Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Відоменко Ірина Олександрівна. Організаційно-економічний механізм реалізації стратегії конкуренції підприємствами борошномельної промисловості : Дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Одеська національна академія харчових технологій. — О., 2004. — 211арк. — Бібліогр.: арк. 164-173.



Анотація до роботи:

Відоменко І.О. Організаційно-економічний механізм реалізації стратегії конкуренції підприємств борошномельної промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю - 08.07.01 – Економіка промисловості. - Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2005.

Дисертацію присвячено розв’язанню теоретико-методологічних та прикладних проблем ведення конкурентної боротьби борошномельними підприємствами в умовах ринку.

Основна увага приділена розробці складових організаційно-економічного механізму реалізації стратегії лідирування у витратах для підприємств борошномельної промисловості: 1) критеріїв оцінки управлінських рішень; 2) методів калькулювання собівартості продукції підприємств борошномельної промисловості; 3) економіко-математичної моделі оптимального плану виробництва борошна; 4) організаційної структури, яка складається зі стратегічних господарських центрів, центрів прибутку та центрів витрат; 5) підконтрольних показників; 6) положення про групу забезпечення реалізації стратегії лідирування у витратах в рамках ПЕВ та посадової інструкції менеджера, що забезпечує реалізацію стратегії лідирування у витратах.

Економіка, заснована на вільній конкуренції товаровиробників потребує від держави регулювання шляхом реалізації конкурентної політики. Серед напрямів державної конкурентної політики є такий важливий напрям, як: забезпечення ефективного розвитку конкурентних відносин, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств та подальше зменшення рівня монополізації економіки. Слід зазначити, що підвищенню конкурентоспроможності підприємств під час реалізації загальнодержавної конкурентної політики приділяється найменше уваги.

У даній дисертаційній роботі здійснено дослідження теоретичних та прикладних аспектів ведення конкурентної боротьби та намічено напрями їх вирішення шляхом розробки теоретичних та науково-практичних основ формування організаційно-економічного механізму реалізації стратегії конкуренції підприємствами борошномельної промисловості. В процесі дослідження отримано результати, які мають наукову новизну та практичне значення:

  1. Автор підкреслює, що у зв’язку зі специфікою галузевих ринків підвищення конкурентоспроможності підприємств галузі є метою державної галузевої політики.

2. Здобувач вважає, що завданнями галузевих організацій-регуляторів в рамках реалізації державної галузевої конкурентної політики є:

    1. Аналіз галузевого ринку та визначення його типу, доведення інформації про тип ринку до відома усіх підприємств галузі;

    2. Ініціювання наукових досліджень щодо розробки методологічних підходів до визначення змісту організаційно-економічного механізму реалізації стратегії конкуренції та його окремих складових;

    3. Розробка та розповсюдження організаційно-методичних документів, які забезпечать управлінський персонал підприємств інструментарієм, що дозволить ефективно здійснювати процеси стратегічного і поточного управління.

    1. Автором роботи пропонується: здійснювати визначення типу ринку конкретної галузі за допомогою розробленої табличної моделі галузевого ринку, а під час вибору стратегії конкуренції користуватися логічною схемою вибору стратегії конкуренції.

    2. Проведений в дисертації розрахунок показників рівня концентрації та аналіз суттєвих якісних ознак ринку борошна, відповідно до розробленої моделі, дозволяє стверджувати, що як і в областях, де здійснюється ввезення борошна, так і в областях, які вивозять борошно, ринок борошна є ринком з чистою конкуренцією.

    3. В залежності від характеру ринкової структури використовуються різні методи конкурентної боротьби та відповідні конкурентні переваги. Конкурентні переваги створюються за допомогою стратегій конкуренції: лідирування у зниженні витрат, лідирування у диференціації продукції та фокусування. Здобувач підкреслює доцільність створення конкурентної переваги у ціновій характеристиці борошна в умовах, характерних для ринку борошна, за допомогою стратегії лідирування у витратах.

    4. Використання стратегії лідирування у витратах потребує вдосконалення управління витратами, тобто чіткого планування поточних витрат підприємства і постійного контролю за їх рівнем. Автор визначив, що суттєвим недоліком існуючої методики планування, обліку та калькулювання собівартості підприємств борошномельної промисловості є суб’єктивний характер визначення собівартості об’єкту калькулювання – 1 т борошна певного сорту, а також її орієнтація на розрахунок лише одного показника – повної собівартості.

