Житний Павло Євгенович. Організаційно-методологічні аспекти облікової політики фінансово-промислових систем : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.
Анотація до роботи:
Житний П. Є. Організаційно-методологічні аспекти облікової політики фінансово-промислових систем. – Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДНВЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2009.
В дисертації досліджено організаційно-методологічні засади формування облікової політики в умовах інтеграції фінансового та промислового капіталу.
Розкрито науково-теоретичні передумови подальшого реформування бухгалтерського обліку та формування облікової політики. Визначено дві головні тенденції цього процесу. Перша пов’язана з процесами глобалізації та злиттям фінансового й промислового капіталу (макрорівень). Друга – з розширенням повноважень суб’єктів господарювання щодо управління фінансовими ресурсами та формування в межах правового поля власної облікової політики (мікрорівень).
Поглиблено теоретичні, методологічні і організаційні засади облікової політики та окремих її складових як нового напряму розвитку методології бухгалтерського обліку в ринкових умовах господарювання. Уточнено роль банківських установ у формуванні облікової політики фінансово-промислових систем. Розкрито сутність багаторівневого процесу створення ФПС та його вплив на формування корпоративної облікової політики.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано розв’язання важливої наукової проблеми – удосконалення теоретичних, методологічних та організаційних засад формування облікової політики фінансово-промислових систем. Це дало змогу сформулювати висновки концептуально-теоретичного, методологічного, організаційного та науково-практичного змісту, які відображають вирішення основних завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети.
В умовах входження України до СОТ значення облікової політики як невід’ємної складової бухгалтерського обліку постійно зростає. Проте, відсутність єдиного підходу до визначення сутності облікової політики та меж її застосування негативно впливає на розвиток облікової науки, призводить до формального, вузькоспрямованого підходу до її реформування, у якому не враховуються сучасні тенденції розвитку національної та світової економіки. В роботі доведено, що подальший розвиток ринкових відносин невід’ємно пов’язаний з процесами інтеграції капіталу. Концентрація факторів виробництва в усіх галузях суспільного відтворення, різноманітні організаційні форми злиття капіталу та створення фінансово-промислових систем – це неминуча економічна закономірність, яка потребує змін і удосконалення організаційно-правових структур підприємства, функцій управління, системи обліку та формування відповідних облікових політик.
В Україні чітко простежуються дві головні тенденції подальшого реформування бухгалтерського обліку. Перша пов’язана з процесами глобалізації та злиттям фінансового й промислового капіталу – макрорівень. Друга – з розширенням повноважень суб’єктів господарювання і управління фінансовими ресурсами, формуванням в межах правового поля власної облікової політики, здатної реагувати на мінливість ринкового середовища – мікрорівень.
Облікова політика підпорядкована концепції капіталу та його збереження, узагальнює облікову модель і надає керівні положення зі складання та подання фінансових звітів. Вона поєднує державне регулювання і власні судження суб’єктів ринкових відносин з питань організації та ведення обліку, активізує використання інформації бухгалтерського обліку для управління капіталом і мікроекономікою загалом.
Процеси інтеграції капіталу відбуваються стихійно, без виділення відповідних ознак й ієрархічних рівнів, що стримує можливості міждержавної стандартизації та уніфікації обліку. В роботі визначено зміст і сутність поняття фінансово-промислової системи як комплексної економічної одиниці, заснованої на принципах об’єднання капіталів юридично та економічно самостійних фінансових установ і підприємств різних галузей економічної діяльності, що призводить до появи нових форм господарювання, відтак потребує подальшого розвитку облікової політики, спрямованої на досягнення синергетичного ефекту за рахунок об’єднання. Обґрунтовано варіанти злиття акціонерного капіталу і запропоновано п’ять ієрархічних рівнів цього процесу.
Основним завданням сучасного етапу реформування бухгалтерського обліку в Україні є побудова моделі взаємозв’язку бухгалтерського обліку з іншими економічними функціями. Для вирішення цього завдання, насамперед, потрібно впорядкувати економічну термінологію. Термінологія має визначати економічну суть принципів побудови облікової політики, обліку, аналізу, контролю та системи управління господарськими процесами загалом. Запропоновано механізм побудови державного термінологічного контролю.
