Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Аранович Юлія Віталіївна. Організаційно-економічний механізм використання об'єктів інтелектуальної власності вищих навчальних закладів авіаційного профілю : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Аранович Ю.В. Організаційно-економічний механізм використання об’єктів інтелектуальної власності вищих навчальних закладів авіаційного профілю. Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Національний авіаційний університет, Київ, 2009.

Актуальність роботи обумовлена існуючими проблемами комерційної діяльності вищих навчальних закладів, відсутністю організаційно-економічного механізму використання об’єктів інтелектуальної власності та взаємодії суб’єктів при комерціалізації ОІВ.

У дисертації обґрунтовано основні проблеми використання об’єктів інтелектуальної власності вищих навчальних закладів авіаційного профілю. Проаналізовано та узагальнено світовий досвід розвитку комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності вищих навчальних закладів та визначено основні стратегічні напрями їх подальшого розвитку.

Виявлено й узагальнено методи та підходи оцінки вартості інтелектуальної власності з урахуванням формування ринку інтелектуальної власності в Україні. Розроблено організаційно-економічний механізм використання об’єктів інтелектуальної власності вищих навчальних закладів та взаємодії суб’єктів комерціалізації.

Проведене дослідження підтвердило актуальність дисертації в умовах активності, що намітилася на внутрішньому ринку ІВ. Поступова побудова ділової культури в цій сфері в Україні, збільшення кількості угод з передачі як виключних, так і невиключних прав, свідчить про перспективність такого виду власності, як ІВ, і всього, що пов’язано з нею. У дисертаційній роботі, на основі критичного аналізу сучасних теоретичних та практичних підходів щодо підвищення ефективності використання наукового потенціалу ВНЗ, вирішено науково-практичне завдання теоретичного обґрунтування, розробки науково-методичних положень та практичних рекомендації щодо формування механізму комерціалізації ОІВ ВНЗ, що має істотне значення для покращення фінансового стану ВНЗ та стимулу співробітників до винахідницької діяльності. Узагальнення результатів дослідження дозволяє зробити наступні висновки та внести пропозиції:

1. Науково-технічна продукція, як ринкова, відрізняється від звичайних товарів тим, що на даний момент вона може мати споживну вартість, тобто підлягати комерціалізації, а може і не мати (не бути товаром), але через деякий період часу здатна набути її. З погляду бухгалтерського обліку, ІВ є видом майнових прав, які за певних умов можуть бути враховані у вигляді нематеріальних активів на балансі організації. Із загальноекономічної точки зору, ІВ – вид майнових прав, що приносять дохід. Діалектично поняття «ІВ» і «НМА» перетинаються, утворюючи тим самим, економічно активну частину ІВ. Саме слово «актив» – це не просто майно, а прибуткове, активне майно. Для розуміння суті ІВ, слід представляти, в чому виражається ефективність, що породжується таким майном.

2. Виявлені недоліки щодо розвитку українського законодавства в області комерціалізації ОІВ затрудняють підприємницьку діяльність ВНЗ. Пропонується використовувати стимулюючий підхід при формуванні системи відповідальності за комерціалізацію результатів наукових досліджень через закріплення частки прибутку між окремим дослідником, ВНЗ і посередником, сприяючим комерціалізації.

3. Процес комерціалізації ОІВ базується на основних принципах управління ІВ в системі МОН. Реалізація права власності ВНЗ (установ і організацій, підвідомчих МОН) на продукти інтелектуальної і творчої праці досягається через персональну відповідальність керівника ВНЗ (установи, організації) у рамках повноважень власника за розпорядженням державним майном у відношенні державної власності. Добір проектів для фінансування здійснюється на конкурсній основі, одна з умов якої полягає в тому, що наукомістка продукція повинна мати світову новизну й істотні відмінності від відомих аналогів, тобто бути патентоздатною. В результаті реалізації даних пропозицій, вартість ОІВ стає головним фактором, що визначає успіх комерційного використання результатів НДР у ВНЗ, а також індикатором перспективності його подальшої фінансової підтримки.

  1. Досвід університетів свідчить про доцільність для власників ОІВ активного використання в ланцюжку їх комерціалізації фірмами, що спеціалізуються в області трансферу технологій. Разом з тим, для успішної діяльності в цій області, ВНЗ повинен мати в своєму розпорядженні власний компетентний структурний підрозділ для проведення первинних робіт щодо виявлення, оцінки можливості комерціалізації, закріпленню прав організації на результати науково-дослідницької діяльності.

