Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Юр’єва Світлана Юріївна. Організаційно-економічний механізм реформування житлового господарства (на прикладі Харківського регіону) : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Юр’єва С. Ю. Організаційно-економічний механізм реформування житлового господарства (на прикладі Харківського регіону). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 - розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2006.

У роботі проаналізовано технічний і фінансовий стан житлового господарства на макро-, мезо- і мікрорівнях та обґрунтовано необхідність проведення кардинальних перетворень у галузі. Досліджено теоретичні основи реструктуризації та реформування ЖГ в умовах формування ринкового середовища. Сформульовано визначення поняття «організаційно-економічний механізм реформування житлового господарства»; розроблено напрямки удосконалення організаційно-економічного механізму реформування ЖГ. Виділені пріоритетні напрямки реформування ЖГ. Запропоновано нові підходи до управління ЖГ де основним об’єктом управління має стати житловий будинок. Обґрунтовано принципи організації управління ББ й розроблено методичні рекомендації з вибору способу управління ними; запропонована адаптована автором до умов експлуатації житлового фонду України, система стандартів диференціювання витрат на експлуатацію спільного майна ББ; розроблено методичні рекомендації з тактичного та стратегічного планування доходів та витрат.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання удосконалення організаційно-економічного механізму реформування житлового господарства. Наукове значення його вирішення полягає в розробці й обґрунтуванні організаційно-методичних основ реструктуризації та реформування ЖГ за участю споживачів житлово-комунальних послуг. Результати проведених досліджень дали змогу автору зробити такі висновки й пропозиції теоретичного, методичного та практичного характеру:

1. Запропонована детальна характеристика житла за етапами еволюції розвитку житлової сфери дозволила виявити історичні й економічні причини сучасного стану житлового господарства та згрупувати їх у дві великі групи: об’єктивні й суб’єктивні, які були детально проаналізовані.

За результатами виконаного аналізу стану й розвитку ЖГ на макро-, мезо- та мікрорівнях за 2003-2005 рр. і багаторівневого (таксономічного) аналізу показників житлового господарства визначено, що в Україні протягом останніх десятиліть спостерігається погіршення технічного та економічного стану ЖКГ. Це обумовлено як суб’єктивними, так і значною мірою об’єктивними причинами: органи місцевого самоврядування одержали у спадщину дуже зношену інфраструктуру і не отримали фінансових можливостей для її реконструкції та модернізації; стратегічні прорахунки в проведенні приватизації житла (приватизація тільки площі квартир без місць загального користування), відсутність комплексного підходу до впровадження ринкових відносин у ЖКГ; недосконалість законодавства та нормативної бази, недостатність висококваліфікованих фахівців-менеджерів, здатних приймати правильні рішення в умовах ринку; фінансова нестабільність, відсутність власних коштів і непривабливість галузі для зовнішніх інвесторів та ін. призвели до кризового стану цю життєзабезпечуючу сферу.

Проблеми ЖКГ на сучасному етапі не можуть бути розв’язанні тільки органами місцевого самоврядування, а набули загальнодержавного значення. Житлове господарство потребує кардинальних технічних та економічних змін.

2. Узагальнено методичні підходи до реструктуризації ЖГ із залученням громадськості; удосконалено визначення поняття «реструктуризація» стосовно житлових організацій, враховуючи особливості галузі. За визначенням автора, на відміну від формулювання фонду Держмайна України (№1741 від 21.08.2000 р.), уточнюється спрямування заходів реструктуризації на підвищення ефективності виробництва за умови безперебійного забезпечення населення якісними житлово-комунальними послугами за доступними цінами. Визначено цілі реструктуризації житлових організацій та способи їх досягнення, сформульовано особливості реструктуризації в ЖКГ. Перетворення (реформування) в ЖГ мають відбуватися за участі трьох заінтересованих сторін: виробники, споживачі, органи влади (власники), взаємини між ними повинні складатися виключно на договірній основі. Реструктуризувати необхідно не поодинокі окремі підприємства, а галузь. Реструктуризація житлових організацій має виступати як складова реформи ЖКГ.