Концептуальним питанням, яке потребує додаткового дослідження, є вплив облікової політики на досягнення мети бухгалтерського обліку. На теоретичному рівні це питання недостатньо вивчено і тому виникає необхідність у формуванні єдиного теоретичного фундаменту розв’язання проблеми.
Головні передумови формування облікової політики зведено до наступного. У ринкових умовах господарювання та розвитку міжнародних економічних відносин виникають альтернативні варіанти організації обліку з багатьох напрямів господарської діяльності, які суб’єкти господарювання мають право вирішувати самостійно у межах обраної облікової політики. При формуванні облікової політики запропоновано відділити загальну політику регламентації бухгалтерського обліку від регламентації, яка здійснюється безпосередньо підприємством в межах загальних принципів і нормативно-правових актів держави. Така необхідність зумовлена постійними змінами умов функціонування підприємства у зовнішньому середовищі, які призводять до розширення або змін видів діяльності та організаційно-правових форм ведення бізнесу.
Концептуальною основою облікової політики у дисертації визнано процеси вирішення підприємством питань облікового циклу відповідно до умов його господарської діяльності, а саме: вибір одного із альтернативних варіантів обліку, регламентованих законодавством та стандартами з бухгалтерського обліку; самостійне обрання підприємством способу ведення окремих облікових операцій за відсутності законодавчої їх регламентації, розкриття інформації про базові припущення, які стосуються майбутнього та інших ключових джерел оцінки на дату балансу.
Теоретичною основою облікової політики є положення, які базуються на методології бухгалтерського обліку, фінансово-економічного аналізу та фінансового контролю. Доведено, що облікові політики слід розробляти: по-перше, на основі наукових досліджень з проблем бухгалтерського обліку; по-друге, враховувати вплив зовнішнього ринкового середовища на інтереси бізнесу і суспільства загалом. Об’єктом облікової політики – є засоби виробництва, джерела їх формування, господарські події та фінансові результати, які підлягають детальній класифікації, а відтак уможливлюють достовірне визначення особливостей їх обліку і складання звітності. По суті йдеться про конкретизацію суб’єктом господарювання предмета бухгалтерського обліку.
При розробці облікової політики слід керуватися як специфічними, властивими бухгалтерському обліку принципами, так і загальними організаційно – управлінськими, які впливають на вибір істотних чинників і характеризують зв’язки внутрішніх господарських процесів із зовнішнім середовищем. Головним економічним принципом облікової політики є забезпечення поступового економічного розвитку виробничої системи.
Обґрунтовано, що методологія облікової політики має дві складові: загальну та конкретну. В основі загальної складової – діалектика, теорія пізнання, що базується на використанні загальнонаукових принципів і логічних методів дослідження, які дають змогу оцінити впливи зовнішнього середовища на господарські процеси. Конкретна складова – включає закони економічної науки, специфічні принципи, що формують прийоми методу бухгалтерського обліку, які відображають у часі та просторі конкретні господарські факти, котрим можна дати кількісну і вартісну оцінку.
У дисертації запропоновано модель побудови облікової політики, яка заснована на принципах системного підходу, яка передбачає розгляд виробничої системи таким чином: зовнішнє середовище (економічна, технологічна, соціальна політика) впливає на систему в межах правового поля через входи. Виходом із системи є обліковий результат здійсненого господарського факту на дату складання фінансової звітності.
Пізнання механізму формування облікової політики невід’ємно пов’язано з вивченням впливу різноманітних факторів на економічні відносини.
Зовнішні й внутрішні фактори мають єдину класифікаційну ознаку, втім їх характеристика залежить від рівня системи. Вищим рівнем вважається національна економіка, її соціально-економічна та науково-технічна спрямованість, а також державне нормативно-правове регулювання бухгалтерського обліку (зовнішні фактори). Другий рівень – економічна, організаційно-технічна та облікова політика конкретної виробничої системи (внутрішні фактори). За такими класифікаційними ознаками визначено головні групи факторів зовнішнього і внутрішнього середовища та їх зв’язок з процесами формування облікової політики.
