Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Загальна педагогіка, історія педагогіки і освіти


143. Рябуха Михайло Іванович. Організаційно-педагогічні основи діяльності ліцеїв інтернатного типу для учнів сільської місцевості: дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Рябуха М.І. Організаційно-педагогічні основи діяльності ліцеїв інтернатного типу для учнів сільської місцевості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена проблемі виявлення й обґрунтування організаційно-педагогічних основ діяльності обласних ліцеїв інтернатного типу для учнів сільської місцевості. У результаті дослідження з’ясовано комплекс умов ефективного функціонування обласного ліцею інтернатного типу, особливості його діяльності (режим функціонування). Автором розроблена Концепція функціонування й розвитку обласного ліцею для учнів сільської місцевості, відповідно до якої сформовані й реалізуються системи навчання й виховання ліцеїстів. У дисертації окреслено зміст ліцейської освіти, шляхи його реалізації, принципи формування навчального плану; подано педагогічну технологію навчання “Сходинкова самоосвіта”, сутність якої полягає у розвитку здатності учнів відкривати нові особистісні можливості на основі поступового опанування знань та набуття досвіду; зазначено принципи, зміст і структуру системи виховної роботи з ліцеїстами, яка базується на поєднанні позанавчальної, клубної, гурткової роботи з учнівським самоврядуванням. Автором розроблено кваліметричну модель випускника ліцею як орієнтиру на кінцевий результат його діяльності.

Аналіз теоретичного матеріалу, узагальнення досвіду діяльності обласного багатопрофільного ліцею та експериментальних даних дали змогу зробити наступні висновки.

  1. Аналіз психолого-педагогічної й науково-публіцистичної літератури та педагогічного досвіду показав, що на сучасному етапі реформування загальноосвітньої школи дедалі більшого значення набуває проблема навчання, виховання й розвитку обдарованих учнів, особливо з сільської місцевості. У цьому аспекті надзвичайно перспективним і педагогічно доцільним є створення для зазначеної категорії дітей обласних ліцеїв інтернатного типу, які покликані забезпечити відповідність між суспільними й особистісними інтересами і виконувати функції освітніх і науково-культурних осередків області. Проведене дослідження дозволило виявити протиріччя щодо функціонування сучасних ліцеїв інтернатного типу для учнів сільської місцевості: у формуванні змісту ліцейської освіти, у технологічному підході до освітнього процесу та у недосконалості механізму управління обласними ліцеями.

  2. Вивчення літературних джерел та практичного досвіду дозволило виокремити умови ефективного функціонування обласних ліцеїв інтернатного типу для учнів сільської місцевості - матеріально-технічні, фінансово-економічні, організаційні, психолого-педагогічні та санітарно-гігієнічні, які забезпечують учням повноцінну життєдіяльність, набуття глибоких і міцних знань, дозволяють задовольняти їх культурні потреби й сприяють соціальній адаптації. За цих умов здійснюється формування творчої, конкурентноспроможної особистості кожного ліцеїста.

  3. У процесі дослідження встановлено, що успішність навчання ліцеїстів детермінується змістом ліцейської освіти, який враховує пізнавальні потреби учнів і їх батьків та соціальне замовлення суспільства. Здійснений аналіз державних нормативно-правових документів у галузі освіти, узагальнення досвіду діяльності найбільш відомих в Україні ліцеїв дозволив конкретизувати зміст і структуру навчального плану обласного багатопрофільного ліцею, функціонально поділити його на загальноосвітній та профільний блоки з включенням до останнього авторських спецкурсів та додаткових годин на консультації.

  4. Використання декомпозиції дозволило виокремити в системі діяльності ліцею основні структурні підсистеми – процес навчання й виховання, розмежувати зміст і організацію навчально-пізнавальної діяльності ліцеїстів, зміст і організацію виховної роботи з ліцеїстами. Застосування синергетичного підходу дозволило встановити закономірності й особливості взаємодії учасників навчально-виховного процесу. На основі кваліметричного підходу визначено параметри, які характеризують структурні компоненти обласного ліцею як соціально-педагогічної системи і побудовано модель випускника як орієнтиру кінцевого результату освітнього процесу в ліцеї.

  5. Дослідження показало, що підвищенню ефективності навчально-виховного процесу в ліцеї сприяє запровадження локальної особистісно-орієнтованої педагогічної технології, яка побудована на суб’єкт-суб’єктній взаємодії ліцеїстів і педагогів і забезпечує учням оволодіння знаннями у власному, відповідному їхнім психофізіологічним особливостям, темпі за рахунок широкого використання активних методів навчально-пізнавальної діяльності.

  6. Встановлено, що розвиток інтелектуальної та духовної сфери ліцеїстів, формування розвиненої особистості забезпечується створенням ефективної системи виховної роботи, яка охоплює основні аспекти виховання підлітків, дозволяє наповнити відповідним змістом дозвілля учнів і базується на демократичних засадах та широкому запровадженні учнівського самоврядування.

