Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Рут Єжи Зигмунд. Організаційно-методичні основи туристично-краєзнавчої діяльності в школі та її вплив на організм школярів : дис... д-ра наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2004. — 332арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 292-321.



Анотація до роботи:

Рут Є.З. Організаційно-методичні основи туристично-краєзнавчої діяльності в школі та її вплив на організм школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук із фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2005.

У дисертаційній роботі розкривається роль і значення туристично-краєзнавчої роботи в сучасній школі, її вплив на фізичний розвиток, розумову працездатність і функціональний стан організму школярів різних вікових груп.

У роботі розгорнуто теоретичні напрацювання й авторські експериментальні дослідження системи туристично-краєзнавчої роботи в загальноосвітніх школах, викладено основні принципи проектування різних видів цієї діяльності.

На основі вивчення адаптаційних реакцій організму вперше визначено терміни щодо проведення “днівок” під час багатоденних піших, лижних та велосипедних туристичних походів. У результаті дослідження системних взаємозв’язків фізичної активності, фізичного й функціонального станів організму школярів, які займаються туристично-краєзнавчою діяльністю удосконалено тактику проведення туристичних походів.

Виявлено позитивний вплив одно- і багатоденних походів на розумову працездатність учнів як упродовж тижня, так і навчального року, а також функціональні властивості кардіореспіраторної системи й нервово-м’язового апарату.

У дисертації подано результати лонгітудинальних досліджень впливу багаторічних занять туризмом на процеси росту й розвитку організму, вдосконалення функцій серцево-судинної й дихальної систем, рухливості нервових процесів та фізичної підготовленості.

Здобуті в процесі дослідження результати, дають підстави для таких загальних висновків:

1. Теоретичний аналіз показав, що туристично-краєзнавча діяльність сьогодні розглядається як спосіб життя людини, засіб реалізації різних цінностей, проведення дозвілля й активного відпочинку, фізичного вдосконалення та зміцнення здоров’я. Проте досі немає науково обґрунтованої системи проектування та реалізації туристично-краєзнавчих заходів у школах, відсутня систематизація туристичних ресурсів Карпатського єврорегіону, який має екологічно сприятливе середовище. Є потреба в розробці оптимальних режимів діяльності дітей і підлітків в умовах багатоденних походів на основі дослідження термінових і комулятивних адаптаційних реакцій з метою підвищення ефективності оздоровчо-спортивного туризму. Це й обумовлює необхідність подальшого вивчення цієї проблеми.

2. У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми організаційно-методичного забезпечення туристично-краєзнавчої діяльності дітей і підлітків як передумови їх соціалізації та вдосконалення функцій організму. В дослідженні знайшла реалізацію й підтвердження розроблена й обґрунтована модель проектування й реалізації туристично-краєзнавчих заходів в умовах екскурсій, туристичних прогулянок та походів. Розроблено алгоритм – схему диференційованого підходу до проведення багатоденних піших, лижних і велосипедних походів зі школярами різного віку.

3. Найбільш ефективними формами туристично-краєзнавчої роботи в сучасній школі є місцеві екскурсії, туристичні прогулянки та одно-, дво- і багатоденні (10–12 днів) туристичні походи. Домінуючими видами екскурсій є історико-краєзнавчі та природничі, які сприяють формуванню національної самосвідомості й екологічної культури.

4. Логічність та реальність запропонованих комплексних програм екскурсійно-туристичної діяльності забезпечили активізацію туристично-краєзнавчої роботи в школах Івано-Франківської області. У 2002 році, порівняно з 1999 р., кількість екскурсій зросла на 273,6%, туристичних походів – на 30,7%. До систематичної участі в туристично-краєзнавчих заходах було залучено 9447 школярів.

5. Структура інноваційного проектування туристичних походів повинна включати: потреби учнів, знання педагога-організатора, дані про фізіографічне середовище, краєзнавчі об’єкти, вік учасників та рівень їх фізичної підготовленості, тактику походу, географію маршруту, природоохоронні, санітарно-епідеміологічні та екологічні вимоги.

6. Аналіз практики організації туристичних походів, а також наші дослідження дозволяють запропонувати для школярів сім різновидів геометрії маршрутів: лінійний, лінійно-радіальний, кільцево-лінійний, кільцевий, подвійно-кільцевий, радіально-кільцевий та радіально-лінійний. Їх використання в кожному конкретному випадку залежить від мети й завдання походу, фізіографічного середовища та рівня підготовки учасників походу.