Процеси об’єднання фінансового та промислового капіталу розширюють сферу облікової діяльності, призводять до перехрещення традиційного бухгалтерського обліку з елементами планування, прогнозування, економічного аналізу, ціноутворення. Це зумовлює потребу у створенні постійно діючого багатофункціонального виконавчого органу, який повинен забезпечити організаційне і методологічне об’єднання усіх напрямів обліково-аналітичної роботи у єдину обліково-економічну систему з проблем облікової політики та удосконалення бухгалтерського обліку. Організаційна функція цієї структури у сукупному управлінському процесі інтегрує систему обліку з іншими складовими системи управління – плануванням, бюджетуванням, прогнозуванням, аналізом, контролем. До основних завдань виконавчого органу віднесено розробку, узгодження, оцінку, внесення змін і контроль виконання довгострокового розпорядчого документа – положення (стандарту підприємства) про облікову політику. У дисертації визначено етапи формування цього документа, його зміст та юридичну чинність.
В основу формування змісту корпоративної облікової політики покладено корпоративну стратегію ФПС, мета якої полягає у досягненні системного, тобто синергетичного ефекту – зростання ефективності господарської діяльності у результаті інтеграції, злиття окремих виробничих систем у єдину фінансово-промислову систему. Особливості корпоративної стратегії потребують узгодження і навіть перегляду стратегії окремих диверсифікованих підприємств, що в свою чергу призводить до необхідності коригування змісту їх облікових політик відповідно до вимог корпоративної облікової політики ФПС. Обґрунтовано доцільність впровадження трирівневої об’єднуючої інформаційної моделі забезпечення зацікавлених користувачів інформацією, необхідною для ухвалення рішень.
Визначено порядок управління грошовими потоками та формування облікової політики ФПС за участю банківської установи. Саме банківська установа повинна розробляти облікову політику щодо активів та пасивів банку, доходів та витрат, а також політику щодо податкового та управлінського обліку. Запропоновано формувати окремий розділ облікової політики ФПС, у якому описуються питання управлінського обліку стосовно внутрішньої звітності, бюджету, порядку визначення результатів діяльності структурних підрозділів, проведення взаєморозрахунків між структурними підрозділами ФПС та головною банківською установою.
Доведено, що при формуванні облікової політики процеси комп’ютеризації обліку та обрання програмного забезпечення необхідно спрямувати на створення єдиного автоматизованого обліково-інформаційного комплексу ФПС. Використання інформаційної системи в обліковій роботі управлінської структури описується наказом про облікову політику, а характеристики комп’ютерного комплексу повинні бути представлені у додатках до наказу.
Одним із найскладніших, суперечливих і водночас актуальних питань при формуванні облікової політики є амортизація основних засобів. Запропоновано авторський підхід до формування амортизаційної політики, який може бути використаний при розробці облікової політики. Цей підхід базується на принципах: колективної участі; індивідуального підходу; розподілу норми амортизації на постійну (нормативну) і перемінну; оподаткування амортизації (перемінної частини) при використанні засобів праці поза межами їх нормативного строку експлуатації; державного контролю за дотриманням амортизаційної політики підприємства (правильність нарахування оподатковуваної амортизації та прибутку).
При формуванні облікової політики все більшої актуальності набуває виявлення можливостей і резервів застосування амортизаційного важеля для підвищення ефективності виробництва. Запропоновано механізм переходу від одного методу нарахування амортизації до іншого й розроблено алгоритм розрахунку оптимального терміну переходу від кумулятивного методу нарахування амортизації до прямолінійного для загальної групи основних засобів довгострокового використання.
Обґрунтовано вплив життєвого циклу виробів на формування облікової політики. Кожна стадія ринкового періоду ЖЦ виробу має тільки їй притаманні ознаки і події. Ці події можуть дати місце альтернативним рішенням, маневру активами та витратами, їх можна якісно та кількісно оцінити. Вони впливають на результати господарської діяльності, підлягають обліку та відображенню у обліковій політиці.