3. Досліджено досвід інших держав з реформування ЖКГ. Аналіз нормативно-правових і законодавчих актів в Україні та обґрунтування послідовності цього процесу дали підстави стверджувати, що для прискорення впровадження перетворень в ЖГ необхідне подальше удосконалення законодавства та створення муніципальної нормативної бази, що враховувало б місцевий характер ЖКП.

4. Доведено необхідність зміни діючого в житловій сфері економічного механізму господарювання, як не відповідного сучасним вимогам, на більш ефективний – ринковий, орієнтований на використання економічних важелів і стимулів. Основна мета нового механізму господарювання - максимально повне задоволення потреб населення в житлі, якісне утримання житлового фонду і надання ЖКП. Досягнення цієї мети можливе за умови вирішення таких завдань: першочергове врахування інтересів населення в питаннях розвитку житлової сфери; впровадження економічних стимулів підвищення якості робіт і послуг; гарантування надійності й стійкості роботи життєзабезпечуючих систем житлової сфери; забезпечення ресурсами та стійкого розвитку матеріально-технічної бази міського господарства; створення системи підготовки висококваліфікованих фахівців ЖКГ.

5. Сформульовано поняття «організаційно-економічний механізм реформування житлового господарства» як сукупність економічних відносин між підприємства ЖКГ, споживачами та владними структурами; способи регулювання економічної діяльності, система стимулів та мотивацій, а також зміна існуючої організаційно-економічної системи, спрямованої на вдосконалення діяльності житлового господарства; впровадження нововведень та адаптація галузі до сучасних ринкових умов. Запропоновано напрямки удосконалення організаційно-економічного механізму реформування ЖГ.

6. Узагальнено методичні основи й практичний досвід залучення громадськості до управління житловим фондом. Розвиток житлової сфери може бути ефективним, якщо він базується на підтримці міських громад і залученні населення до участі в управлінні, стратегічному плануванні, обговоренні міського бюджету та ін. Реструктуризація ЖКГ на основі розвитку варіативних форм участі жителів в управлінні житловим фондом є одним з найважливіших чинників успішного реформування.

7. Запропоновано нові підходи до управління ЖГ за ринкових умов його функціонування. Основним об’єктом управління має стати житловий будинок. Впровадження нових підходів – управління кожним житловим будинком має здійснюватися послідовно: проведення повної інвентаризації та переоцінки житлового фонду, паспортизація кожного об’єкта, здійснення пооб’єктного планування і обліку їх доходів і витрат на експлуатацію житлового фонду.

8. Сформульовано напрямки розвитку конкурентного середовища в ЖГ як системного елемента ринкових відносин у галузі, де конкурентне середовище треба розвивати в двох напрямках: конкуренція у сфері управління нерухомістю за одержання керуючими компаніями замовлення від власника на управління житловим фондом; конкуренція підрядних організацій за отримання замовлення на надання ЖКП від керуючої компанії.

9. Розроблено методику оцінки економічної доцільності й привабливості об’єкта для вибору способу управління ББ. Обраний спосіб управління дозволяє в режимі інтерактивного узгодження організувати прийняття раціональних рішень з формування доходної і видаткової частини бюджету ОСББ.

10. Запропоновано запровадити три стандарти експлуатації житлового фонду, кожен з яких характеризується певним переліком комплексу робіт та періодичністю їх виконання, що забезпечують відповідний технічний стан будинку і формують експлуатаційні витрати. Розроблено методику визначення планових витрат, що обумовлені обраним стандартом експлуатації, доходів та самоокупності при управлінні ББ. Одне з головних завдань ЖГ – досягнення беззбитковості експлуатації житлового фонду – можна вирішити за умови, якщо експлуатація кожного житлового будинку буде самоокупною, тобто надходження доходів буде достатнім для відшкодування витрат. Отже сумірність доходів і витрат треба визначати за кожним будинком.

11. З метою підвищення ефективності експлуатації житлового фонду запропоновано удосконалювати планування. Зокрема, пропонується складати організаційно-фінансовий та комплексний стратегічний план по кожному будинку. Пооб’єктне планування робіт ББ передбачає складання: кошторису витрат за видами робіт і договорами підряду; плану-програми ефективної організації робіт; розрахунку очікуваного ефекту від запланованих заходів.

