Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Яструбецька Леся Сергіївна. Організаційно-економічний механізм управління грошовими потоками промислових підприємств України : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Яструбецька Л. С. Організаційно-економічний механізм управління грошовими потоками промислових підприємств України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2006.

У дисертаційній роботі проведено пошук шляхів удосконалення організації управління грошовими потоками на промислових підприємствах України. Уточнено понятійний апарат, класифіковано грошові потоки та систематизовано чинники і ризики, що впливають на їх формування. Розкрито зміст і структуру організаційно-економічного механізму управління грошовими потоками підприємств та досліджено основні теоретико-методологічні й практичні проблеми його реалізації в практичній діяльності вітчизняних промислових підприємств.

Розроблено інструменти стратегічного аналізу ефективності управління грошовими потоками промислових підприємств, методику розрахунку страхового резерву грошових коштів із врахуванням ризиків та запропоновано організаційно-економічні заходи підвищення рівня розрахунково-платіжної дисципліни підприємств.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і подано практичні рекомендації для розв’язання наукової проблеми щодо формування організаційно-економічного механізму управління грошовими потоками підприємств і підвищення ефективності його функціонування на промислових підприємствах України.

В узагальненому вигляді за результатами проведеного дослідження сформовано низку висновків теоретичного та прикладного спрямування, які відображають вирішення завдань дисертації відповідно до поставленої мети.

1. Грошові потоки є важливим елементом забезпечення життєдіяльності господарських суб’єктів і відображають економічний процес, який опосередковується сукупністю розподілених у часі надходжень та виплат грошових коштів і їх еквівалентів, генерованих підприємством при реалізації господарської діяльності. В роботі запропоновано класифікувати грошові потоки відповідно до масштабу обслуговування господарського процесу, відношення до підприємства, виду діяльності, напряму руху, методу розрахунку обсягу, форми здійснення розрахунків і виду використовуваної валюти, методу оцінювання в часі, рівня достатності та збалансованості, тривалості функціонування, ритмічності формування й стабільності часових інтервалів, передбачуваності та можливості регулювання, економічного змісту, пріоритетності й обов’язковості здійснення.

2. Управління грошовими потоками – це складний неперервний процес, який охоплює цикли стратегічного та оперативно-тактичного управління і повинен реалізовуватись із врахуванням таких принципів: цільового спрямування, системності, альтернативності підходів, конструктивності, динамічності, інформаційної достовірності та адекватності чинникам зовнішнього середовища. Цикл управління грошовими потоками в дисертації визначено як систему послідовних етапів багаторазово повторюваного процесу прийняття і реалізації стратегічних та оперативно-тактичних рішень з управління грошовими потоками.

3. Якісне виконання основних функцій управління грошовими потоками можливе за наявності ефективно налагодженого організаційно-економічного механізму системи взаємопов’язаних між собою елементів, яка визначає і забезпечує реалізацію комплексу заходів на кожному із етапів управління грошовими потоками. В структурі цього механізму виокремлено п’ять основних елементів: методи, важелі, організаційно-правове, інформаційне та програмно-технічне забезпечення.

4. При здійсненні оцінки теоретико-методологічного забезпечення функціонування організаційно-економічного механізму управління грошовими потоками підприємств виявлено відсутність цілісної методики їх аналізу, планування та контролю, єдиного переліку фінансових показників, належної уваги до оцінки чинників і ризиків грошових потоків. Тому в роботі удосконалено та обґрунтовано методики аналізу і планування грошових потоків.

5. Важливим інструментом забезпечення успішного функціонування будь-якого господарського суб’єкта є виявлення чинників, що впливають на формування грошових потоків та ризиків, породжених ними. В роботі визначено основні із таких чинників і систематизовано їх відповідно до джерел виникнення, об’єкту впливу та можливості передбачення і регулювання, а також досліджено, як розглянуті чинники впливають на взаємовідносини підприємства із суб’єктами його економічного оточення. Виявлено ризики, які найбільше впливають на формування грошових потоків від операційної діяльності та встановлено, що такими є: ризик невиконання зобов’язань, комерційний і податковий ризики.

6. Дослідження особливостей організації управління грошовими потоками на промислових підприємствах України засвідчили наявність несприятливих тенденцій в забезпеченні організації цього процесу. Частка промислових підприємств, на яких приділяється належна увага здійсненню аналізу, планування, контролю та управлінню ризиками грошових потоків, а також їх організаційному, інформаційному і програмно-технічному забезпеченню, є поки що досить низькою.