У ринкових умовах господарювання якість виробів визначається одним із основних чинників підвищення їх конкурентоспроможності і зростання ефективності підприємницької діяльності. В зв’язку з цим в обліковій політиці необхідно передбачити механізм оцінки продукції з позиції її відповідності вимогам ринку. Обґрунтовано методичний підхід щодо визначення економічно оптимального рівня якості виробів та можливих варіантів стратегії досягнення цього показника при формуванні облікової політики.
Публікації автора:
Монографії, підручники, посібники
Житний П. Є. Облікова політика в умовах розвитку фінансово-промислових систем: методологія та організація : монографія / П. Є. Житний ; Східноукр. нац. ун-т ім. Володимира Даля. – Луганськ : СНУ ім. В. Даля, 2007. – 352 с. — ISBN 978-966-590-663-6 (21,8 друк. арк.).
Костырко Л. А. Финансовый контроль деятельности коммерческого банка : навч. посіб. / Л. А. Костырко, А. Г. Лубеницкий, П. Е. Житный. – Луганськ : СУНУ, 2001. — ISBN 5-7763-1577-8. – 276 с. (загальний обсяг – 16,0 друк. арк., особисто автору належить – 5,0 друк. арк.: Розділ 5. Финансовый контроль оценки кредитного портфеля банка; Розділ 6. Аудит операций банка с ценными бумагами; Розділ 7. Финансовый контроль валютных операций коммерческого банка; Розділ 8. Аудит доходов, рисков и прибыли коммерческого банка).
Заец А. В. Банковское дело в схемах, таблицах, документах : учеб. пособие [для студентов и магистров вузов] / А. В. Заец, П. Е. Житный, П. П. Нестеренко ; Восточноукр. нац. ун-т им. Владимира Даля. – Луганск : ВНУ им. В. Даля, 2002. – 406 с. — ISBN 966-590-304-7. (загальний обсяг – 25,13 друк. арк., особисто автору належить – 1,7 друк. арк.: Розділ 7. Учёт, контроль и аудит банковской деятельности).
Облік і аудит у банках : підручник / Т. В. Кривов’яз, О. В. Боришкевич, О. А. Мазур, П. Є. Житний ; під. ред. А. М. Герасимовича. – К. : КНЕУ, 2004. — ISBN 966-574-648-0. – 460 с. (загальний обсяг – 36,29 друк. арк., особисто автору належить – 0,1 друк. арк.: Розділ 14.6. Аудит операцій банків з цінними паперами).
Житна І. П. Теорія економічного аналізу : навч. посіб. / І. П. Житна, І. В. Тацій, П. Є. Житний. – Луганськ : СНУ ім. В. Даля, 2004. — ISBN 966-590-462-0. – 336 с. (загальний обсяг – 19,5 друк. арк., особисто автору належить – 6,5 друк. арк.: Розділи 2. Традиційні способи обробки економічної інформації; Розділ 7. Перспективний аналіз; Розділ 8. Економіко-математичні методи в аналізі; Розділ 10. Організація аналіза та його інформаційна база).
Публікації у наукових фахових виданнях
Житный П. Е. Тенденции совершенствования экономического анализа в условиях развития современной экономики / П. Е. Житный // Економіка. Менеджмент. Підприємництво : зб. наук. пр. Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. – Луганськ, 2001. – Вип. 6. – С. 15—20 (0,54 друк. арк.).
Житный П. Е. Финансово – промышленные системы: понятие, классификация, правовая оценка / П. Е. Житный // Економіка. Менеджмент. Підприємство : зб. наук. пр. Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. – Луганськ, 2003. – Вип. 10. – С. 11—19 (0,77 друк. арк.).
Житный П. Е. Совершенствование экономического анализа инвестиционных процессов с учётом требований международных стандартов бухгалтерского учёта / П. Е. Житный // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. №1 (59), 2003. –– С. 50—55 (0,45 друк. арк.).
Житный П. Е. Оценка показателей эффективности функционирования финансово-промышленных систем / П. Е. Житный // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. – №2 (60). – 2003.– С. 85—91 (0,57 друк. арк.).
Житный П. Е. Анализ современных тенденций развития рынков финансового и промышленного капитала / П. Е. Житный // Маркетинг: теорія і практика : зб. наук. пр. — Луганськ, 2003. – Вип. 9. – С. 92—98 (0,40 друк. арк.).