Таким чином, проведене дослідження певною мірою збагачує масив наукових доробок щодо змісту і організації діяльності ліцеїв. У дисертації визначено організаційні та психолого-педагогічні основи навчально-виховного процесу обласного ліцею інтернатного типу для учнів сільської місцевості. Розроблена та апробована Концепція функціонування й розвитку ліцею, констатовано її вплив на підвищення результативності його діяльності. У дисертаційному дослідженні уточнено зміст ліцейської освіти та шляхи його реалізації; розкрито сутність понять “навчальний процес” і “система виховної роботи” обласного ліцею інтернатного типу; розкриті структура й специфіка навчально-виховного процесу, побудованого на педагогічній технології “Сходинкова самоосвіта”; подано структурно-змістову модель системи виховної роботи з ліцеїстами в умовах навчального закладу інтернатного типу. Результатами дослідження підтверджено, що ефективність функціонування обласного ліцею інтернатного типу детермінована економічним підґрунтям та власною навчально-матеріальною базою, раціональним режимом життєдіяльності ліцеїстів, комфортним розвивально-освітнім середовищем, особистісно-орієнтованим навчально-виховним процесом, високим рівнем професійної кваліфікації педагогів ліцею та позитивним мікрокліматом.

Водночас, здійснене дослідження не вичерпує висвітлення всіх аспектів проблеми навчання й виховання обдарованих учнів сільської місцевості в ліцеях інтернатного типу. У роботі є низка відкритих для подальшого дослідження питань: подальшої розробки потребують питання збалансованого фінансово-економічного забезпечення діяльності ліцею, дієвого механізму управління спеціалізованим навчальним закладом інтернатного типу, сучасного науково-методичного забезпечення та технічного оснащення навчально-виховного процессу.

Публікації автора:

  1. Методики дослідження умов функціонування обласного ліцею для обдарованих учнів сільської місцевості. Науково-методичний посібник / Л.М.Калініна, Н.В.Кнорр Н.М.Островерхова, М.І.Рябуха та ін. – Херсон: Айлант, 2002. – 200с. (Визначені організаційно-педагогічні умови функціонування обласного ліцею, наведено методики вивчення та оцінювання організаційно-педагогічних умов навчання та стану забезпечення виховання ліцеїстів, методики вивчення та аналізу стану діяльності членів адміністративно-управлінської ланки ліцею).

  2. Урок: конструювання і аналіз: Методичний посібник / За заг. ред. Кнорр Н.В. – Херсон: Айлант, 2002. – 152с. (Розкрито специфіку організації навчально-пізнавального процесу в ліцеї).

  3. Методики обробки й аналізу результатів констатуючого експерименту з проблеми “Організаційно-педагогічні умови ефективного функціонування Херсонського обласного ліцею”. Науково-методичний посібник / Л.М.Калініна, Н.В.Кнорр, Н.М.Островерхова, М.І.Рябуха та ін. – Херсон: Айлант, 2003. – 224с. (Розроблено методики обробки й аналізу результатів вивчення професійної і фахової компетентності членів адміністративно-управлінської ланки, стану управління навчально-виховним процесом у ліцеї, стану організації і змісту виховної роботи, стану забезпечення умов функціонування ліцею та умов життєдіяльності ліцеїстів, стану їх дозвілля).

  4. Рябуха М.І. Проблеми управління ліцеєм для обдарованої учнівської молоді сільської місцевості // Педагогічні науки: Зб. наукових праць. Випуск 16. – Херсон: Айлант, 2000. – С.65-71.

  5. Рябуха М.І. Управління системою виховної роботи в ліцеї // Імідж сучасного педагога. – 2001. - № 6(17). – С.21-27.

  6. Рябуха М.І. Методика вивчення та оцінки стану управлінської діяльності директора ліцею // Нова педагогічна думка. Науково-методичний журнал. – Рівне: Вид-во “Володимирецька районна друкарня”, 2002. – С.108-120.

  7. Рябуха М.І. Управління навчально-пізнавальним процесом у багатопрофільному ліцеї // Освіта і управління. – Т.6. – Ч.3. – 2003. – С.143-146.

  8. Рябуха М.І. Технологія розробки навчального плану багатопрофільного ліцею // Вересень. – Спецвипуск 06.04.2004. – С.180-187.

  9. Рябуха М.І. Інформаційне забезпечення управлінського рішення директора навчального закладу // Комп’ютерно-інформаційні і комунікаційні технології у навчальному процесі середньої та вищої школи: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (15-17 травня 2003р.). – Косів, 2003. – С.40-45.

  10. Рябуха М.І. Стан організації і зміст виховної роботи в ліцеї: аналіз результатів вивчення // Стратегія управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства: матеріали ІІ Всеукраїнської конференції (16-18 жовтня 2003р.). – Херсон: Вид-во ХДУ, 2003. – С.162-167.

  11. Рябуха М.І. Забезпечення умов життєдіяльності учням обласного ліцею інтернатного типу: аналіз результатів вивчення // Стратегія управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства: матеріали ІІІ Міжнародної конференції (квітень 2004р.). – Київ-Миколаїв, 2004. – С.109-110.