    5. Автор стверджує, що підвищення об’єктивності розрахунків показників собівартості продукції борошномельних підприємств і розширення меж їх використання в управлінській практиці, відповідно до розробленої методики калькулювання та планування, забезпечується використанням як калькуляційної одиниці – помелу, а також розрахунком поряд з показником повної собівартості показника усіченої собівартості.

    6. Для успішної реалізації стратегії конкуренції здобувач пропонує створити організаційно-економічний механізм реалізації обраної стратегії.

    7. Автор вважає за доцільне включити як економічну складову організаційно-економічного механізму реалізації стратегії конкуренції лідирування у витратах на підприємствах борошномельної промисловості, розроблені ним:

    а) компоненти критеріїв оцінки управлінських рішень:

    показник повної собівартості помелу для прийняття стратегічних рішень;

    показник усіченої собівартості помелу для прийняття оперативних рішень;

    б) методи калькулювання, що дозволяють обчислити критерії прийняття управлінських рішень:

    метод повного розподілу витрат, який формує показник повної собівартості помелу;

    метод покриття, за яким обчислюється показник усіченої собівартості помелу;

    в) економіко-математичну модель оптимального плану виробництва борошна.

    10. Для розробки організаційного забезпечення реалізації стратегії лідирування у витратах здобувач пропонує класифікувати структурні підрозділи (групи підрозділів) підприємства виходячи з обсягів повноважень, якими наділяються їхні менеджери на: стратегічні господарські центри, центри прибутку та центри витрат.

    11. В стратегічних господарських центрах та центрах прибутку важливе місце займає задача розробки плану виробництва продукції, яка має оптимізаційний характер. Для її рішення автор підкреслює доцільність застосування розробленої економіко-математичної моделі оптимального плану виробництва борошна.

    12. Для оцінки рішень, контролю та стимулювання автор пропонує використовувати такі підконтрольні показники: в стратегічних господарських центрах – показник повної собівартості помелу, розрахований методом повного розподілу витрат на помел та показник усіченої собівартості помелу; в центрах прибутку - показник усіченої собівартості помелу; в центрах витрат борошномельних підприємств - загальну суму витрат за кошторисом.

    13. Для виконання задач, які забезпечують формування та функціонування економіко-організаційного механізму реалізації стратегії лідирування у витратах, здобувач наголошує на доцільності формування спеціальної групи управлінських працівників у складі планово-економічного відділу борошномельного підприємства.

    14. Методичні рекомендації з планування, обліку та калькулювання собівартості продукції підприємств борошномельно-круп’яної та комбікормової промисловості, що базуються на запропонованих в дисертаційній роботі методах калькулювання і забезпечують розрахунок показників повної собівартості помелу та показників усіченої собівартості помелу, на думку здобувача, є важливим інструментом державної конкурентної політики в борошномельній промисловості.

    15. Розроблені в дисертаційній роботі теоретико-методологічні підходи дозволяють Міністерству агрополітики України сформувати відповідні організаційно-методичні документи, які складатимуть основу організаційно-економічного забезпечення конкурентної боротьби підприємствами борошномельної промисловості.

    16. Вищезазначені розробки дозволяють створити передумови для реалізації стратегії конкуренції підприємствами борошномельної промисловості, а таким чином, підвищити їх конкурентоспроможність та забезпечити стале зростання борошномельної промисловості. Крім того, зниження витрат на виробництво борошна є важливим соціально-економічним фактором, який позитивно вплине як на рівень життя населення України, так і підвищить ефективність економіки держави в цілому.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Відоменко І.О. Класифікація витрат на підприємствах зернопереробної галузі // Вісник ДонДУЕТ. – 2003. - № 3 (19). - С. 190-198.

  2. Відоменко І.О. Роль класифікації витрат в процесі управління витратами // Наукові праці ОНАЗ: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса: ОНАЗ ім. Попова, 2003. - № 1. - С. 150-154.

  3. Відоменко І.О. Завдання галузевої конкурентної політики та організаційно-економічний механізм реалізації стратегії конкуренції // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Випуск 196: В 4 т. - Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С.932-937.

