Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


103. Дияк Вадим Валерійович. Організаційно-педагогічні умови оптимізації викладання соціально- економічних дисциплін у вищих військових навчальних закладах: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. - Хмельницький, 2004.



Анотація до роботи:

Дияк В.В. Організаційно-педагогічні умови оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у вищих військових навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2004.

У дисертації визначено та обґрунтовано організаційно-педагогічні умови, розроблено модель педагогічної технології та комплексну програму процесу оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ.

Проаналізовано стан і з’ясовано особливості оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ. Визначено та обґрунтовано критерії, показники, рівні та організаційно-педагогічні умови оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін. Розроблено модель педагогічної технології оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін, що заснована на визначених організаційно-педагогічних умовах і складається з трьох напрямків: проект змісту навчальних дисциплін; взаємодії викладача і курсанта та проектування і реалізація контролю. Ці напрямки забезпечуються відповідними методами і засобами, кінцевий результат – це вміння викладачів оптимізувати процес викладання. Створено комплексну програму оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін та розроблено практичні рекомендації щодо оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ. Педагогічний експеримент підтвердив ефективність педагогічної технології оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ, що базується на визначених організаційно-педагогічних умовах.

1. Аналіз педагогічної теорії та практики засвідчив, що викладацька діяльність завжди була у центрі уваги дослідників, але питанням оптимізації процесу викладання приділялась незначна увага, а саме поняття “оптимізація” стосовно педагогічного процесу почали застосовувати лише з 70-х років ХХ століття. Узагальнивши різні підходи ми дійшли висновку, що під оптимізацією викладання навчальних дисциплін слід розуміти доведення зазначеного процесу до такого його стану, що забезпечує досягнення цілей відповідно до вимог, які висуваються до змісту і рівня професійної підготовки курсантів, з урахуванням їх інтересів та можливостей в умовах обмеженого використання ресурсів часу та зусиль. Основою процесу оптимізації викладання виступає педагогічна діяльність викладача, що доповнюється організаційно-методичною роботою кафедр та керівництва ВВНЗ.

2. Теоретичні узагальнення, емпіричні дослідження дали можливість визначити критерії оптимізації процесу викладання, до яких належать: проективно-конструктивний, особистісно-діяльнісний, операційно-виконавчий, результативно-практичний. Кожний із критеріїв характеризується показниками: для першого критерію – відповідність змісту цілям навчання з навчальної дисципліни, структурно-логічна впорядкованість змісту навчального матеріалу, знання різноманітних технологій, володіння прийомами моделювання навчальних педагогічних ситуацій; для другого критерію – рівень педагогічної культури та майстерності викладача, морально-ціннісні характеристики викладача; для третього критерію – володіння прийомами мовленнєвої техніки та прийомами викладання навчального матеріалу, навичками використання ТЗН, методиками здійснення вхідного, початкового, поточного та підсумкового контролю, вмінням оптимізувати умови дидактичної взаємодії на рівні викладач-курсант; для четвертого критерію – рівень успішності в навчальній групі, оцінка членів експертних комісій, діяльності викладачів і повнота встановленої звітності за результатами вивчення навчальної дисципліни.

3. На основі експертних оцінок, особистого досвіду було виділено та обґрунтовано основні організаційно-педагогічні умови викладання соціально-економічних дисциплін до яких ми віднесли: адекватність змісту навчальної дисципліни військовій діяльності (професійне спрямування дисциплін соціально-економічного циклу); розробка комплексу заходів із добору та структурування змісту навчальної дисципліни; раціональне використання технічних засобів навчання у процесі викладання соціально-економічних дисциплін, наявність відповідної матеріально-технічної бази; удосконалення контролю й оцінювання рівня навченості курсантів.

4. Розроблена модель педагогічної технології оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін підпорядкована основній меті оптимізації процесу викладання. У запропонованій моделі, яка базується на критеріях та організаційно-педагогічних умовах, передбачені напрямки такої технології: проект змісту навчальних дисциплін; взаємодії викладача і курсанта та проектування і реалізація контролю. Ці напрямки забезпечуються відповідними методами і засобами. Кінцевий результат – це вміння викладачів оптимізувати процес викладання.

5. Реалізацію виділених умов оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін відображено у комплексній програмі, яка включає: підготовку викладача до викладання навчальної дисципліни; створення необхідних організаційних умов для викладання навчальних дисциплін; добір та структурування змісту навчальних дисциплін; психолого-педагогічну діагностику курсантів; навчальну взаємодію між викладачем і курсантами; використання технічних засобів навчання в навчальному процесі; контроль й оцінювання якості навченості з дисципліни.

6. Аналіз результатів експерименту щодо рівнів використання оптимізації у викладанні соціально-економічних дисциплін, які ми поділили на високий, середній і низький засвідчив, що у експериментальних групах викладачів на високому рівні виявилось на 16,0% більше викладачів проти початкового етапу, а відсоток викладачів на низькому рівні зменшився на 28%. Одночасно збільшився середній бал успішності курсантів – на 0,25 балів, щодо якості знань, то вона зросла у 3,2 рази в групах, де застосовувалась запропонована педагогічна технологія оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ в порівнянні з групами, де її не застосовували. Це підтверджує ефективність запропонованої педагогічної технології оптимізації процесу викладання, яка базується на організаційно-педагогічних умовах.

7. На підставі проведеного дослідження було розроблено практичні рекомендації, що сприятимуть оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ.

Наше дослідження не вирішує всіх проблем оптимізації процесу викладання у ВВНЗ. Перспективними є дослідження із удосконалення оптимізації викладання дисциплін соціально-економічного циклу на основі інтеграції між ними.

Публікації автора:

1. Дияк В.В. Проблеми оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у Національній академії Прикордонних військ України в умовах реформування ПВУ у ДПС. // Збірник наукових праць №25. – Частина ІІ. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ. – 2003. – С.10 – 14.

2. Дияк В.В. Визначення основних критеріїв та показників оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у вищому військовому навчальну закладі. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХІІІ), 2003. – № 24. – С. 30 – 36.

3. Дияк В.В. Контроль результатів навчальної діяльності як один із шляхів оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗі. // Науковий вісник. Педагогіка та психологія. – Чернівці: “Рута”. – №178. – 2003. – С.16 – 22.

4. Дияк В.В. Раціональне використання технічних засобів навчання як один із шляхів оптимізації викладання соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ. // Науковий вісник ЧНУ. Педагогіка та психологія. – Чернівці: “Рута”. – №190. – 2003. – С.61 – 66.

5. Дияк В.В. Аналіз досвіду роботи Вищих військових навчальних закладів із підвищення ефективності викладання соціально-економічних дисциплін // Збірник наукових праць. – №26. – Частина ІІ. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ. – 2003. – С.123 – 126 .