Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Литвиненко Сергій Леонідович. Організаційно-економічний механізм технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Литвиненко С.Л. Організаційно-економічний механізм технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка авіаційного транспорту). – Національний авіаційний університет, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі вирішено науково-практичне завдання формування механізму технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу шляхом розробки відповідних методичних, організаційних положень та практичних рекомендацій.

Пропонований у роботі комплекс інструментів для вдосконалення підсистеми технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу є сукупністю ряду напрацювань для покращення якості технічного забезпечення та складається з організаційно-економічного механізму їх технічного забезпечення, економіко-математичної моделі розміщення системи центрів технічної підтримки, удосконалених концептуальних засад взаємодії систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій технічного обслуговування, запропонованої методики взаєморозрахунків між групою вантажних авіакомпаній чартерного типу при спільній експлуатації системи центрів технічної підтримки. Використання комплексу інструментів сприяє покращенню технічного обслуговування ПС групи авіакомпаній у відриві від основного місця базування.

У дисертаційній роботі на основі систематизації та узагальнення теоретичних та практичних підходів до підвищення ефективності використання ресурсів авіакомпаній вирішено науково-практичне завдання розробки методичних, організаційних положень та практичних рекомендацій щодо формування механізму технічного забезпечення групи вантажних авіакомпаній чартерного типу, яке має суттєве значення для підвищення ефективності їх функціонування на ринку надважких та нестандартних перевезень. За результатом проведених досліджень автором зроблені такі висновки та внесені пропозиції:

  1. Теоретичний аналіз ресурсного забезпечення вітчизняних та іноземних підприємств, видів їх загальних моделей, еволюції визначення та змісту понять „ресурси”, „ресурсне забезпечення підприємства”, „технічне забезпечення підприємства” дозволив визначити серед недостатньо досліджених задач відсутність механізму ресурсного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу, загалом та їх технічного забезпечення, зокрема.

  2. Авторське визначення поняття „ресурсне забезпечення вантажної авіакомпанії”, пропонується у такій редакції – взаємопов’язана сукупність матеріальних, фінансових, трудових та інформаційних потоків, процесів, засобів, технологій та можливостей для досягнення поставленої мети та цілей авіакомпанії, а також поняття „система ресурсного забезпечення вантажної авіакомпанії”, як організована сукупність взаємопов’язаних елементів, методів, інструментів та засобів, які мають спільні цілі функціонування та спрямовані на ефективний розподіл наявних у авіакомпанії ресурсів.

  3. Визначені спільні риси та відмінності в системах ресурсного забезпечення групи вантажних авіакомпаній чартерного типу, що дозволили встановити основні напрямки вдосконалення існуючих систем їх ресурсного забезпечення в сфері технічного, технологічного, інформаційного, організаційного, кадрового та фінансового забезпечення. Серед основних складових сфери забезпечення маємо відзначити створення систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО та вдосконалення технології виконання ТО ПС.

  4. Враховуючи унікальність ПС типу Ан-124-100, що експлуатуються на ринку надважких та нестандартних перевезень та ускладнення їх ТО у відриві від основного місця базування, пропонується комплекс інструментів для вдосконалення підсистеми технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу, основним з яких є організаційно-економічний механізм їх технічного забезпечення. Організаційна складова механізму вдосконалює підсистеми технічного забезпечення даного типу авіакомпаній, в той час як його економічна складова дозволяє за допомогою ряду інструментів модельного та методичного забезпечення визначити, що при його реалізації щорічні видатки на ТО групи вантажних авіакомпаній зменшаться на майже 2,4 млн. дол. США у 2008 році та на 4,9 млн. дол. США за прогнозами у 2012 році.