  4. Відоменко І.О. Вибір та реалізація стратегії конкуренції для борошномельних підприємств // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. Спецвыпуск: В 3-х т. – Том ІІІ. – Одеса: ОНПУ, 2004. – С. 183-187.

  5. Богатирьов А.М., Відоменко І.О. Щодо проблеми управління затратами на комбінаті хлібопродуктів // Вісник соціально-економічних досліджень. Випуск 12 –Одеса: ОДЕУ АТЗТ ІРЕНТТ, 2002. - С.167-171. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано актуальність питань ведення конкурентної боротьби борошномельними підприємствами на основі низьких витрат, виділено управлінські функції в процесі управління витратами).

  6. Богатирьов А.М., Кузнецова І.О., Відоменко І.О. Собівартість продукції як критерій оцінки рішень з управління виробництвом // Регіональні перспективи. – 2003. - № 2-3 (27-28). - С. 35-37. (Особистий внесок здобувача: запропоновано як складові критеріїв оцінки управлінських рішень використовувати: показник повної собівартості помелу для прийняття стратегічних рішень та показник усіченої собівартості помелу для прийняття оперативних рішень).

  7. Богатирьов А.М., Відоменко І.О. Характеристика ринку борошна України // Экономические инновации: Сб. науч. работ. Выпуск. 17. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2003. – С.219-227. (Особистий внесок здобувача: здійснено розрахунки показників концентрації ринку борошна України та Одеської області, проаналізовано якісні ознаки ринку борошна, віднесено ринок борошна до висококонкурентного ринку).

Статті в інших виданнях

  1. Богатырев А.М., Видоменко И.А. Управление затратами – основа конкуренции для предприятий зерноперерабатывающей отрасли. // Зернові продукти і комбікорми. – 2003. - № 1. - С. 13-17. (Особистий внесок здобувача: обґрунтована доцільність створення конкурентної переваги в низьких витратах на основі застосування теорії життєвого циклу підприємства та аналізу ринкової ситуації на прикладі ринку Південного регіону України.)

  2. Кузнецова И.А., Видоменко И.А. Выбор объекта и метода калькулирования себестоимости продукции мукомольных предприятий // Зернові продукти і комбікорми. – 2003. - № 4. - С. 9-15. (Особистий внесок здобувача: запропоновано використовувати на підприємствах борошномельної галузі в якості об’єкту калькулювання помел. Вдосконалено діючий на підприємствах борошномельної галузі метод калькулювання з повним розподілом витрат та запропоновано використання нового для даної галузі метода – метод покриття. Здійснено розрахунки за даними методами.)

  3. Відоменко І.О., Савенко І.І., Кузнецова І.О. Розділ ІV. Структура і зміст бізнес-плану, Розділ ІХ. Наприкінці розділу: Особливості калькулювання собівартості продукції борошномельного виробництва // Богатирьов А.М., Кузнєцова І.О., Чабарова З.І. та ін. Основи підприємництва в харчовій промисловості: Навч. посіб. – Одеса: РВА „Аспект”, 2004. – С. 64-95, 244-248.

Матеріали і тези конференцій

  1. Відоменко І.О. Застосування теорії життєвого циклу підприємства на практиці (на прикладі Одеського комбінату хлібопродуктів)//Програма і матеріали Міжнар. конф. молодих вчених, аспірантів і студентів „Сучасні методи створення нових технологій та обладнання в харчовій промисловості”. – У 2 ч. – К.: НУХТ, 2002. – Ч.1. - С. 59.

  1. Відоменко І.О. Класифікація інформації про витрати на підприємствах зернопереробної галузі // Тези доповідей Міжнар. наук.-техн. конф. „Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка” – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2003. - С.243-245

  2. Відоменко І.О. Вибір та реалізація стратегії конкуренції на прикладі підприємств борошномельної промисловості // Програма і матеріали 70-ї наук. конф. молодих вчених, аспірантів і студентів „Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства в ХХІ столітті”. – У 2 ч. – К.: НУХТ, 2004. – Ч.1. - С. 46.

  3. Відоменко І.О. Завдання галузевої конкурентної політики та механізм реалізації стратегії конкуренції // Матеріали V Всеукр. наук.-практ. конф. „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – У 2 т: Том ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 32-34.