Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


55. Казакова Наталія Вікторівна. Організаційно-методичні засади педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Казакова Н.В. Організаційно-методичні засади педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено проблемі організаційно-методичних засад педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки. Проаналізовано психолого-педагогічну літературу з досліджуваної проблеми. Розкрито особливості сучасного стану організації педагогічної практики у вищих педагогічних навчальних закладах України та за рубежем. Розроблено та теоретично обґрунтовано зміст, форми, методи та принципи добору змісту педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки.

Визначено і теоретично обґрунтовано критерії ефективності педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки, які відображають мотивацію студентів до педагогічної практики, ступінь професійної підготовки студентів до педагогічної діяльності, усвідомлення себе у професійній діяльності. Доведено, що підвищенню ефективності педагогічної практики сприяють розроблені та експериментально перевірені організаційно-методичні засади педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки.

1. Науковий аналіз проблеми організації педагогічної практики та її методичного забезпечення у вищих педагогічних навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації в Україні та за рубежем, навчальних планів і програм з педагогічної практики, кваліфікаційних характеристик майбутніх учителів початкової школи на освітньо-кваліфікаційних рівнях “молодший спеціаліст”, “бакалавр”, “спеціаліст”, “магістр” дав змогу виявити вимоги до їх практичної підготовки в контексті ступеневої освіти, довести значущість педагогічної практики у професійній підготовці учителів початкової школи. Педагогічна практика є важливою складовою професійної підготовки майбутніх учителів, спрямованою на закріплення та реалізацію в спеціально створених умовах набутих студентами предметних, психолого-педагогічних, методичних знань, умінь та навичок, необхідних для майбутньої професійної діяльності в школі, а також засобом творчого розвитку та саморозвитку майбутнього вчителя, формування у нього професійно значущих якостей і готовності до інноваційної педагогічної діяльності. Виявлено суперечності в організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки та визначено напрями їх подолання. Теоретичний аналіз практичної підготовки майбутніх учителів за рубежем дозволив виділити такі позитивні тенденції організації педагогічної практики: гуманістичну, особистісну спрямованість, ступеневість, неперервність, наступність, індивідуалізацію, диференціацію, дослідницьке спрямування змісту, форм і методів педагогічної практики на кожному освітньо-кваліфікаційному рівні.

2. Розроблено та теоретично обґрунтовано принципи добору змісту педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки: врахування потреб освітнього простору та регіону; врахування специфіки підготовки вчителів початкової школи у вищих педагогічних навчальних закладах різних типів; спрямування педагогічної практики на особистісний розвиток студентів; варіативність змісту, форм і методів педагогічної практики; наступність та неперервність; дослідницьке спрямування; поєднання педагогічної практики з виконанням курсової (дипломної) роботи студентів; координування зусиль суб’єктів управління і самоуправління педагогічною практикою.

3. Зміст педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки доцільно спрямувати на поетапне формування професійної компетентності відповідно до державних стандартів початкової освіти, здатності до розв’язання типових професійно-педагогічних завдань; вироблення вмінь вивчати, узагальнювати і використовувати передовий педагогічний досвід учителів початкової школи, творчо застосовувати професійні знання, уміння і навички, оволодіння уміннями діагностувати перебіг навчально-виховного процесу в початковій школі; забезпечення високого рівня професійного становлення майбутнього вчителя, формування здатності до самоосвітньої, самовиховної діяльності, навчання упродовж життя, вироблення у студентів умінь діагностувати розвиток особистості молодшого школяра та учнівського колективу. Визначено доцільні форми проведення педагогічної практики та методи підготовки студентів до педагогічної практики на аудиторних заняттях для кожного освітньо-кваліфікаційного рівня: “молодший спеціаліст”, “бакалавр”, “спеціаліст”.

4. Визначено і теоретично обґрунтовано критерії ефективності педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки, які відображають мотивацію студентів до педагогічної практики, ступінь професійної підготовки студентів до педагогічної діяльності, усвідомлення себе у професійній діяльності. Здійснено відбір методик для перевірки ефективності організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки. Ефективність організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки визначалася рівнем сформованості визначених критеріїв.

5. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо вдосконалення організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки було покладено в основу розробки змісту методичних посібників з проблем організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи та її методичного забезпечення в умовах ступеневої підготовки, зокрема з позакласної виховної роботи в школі, пробних уроків і занять в школі, переддипломної педагогічної практики; методичних рекомендацій щодо проведення літньої та переддипломної (стажувальної) педагогічної практики; програму навчальної практики з підготовки студентів до роботи в літніх оздоровчих таборах для студентів і керівників педагогічної практики вищих педагогічних навчальних закладів І-ІІІ рівнів акредитації, учителів початкової школи. Впровадження в навчальний процес організаційно-методичної документації з педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої підготовки сприяло підвищенню ефективності педагогічної практики, про що свідчать результати педагогічного експерименту.

У зв’язку з наміром України приєднатися у 2005 році до Болонського процесу, ввійти до європейського науково-освітнього простору, на нашу думку, освітньо-кваліфікаційний рівень “бакалавр” може поступово ввібрати у себе І-ІІІ освітньо-кваліфікаційні рівні (“молодший спеціаліст”, “бакалавр”, “спеціаліст”), які дозволять успішно підготувати майбутніх учителів початкової школи до навчання в магістратурі, а згодом – в аспірантурі.

Результати дослідження можуть бути використані у процесі реалізації Державної програми “Вчитель”; розробки і запровадження державних стандартів педагогічної освіти різних освітньо-кваліфікаційних рівнів для вищих педагогічних навчальних закладів; а також у системі післядипломної педагогічної освіти.

Однак проведене дослідження не вичерпує проблеми організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи. Подальшого дослідження потребують такі її аспекти: формування і розвиток мотивації студентів до професійної діяльності в процесі педагогічної практики; формування дослідницьких умінь майбутніх учителів у процесі педагогічної практики; особливості організації педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи у контексті Болонського процесу.

Публікації автора:

Методичні посібники

  1. Казакова Н.В. Педагогічна практика “Пробні уроки та заняття в школі”: Метод. посібник. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2003. – 160 с. – 6,60 авт. арк.

  2. Казакова Н.В. Переддипломна педагогічна практика в школі: Метод. посібник. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 164 с. – 6,80 авт. арк.

  3. Машкіна Л.А., Казакова Н.В. Педагогічна практика з позакласної виховної роботи в школі: Метод. посібник. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2002. – 116 с. – 4,8 авт. арк. – (авторські – С. 5 – 9, 25 – 62. – 1, 80 авт.арк.).

Навчальні плани та програми

  1. Казакова Н.В. Педагогічні основи роботи з учнівськими об’єднаннями: Навчальна програма та метод. реком. щодо її реалізації. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2001. – 44 с. – 1,80 авт. арк.

  2. Казакова Н.В. Самостійні роботи з предмета „Педагогічні основи роботи з учнівськими об’єднаннями”. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 22с. – 0,90 авт. арк.

  3. Казакова Н.В. Плани практичних і семінарських занять з предмета “Педагогічні основи роботи з учнівськими об’єднаннями”. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 124 с. – 5,10 авт. арк.

Методичні рекомендації

  1. Казакова Н.В. Переддипломна педагогічна практика в школі: Метод. реком. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 38 с. – 1,50 авт. арк.

  2. Казакова Н.В. Літня педагогічна практика: Метод. реком. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 65 с. – 2,70 авт. арк.

  3. Казакова Н.В. Навчальна практика “Підготовка студентів до роботи в літніх оздоровчих таборах”: Метод. реком. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 74 с. – 3,01 авт. арк.

  4. Казакова Н.В. Переддипломна педагогічна практика студентів (ІІ освітньо-кваліфікаційний рівень “бакалавр”): Метод. реком. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 52 с. – 2,10 авт. арк.

  5. Казакова Н.В. Переддипломна педагогічна практика студентів (ІІІ освітньо-кваліфікаційний рівень “спеціаліст”): Метод. реком. – Хмельницький: Вид-во ХГПІ, 2004. – 52 с. – 2,10 авт. арк.

Статті у збірниках наукових праць

12. Казакова Н.В. Успіх – важливий стимул позитивного ставлення студентів до педагогічної практики // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки. Збірник наук. праць / Редкол.: Т.І.Сущенко та ін. – К. – Запоріжжя. – 2002. – Випуск 22. – С. 175 – 178. – 0,20 авт. арк.

13. Казакова Н.В. Особливості організації педагогічної практики майбутніх учителів початкових класів в умовах ступеневої освіти // Вісник Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. – Івано-Франківськ: Вид-во “Плай”. – 2004. – Вип. Х.: Педагогіка. – С. 64 – 73. – 0,40 авт. арк.

