Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


860. Тіхонравов Олександр Володимирович. Організаційно-економічний механізм управління корпоративним правами: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Харківський національний ун- т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Тіхонравов О.В. Організаційно-економічний механізм управління корпоративними правами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економіки. - Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2004.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні проблеми становлення та розвитку відносин акціонерної власності в Україні.

Визначено систему чинників, які обумовлюють формування корпоративного сектору у перехідній економіці; розкрито сутність і функції корпоративних відносин, основні моделі корпоративного управління.

На основі аналізу практики приватизації та з урахуванням тенденцій корпоратизації визначено напрями удосконалення цього процесу. Досліджено джерела фінансування відкритих акціонерних товариств та умови використання кредиту.

Розроблено і запропоновано концепцію управління державними корпоративними правами, підхід до формування і управління державним портфелем корпоративних прав, механізми контролінгу використання державної власності.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення процесу становлення відносин акціонерної власності, їхні особливості. Розроблені рекомендації щодо їхнього подальшого розвитку. В результаті дослідження сформульовано такі висновки і пропозиції.

1. Важливою складовою структурної трансформації економіки є виникнення корпоративного сектору - базового для функціонування ринкової економіки. У процесі реструктуризації великих промислових підприємств державна форма господарювання змінюється на акціонерну, що створює підґрунтя для розвитку корпоративних відносин.

2. Аналіз досвіду управління корпоративними правами показав, що в умовах перехідної економіки держава намагається вирішити основні проблемні питання корпоративної політики вибірково, а не в межах єдиного системно-концептуального підходу. В окремих випадках рішення приймаються без урахування наслідків постприватизаційних процесів, оцінки функціонуючих моделей корпоративного управління та без забезпечення умов для підвищення ефективності корпоративних підприємств у перспективі.

3. Для сучасного корпоративного управління характерними є такі недоліки визначені автором, а саме: велика кількість дрібних інвесторів не можуть впливати на діяльність корпорацій через відсутність знань і механізмів узгодження дій; відсутнє кваліфіковане уявлення держави стосовно необхідності здійснення корпоративного управління, можливостей використання переваг корпоративних форм щодо реалізації суспільних інтересів; через недосконалість фіскальної політики посилюється податкове навантаження як на акціонерний капітал порівняно з іншими формами капіталу, так і на створену додану вартість, що ставить акціонерів підприємств різних форм власності у неоднакові податкові умови.

4. Корпоративний сектор формує основу сучасної ринкової економіки і визначає її конкурентоспроможність. Так, у 2001 p. частка промислової продукції, яку виробляли акціонерні товариства (AT), становила 74,1% загального обсягу промислової продукції (у недержавному секторі - 78,4%), а у 2002р., відповідно - 78,7 та 82,3%. Таким чином, результативність функціонування цього сектору є одним з впливових елементів сучасного стану економіки, можливим джерелом її розвитку. Отже, пошук і запровадження ефективної моделі корпоративного управління з урахуванням особливостей національної економіки надасть можливість задіяти наявні ресурси і відтак, безпосередньо впливати на процеси концентрації капіталу, визначати ефективність його функціонування.

5. Для ефективного функціонування корпоративного сектору економіки необхідно узгодити теорію і практику у таких напрямах: управління у сферах розподілу прибутку і дивідендної політики; формування раціональної структури капіталу; посилення державного регулювання дохідності і руху корпоративних прав.

6. З урахуванням тенденцій розвитку корпоративного сектору України та на основі узагальнення теоретичних підходів і досвіду становлення корпоративних відносин автором сформульовані такі пропозиції: впровадити розроблену концепцію як основу для прийняття рішень щодо формування груп підприємств і підготовки документації у процесі їхнього розподілу, реалізувати їх у взаємозв'язку з програмою структурної перебудови економіки, пріоритетних напрямів і програмам розвитку господарського комплексу країни; формувати портфель корпоративних прав відповідно до зовнішнього середовища, складовими якого є кредитно-грошова, бюджетна та інвестиційна політика. Саме вони визначають можливість формування трьох видів портфелів корпоративних прав, а також прогнозування потреби бюджетних надходжень за рахунок перших двох типів портфелів; розроблена схема прийняття рішень щодо руху корпоративних фінансових прав як складових активів на фондовому ринку, що передбачає етапи експертизи, оптимізації та фільтрації їх складу.

Публікації автора:

1. Тихонравов А.В. Управление предприятием на основе маркетинга // Вісник Харківського національного університету. – 1997. - №401’97. – С. 315-319.

2. Тихонравов А.В. Трансформация промышленных предприятий в новые хозяйственные структуры //Вісник Харківського національного університету – 1999. - №451’99. – С. 225-230.

3. Тихонравов А.В. Основные условия и факторы формирования корпоративных отношений // Вісник Харківського національного університету. – 2000. - №479’2000. – C. 80-86.

4. Тихонравов А.В. Основы организации корпоративного управления // Вісник Харківського національного університету. – 2000. - №480’2000. – C. 384-388.

5. Тихонравов А.В. Корпоративное управление деятельностью акционерных обществ // Вісник Харківського національного університету. – 2002. - №565’2002. – C. 203-205.

6. Тихонравов А.В. Модель корпоративного развития // Вісник Харківського національного університету. – 2002. - №578’2002. – С. 170-173.