Житный П. Е. Пути совершенствования стандартов бухгалтерского учёта и отчётности в Украине / П. Є. Житний // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. – 2004. – №3 (73). – С. 30—35 (0,50 друк. арк.).
Житний П. Є. Обліково-аналітичні проблеми використання виробничого потенціалу і шляхи їх вирішення / П. Є. Житний // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – №1. – С. 41—50 (1,35 друк. арк.).
Житний П. Є. Концепція формування амортизаційної політики в умовах ринкової економіки / П. Є. Житний // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 3 – С. 13—17 (0,80 друк. арк.).
Житний П. Є. Інформаційне забезпечення управління якістю виробів як складова облікової політики підприємства / П. Є. Житний // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. — Луганськ, 2004. – № 10 (80). – С. 132—136 (0,50 друк. арк.).
Житний П. Є. Принципи формування облікової політики / П. Є. Житний // Бухгалтерський облік і аудит. – №4. – 2005. – С. 25—29 (0,68 друк. арк.).
Житний П. Є. Проблеми формування облікової політики та шляхи їх вирішення / П. Є. Житний // Бухгалтерський облік і аудит. – №3. – 2005. – С. 19—22 (0,68 друк. арк.).
Житний П. Є. Концептуальній підхід щодо формування облікової політики виробничої системі / П. Є. Житний // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні : наук. зб. – Львів, 2005. – Спецвип. 15 (ч. 2). – С. 352—358 (0,35 друк. арк.).
Житный П. Е. Управленческий учет в банках Украины / П. Е. Житный // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. — Кіровоград, 2005. – Вип. 7, ч. ІІ – С. 131—135 (0,4 друк. арк.).
Житний П. Є. Визначення класифікаційних ознак факторів облікової політики / П. Є. Житний // Вісник національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» : зб. наук. пр. – Х., 2005. – Т. 2, № 58. — С. 80—83 (0,30 друк. арк.).
Житний П. Є. Вплив факторів зовнішнього середовища на формування облікової політики / П. Є. Житний // Економіка. Менеджмент. Підприємство. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Луганськ, 2005. – Вип. 14, ч. І. – С. 225—233 (0,46 друк. арк.).
Житний П. Є. Системний аспект облікової політики / П. Є. Житний // Бухгалтерский учет и аудит. – 2006. – № 1 – С. 62—65 (0,71 друк. арк.).
Житний П. Є. Життєвий цикл виробів і облікова політика підприємства / П. Є. Житний // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – К., 2006. – № 1. – С. 100—104 (0,43 друк. арк.).
Житный П. Е. Прогнозирование оптимальных сроков начисления амортизации различными методами / П. Е. Житный, А. А Неженцев // Научно-практический журнал Национальной академии природоохранного и курортного строительства «Экономика и управление». — Симферополь, 2005. – № 4—5. — С. 12—17 (загальний обсяг – 0,72 друк. арк., особисто автору належить – 0,4 друк. арк.: запропоновано методику перехода від кумулятивного методу нарахування амортизації до прямолінійного).
Житний П. Є. Організаційно-методологічні засади формування облікової політики підприємства / П. Є. Житний // Бухгалтерский облік і аудит. – №3. – 2006 – С. 3—10 (1,45 друк. арк.).
Житный П. Е. Организация управленческого учета в финансово-промышленных системах / П. Е. Житный // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, 2006. – № 5 (99). – С. 19—23 (0,37 друк. арк.).
Житный П. Е. Современные информационные технологии в системе учетной политики финансово-промышленных систем / П. Е. Житный // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2006. – № 2 (96). – С. 187—193 (0,55 друк. арк.).
Житний П. Є. Визначення концептуальних засад формування облікової політики / П. Є. Житний // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2006. – № 4 (98). – С. 88—94 (0,57 друк. арк.).
Житний П. Є. Концепція капіталу як методологічна основа бухгалтерського обліку і облікової політики в умовах глобалізації / П. Є. Житний // Вісник Східноукраїнського національного університет ім. В. Даля. – № 2 (108). – Луганськ, 2007. – С. 44—50 (0,52 друк. арк.).