7. Фізіографічне середовище Карпат створює можливості для проектування піших, лижних і велосипедних маршрутів 1–3 груп складності. В українських Карпатах найбільший туристично-краєзнавчий ресурс знаходиться на території Горган. Для забезпечення туристичної діяльності школярів ми розробили схеми одно- і багатоденних маршрутів у польській, українській та словацькій частинах Карпат, проведена їх сертифікація.

8. Регулярна туристично-краєзнавча діяльність упродовж навчального року призводить до збільшення продуктивності уваги та зменшення помилок пам’яті, що свідчать про високий рівень розумової працездатності, яка зберігається як протягом тижня, так і навчального року.

9. Дослідження динаміки функціональних змін організму школярів протягом багатоденних походів (10–12 днів) дозволило встановити необхідність організації двох днівок (у пішому – на 4 і 8, лижному – на 5 і 9, велосипедному – на 4–9 днях походу). За таких умов зменшується рівень втоми й підвищується ефективність діяльності під час проходження маршруту.

10. Навчально-тренувальні одноденні туристичні походи забезпечують оптимізацію рухової активності школярів, збільшення функціональних резервів опорно-рухового апарату та кардіореспіраторної системи. Комплексний вплив факторів туристичного походу сприяє покращенню рівня фізичної підготовленості та успішності учнів.

11. Сукупність змін у фазовій структурі серцевого циклу, біоелектричній активності міокарда та реограми легень і нижніх кінцівок вказує на вдосконалення гемодинаміки в центральних і периферійних судинах, зростання компенсаторної здатності організму до підтримки належного рівня оксигенації крові. Це дозволяє розглядати туристично-краєзнавчу діяльність як ефективний засіб підвищення рівня соматичного здоров’я школярів.

12. Отримані результати показали, що комплексний вплив факторів (фізичні навантаження, природні та психоемоційні чинники, інформаційні потоки, краєзнавча діяльність) у формі туристичних походів є ефективним засобом корекції та оптимізації фізичного й функціонального стану школярів усіх вікових груп, а також поліпшення розумової працездатності та успішності протягом навчального року.

13. Результати лонгітудинальних досліджень впливу багаторічних занять оздоровчо-спортивним туризмом засвідчили їх позитивний вплив на процес росту й розвитку організму, вдосконалення функцій кардіореспіраторної системи, рухливості нервових процесів, а також фізичної підготовленості, а саме:

починаючи з другого року занять відзначена стійка тенденція до зменшення ЧСС у стані спокою, збільшення середнього динамічного тиску крові, що є свідченням формування адаптаційного потенціалу;

накопичення функціональних резервів у вигляді зростання життєвої ємкості легенів, дихального об’єму та максимальної вентиляції вказують на посилення аеробних можливостей організму школярів, соматичного здоров’я;

зменшення величини жирової компоненти на фоні зростання маси тіла вказує на процеси оптимізації його складу, покращення обміну жирів в організмі;

збільшення тотальних розмірів тіла й показників фізичної підготовленості є свідченням впливу факторів, які супроводжують заняття туризмом, на експресію генетичного потенціалу і його максимальної реалізації в процесі онтогенезу.

14. Результати дисертаційного дослідження дозволяють стверджувати, що туристично-краєзнавча діяльність школярів є перспективним напрямком оптимізації фізичного розвитку школярів та вдосконалення їх соматичного здоров’я й можуть бути використані з метою реалізації завдань, визначених Національною доктриною розвитку фізичної культури й спорту в Україні.

Подальші дослідження необхідно спрямувати на вивчення впливу занять оздоровчо-спортивним туризмом на психофізичні та імунобіологічні властивості організму школярів, розробку диференційованих туристичних маршрутів для учнів різного віку з різним рівнем соматичного здоров’я.

Публікації автора:

Монографії, навчально-методичні посібники

1. Rut J. Turystyka aktywna w Euroregionie Karpackim. – Rzeszw: Wydawnictwo uniwersytetu Rzeszwskiego, 2002. – 399 s.

2. Rut J. Turystyka i rekreacja. – Rzeszw, 1998. – 112 s.

3. Рут Є. Туризм і рекреація в школі. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. –160 с.