  2. Для втілення механізму ринкової комерціалізації ОІВ у ВНЗ, необхідно ввести в структуру ВНЗ відділ комерціалізації розробок. Відділ комерціалізації, на нашу думку, зможе більш ефективно взаємодіяти з зовнішніми та внутрішніми учасниками процесу комерціалізації. Дуже важливо також чітко розмежувати права ВНЗ і учасників колективу – авторів розробки.

  3. Побудована модель виведення ОІВ ВНЗ на ринок включає в себе процес комерціалізації від генерації ідей до способів реалізації інноваційного продукту. Механізм повинен формувати функціональне забезпечення підприємницьких структур в його прив’язці до стадій їх життєвого циклу. Під функціональним забезпеченням ми розуміємо інноваційне, інвестиційне і фінансове забезпечення. Інноваційне забезпечення повинно сприяти зародженню й ефективному пошуку нововведення. Повинен бути в наявності відповідний механізм, що дозволяє прискорити процес генерування нововведень. Далі слід створити умови вкладання коштів з метою комерціалізації нововведень, їх впровадження у виробництво. Природно, що вирішення завдань створення інноваційних рішень та інвестування неможливо здійснити без відповідних джерел фінансування. З іншого боку, не вимагає особливих пояснень той факт, що механізми функціонального забезпечення будуть різними, залежно від того, на якій стадії розвитку знаходиться та або інша підприємницька структура. Необхідно пов’язати елементи функціонального забезпечення із стадіями розвитку підприємницьких структур. Саме розгляд комерціалізації як процесу, допомагає розкрити механізми цього процесу, використання яких зробить його ефективнішим.

  4. Для прийняття рішення про комерціалізацію ОІВ відділ комерціалізації розробок повинен оцінити ефективність комерційної реалізації ОІВ. Вартість ОІВ змінюється з часом та істотно залежить від стадії життєвого циклу. Оптимальним є продаж ОІВ на стадії зростання, якщо необхідно отримати максимальний прибуток від її використання. Після завершення циклу, тобто коли t > TC. споживча вартість ОІВ наближується до нуля. На основі запропонованої економіко-математичної моделі оцінки ОІВ, нами розроблено програмне забезпечення, за допомогою якого у будь-який час можна встановити суму прибутку від комерціалізації ІВ на даний час та економію коштів. Простота і точність викладеної системи оцінки обумовлені спрощеним і одночасно адекватним моделюванням реального економічного життя. І, на нашу думку, застосування розробленого методу дозволить розробникам оцінити наявні ОІВ і рентабельність інноваційної діяльності, а інвесторам – ухвалювати обґрунтовані рішення про розміщення капіталу.

  5. Запропоновані практичні рекомендації щодо комерціалізації ОІВ у ВНЗ на прикладі Національного авіаційного університету полягають в наступному: Підрозділ (співробітник) ВНЗ повинен займатися і освітньою, і науковою, і адміністративною діяльністю одночасно, і це створює додаткові складності в організації процесів управління у ВНЗ. Організаційна структура, яка враховує вимоги зовнішнього середовища, що склалося, і формування якої враховує необхідність інтеграції науково-інноваційного та навчального процесів, орієнтується на реалізацію результатів науково-технічної діяльності в економічному обігу. В організаційну структуру освітньо-наукової діяльності НАУ нами було введено відділ комерціалізації розробок.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Аранович Ю.В. Механізм формування цілісної системи оцінки вартості об’єктів інтелектуальної власності / Ю.В.Аранович // Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”, №11-12(36-37)2003р. Кременчук. – С.54-58.

  2. Аранович Ю.В. Шляхи поліпшення раціоналізаторської і винахідницької діяльності в Україні / Ю.В.Аранович // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка “Економіка і регіон”,№1(2)2004р. Полтава. – С.37-41.

  3. Аранович Ю.В. Переваги оцінки патентів при продажі в умовах ринкової економіки / Ю.В.Аранович // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск196: В 4т. Том ІІ.-Дніпропетровськ: ДНУ,2004. – С.313-319.

  4. Аранович Ю.В. Механізм аналізу ринка інтелектуальної власності у період формування економічного потенціалу країни / Ю.В.Аранович // Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”,№6(43) 2004р. Кременчук. – С.76-78.

  5. Аранович Ю.В. Методика визначення вартості нематеріальних активів на прикладі підприємства “Депорт” / Ю.В.Аранович // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія :Економічні науки. Випуск 12.- Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С.256-261.

