Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Ма Цзиньган. Організаційно-методичні основи розвитку спортивно-оздоровчого туризму в Китаї : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Харківська держ. академія фізичної культури. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Ма Цзиньган. Організаційно-методичні основи розвитку спортивно-оздоровчого туризму в Китаї. - Рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2005.

Дисертація присвячена проблемі розвитку спортивно-оздоровчого туризму в Китаї. У роботі подано характеристику визначено місце, вказано роль та значення СОТ в житті сучасного суспільства. Розкрита суть та основний зміст різноманітних та численних форм, типів та видів туризму.

Проведено рекреаційну оцінку природного середовища, створено схему туристсько-географічного районування Китаю, систематизовано численні пам’ятники природи, археології та архітектури, історичні, культові та інші споруди для використання їх в подальшому з метою розробки маршрутів спортивно-оздоровчих походів за всіма видами туризму. На основі аналізу становлення та розвитку спортивно-оздоровчого туризму в країнах Східної Європи та сучасного його стану в Китаї розроблено проект оптимізованої організаційно-управлінської структури, проект Програми розвитку СОТ в країні до 2010 року та деякі напрямки науково-методичних основ спортивно-оздоровчого туризму в Китаї.

Частину досліджень можна використати для розробки соціологічних, історичних, економічних, медико-біологічних та інших напрямків туристського руху, а також при формуванні планів соціально-економічного розвитку регіонів і державної політики у сфері активного відпочинку та оздоровлення населення.

Отримані в ході досліджень результати дають можливість для таких загальних висновків:

  1. Аналіз літературних джерел, узагальнення досвіду спортивно-оздоровчого туризму в країнах Східної Європи і сучасний стан розвитку туризму в Китаї дозволили виявити відсутність наукових розробок щодо функціонування в країні подібного виду активного відпочинку і спорту, яким є спортивно-оздоровчий туризм. Подібна обставина, враховуючи соціальну значущість туристського руху, спрямованого на масовий активний відпочинок, оздоровлення, соціальну адаптацію, духовний і фізичний розвиток різних шарів населення країни, виявила необхідність розробки організаційно-методичних основ й завдань досліджень.

  2. Виявлено й визначено соціально-економічну значущість спортивно-оздоровчого туризму в Китаї. Масовий розвиток нового виду активного відпочинку і спорту в країні вже в найближчі 5–10 років дозволить отримати свої позитивні результати: підвищити рівень здоров’я, продуктивність праці, культурний рівень, прилучити через туризм до здорового способу життя і прикладному, активному відпочинку й спорту не тільки своїх громадян, а й іноземних туристів.

  3. На підставі аналізу багаторічного досвіду щодо становлення, розвитку й удосконалення всіх видів спортивного туризму в країнах Східної Європи розроблено проект оптимізованої організаційно-управлінської структури – федерації туризму. Створення федерацій (департаментів) спортивно-оздоровчого туризму при Головному державному управлінні Китаю з фізичної культури та спорту і на місцях дозволить оперативно вирішувати багато організаційних, методичних і практичних питань та цілеспрямовано розвивати в країні такий вид спорту і активного відпочинку, яким є СОТ.

  1. Аналіз існуючої системи туризму в Китаї (в основному розважального й екскурсійного) дозволив зробити висновок, що вона недостатньо вирішує завдання рухової активності населення. Програми туристських установ передбачають заходи, в яких відпочиваючому відводиться роль пасивного глядача, при цьому виникає суперечність між реальною величиною фізичних навантажень при заняттях тільки екскурсійним туризмом і їх бажаним рівнем в раціональній моделі СОТ. В той же час Китай, маючи багаті географічні ландшафти, насичені природно-культурними пам’ятниками, при оптимальному виборі організаційних форм для кожного регіону (провінції, повіту), може широко розповсюджувати СОТ.

  2. На підставі вивчення природнокліматичних умов Китаю проведено рекреаційну оцінку природного середовища і створено схему туристського районування країни. Оцінка окремих компонентів природи дозволила перейти до регіональних характеристик виділених нами п’яти туристсько-географічних зон і здійснити комплексну багатофакторну оцінку території країни (рельєф, гідро мережа, клімат, транспорт, щільність населення, наявність екскурсійних об’єктів), що дає змогу в усіх туристсько-географічних зонах розробити маршрути за видами туризму, що культивуються, в тому числі і для спортивно-оздоровчого.

