет. – Ужгород, 2006.

У дисертації на основі аналізу наукових підходів до визначення побічного лісокористування та виробничо-ресурсного потенціалу, ефективності використання ресурсів та продуктів побічного лісокористування та проведеного дослідження дано авторське визначення побічного лісокористування та його виробничо-ресурсного потенціалу, здійснено економічну оцінку експлуатаційних ресурсів побічного лісокористування, показано ефективність використання виробничо-ресурсного потенціалу побічного лісокористування Закарпатської області, вказане значення останнього для економіки регіону.

В роботі охарактеризована сутність та основні компоненти механізмів екзогенного та територіального регулювання ефективності використання виробничо-ресурсного потенціалу побічного лісокористування, обгрунтовані організаційні та економічні заходи, реалізація яких призведе до підвищення ефективності використання останнього.

Розвиток побічного лісокористування призведе до збільшення зайнятості, росту обсягів виробництва й експорту, доходів фізичних і юридичних осіб, надходжень місцевих бюджетів. Розвиток побічного лісокористування у гірських районах, за умов малоземелля та гірського рельєфу, має виключно важливе значення для підвищення рівня зайнятості сільського населення, доходності господарств, раціонального використання економічних ресурсів.

У дисертації на основі аналізу наукових підходів до визначення сутності ПЛК та виробничо-ресурсного потенціалу, ефективності використання продуктів ПЛК здійснено економічну оцінку експлуатаційних ресурсів ПЛК Закарпатської області, досліджено ефективність використання експлуатаційних ресурсів та продуктів ПЛК, обгрунтовано їх важливість для економіки регіону, вдосконалено організаційно-економічний механізм використання продуктів ПЛК у регіоні.

1. До побічного лісокористування включаються види господарської діяльності, об'єктом яких є недеревні продукти лісу, які здійснюються на землях лісового фонду, не вступають у протиріччя з лісокористуванням і лісовідновленням та підвищують продуктивність угідь лісового фонду. У роботі розглядаються такі види ПЛК, як заготівля лікарської рослинної сировини, грибів, плодів і ягід, меду. Вони визначені Лісовим кодексом України і не суперечать визначенню недеревних продуктів лісу, прийнятому Продовольчою та сільськогосподарською комісією Організації Об'єднаних Націй.

2. Закарпатська область володіє значними експлуатаційними ресурсами ПЛК, вартісна оцінка яких сягає 72,1 млн. грн. Рівень використання наявних експлуатаційних ресурсів незначний. Це пояснюється рядом причин, зокрема тим, що з переходом на ринкові відносини попередня планово-економічна система діяльності підприємств лісового господарства була зруйнована, а нова, яка забезпечувала б раціональне використання недеревних ресурсів, ні організаційно, ні функціонально не склалася. Оскільки попит на продукти ПЛК існує, а пропозиція з боку традиційних заготівельників практично відсутня, цей сегмент ринку зайняли підприємницькі структури, діяльність яких має яскраво виражену сировинно-експортну спрямованість.

Задіяння у виробничий процес невикористаних резервів ПЛК створює можливість для нарощення обсягів виробництва екологічно чистої продукції, попит на яку має тенденцію до зростання.

3. В процесі дослідження встановлено, що заготівля дикорослих є суттєвим джерелом доходів для значної частини сільських жителів області та місцевих бюджетів. Проведені розрахунки показали, що рентабельність заготівель лікарської сировини складає від 35 до 214%, меду – 57%, ягід – 52,7%, грибів – 49,7%. Збільшення обсягів виробництва, переробки та збуту продукції ПЛК створить додаткові робочі місця в сільській місцевості, що в значній мірі зніме соціальну напругу на локальних ринках праці та зумовить ріст доходів сільських жителів.

4. Дослідження наявного потенціалу та значення для економіки регіону ПЛК свідчить про суттєву його недооцінку та наявність значних невикористаних резервів економічного зростання. З'ясування причин такої ситуації виявляє цілий ряд проблем в галузі ПЛК, як у теоретичній, так і практичній площині. Зокрема, в літературі відсутня єдина думка щодо класифікації лісових ресурсів, визначення обсягу та трактування поняття ''побічне лісокористування''.

5. Починаючи з 90-их років минулого століття, виробництво продукції ПЛК в області зберігає стійку тенденцію до скорочення. На цьому тлі зростає вартість експортованих дикорослих, сягаючи 15,7 млн. грн., що майже вдвічі перевищує вартість експортованих лісоматеріалів. Існуюча ситуація скорочує можливості регіону в стабільному економічному розвитку. В той же час, за оцінками експертів, вартість продукції при освоєнні експлуатаційних ресурсів та переробці одержаних продуктів ПЛК становитиме 795,1 млн. грн.