Методичні рекомендації

1. Рут Є. Організація туристично-краєзнавчої роботи в школі. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. – 119 с.

Статті

  1. Rut J. Walory i moliwoci rekreacji na terenie byej Ordynacji Potockich // acut i okolice, walory i moliwoci turystyczne. Regionalna Agencja Promocji Turystyki w Rzeszwie. – Rzeszw: acut, 1997. – S. 163-178.

  2. Rut J. Turystyka weekendowa mieszkacw miast na przykadzie Rzeszwian i terenw gminy Chmielnik. – Rzeszw: WFiZ WSP, 1997. – T. l. – Zeszyt 1. – S. 21-25.

  3. Rut J. Moliwoci rozwoju turystyki i wypoczynku na terenie gminy Chmielnik // Przegld Naukowy Instytutu. –Rzeszw: WFiZ WSP, 1997. – T. I. – Zeszyt 2. – S. 51-55.

  4. Rut J., Obodyski K. Walory i moliwoci rekreacji na terenie byej Ordynacji Potockich (miejska strefa rekreacyjno-wypoczynkowa) // Zeszyty Naukowe Instytutu. – Rzeszw: WFiZ WSP, 1997. – T. I. – Zeszyt 3. – S. 21-26. (Збір матеріалу та опис результатів дослідження).

  5. Rut J., Obodyski K. Walory i moliwoci rekreacji ria terenie byej Ordynacji Potockich (podmiejskie tereny rekreacyjne) // Zeszyty Naukowe Instytutu. – Rzeszw: WFiZ WSP, 1998. – T. II.- Zeszyt l. – S.55-59. (Аналіз та опис різновидів туристичних походів вихідного дня).

  6. Rut J., Obodyski K. Walory i moliwoci rekreacji na terenie byej Ordynacji Potockich (turystyka kwalifikowana) // Zeszyty Naukowe Instytutu. – Rzeszw: WFiZ WSP, 1998. – T.II. – Zeszyt 2. – S. 55-59. (Дослідження та опис туристично-краєзнавчих ресурсів).

  7. Rut J., Obodyski K., Biliski J. Aktywna turystyka weekendowa na przykadzie Magurskiego Parku Narodowego // Przegld Naukowy Instytutu Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego WSP w Rzeszwie. – Rzeszw: ISSN, 1998. – T. II. – Zeszyt 4. – S. 31-38. (Характеристика туристично-краєзнавчої діяльності в Нагурському Народному парку).

  8. Rut J., Kapica R., Rytarowski P. Aktywna turystyka weekendowa.Turystyka aktywna, turystyka kwalifikowana // Zbir materiaw z konferencji. – Warszawa: Draktur, 1999. – S. 194-197. (Теоретико-методичні основи походів вихідного дня).

  9. Rut J., Wnuk Z. Funkcje edukacyjne turystyki // Przegld Naukowy Instytutu WFiZ WSP w Rzeszwie. – Rzeszw, 2000. – Т IV. – Zeszyt l. – S. 53-57. (Теоретичне обґрунтування функцій туризму).

  10. Wnuk Z., Rut J. Turystyka w Magurskim Parku Narodowym // Materiay IV krajowej konferencji z cyklu “Ochrona przyrody a turystyka”. – Rzeszw, 2000. – S. 123-151. (Розробка та опис туристичних маршрутів для школярів).

  11. Rut J., Wnuk Z. Edukacyjne funkcje turystyki // Мateriay FV krajowej konferencji z cyklu “Ochrona przyrody a turystyka”. – Rzeszw, 2000. – S. 103-108. (Теоретичне обґрунтування освітньої функції туризму).

  12. Rut J., Biliski J. Potrzeba jakoci w turystyce na Podkarpaciu // Zeszuty Naukowe WSIiZ. Problemy wspczesnej turystyki i rekreacji. – Rzeszw, 2001. – № 3. – S. 151-160. (Обґрунтування системи підвищення ефективності туристичної діяльності).

  13. Rut J., Rut P., Cynarski W.J. Turystyka pielgrzymkowa // Przegld Naukowy Instytutu WFiZ WSP w Rzeszwie. – Rzeszw, 2001. – S. 378-383. (Характеристика місць релігійного культу та можливість їх використання для цілей туристично-краєзнавчої роботи зі школярами).

  14. Rut J. Turystyka aktywna na Podkarpaciu // Przegld Naukowy IWFiZ Uniwersytetu Rzeszwskiego. – Rzeszw, 2001. – T. V. – Zeszyt 4. – S. 453-458.

