Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Нагорна Інна Іванівна. Організаційно-економічний механізм у забезпеченні стійкої економічної безпеки промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Нагорна І.І. Організаційно-економічний механізм у забезпеченні стійкої економічної безпеки промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).

Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса , 2008.

Мета дослідження полягає у розробці організаційно-економічного механізму для забезпечення стійкої економічної безпеки підприємства на базі комплексного аналізу та наукового обґрунтування. Об’єктом дослідження є процеси господарської діяльності промислових підприємств України та Херсонської області за умов нестабільності зовнішнього економічного середовища, внутрішніх економічних диспропорцій, невизначеності та ризику. Предметом дослідження є економічні взаємовідносини промислових підприємств з контролюючими державними органами, фінансово-кредитними установами, постачальниками, посередниками, контрагентами ринку товарів та послуг, що регулюють забезпечення економічної безпеки на різних рівнях. Наукова новизна отриманих результатів полягає в проведені комплексного теоретичного дослідження проблем економічної безпеки промислових підприємств, глибокому аналізі загроз, що є чинниками небезпеки для промислових підприємств у економічній сфері, та методичному обґрунтуванні організаційно-економічного механізму, який забезпечує стійку економічну безпеку промислового підприємства. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що основні положення дисертації певною мірою є внеском в економічну теорію обґрунтування економічної безпеки та чинників, що її визначають з позиції стійкої діяльності промислового підприємства.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розробці теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо організаційно-економічного механізму у забезпеченні стійкої економічної безпеки промислового підприємства.

За результатами виконаного дослідження розв’язано всі поставлені задачі, сформульовано такі висновки та рекомендації:

1. Удосконалено визначення сутності понять економічної безпеки та стійкої економічної безпеки промислового підприємства шляхом поетапного дослідження теоретичних основ ефективного формування організаційно-економічного механізму.

  1. Дослідження економічних процесів і явищ, які призводять до дестабілізації економічного стану промислового підприємства, дозволило виявити, що на його економічну безпеку впливає велика кількість як внутрішніх, так і зовнішніх чинників. Виходячи з цього, дістали подальший розвиток поняття внутрішнього та зовнішнього середовища за рахунок включення прямих та побічних зв’язків.

  2. Уперше пропонується розширити перелік загальновідомих складових економічної безпеки, до якого входять: фінансова, інтелектуальна, кадрова, техніко-технологічна, політико-правова, екологічна, інформаційна та силова безпека, шляхом додавання ще двох не менш важливих складових, таких як інноваційна та ретроспективна, що в комплексі більш повно і достовірно розкривають поняття стійкої економічної безпеки.

  3. Дістала подальший розвиток методика розрахунку загальновідомих складових економічної безпеки: інтелектуальної, кадрової, техніко-технологічної, політико-правової, інформаційної та силової складових - за рахунок розширення кількості домінантних показників, що здатні більш достовірно характеризувати ці складові.

  4. Вперше запропоновано методичний підхід до оцінки та аналізу рівня економічної безпеки підприємства на базі розробленої ієрархічної моделі складових елементів його економічної системи за ступенем їх впливу на стан безпеки. У результаті критеріальної оцінки економічної безпеки для промислових підприємств було обґрунтовано виділення чотирьох рівнів економічної безпеки: абсолютного, задовільного, незадовільного та критичного, що мають відповідну багаторівневу шкалу їх оцінки.

6. Удосконалено умови досягнення стійкої економічної безпеки за рахунок систематизації принципів організації економічної безпеки, що розкривають умови існування підприємства у внутрішньому та зовнішньому середовищі. Взаємозв’язок економічних інтересів підприємств і суб’єктів зовнішнього середовища та гармонізація їх інтересів є основою для створення механізму стійкої економічної безпеки.

7. Вперше розроблено організаційно-економічний механізм, що забезпечує стійку економічну безпеку промислових підприємств, який дозволяє збалансувати інтереси взаємодіючих суб’єктів і таким чином підвищувати рівень взаємної економічної безпеки. На основі організаційно-економічного механізму встановлені рівні безпеки одинадцяти машинобудівних підприємств України. Визначено, що рівень їх безпеки недостатній, а більшість потребує відповідних заходів щодо її стабілізації.