  6. Аранович Ю.В. Місце вартісної оцінки в системі комерційного використання інтелектуальної власності/ Ю.В.Аранович // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук.журнал. – Вип. 1. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2006. – С.198-205.

  1. Аранович Ю.В. Методологічна необхідність поняття життєвого циклу в оцінці вартості інтелектуальної власності / Ю.В.Аранович // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук.журнал. – Вип.1-2. – К. : Книжкове вид-во НАУ, 2007. – С.381-385.

  2. Аранович Ю.В. Інтелектуальна власність – складова нематеріальних активів на підприємстві / Ю.В.Аранович // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковий збірник / За ред. І.Г.Ткачук. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2007. – Вип. ІІІ. – Т.1. – С.364-368.

  3. Аранович Ю.В. Організація процесу оцінки вартості інтелектуальної власності / Ю.В.Аранович // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць. Вип.8: Економічні науки. – Чернівці, 2007. – С.219-228.

  4. Аранович Ю.В. Економіко-математична модель визначення вартості науково-технічної власності / Ю.В.Аранович // Інвестиції: практика та досвід: Науково-практичний журнал – №5 березень 2008 / Голов.ред.Б.М.Данилишин. – К.2008р.- С.31-35.

  5. Аранович Ю.В. Модель механізму комерціалізації науково-технічної продукції у ВНЗ України / Ю.В.Аранович // Електронне наукове фахове видання [www document].URL № 3 2008р.

Статті й тези у нефахових виданнях

  1. Аранович Ю.В.Напрями визначення вартості нематеріальних активів на підприємствах України: Матеріали V Всеукраїнської конференції [«Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України»] / Том.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.13-16;

  2. Аранович Ю.В. Механізм аналізу ринка інтелектуальної власності у період формування економічного потенціалу України: IV Всеукраїнська науково-практична конференція [«Ідеї В.І. Вернадського та еколого-економічні проблеми розвитку регіону»], (с. Омельник, Кременчуцький район, Полтавська обл., 30 вересня – 02 жовтня 2004р.), 2004. – С.76-78;

  3. Аранович Ю.В.Процес оцінки вартості об’єктів інтелектуальної власності у період трансформації економіки України: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції [«Динаміка наукових досліджень ‘2004”»] / Том 52. економічна теорія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.3-6;

  4. Аранович Ю.В.Особливості використання нематеріальних активів у розвинутих країнах світу: Всеукраїнська науково-практична конференція [«Проблеми планування інноваційної діяльності та реалізації інноваційної стратегії в сучасних умовах»], (Кременчук, 20-22 травня 2004р.). – С.49;

  5. Аранович Ю.В.Економічний ефект впровадження і використання рацпропозицій, винаходів на підприємствах України: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції [«Теорія і практика сучасної економіки»] (Черкаси, 15-17 вересня 2004р.) / ЧДТУ. – С.287-290;

  6. Аранович Ю.В. Використання нематеріальних активів у роботі промислових підприємств: Материалы Всеукраинской научно-практической конференции [«Инвестиционная поддержка инновационной деятельности предприятий»],(Симферополь) / Национальная академия природоохранного и курортного строительства, 2005.- С.14-15;

  7. Аранович Ю.В.Життєвий цикл інтелектуальної власності, як процес зміни вартості інтелектуальної власності у сучасних умовах: Материалы V Международной научно-практической конференции [«Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины»], (Алушта, 28-30 сентября 2006года.) - Симферополь, -С.70-71;

  8. Аранович Ю.В.Економічна сутність поняття інтелектуальної власності як складової нематеріальних активів: Матеріали Міжнародної наукової-практичної конференції [«Фінансові ресурси: організація та управління»], (Івано-Франківськ, 9-11 листопада 2006р.) . – С 166-168;

  9. Аранович Ю.В.Оцінка збитків, заподіяних у результаті протиправного використання винаходу: Збірник тез доповідей Четвертої Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених [«Економічний і соціальний розвиток України в ХХШ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації»], (м.Тернопіль, 22-23лютого 2007р.), 2007. – С.323-325;

  10. Аранович Ю.В.Особливості використання об’єктів інтелектуальної власності на підприємствах: Збірник тез ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів, молодих учених та науковців [«Проблеми та перспективи розвитку регіональної ринкової економіки»] / КІДУЕП – Кременчук, 2008. – С.88-91;

  11. Аранович Ю.В. Процес оцінки вартості інтелектуальної власності: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції [«Особливості фінансово-бюджетного регулювання соціально-економічного розвитку регіону»]. – Чернівці, 2007. – С.84-86.