Апробація запропонованої методики складання комплексного плану в кожному ББ підтвердила можливість усунення розривів між доходами й витратами та їх збалансування завдяки впровадженню притаманних кожному будинку заходів, направлених як на підвищення доходів, так і скорочення витрат.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

особисті

  1. Юр’єва С.Ю. Житловий будинок – об’єкт управління експлуатацією житлового фонду // Вісник НТУ «Харківський політехнічний інститут». Зб. наук. праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. - Харків: НТУ «ХПІ». - 2006. - №02(1). - С.263-266.

  2. Юр’єва С.Ю. Удосконалення системи управління житлового господарства (на прикладі м. Харкова) // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн.сб. Вип. 68.- К.: Техніка, 2006.- С. 238-248.

  3. Юр’єва С.Ю. Пооб’єктне планування та облік витрат на управління багатоквартирними будинками як напрямок підвищення ефективності управління житловим фондом // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн. сб. Вип. 70. - К.: Техніка, 2006. - С.184-189.

у співавторстві

  1. Юрьева Т.П., Юрьева С.Ю. Формирование рыночных отношений в коммунальном хозяйстве // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вип.3. – К.:Техніка, 1994. - С.133-138. (Особистий внесок: проаналізовано формування тарифів на житлово-комунальні послуги і практика розрахунків за надані послуги; запропоновано впровадження на підприємствах тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення ефективної форми розрахунків за надані послуги «в порядку планових платежів»; розглянуто питання приватизації в ЖКГ).

  2. Юр’єва Т.П., Матвєєва Н.М., Юр’єва С.Ю. Удосконалення системи ціноутворення в житлово-комунальному господарстві – ключове питання економічного механізму господарювання // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн. сб. Вип. 65. К.: Техніка, 2005. - С.181-188. (Особистий внесок: проаналізовано особливості, притаманні процесу ціноутворення в ЖКГ і запропоновано заходи з удосконалення процесу реформування та затвердження тарифів на ЖКП).

  3. Тищенко А.Н., Юрьева Т.П., Юрьева С.Ю. Проблемы реформирования жилищно-коммунального хозяйства // Бизнес-Информ. – 2006. - №5. – С.57-61. (Особистий внесок: розроблено детальну характеристику житла за етапами еволюції розвитку житлової сфери, що дало змогу усвідомити причини сучасного стану ЖКГ, які можна поділити на дві групи: об’єктивні й суб’єктивні. Виконана інтегральна оцінка рівня розвитку житлової сфери за регіонами України за допомогою модифікованого таксономічного показника).

  4. Тищенко О.М., Юр’єва С.Ю. Про удосконалення формування ринкового середовища в житловій сфері // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук. праць. Вип. 213.Том ІІІ, 2006. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С.726-730. (Особистий внесок: запропоновано заходи із сприяння ефективному управлінню існуючим житловим фондом).

Матеріали конференцій:

у співавторстві

  1. Юр’єва Т.П., Матвєєва Н.М., Юр’єва С.Ю. Удосконалення ціноутворення в житловому господарстві //Всеукраинская науч.-практ. конференция 27-28 ноября, 2003 г. «Проблемы реализации реформирования отрасли жилищно-коммунального хозяйства». Харьков, 2003. С.170-173. (Особистий внесок: запропоновано в містах запровадити пооб’єктний облік витрат на експлуатацію житлового фонду; удосконалити методику розрахунку окремих складових тарифу «квартплата», а саме: прибирання сходових маршів, прибудинкових територій, експлуатація ліфтів).

  2. Тищенко О.М., Юр’єва С.Ю. Деякі аспекти капітального ремонту житлового фонду// Материалы междунар. науч.-практ. конфер. «Усовершенствование экономических структур строительной отрасли в условиях трансформации экономики Украины к рыночным условиям», 17-19 октября 2005 г.- Харьков, 2005. – С.14-15. (Особистий внесок: сформульовано необхідність визначення суми недоремонту житлового фонду (окремого будинку, району, міста), а також порядок його компенсації).