  15. Rut J. Wypoczynkowa i zdrowotna funkcja turystyki // Przegld Naukowy IWFiZ, Uniwersytetu Rzeszwskiego. – Rzeszw, 2001. – T. V. – Zeszyt 2. – S. 231-236.

  16. Rut J. Turystyka w parkach narodowych polsko-ukraisko-sowackiej czci Euroregionu Karpackiego // Przegld Naukowy Instytutu WFiZ Uniwersytetu Rzeszwskiego. – Rzeszw, 2001. – T. V. – Zeszyt 4. – S. 447-452.

  17. Rut J. Turystyka w obliczu dokonujacych sie w swiecie zmian // Przegld Naukowy IWFiZ, Uniwersytetu Rzeszwskiego. – Rzeszw, 2001. – T. V. – Zeszyt 4. – S. 357-463.

  18. Rut J., Duricek M. Pohybovo-rekreacny turizmus w Euroregione Karpaty ako cinitel medzinarodnej integracie // Geoturizmus a geopropagacia v Karpatskom Regione, Techmcka Univerzita v Kosiciach. – Herlany. – 2002. – S. 14-20. (Побудова теоретичної моделі рекреаційного туризму для молоді в Карпатському Єврорегіоні).

  19. Рут Є., Мицкан Б. Карпатський Єврорегіон – центр рекреаційного туризму та інтеграції молоді // Молода спортивна наука України. – 2003. – T.l. – Bип.7. – C. 56-59. (Визначення шляхів покращення рекреаційного туризму серед молоді).

  20. Rut J., Rut P. Turystyka aktywna w rezerwatach polsko-sowacko-ukraiskiego pogranicza // Materiay z V Krajowej Konferencji zatytuowanej “Ochrona przyrody a turystyka”. – Rzeszw, 2003. – S. 135-142. (Характеристика польсько-словацько-українських прикордонних резерватів та їх використання для туристичної діяльності школярів).

  21. Rut J. Turystyka socjalna czynnikiem integracji w Euroregionie “Karpaty Wschodnie” // Turystyka czynnikiem integracji midzynarodowej. – Rzeszw, 2003. – S. 87-94.

  22. Rut J., Rut P. The Tutorial, Healthy, Educational and Integrational Aspects of Tourism and Recreation // Sports Involvement in Changing Europe: 2 nd Conference of the EASS, May 27-30, 2004. – Rzeszw, Poland, 2004. – S. 29-30. (Дослідження освітньої функції туризму і рекреації).

  23. Рут Єжи. Теоретичні основи проектування і реалізації туристично-краєзнавчих заходів // Актуальні проблеми розвитку руху “Спорт для всіх” у контексті європейської інтеграції України: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Тернопіль, 24–25 червня 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С. 88-92.

  24. Рут Єжи. Шкільний туризм і його функціональні можливості // Краєзнавець Прикарпаття. – 2004. – №4. – С. 10-11.

  25. Rut j., Rut P., Polak E. Sporty ekstremalne // Ruch dla kultury. – Rzeszw, 2004. – T. IV. – S. 228-231. (Пошук та аналіз наукової літератури).

  26. Rut j. Dziaalno Towarzystwa Gimnastycznego “Soko” w Rzeszwie na polu turystyki pieszej I rowerowej w latach 1886-1914; Z dziejw Towarzystwa Gimnastycznego “Soko” w Polsce. – Rzeszw, 2004. – S. 113-118.

  27. Rut j., Duriek M., Rut P. Recreation in the structure of free time in a chosen community of the hjdkarpackie region // Aktywno fizyczna w integrujcej si Europie: Midzynarodowa konferencja naukowa. – Warszawa, 2004.– S. 1-16. (Проведення анкетувань та аналіз їх результатів).

  28. Рут Є. Вплив туристичної діяльності на розумову працездатність і фізичний стан школярів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць / За ред. С.С.Єрмакова. – Харків: ХДАДМ, 2004. – №16. – С. 20-29.

  29. Рут Є. Вплив багаторічних занять туризмом на вікові зміни фізіологічних параметрів і показників рівня фізичного розвитку школярів // Вісник Прикарпатського університету. Серія фізична культура. – Івано-Франківськ, 2004. – Вип.1. – С.103-113.