Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


638. Панухник Олена Віталіївна. Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально- господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області): дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Панухник О.В. Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально-господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми формування ефективного організаційно-економічного механізму розвитку та функціонування малих міст у територіально-господарських системах регіонів в умовах становлення ринкових відносин. Обґрунтовано теоретико-методичні засади дослідження розвитку малих міст в територіально-господарській системі регіону. Визначено проблеми, що стримують дієве використання ресурсного потенціалу малих міст в процесі трансформації їх господарських функцій та формування інституту комунальної власності. Запропоновано шляхи удосконалення організаційних і функціональних механізмів розвитку малих міст. Запропоновано методику оцінки ступеня забезпечення стандарту життя в малих містах, поглиблено методичні засади стратегічного планування розвитку малих міських поселень. Обґрунтовано шляхи удосконалення фінансово-бюджетного забезпечення розвитку малих міст на основі прогнозування доходної бази міських бюджетів.

У дисертації проведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення проблеми побудови організаційно-економічного механізму розвитку малих міст в територіально-господарській системі регіону, що дозволяє зробити наступні висновки:

  1. Мале місто як найпоширеніший вид міських поселень є специфічною територіальною системою, що характеризується, окрім кількісних поселенських показників, такими особливостями: монофункціональним напрямом розвитку господарської системи; особливою роллю в інтеграції просторового розвитку навколишніх сільських поселень; посиленими можливостями використання потенціалу територіальної громади як первинного суб'єкта місцевого самоврядування; обмеженим власним ресурсним потенціалом, особливо фінансовим, для забезпечення розвитку міської системи.

  2. Малі міста є невід'ємними складовими ТГС регіону, опорними точками його розвитку. Перебільшення ролі великих і середніх міст у регіональних системах може призвести до використання принципу вторинності щодо розвитку малих міст, який домінував в радянський період.

  3. Система малих міст не є однорідною, а потребує групування за певними функціональними ознаками. Запропоноване в роботі групування малих міст дозволить виробити конкретні та цілеспрямовані управлінські рішення щодо розвитку відповідної їх сукупності. Це дасть змогу уникнути абстрактних підходів при виробленні стратегій розвитку малих міст, сконцентрувати зусилля на окремих складових ресурсного потенціалу малих міст певної групи як бази їх розвитку.

  4. Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст є сукупністю стихійних ринкових сил, які обумовлюють формування полюсів зростання, та цілеспрямованих важелів забезпечення активізації соціально-економічних процесів у малому місті, які використовують центральні та місцеві органи представницької та виконавчої влади. Формування системи важелів організаційно-економічного механізму розвитку малих міст України вимагає запозичення з практики розвинутих країн досвіду програмно-цільового управління розвитком малих міст, що базується на узгодженій системі державних, регіональних і місцевих програм.

  5. В умовах ринкових перетворень докорінно трансформуються господарські та соціальні функції малих міст на основі орієнтації на досягнення ринкових конкурентних переваг та забезпечення соціальних стандартів життя міського населення. Модифікація функціонального механізму розвитку малих міських поселень, хоча і гальмується загостренням демографічних, економічних та соціальних проблем, вимагає перегляду організаційної та функціональної структури управління.

  6. Малі міста володіють розгалуженим ресурсним потенціалом, який, проте, не є самодостатнім і без зовнішніх вливань не може забезпечити їх стабільний розвиток. Зокрема, виробничо-господарський потенціал більшості малих міст не відповідає сучасним ринковим вимогам і потребує комплексної модернізації та переоснащення, що можливо зробити на загальнодержавному рівні шляхом створення сприятливих умов для спрямування інвестиційних потоків у розвиток малих міст, а на місцевому рівні – через створення сприятливого середовища розвитку підприємництва, підвищення інвестиційної привабливості та іміджу малого міста в загальнодержавному та регіональному масштабах.

  7. Стабільне функціонування малого міста як складової територіально-господарської системи регіону є можливим за умови створення ринково адаптованої гнучкої управлінської структури, орієнтованої на виконання певних функцій. Демократизація суспільно-політичного та економічного життя в Україні вимагає, щоб основним суб'єктом управління соціально-економічним розвитком малих міст і реалізатором функцій з його забезпечення стали органи місцевого самоврядування. Це потребує дотримання принципів їх фінансової, правової та організаційної автономії. Використовуючи економічні, адміністративні та правові важелі регулювання, органи місцевого самоврядування повинні спрямовувати управлінську діяльність керівників підприємницьких структур, закладів соціальної сфери, громадських організацій в рамках наперед визначених стратегічних, тактичних та оперативних програмних орієнтирів, що обґрунтовано в роботі.

  8. Ефективно виконувати покладені на органи місцевого самоврядування законодавством функції та повноваження органи представницької влади малого міста спроможні лише за умови створення повноцінної економічної бази, яку формує комунальна власність міста. Недосконалість та недостатня сформованість законодавчої бази та реальних шляхів формування надійного матеріального забезпечення місцевого самоврядування в малому місті унеможливлює якісне використання цього механізму. На прикладі підприємств житлово-комунального господарства малого міста в дисертаційній роботі обґрунтовано альтернативні до існуючих форми управління комунальним майном з метою отримання позитивного економічного ефекту.