14. Казакова Н.В. Форми проведення педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи та їх наступність в умовах ступеневої освіти // Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка: Збірник наук. праць / За ред. Г.Є.Гребенюка; Мін-во культури і мистецтва України, Луганськ. держ. інст. культури і мистецтв, обл. метод. кабінет учб. закладів мистецтва і культури. – Харків: Стиль-Издат. – 2004. – Серія: педагогічні науки. – Професійна підготовка та інноваційні процеси у навчально-виховних закладах. – С. 58 – 64. – 0,30 авт. арк.

15. Казакова Н.В. Науково-теоретичні основи педагогічної практики майбутніх учителів початкової школи в системі ступеневої освіти // Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка: Збірник наук. праць / За ред. Г.Є.Гребенюка; Мін-во культури і мистецтва України, Луганськ. держ. інст. культури і мистецтв, обл. метод. кабінет учб. закладів мистецтва і культури. – Харків: Стиль-Издат. – 2004. – Серія: педагогічні науки. – Професійна та моральна культура в педагогічній системі.– С. 59 – 64. – 0,30 авт. арк.

16. Казакова Н.В. Практична підготовка майбутнього вчителя початкових класів в умовах ступеневої освіти // Педагогічний процес: теорія і практика: Збірник наук. праць. – К. – 2004. – Вип.2.: Видавництво П/П “ЕКМО”. – С. 52 – 59. – 0,25 авт. арк.

17. Казакова Н.В. Організація педагогічної практики в професійному становленні майбутнього педагога // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Збірник наук. праць: У 2-х ч. / За ред. І.А.Зязюна та Н.Г. Ничкало. – К. – 2001. – Ч. 2. – С.207– 212. – 0,25 авт. арк.

18. Казакова Н.В. Психологічні особливості професійного становлення майбутнього вчителя початкових класів під час проходження педагогічної практики в умовах ступеневої підготовки // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. академіка С.Д.Максименка. – К. – 2002. – Т. 4. – Ч. 5 . – С. 115 – 120. – 0,25 авт. арк.

Статті у збірниках матеріалів конференцій

19. Казакова Н.В. Ідеї школи педагогічної творчості вчителя В.О.Сухомлинського// Василь Олександрович Сухомлинський і проблеми сучасної освіти: Зб. наук. статей. – Хмельницький: ХГПІ. – 2001. – С. 43 – 47. – 0,20 авт.арк.

20. Казакова Н.В. Педагогічна практика – один із шляхів професійної адаптації майбутнього вчителя // Проблеми адаптації студентів до навчання за умов фахової ступеневої підготовки: Мат-ли Всеукр. наук.-практ. конф., 4-5 квітня 2002 р. – Хмельницький: ХГПІ. – 2002. – С. 152 – 154. – 0,10 авт. арк.

21. Казакова Н.В. Теоретичні засади педагогічної практики майбутніх вчителів початкової школи в умовах ступеневої освіти // Проблеми початкової ланки освіти в контексті розвитку світових педагогічних тенденцій: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф., 7 – 8 квітня 2003 р. – К. – Хмельницький – Івано-Франківськ: Плай. – 2003. – С. 77 – 82. – 0,25 авт. арк.

22. Казакова Н.В. Практическая подготовка будущих учителей начальных классов в условиях многоуровневой системы образования // Copyright by Wydawnictwo Wyzszej Szkoly Pedagogicznej w Czestochowie & Teresa Banaszkiewicz, Wladyslaw Szlufik and Anna Pekala. – Czestochowa. – 2003. – С. 91 – 95. – 0,20 авт.арк.

23. Казакова Н.В. Педагогічна практика – основна ланка підготовки студентів до професійної діяльності // Організаційно-педагогічні проблеми ступеневої підготовки педагогів: Тези наук.-практ. семінару, 17 – 18 жовтня 2001 р. – Хмельницький: ХГПІ. – 2001. – С. 24 – 25. – 0,08 авт. арк.

24. Казакова Н.В. Використання комп’ютерно-інформаційних технологій в оформленні документації педагогічної практики студентів // Наступність у навчанні інформатики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої вищої освіти: Зб. праць Всеукр. наук.-практ. семінару, 29 – 30 квітня 2002 р. – К.: Інститут педагогіки. – 2002. – С. 41 – 42. – 0,08 авт. арк.