  3. Запропоновано основні напрямки, що охоплюють науково-методичні основи розвитку СОТ в країні:

спортивно-оздоровчий туризм в системі оздоровлення і фізичної культури;

виховні, пізнавальні і прикладні функції СОТ;

місце туристських нормативів у спортивній класифікації країни і в системі спортивно-масової роботи;

організація та управління спортивно-оздоровчим туризмом;

організація профілактичної роботи щодо безпеки туристських заходів;

географічні й рекреаційні аспекти розвитку спортивно-оздоров-чого туризму;

основні проблеми розробки й експлуатації туристського інвентарю й спорядження.

  1. У дисертаційній роботі представлено узагальнення й нове рішення проблеми організаційно-методичного забезпечення розвитку СОТ в Китаї для різних груп населення. В дослідженнях реалізовано й втілено підтвердження оптимізованої моделі структури й організації диференційного підходу проведення багатоденних походів для всіх видів туризму.

  2. На сучасному етапі найбільш ефективним напрямком роботи щодо розвитку СОТ в Китаї є розробка маршрутів і організація одно-, двох- та багатоденних (6–10 днів) походів, які сприяють укріпленню здоров’я й фізичному удосконаленню, мають пізнавальне, прикладне і культурне значення.

  3. Розроблено Програму розвитку спортивно-оздоровчого туризму в Китаї до 2010 р., в якій передбачено комплексні заходи щодо її впровадження та об’єднання зусиль державних органів виконавчої і законодавчої влади всіх рівнів, органів міського саморегулювання, туристсько-спортивних громадських об’єднань, всіх зацікавлених організацій і окремих громадян. Реалізація Програми буде більш вдалою та дійсною при прийнятті законодавчих актів в Китаї: закон „Про соціальній туризм”, закон „Про туристську ренту”.

  4. Окремі результати досліджень (значення СОТ в житті сучасного суспільства, досвід становлення і розвитку СОТ в країнах Східної Європи і його аналіз, а також схема туристсько-географічного районування Китаю; її ландшафтна оцінка й оптимізована модель структури й організації спортивно-оздоровчого туризму в Китаї) можуть бути використані як методологічна основа для розробки соціологічних, історичних, економічних, медико-біологічних та інших планів досліджень туристської діяльності, в тому числі і при реалізації „Стратегії Китаю про розвиток фізичної культури і спорту на період з 2001 по 2010 роки”.

Публікації автора:

1. Булашев А.Я., Ма Цзиньган. К вопросу туристско-географического районирования Китая // Слобожанський науково-спортивний вісник. – Харків: ХДАФК, 2003. - Вип. 6. – С. 156 - 159.

2. Ма Цзиньган. Туристские ресурсы Китая: их роль и значение для развития спортивно-оздоровительного туризма в стране // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2003. - № 7. – С. 74 - 80.

3. Булашев А.Я., Ма Цзиньган. Методика рекреационной оценки при-родных комплексов Китая для целей спортивно-оздоровительного туризма // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2003. - № 24. - С. 123 - 130.

4. Ма Цзиньган. Перспективы развития спортивно-оздоровительного туризма в Китае // Матеріали конференції. V Міжнародна наукова конференція студентів та аспірантів «Фізична культура, спорт та здоров’я». – Харків: ХДАФК, 2003. - С. 59 - 60.

5. Ма Цзиньган. Оптимизированная модель структуры и организации спортивно-оздоровительного туризма в Китае // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2004. - № 2. - С. 92 - 100.

6. Ма Цзиньган. Можливості і перспективи розвитку в Китаї спортивно-оздоровчого туризму // VIII Міжнародна наукова конференція «Молода спортивна наука України» 26-27 березня 2004 р. – Львів, 2004. - Вип. 8. - т. 3. - С. 391 - 396.

7. Булашев А.Я., Ма Цзиньган. Место, роль и значение спортивно-оздоровительного туризма в жизни современного общества. // Слобожанський науково-спортивний вісник. – Харків: ХДАФК, 2004. - Вип. 7. – С. 273 - 278.