  9. Побудова стратегії розвитку малих міст визначає їх спроможність функціонувати в конкурентному середовищі, дозволяє планувати поступове забезпечення стандарту життя населення на основі використання важелів організаційно-економічного механізму. Запропонована в роботі методика вибору стратегічних орієнтирів розвитку малого міста уможливлює врахування сприятливих і несприятливих, екзогенних і ендогенних чинників впливу на формування тенденцій цього розвитку з метою визначення пріоритетів та системи необхідних регулюючих засобів для їх досягнення.

  10. Критерієм ефективного розвитку малого міста є рівень забезпечення стандарту життя населення, без дотримання якого неможливо говорити про соціальну спрямованість розвитку виробничо-господарської системи міста. На основі розподілу соціальних стандартів на загальнодержавні, регіональні та місцеві в дисертаційному дослідженні обґрунтовані шляхи залучення власних ресурсних резервів малих міст в розрізі окремих підсистем для наближення рівня життя жителів цих поселень до визначених законодавством стандартів.

  11. Незадовільне фінансово-бюджетне забезпечення, зумовлене неефективністю бюджетної та податкової систем в країні, кризовим станом господарсько-економічної підсистеми малих міст, низьким рівнем залучення потенціалу малих міських поселень до функціонування територіально-господарської системи регіону, гальмує динамічний розвиток малих міст. Першочерговими шляхами подолання цих недоліків повинно стати підвищення ролі місцевих податків і зборів в фінансових ресурсах малого міста, дієве запровадження прозорої системи міжрівневих бюджетних трансфертів на основі визначення показника мінімальної бюджетної забезпеченості на одного жителя, інвестиційно-інноваційний шлях розвитку виробничо-господарського комплексу малого міста з врахуванням пріоритетності малого бізнесу в цьому процесі.

  1. Використання потенціалу малих міст в Україні сприятиме закладенню передумов для підтримки стабільності та ринкової спрямованості економічних процесів. Малі міста повинні розглядатися як опорні точки формування повноцінного первинного рівня адміністративно-територіального устрою в країні, необхідні елементи функціонування ТГС.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Панухник О.В. Економічні важелі підвищення ефективності управління екологічним розвитком на рівні міста // Наукові записки. Серія: Економіка. Зб. наук. праць. – Вип. 9. – Тернопіль, 2001. – С.107-117.

  2. Панухник О.В. Зайнятість в малих містах як основа забезпечення стандарту життя їх населення // Соціально-економічні дослідження в перехідній економіці. Зб. наук. праць. – Львів, 2000. – С. 64-68.

  3. Панухник О.В. Напрямки удосконалення фінансового забезпечення заходів з благоустрою міста // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Вип. 135. –Дніпропетровськ, 2002. – С.30-42.

  4. Панухник О.В. Проблеми формування інституту комунальної власності як основи розвитку малих міст // Вісник ТАНГ. – 2003. – №1. – С. 69 - 74.

  5. Панухник О.В. Програмно-цільовий підхід до управління екологічним розвитком міста // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. праць. – Вип. 6. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 33-39.

  6. Панухник О.В. Раціоналізація організаційних структур управління розвитком малих міст // Управління сучасним містом. – 2002. - № 10 – 12 (8). – С. 149 - 156.

  7. Панухник О.В. Регіональні програми як інструмент забезпечення стандарту життя населення // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. праць. – Вип. 5. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 38-44.

  8. Панухник О.В. Системний аналіз інфраструктурного забезпечення населення малого міста в контексті досягнення стандарту життя // Наукові записки. Серія: Економіка. Зб. наук. праць. – Вип. 10. – Тернопіль, 2002. – С. 218-223.

  9. Панухник О.В. Теоретичні аспекти дослідження малих міст як складової частини територіально-господарської системи регіону //Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. праць. – Вип. 4. – Тернопіль: Економічна думка, 2000,ч. ІІ.– С.120-126.

У інших виданнях:

  1. Панухник О.В. Про особливості формування ринку праці в малих містах України // Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки. Тези доповіді на міжнародній науковій конференції. – Львів, 2000. – С.35-38.

  2. Панухник О.В. Про підготовку навчальних програм з проблем місцевого управління // Вдосконалення системи управління в місцевому самоврядуванні та роль перепідготовки кадрів відповідно до принципів Європейської Хартії місцевого самоврядування. Тези доповіді на міжнародному семінарі. – Харків, 2001. – С. 52-59.

  3. Панухник О.В. Програма підготовки фахівців для місцевого управління: методичне, наукове та практичне забезпечення // Підготовка місцевих кадрів: навчальні програми з проблем місцевого управління та фінансів. Тези доповіді на міжнародний семінар. – Київ, 2000. – С. 64-69.

  4. Панухник О.В., Смиричинський В.В. Сучасні особливості управління розвитком середніх і малих міст // Актуальні проблеми розвитку економіки України в перехідний період. Тези доповіді міжвузівської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 1996, ч. ІІ.– С. 26-28.

  5. Панухник О.В. Трансформація господарських функцій малих міст в умовах перехідної економіки // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Тези доповіді на Другій міжн. наук. конф. студентів та молодих учених. – Донецьк, 2002, ч. 1. – С. 299-302.