Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Синельник Вікторія Вікторівна. Організаційно-економічний механізм стратегічного управління персоналом підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Синельник В.В. Організаційно-економічний механізм стратегічного управління персоналом підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

У дисертації вирішено актуальну задачу розробки організаційно-економічного механізму стратегічного управління персоналом промислового підприємства. Досліджено роль та обґрунтовано значення персоналу підприємства в умовах ринкових перетворень. Удосконалено методичні підходи та практичні рекомендації щодо оцінки і підвищення стратегічного потенціалу підприємства.

Розроблено методи побудови стратегічного плану управління персоналом відповідно до загальної стратегії, яка стосовно машинобудівних підприємств визначена як стратегія прибутку, що уможливлює підвищення ефективності використання людських ресурсів.

З метою ефективного впровадження стратегії розвитку обґрунтовано доцільність та необхідність створення проектної групи стратегічного управління персоналом. Розкрито задачі, функції та систему оцінки результативності стратегічного управління персоналом підприємства. Запропоновано методи подолання опортунізму персоналу з метою створення сприятливих умов щодо реалізації стратегічних заходів та підвищення конкурентоспроможності підприємства.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано практичне вирішення актуального науково-практичного завдання щодо формування організаційно-економічного механізму стратегічного управління персоналом. Основний науковий результат дослідження полягає в тому, що автором поставлено та вирішено ряд недостатньо опрацьованих теоретичних питань і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності використання персоналу шляхом вибору та реалізації стратегії управління персоналом на прикладі промислових підприємств.

За результатами дослідження зроблено такі висновки:

1. У ринковій економіці суттєво зростає роль трудового потенціалу та персоналу під впливом змін навколишнього середовища, науково-технічного та соціального прогресу. Доведено, що для підвищення конкурентоспроможності підприємств необхідне впровадження нових підходів до управління персоналом, а саме перехід до стратегічного управління, націленого на сталу та прибуткову роботу підприємств, розвиток персоналу та підвищення якості трудового життя працівників.

2. Концепція управління персоналом, обґрунтована в дисертації, розглядає персонал з його інтелектуальним, підприємницьким, виробничим потенціалом як основу організації та важливе джерело довготривалих переваг, а управління персоналом – як стратегічну функцію, яка невід’ємно пов’язана із бізнес-стратегією підприємства.

3. Формування організаційно-економічного механізму стратегічного управління персоналом як всебічно обґрунтованої сукупності взаємоузгоджених компонентів засноване на поступовому русі від концепції та принципів управління персоналом до кадрової політики, а від неї – до розробки стратегії управління персоналом. Побудова та реалізація гнучкого механізму стратегічного управління персоналом дозволить більш ефективно використовувати людський потенціал у рамках загальної стратегії розвитку підприємства. Запропоновано стратегію управління персоналом як комплекс довготривалих методів і технологій максимального використання кадрового потенціалу для досягнення стратегічних цілей підприємства та одержання конкурентних переваг.

4. У результаті дослідження системи управління персоналом ряду промислових підприємств Донецької області визначено, що більшість із них не має сприятливих умов для розвитку персоналу. Серед основних причин, які призвели до низької ефективності кадрової роботи, можна виділити такі: занепад виробництва, використання застарілих технологій, зношених фондів, неефективність системи стимулювання і мотивації, низький рівень продуктивності праці. Проведено розрахунки економічних збитків унаслідок плинності кадрів, викликаних зниженням продуктивності праці, простоями устаткування, витратами на навчання. Доведено необхідність створення ефективного організаційно-економічного механізму стратегічного управління персоналом.

5. Розроблено методику діагностики стратегічного потенціалу підприємств, що дозволяє оцінити ступінь їх готовності до переходу на стратегічне управління за трьома рівнями ефективності: управління діяльністю як процес досягнення високих результатів роботи підприємства відповідно до цілей, умов виконання та етапів реалізації; управління персоналом як процес спрямування зусиль персоналу на досягнення поставлених цілей, підвищення особистої відповідальності за ефективність і прибутковість функціонування підприємства; управління маркетингом як процес формування попиту й організації збуту. Така діагностика дозволила визначити рівень стратегічного потенціалу підприємств машинобудування та хлібопекарної галузі і розробити заходи щодо його підвищення.

6. Розроблена стратегія управління персоналом на прикладі машинобудівних підприємств показала доцільність побудови стратегічного плану як чіткої програми дій, спрямованих на вирішення пріоритетних задач формування персоналу необхідної кількості та якісного складу, удосконалення системи оплати, мотивації та оцінки працівників з метою органічної інтеграції кадрової стратегії у загальну стратегію розвитку підприємства.