  5. Автором запропоновані методичні положення розміщення системи центрів технічної підтримки для групи вантажних авіакомпаній чартерного типу з використанням економіко-математичної моделі та перетворенням її на задачу частково-цілочисельного програмування. Суть задачі полягає у розміщенні нових та визначенні оптимального завантаження вже існуючих та нових центрів технічної підтримки для групи авіакомпаній в аеропортах світу при мінімізації постійних та поточних витрат на їх створення з використанням принципів системного підходу. Проведені серії числових експериментів дозволили встановити, що найкращім варіантом є створення даної системи центрів в аеропортах міст Лейпциг, Шарджа та Х’юстон та Шанхай з проведенням форм ТО ПС типу Ан-124-100 (2А для двох ПС одночасно – у першому центрі, А одночасно для двох ПС – у другому та третьому центрі та 2А для двох ПС одночасно – у четвертому центрі).

  6. За допомогою розробки та уточнення схеми цільового управління діяльністю систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО групи вантажних авіакомпаній чартерного типу, а також рекомендованої схеми їх взаємодії, інших учасниць процесу ТО ПС та систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО, автором доопрацьовано концептуальні засади взаємодії системи центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО групи авіакомпаній, що дозволяють максимально гармонізувати ТО та постачання запасними частинами ПС у віддалених регіонах світу у процесі здійснення перевезень.

  7. Спираючись на проаналізований матеріал, нами встановлено, що невід’ємною складовою створення та успішної експлуатації систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО групи вантажних авіакомпаній чартерного типу є створення методики взаєморозрахунків між ними. Розроблена авторська методика складається з аналітико-розрахункового та розрахунково-оціночних елементів та засновується на розподілі капітальних витрат на створення систем центрів у відповідності з обсягами робіт у даних регіонах світу кожної авіакомпанії-учасниці та на розподілі постійних сезонних та поточних витрат між авіакомпаніями, виходячи з факту їх виконання. Реалізація методики, на нашу думку, має проходити за допомогою авторського комплексу показників, що характеризують витрати на різних стадіях розвитку проектів створення означених систем, а також ефективність їх спільної експлуатації.

  8. Виходячи з необхідності підвищення якості технічного забезпечення, а також ефективності функціонування групи вантажних авіакомпаній у відриві від основного місця базування автором удосконалено структуру системи центрів технічної підтримки даної групи авіакомпаній згідно з проведеними розрахунками за економіко-математичною моделлю. Розроблено дворівневу модель управління системою центрів, з урахуванням регіональних особливостей формування обсягів перевезень.

  9. Напрямками подальших досліджень задачі технічного забезпечення вантажних авіакомпаній чартерного типу, на нашу думку, мають бути розробка загальних принципів створення системи поставки запасних частин та комплектуючих до ПС, обґрунтування основ організаційних взаємовідносин між керуючою компанією та її дочірнім підрозділом – вантажною авіакомпанією чартерного типу, визначення основних принципів бюджетування систем центрів технічної підтримки та мобільних станцій ТО групи вантажних авіакомпаній.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Литвиненко С.Л. Виробничі ресурси авіакомпанії та ефективність їх використання / С.Л. Литвиненко // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія „Економіка і управління”. – Вип. 8. – К.: КУЕТТ, 2006. – С. 195-200.

  2. Литвиненко С.Л. Аналіз проблеми ресурсного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії / С.Л. Литвиненко // Наука та молодь. Гуманітарна серія: Зб. наук. пр. – Вип. 7. – К.: НАУ, 2007. – С. 19-22.

  3. Литвиненко С.Л. Створення ефективної системи ресурсного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії / С.Л. Литвиненко // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. пр. – Вип. 15. – К.: НАУ, 2007. – С. 189-194.

  1. Литвиненко С.Л. Центри технічної підтримки та станції технічного обслуговування, як складова частина системи ресурсного забезпечення авіакомпанії / С.Л. Литвиненко // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія „Економіка і управління”. – Вип. 9. – К.: КУЕТТ, 2007. – С. 161-166.