7. Сучасний етап розвитку ринкової економіки, що характеризується частими та швидкими змінами внутрішнього і зовнішнього середовища функціонування господарських суб’єктів, вимагає підвищення еластичності організації, тобто вміння швидко виявляти такі зміни в напрямах діяльності і зосереджувати обмежені ресурси на життєво важливих, пріоритетних цілях. Тому розроблено інструменти стратегічного аналізу ефективності управління грошовими потоками підприємств: матрицю динамічної фінансової рівноваги, схему типових змін позицій зазначеної матриці та показник ефективності організації управління грошовими потоками. На основі апробації цих інструментів на промислових підприємствах України доведено існування тісного взаємозв’язку та взаємозалежності між економічними результатами та показником ефективності організації управління грошовими потоками.

8. Забезпечення ефективного управління грошовими потоками можливе лише за дотримання розрахунково-платіжної дисципліни суб’єктів економічного оточення підприємства. Запропоновані в дисертації організаційно-економічні заходи покликані підвищити її рівень. Однак на випадок виникнення фінансових ускладнень, зумовлених ризиком невиконання зобов’язань партнерами господарського суб’єкта, необхідно формувати страховий резерв грошових коштів. У дисертації розроблено методику розрахунку такого резерву, що базується на припущенні про нормальний розподіл випадкової величини втрат. Формування резерву сприятиме зміцненню партнерських відносин підприємства внаслідок покращення його ділової репутації.

9. Теоретико-методологічні засади формування організаційно-економічного механізму управління грошовими потоками та практичні рекомендації, запропоновані в роботі, дозволять суттєво підвищити якість організації управління грошовими потоками на промислових підприємствах України, що сприятиме досягненню високих темпів їх економічного розвитку. Значення розроблених у роботі наукових положень підтверджене аналізом та впровадженням отриманих результатів на конкретних промислових підприємствах ВАТ „Львівська тютюнова фабрика”, ЗАТ „Львівський виноробний завод” та ДП „Сторонибабський спиртовий завод”.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, які включені до переліку ВАК:

  1. Яструбецька Л. С. Платіжний календар як ефективний інструмент планування грошових потоків підприємства // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 32. – Львів, 2003. – С. 373-379.

    Яструбецька Л. С. Управління грошовими потоками на промислових підприємствах // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк. – 2003. – №12. – С. 229-233.

    Яструбецька Л. С. Державне регулювання грошових потоків підприємств при справлянні податку на додану вартість // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. праць. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – Вип. 10, №1-2. – С. 366-372.

    Яструбецька Л. С. Управління ризиками грошових потоків промислових підприємств в умовах трансформації економіки України // Формування ринкової економіки в Україні: Наук. збірник. – Спецвипуск 15 (Ч. 2). – Львів: Інтереко, 2005. – С. 743-749.

    Яструбецька Л. С. Грошові потоки в оцінці інвестиційного проекту підприємства // Фінанси України. – 2005. – №5. – С. 101-109.

    Яструбецька Л. С. Аналіз грошових потоків в системі управління підприємством // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. – Луцьк. – 2005. – №1. – С. 352-357.

    Яструбецька Л. С. Місце бюджету руху грошових коштів у системі планування грошових потоків підприємства // Галицький економічний вісник. – 2005. – №1. – С. 108-115.

    Яструбецька Л. С. Оцінка фінансового стану підприємства на основі аналізу грошових потоків // Формування ринкової економіки в Україні: Наук. збірник. – Спецвипуск 14. – Львів: Інтереко, 2005. – С. 433-439.

    В інших виданнях:

    1. Яструбецька Л. С. Деякі аспекти організації грошових потоків підприємств // Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки: Збірник тез доповідей. Львів: НУ „Львівська політехніка”, 2003. – С. 110-112.

      Яструбецька Л. С. Раціональне управління фінансовим циклом як інструмент оптимізації грошових потоків підприємства // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. – С. 325-326.

      Яструбецька Л. С. Роль чинника грошових потоків у методиці визначення кредитоспроможності позичальників // Наука молода: Зб. наук. праць. – Тернопіль: Тернопільська академія народного господарства, 2004. – №2. – С. 101-105.

      Яструбецька Л. С. Планування як елемент управління грошовими потоками на підприємствах // Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2004. – С. 340-341.

      Яструбецька Л. С. Бюджет руху грошових коштів як інструмент фінансового планування // Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2004. – С. 346-347.

      Яструбецька Л. С. Деякі аспекти організації управління грошовими потоками підприємств // Менеджмент у ХХI столітті: розвиток організацій та управління персоналом: Матеріали науково-практичної конференції. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч.2. – С. 303-304.

      Яструбецька Л. С. Управління ризиками грошових потоків промислових підприємств в умовах трансформації економіки України // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні: Збірник тез доповідей. – Львів: Інтереко, 2005. – С. 177-179.