7. Обґрунтовано доцільність створення групи стратегічного управління персоналом, що надає змогу успішно реалізувати стратегію управління персоналом. Запропоновано до функціональних обов’язків цього структурного підрозділу віднести моніторинг зовнішнього середовища, аналіз внутрішнього середовища підприємства, визначення місії та розробку стратегії управління персоналом, створення і підтримку високого іміджу та привабливості підприємства як працедавця. Розроблено матрицю розподілу функцій, яка дозволяє координувати взаємодію групи стратегічного управління персоналом з іншими підрозділами підприємства.

8. Показником рівня стратегічного управління персоналом є зростання конкурентоспроможності підприємства на базі підвищення ефективності використання його персоналу. У дисертаційній роботі визначено систему показників оцінки результативності діяльності проектної групи стратегічного управління персоналом, серед яких можна виділити показники, що характеризують виконання аналітичних, управлінських і комунікаційних функцій. Використання запропонованої системи показників дозволяє оцінювати відповідність системи управління персоналом цілям і завданням загальної стратегії розвитку підприємства.

9. Ефективність стратегічного управління персоналом та внесок запропонованого підрозділу в кінцеві результати діяльності підприємства рекомендовано визначити за методикою комплексної оцінки управлінської праці (КОУП), яка включає локальні показники (балансовий прибуток, обсяг товарної продукції, продуктивність праці, фонд оплати праці, середньорічну заробітну плату 1 працівника, плинність персоналу, задоволеність працею, рівномірність навантаження персоналу, рівень трудової дисципліни, якість праці персоналу) і дозволяє розрахувати ефективність діяльності проектної групи. Застосування пропонованої комплексної оцінки на цих підприємствах дозволило зробити висновок про незадовільну роботу кадрових підрозділів, що підтверджує актуальність переходу даних підприємств до стратегічного управління.

10. Обґрунтовано необхідність управління опортунізмом персоналу, що передбачає адаптацію працівників до змін. Запропоновано методику здійснення ефективного стратегічного перетворення шляхом усвідомлення необхідності змін, мотивації змін та контролю за реалізацією обраної стратегії за допомогою зворотного зв’язку як інструмент реалізації механізму стратегічного управління персоналом. Визнано доцільним здійснювати аналіз профілю привабливості підприємства як працедавця з боку власного персоналу та формувати його позитивний імідж на ринку праці, що забезпечить задоволеність трудом і прагнення здійснювати стратегічні перетворення.

Публікації автора:

1. Кулабухов Б.И., Синельник В.В., Дудченко А.М. От кризиса – к возрождению // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; КЭГИ. – Донецк, 2002. – С.93-96.

Особистий внесок: проаналізовано соціальні проблеми вітчизняної науки, запропоновано шляхи подолання кризи економіки.

2. Булеев И.П., Синельник В.В. Проблемы управления персоналом на предприятии // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2003. – С.19-25.

Особистий внесок: проаналізовано сучасні підходи до управління персоналом, обґрунтовано сутність стратегічного управління персоналом в умовах перехідної економіки.

3. Синельник В.В. Маркетинг в управлении персоналом // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр.: В 3 т. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2004.– Т.3. – С.173-178.

4. Синельник В.В. Комплексная мотивация персонала как основа эффективного управления // Социально-экономические аспекты промышленной политики: Развитие экономического сотрудничества Украины и Китая: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; КЭГИ. – Донецк; Краматорск, 2004. – С.114-118.

5. Булеев И.П., Синельник В.В. Методические подходы к разработке эффективной системы управления персоналом // Вісник Донецького ун-ту економіки і права. Сер.:Економіка та управління: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДонУЕП, 2004. – №2. – С.3-7.

Особистий внесок: обґрунтовано пропозиції щодо побудови ефективної системи управління персоналом сучасного підприємства.

6. Булеев И.П., Синельник В.В. Методические подходы к стратегическому планированию управления персоналом // Прометей: регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк: ДЕГІ; ІЕПД НАН України. – 2006. – Вип. 3 (21). – С.177-180.

Особистий внесок: запропоновано механізм оцінки ступеня готовності підприємства щодо впровадження стратегічного управління, досліджено стратегічний потенціал хлібопекарних підприємств.

7. Синельник В.В. Особенности организационно-методического подхода к формированию механизма стратегического управления персоналом // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. науч. тр./ НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; КЭГИ. – Донецк, 2007. – С.153-159.

8. Синельник В.В. Проблемы стратегического управления персоналом современного предприятия // Тези доп. Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Фінансово-економічні та інституціональні проблеми розвитку промислових підприємств» (24-25 трав. 2007 р.). – Краматорськ: ДДМА, 2007. – С.27-28.