Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Бей Наталія Олександрівна. Організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспроможності продукції скотарства: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Сумський національний аграрний ун-т. - Суми, 2002. - 231арк. - Бібліогр.: арк.196-217.



Анотація до роботи:

Бей Н.О. Організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспроможності продукції скотарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2002.

В роботі досліджені теоретичні і методологічні основи та прикладні питання розвитку конкурентних відносин в аграрній сфері і особливості формування, ефективного функціонування, регулювання і удосконалення організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності продукції скотарства в ринкових умовах.

Організаційно-економічний механізм конкурентоспроможності продукції скотарства в роботі розглядається як система організаційних, технологічних, екологічних і економічних важелів та методів управління якістю продукції скотарства, які в процесі взаємодії і взаємозв’язку забезпечують сукупність високих споживчих якостей молока та м’яса великої рогатої худоби і продуктів їх переробки та попит на них на ринку продовольства при оптимальних затратах на їх виробництво і достатньому рівні цін для виробників при реалізації продукції споживачам по різних каналах збуту, що гарантує ефективне ведення скотарства в ринкових умовах.

В роботі обгрунтовані напрямки удосконалення цього механізму, сутність яких зводиться до створення системи ефективного функціонування і регулювання такого механізму. Дана робота фактично є одним із перших комплексних досліджень в Україні проблеми формування і ефективного функціонування такого механізму.

1. В результаті проведеного дослідження узагальнені принципи і фактори створення та ефективного функціонування організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності продукції скотарства як системи організаційних, технологічних, екологічних і економічних важелів, які забезпечують ефективний розвиток і високу якість продукції галузі в ринкових умовах, що має суттєве наукове і практичне значення, особливо в пореформений період розвитку агропромислового виробництва в усіх регіонах України.

2. Встановлено, що в Україні і окремих її регіонах протягом тривалого часу скорочується поголів’я великої рогатої худоби і знижується молочна та м’ясна продуктивність худоби, втрачається генетичний фонд скотарства. Країна значно відстає від розвинутих зарубіжних держав за рівнем виробництва молока і м’яса на душу населення та продуктивності худоби. Все це також зумовлює негативні тенденції розвитку скотарства на ближчу перспективу і серйозні проблеми перш за все з виробництвом м’яса великої рогатої худоби за рахунок власного виробництва і можливої втрати ринкових ніш навіть на внутрішньому ринку.

3. За період 1990-2000 рр. споживання м’яса в Сумській області зменшилося до 40,8 кг і молока – до 217,0 кг, і не досягає навіть мінімальних (45 кг м’яса і 292 кг молока) норм, не кажучи вже про раціональні норми споживання (молока – 370 і м’яса – 75 кг) на душу населення. При цьому економічна криза в країні зумовила не тільки падіння купівельної спроможності населення, а й значну диференціацію споживання всіх продуктів харчування, в тому числі молока і м’яса, в залежності від рівня доходів і витрат населення та нераціональне харчування, особливо різних вікових і професійних груп населення за характером праці.

4. Виробництво конкурентоспроможної і екологічно чистої продукції, в тому числі молока і м’яса, вимагає суттєвих змін характеру економічних відносин в АПК, удосконалення системи цін, дотацій, кредитів, оподаткування. Необхідно посилити також державний контроль за якістю сільськогосподарської продукції, переглянути методи заготівлі і зберігання кормів, а також типи годівлі і раціонів, що може суттєво знизити надходження шкідливих речовин і радіонуклідів в організм тварин і відповідну продукцію. Еколого-економічна оцінка організаційно-технічного рівня виробництва у скотарстві має проводитися на різних технологічних стадіях його ведення до одержання якісної кінцевої продукції.

5. При створенні продуктивно сталих молочних, м’ясо-молочних і м’ясних порід худоби необхідно враховувати світовий досвід та адаптаційні соціально-економічні, організаційно-технологічні умови ведення скотарства в окремих регіонах України, визначення яких потребує прискорення розвитку племінної справи і комплектування стад високопродуктивною племінною худобою.

6. Проблема якості і конкурентоспроможності продукції тісно пов’язана з управлінням якістю, стандартизацією і сертифікацією продукції. Одночасно вирішити проблему поліпшення якості і зниження ціни споживання на продукцію неможливе без впровадження комплексного системного підходу до управління якістю на рівні підприємств і організацій. При цьому економіко-правове регулювання у сфері забезпечення конкурентоспроможності продукції скотарства повинно бути спрямоване на формування механізму відповідальності за дотримання якісних і екологічних показників продукції згідно діючих стандартів та на засадах державного контролю і захисту прав споживачів.

Публікації автора:

1. Бей Н.О. Створення нового еколого-економічного механізму ефективного функціонування тваринництва // Економіка АПК. –. 2001. – № 7.– С.37-40.

2. Бей Н.О. Удосконалення організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності продукції скотарства // Економіка АПК. – 2002. - №1. – С. 103-107.

3. Бей Н.О. Оцінка економічної ефективності виробництва продукції скотарства // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 1999. - №2. – С. 234-237.

4. Бей Н.О. Регіональні особливості ринку продукції скотарства // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 2000. - №1. – С. 130-132.

5. Бей Н.О. Вплив скотарства на загальне підвищення ефективності рослинництва // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2001. – №1. – С. 116-118.

6. Бей Н.О., Толбатова С.В. Організаційно-економічні та екологічні проблеми відродження скотарства в Україні // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. 2001. - №2. – С. 119-123, в т.ч. здобувача С. 119-122 (організаційно-економічні проблеми відродження галузі).

7. Яременко В.П., Бей Н.О., Решетило Т.В. Організаційно-економічні аспекти регулювання якості продукції // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. моногр. у 2-х т. Т. 2/За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2000. – 676 с., в т.ч. авторів С. 338-342, з них здобувача с. 340-342 (фактори якості).

8. Бей Н.А. Эколого-экономический механизм эффективного функционирования АПК // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол.моногр. у 2-х т. Т.1/За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – 831 с., з них здобувача С. 294-296.

9. Бей Н.О., Решетило Т.В., Тархов П.В. Проблеми системності фінансово-економічного механізму АПК // Зб. “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення”. – К.: Знання, 2000. – 213 с., в т.ч. авторів С. 127-128, з них здобувача с. 127 (фінансовий аналіз).

10. Бей Н.О. Теоретичні основи і особливості формування організаційно-економічного механізму розвитку скотарства в ринкових умовах // Зб. наук. праць Луганського національного аграрного університету. – 2002. – №14. – С. 244-248.