Житний П. Є. Роль облікової політики в розкритті інформації щодо діяльності фінансово-промислових систем / П. Є. Житний // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, 2007. – № 7 (113), ч. 2. – С. 34—42 (0,7 друк. арк.).
Житний П. Є. Вплив організаційних аспектів облікової політики на фінансову стійкість банку / П. Є. Житний, В. В. Тищенко // Економіст. – 2007. – № 8 (250). – С. 56—59 (загальний обсяг – 0,77 друк. арк., особисто автору належить – 0,54 друк. арк.: визначені організаційні аспекти облікової політики банку та напрями удосконалення управління банком).
Житний П. Є. Банківська установа як центральна ланка організації облікової політики в умовах фінансово-промислових систем / П. Є. Житний // Маркетинг: теорія і практика. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Випуск 14. – Луганськ: СНУ, 2008. – С. 78—83 (0,53 друк. арк.).
Публікації в інших наукових виданнях
Житный П. Е. Контроль взаимодействия промышленных предприятий и финансовых структур / П. Е. Житный // Економічний вісник національної гірничої академії України. Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації. – Дніпропетровськ, 1999. – С. 111—113 (0,13 друк. арк.).
Житный П. Е. К вопросу стратегического сотрудничества страховых компаний и банков / П. Е. Житный // Збірник наукових праць Східноукраїнського державного університету : (по матеріалам міжнар. наук.-практ. конф. «Університет та регіон»). – Луганськ, 1999 – С. 52—54 (0,1 друк. арк.).
Житный П. Е. Реализация учетно-аналитических функций управления в коммерческих банках и финансово-промышленных группах / П. Е. Житный // Розвиток науки про бухгалтерський облік : зб. тез та виступів на наук. конф. – Житомир, 2000. – Ч. 1. — С.85—95 (0,74 друк. арк.).
Житный П. Е. Анализ хозяйственной деятельности финансовых и промышленных структур в системе банковского маркетинга / П. Е. Житный // Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг: теорія і практика». – Луганск – Ялта, 2000. – С. 94—96 (0,1 друк. арк.).
Житный П. Е. Предпосылки экономического анализа взаимодействия финансовых и промышленных структур / П. Е. Житный, И. П. Житная // Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні : тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф., 16—18 жовт. 2000. – К., 2000. – С. 193—195 (загальний обсяг – 0,13 друк. арк., особисто автору належить – 0,07 друк. арк.: визначені особливості обліку і аналізу взаємодії фінансових та промислових структур).
Житний П. Є. Визначення класифікаційних ознак факторів облікової політики / П. Є. Житний // Труды международной научно-практической конференции, 17—18 ноябр. 2005 г. – Х., 2005. – С. 60—61 (0,06 друк. арк.)
Житний П. Є. Облікова політика як інструмент інформаційного забезпечення фінансовою стійкістю підприємства / П. Є. Житний, В. В. Тищенко // Тези доповідей міжнародної наукової конференції «Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні» 16—17 берез. 2006 р. – К., 2006. – С. 105—109 (загальний обсяг – 0,29 друк. арк., особисто автору належить – 0,19 друк. арк.: визначені підходи до формування облікової політики з орієнтацією на забезпечення фінансової стійкості підприємтва).
Житний П. Є. Особливості формування облікової політики фінансово-промислових систем / П. Є. Житний // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти” – Полтава: РВЦ, ПУСКУ, 2006. – С. 208—210 (0,13 друк. арк.).
Житний П. Є. Організаційні аспекти формування облікової політики в умовах глобалізації / П. Є. Житний // Становлення облікової політики в Україні : тези доп. Всеукр. наук. конф., 18—19 трав. 2007. – Тернопіль, 2007. – С. 94—96 (0,1 друк. арк.).
Житний П. Є. Роль облікової політики в системі інформаційного забезпечення управління фінансовими та промисловими структурами / П. Є. Житний // Підприємницька діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання: Зб. мат. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. 15-16 трав. 2008. – К.: МІБО КНЕУ, 2008. – С. 53—55 (0,05 друк. арк.).