6. Ефективність використання продуктів побічного лісокористування в значній мірі залежить від заходів макроекономічного впливу, тобто сукупності форм і методів регулювання, що здійснюються державою. Основними напрямами державної регуляторної політики раціонального використання продуктів ПЛК є: а) законодавче регулювання природокористування; б) ринкове регулювання цін на продукти ПЛК з обов'язковим врахуванням екозатрат та запобіганням встановленню занижених закупівельних цін; в) активний вплив на стимулювання попиту на продукти та продукцію ПЛК; г) здійснення активного впливу на формування пропозиції продуктів і продукції ПЛК, адекватної новим умовам господарювання; д) підтримка конкурентоспроможності продукції ПЛК.

7. Заходи на макроекономічному рівні повинні супроводжуватися формуванням ефективних механізмів використання ресурсів та продуктів побічного лісокористування на місцях. Компонентна структура механізму територіального регулювання ефективності використання виробничо-ресурсного потенціалу ПЛК включає п'ять блоків: 1) нормативно-правові акти, прийняття яких відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування; 2) блок наукових досліджень; 3) блок природоохоронної діяльності; 4) блок інформаційного, техніко-технологічного, фінансового забезпечення); 5) маркетинговий блок.

8. Для ефективного використання потенціалу ПЛК Закарпаття необхідно реалізувати ряд заходів на державному та місцевому рівнях, об'єднати зусилля державних службовців, науковців, підприємців, створити діючий механізм ефективного використання ресурсів і продуктів ПЛК. При проведенні певної організаційної роботи величезних успіхів можна досягти на основі реалізації наявних в області наукового, виробничого та підприємницького потенціалу. Першочерговим завданням є економічне обгрунтування впровадження у виробництво наявних наукових розробок в галузі використання продуктів ПЛК, тобто використання наявного інтелектуального потенціалу, з метою виробництва науковомісткої продукції.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Пітюлич М.І., Кушнір Ю.Б. Виробничо-ресурсний потенціал дикорослих та шляхи його реалізації. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Вип. 5 (ХLІІІ). В 3-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Ч.ІІІ. – Львів, 2003. – С.155-163.

Особистий внесок: визначення заходів реалізації виробничо-ресурсного потенціалу дикорослих.

2. Кушнір Ю.Б. Ефективність використання ресурсів побічного лісокористування: методологічний аспект. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 163. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.41-44.

3. Кушнір Ю.Б. Обгрунтування територіальної спеціалізації заготівлі й переробки дикорослих плодів і ягід. // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: економіка. Випуск 13. – 2003. – С.26-30.

4. Кушнір Ю.Б. Організаційно-економічні чинники підвищення рівня використання лікарської рослинної сировини в Закарпатській області. // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: економіка. – Випуск 11. – 2002. – С.41-47.

5. Кушнір Ю.Б. Проблеми підвищення ефективності використання продуктів побічного лісокористування в Закарпатській області. // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: економіка. – Випуск 8. – 2001. – С.116-120.

6. Кушнір Ю. Побічне лісокористування: еколого-економічний аспект. У зб. ''Стратегія сталого розвитку Закарпаття: еколого-економічні та соціальні моделі'' // Матеріали регіональної науково-практичної конференції / Відп. ред. М.А.Лендєл. – Ужгород: Патент, 2001. – С.292-295.

7. Кушнір Ю.Б. Сутність і основні компоненти механізму екзогенного регулювання ефективності використання ресурсів та продуктів побічного лісокористування // Науковий вісник ужгородського університету. Серія: економіка. – Випуск 16. – 2004. – С.122-128.

Статті в інших виданнях

1. Пітюлич М.І., Кушнір Ю.Б. Ефективне використання інтелектуального капіталу як фактор реалізації виробничо-ресурсного потенціалу. // Проблеми економічного та соціального розвитку регіону і практика наукового експерименту (спецвипуск ІV Міжнародної науково-практичної конференції). – Науково-технічний збірник. – Випуск №19. – Київ-Ужгород-Ніредьгаза, 2003. – С.24-25.

Особистий внесок: визначення найбільш перспективних галузей використання продуктів побічного лісокористування.

2. Кушнір Ю. Резерв економічного розвитку регіону: ресурси побічного лісокористування. // Регіональні студії (випуск №3) // Збірник наукових праць. Укладач: М.Лендьел. – Ужгород: Ліра, 2001. – С.44-46.

3. Кушнір Ю. Об'єктивна необхідність розвитку побічного лісокористування в Закарпатській області. // Регіональні студії (випуск №4) // Збірник наукових праць. Укладач: М.Лендьел. – Ужгород: Ліра, 2002. – С.5-7.

4. Кушнір Ю.Б. Проблеми та перспективи культивування грибів у Закарпатській області. // Проблеми економічного та соціального розвитку регіону: практика наукового експерименту. // Науково-технічний збірник. Випуск №18. – Київ-Ужгород-Ніредьгаза, 2002. – С.142-144.

5. Кушнір Ю. Історичний процес розвитку побічного лісокористування. // CARPATICA – Карпатика. Випуск. 22. Проблеми історії, політології, етнології та літературознавства. – Ужгород, 2003. – С.184-197.