8. Організаційно-економічний механізм та методика розрахунку показників економічної безпеки мають практичну значущість для ефективного забезпечення стійкої економічної безпеки на промислових підприємствах. За рахунок впровадження механізму на ТОВ „НКЕМЗ” виявлено та нейтралізовано ті чинники, від яких варто очікувати основної загрози. Це сприяло збільшенню загального обсягу випуску продукції на 12%, збільшенню продуктивності праці на 10,5%, зниженню собівартості на 2,8%. При цьому очікуваний економічний ефект становить приблизно від 125 - 250 тис. грн. на рік за рахунок використання запропонованих заходів.

9. Дослідження економічної безпеки регіону дозволило розробити інструментарій зі стабілізації економічної безпеки промислового комплексу регіону у вигляді заходів щодо захисту від зовнішніх та регіональних чинників загроз.

Публікації автора:

Монографії

  1. Нагорна І.І. Управління економічною безпекою регіону: сутність та механізм реалізації / М.А. Коваленко, І.І. Нагорна, Б.В. Сіленков; Херсон. нац. техн. універ. – Херсон: Олді-плюс, 2006. – 444 с.(26,86 д.а., особистий внесок здобувача: досліджено поняття, загрози економічної безпеки регіону, чинники і критерії безпечного розвитку територіального господарського комплексу. Запропоновано комплекс заходів щодо відвернення економічної небезпеки, що загрожує промисловості регіону - 7, 27 д.а.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Нагорна І.І. Вектор інвестицій як інструмент регулювання економічної безпеки підприємства / І.І. Нагорна // Бізнес-навігатор. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004.- № 5. – С. 132-134. (0,14 д.а.).

  2. Нагорная И.И. Некоторые критерии выбора безопасной стратегии развития предприятия /И.И. Нагорная // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління: зб. наук. праць. - Одеса: ОНУ ім. І.І. Мечникова. Вип. 8, Т. 7. – 2004. – С. 499-505. (0,32 д.а.).

  3. Нагорная И.И. Экономическая безопасность предприятия как фактор его конкурентоспособности / И.И. Нагорная // Экономические инновации: сб. науч. работ. - Одесса: ІПРЕЕД НАН Ураїни. Вып. 23. – 2005. – С.56-63. (0,36 д.а.).

  4. Нагорная И.И. Информационная поддержка внедрения лизинговых операций на Украине / И. И. Данилин, И.И. Нагорная// Вестник ХГТУ. – 2002. - №1(14). – С. 112-114. (0,14 д.а., особистий внесок здобувача: досліджені переважні особливості лізингового кредитування перед іншими формами кредитування – 0,09 д.а.).

  5. Нагорная И.И. Информационное и техническое обеспечение управления экономическими процессами на предприятии / А. Ф. Коваль, И.И. Нагорная // Вестник ХГТУ. – 2003. - №2(18). – С. 121-127. (0,32 д.а., особистий внесок здобувача: досліджується впровадження служби контролінгу на підприємстві за допомогою локально-обчислювальної системи – 0,2).

  6. Нагорная И.И. Информационные технологии в обеспечении стабильной экономической безопасности/ И.И. Нагорная // Вестник ХГТУ. – 2005. - №1 (21). – С. 140-143. (0,18 д.а.).

Доповіді і тези доповідей на наукових конференціях

  1. Нагорная И.И. Принципы экономической безопасности предприятия / Г. А. Кпосов, И.И. Нагорная // Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах: ІІ міжнар. наук. конф., 28-30 вересня 2005 р.: Тези доповідей. – Черкаси. – С. 98-103. (0,23 д.а., особистий внесок здобувача: визначені особливості функціонування малого підприємства в кризовому стані - 0,12 д.а.).

  2. Нагорна І.І. Керування економічною безпекою малого й середнього бізнесу/ І.І. Нагорна // Забезпечення ресурсами малого і середнього бізнесу в Україні: міжвузівська науково-практична конф., 21-22 березня 2006 р.: Тези доповідей. - Херсон. - С. 311-316. (0,27 д.а.)

  3. Нагорна І.І. Організаційно-економічний механізм у забезпеченні стійкої економічної безпеки підприємства / Нагорна І.І. // Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки України: ІІ науково-практичний семінар з міжнар. участю, 16-18 грудня 2008 р.: Тези доповідей. - Тернопіль. (0,09 д.а.).