  2. Литвиненко С.Л. Організаційно-економічний механізм технічного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії чартерного типу / С.Л. Литвиненко // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. пр. – Вип. 16. – К.: НАУ, 2007. – С. 132-140.

  3. Литвиненко С.Л Економіко-математична модель розміщення центрів технічної підтримки для групи вантажних авіакомпаній чартерного типу / С.Л. Литвиненко // Проблеми системного підходу в економіці: Зб. наук. пр. – Вип. 22. – К.: НАУ, 2007. – С. 101-109.

Статті й тези у нефахових виданнях

  1. Литвиненко С.Л. Дослідження функціонування світового ринку регулярних вантажних перевезень / С.Л. Литвиненко // Матеріали VІI Міжнародної науково-технічної конференції Політ-2005: тези доп. – К.: НАУ, 2005. – С. 427.

  2. Литвиненко С.Л. Перспективи створення центрів технічної підтримки авіакомпанії для вітчизняних типів ПС / С.Л. Литвиненко // Матеріали VII міжнародної наукової конференції „Авіа-2006”. – Т.2. – К.: НАУ, 2006. – С.51.14-51.17.

  3. Габріелова Т.Ю., Литвиненко С.Л. Доцільність застосування новітніх методів бюджетування в центрах технічної підтримки авіакомпанії / Т.Ю. Габріелова, С.Л. Литвиненко // Сборник докладов IV Международной научно-практической конференции „Проблемы подготовки профессиональных кадров по логистике в условиях глобальной конкурентной среды”. – К.: НАУ, 2006. – С. 47-51.

  4. Литвиненко С.Л. Бюджетування як інструмент управління вантажною авіакомпанією / С.Л. Литвиненко // Матеріали VIII міжнародної наукової конференції „Авіа-2007”. – Т.3. – К.: НАУ, 2007. – С.51.59-51.62.

  5. Литвиненко С.Л. Особливості системи ресурсного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії / С.Л. Литвиненко // Матеріали IХ Міжнародної науково-технічної конференції Політ-2007: тези доп. – К.: НАУ, 2007. – С. 252.

  6. Габріелова Т.Ю., Литвиненко С.Л. Удосконалена класифікація унікальних негабаритних вантажів що перевозяться авіаційним транспортом / Т.Ю. Габріелова, С.Л. Литвиненко // 9-та міжнародна науково-практична конференція „Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики 2007”. – К.: Міністерство транспорту та зв’язку України, 2007. – С. 219-222.

  7. Литвиненко С.Л. Особливості створення організаційно-економічного механізму ресурсного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії / С.Л. Литвиненко // Тези доповідей VI Міжнародної наукової конференції „Проблеми економіки транспорту”: тези доп. – Д.: ДУЗТ, 2007. – С. 69.

  8. Литвиненко С.Л. Уточнена структура центрів технічної підтримки для групи вантажних авіакомпаній чартерного типу / С.Л. Литвиненко // Сборник докладов V Международной научно-практической конференции „Проблемы подготовки профессиональных кадров по логистике в условиях глобальной конкурентной среды”. – К.: НАУ, 2007. – С. 164-168.

  9. Литвиненко С.Л. Розробка економіко-математичної моделі розміщення центрів технічної підтримки для групи вантажних авіакомпаній чартерного типу / С.Л. Литвиненко // Материалы международной научно-практической конференции „Управленческие аспекты повышения национальной конкурентоспособности”: тези доп. – Симферополь-Алушта: Крымский институт бизнеса, 2007. – С.53-54.

  10. Литвиненко С.Л. Роль та місце технічного забезпечення в створенні ефективної системи ресурсного забезпечення діяльності вантажної авіакомпанії чартерного типу / С.Л. Литвиненко // Материалы международной научно-практической конференции „Стратегии развития Украины в глобальной среде”: тези доп. – Симферополь-Севастополь: Крымский институт бизнеса, 2007. – С. 34-36.