Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Зубенко Тетяна Володимирівна. Організаційно-педагогічні умови підготовки майбутнього вчителя до реалізаціїкомунікативного підходу в навчаннііноземної мови учнів початкової школи : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Зубенко Т.В. Організаційно-педагогічні умови підготовки майбутнього вчителя до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови учнів початкової школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2009.

Дисертацію присвячено проблемі підготовки майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи до реалізації комунікативного підходу в навчальному процесі. З’ясовано стан розробленості проблеми в педагогічній теорії та практиці. Визначено, теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено ефективність організаційно-педагогічних умов підготовки майбутнього вчителя у вищому навчальному закладі, що сприятимуть формуванню його готовності до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови учнів початкової школи.

Доведено, що формування готовності майбутнього вчителя до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови учнів початкової школи може бути ефективним за таких умов: комунікативне спрямування змісту професійно орієнтованих дисциплін; інтегрування професійно-педагогічних знань, умінь і навичок студентів з теорії і практики реалізації комунікативного підходу; комунікативне спрямування педагогічної практики майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи; створення іншомовного комунікативного середовища.

Результати проведеного експерименту дають підстави вважати, що вихідна методологія нашого дослідження є валідною і вмотивованою, поставлені завдання розв’язано, мета досягнута, що й дозволяє сформулювати такі висновки:

  1. За результатами аналізу сучасного стану підготовки майбутнього вчителя до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови учнів початкової школи визначено, що певною перешкодою на шляху нововведень у вищій педагогічній освіті є суперечності: 1) між новим державним і суспільним замовленням, ціннісно-цільовими орієнтирами в шкільній початковій освіті в галузі іноземної мови, спрямованими на формування іншомовної комунікативної компетенції молодшого школяра, та репродуктивними, граматико-перекладними методами навчання іноземної мови, які ще досить часто зустрічаються в шкільній практиці; 2) між орієнтацією навчального процесу на комунікативний особистісний розвиток учня і вчителя та відсутністю адекватного іншомовного комунікативного середовища. Результатом цього явища є застосування недостатньо ефективних методів навчання, суб’єкт-обєктний характер організації праці на заняттях з іноземної мови як у вищому навчальному закладі, так і в початковій школі, що зумовлює необхідність переосмислення змісту навчального процесу в цих закладах.

  2. На основі теоретичного аналізу наукових джерел було з’ясовано сутність комунікативного підходу до навчання іноземної мови учнів початкової школи, що тлумачиться як застосування комунікативних способів, форм, прийомів, методів у процесі навчання, спрямованого на досягнення спілкування іноземною мовою. Доведено, що сутнісною характеристикою результату підготовки до реалізації комунікативного підходу є готовність випускника вищого навчального закладу до його впровадження в навчальний процес початкової школи. У дослідженні були визначені та обґрунтовані критерії (загальна мотивація студента щодо майбутньої професійної діяльності; зміст і обсяг знань з професійної підготовки, володіння вміннями та навичками професійної діяльності, володіння вміннями обирати адекватні засоби впливу для стимулювання іншомовної комунікативної діяльності учнів) готовності майбутнього вчителя до вищевказаної діяльності. На основі аналізу визначених критеріїв установлено рівні готовності студентів до реалізації комунікативного підходу: високий, середній і низький.

  3. На основі аналізу компонентів педагогічного процесу нами визначені та теоретично обґрунтовані педагогічні умови, що сприяють ефективній підготовці студента до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови молодших школярів: комунікативне спрямування змісту професійно орієнтованих дисциплін; інтегрування професійно-педагогічних знань, умінь і навичок студентів з теорії та практики реалізації комунікативного підходу; комунікативне спрямування педагогічної практики; створення іншомовного комунікативного середовища. У дослідженні розроблено та доведено ефективність моделі реалізації організаційно-педагогічних умов, яка включає такі структурні елементи: організаційно-педагогічні умови, зміст підготовки та її організаційні форми, готовність майбутнього вчителя до фахової діяльності як результат упровадження запропонованих умов. За підсумками формувального етапу дослідження доведено, що визначені та обґрунтовані умови дозволяють оптимізувати професійну підготовку майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи, посилюють її практичне комунікативне спрямування, а відтак вони можуть бути запроваджені у вищих навчальних закладах. Підтвердженням цього є результати експериментального навчання: в експериментальних групах кількість студентів з низьким рівнем готовності до реалізації комунікативного підходу зменшилася понад у два рази, а кількість студентів з високим рівнем готовності збільшилася з 18% до 29%. Отже мета, поставлена на початку наукового дослідження, досягнута, завдання виконані.

  4. За результатами аналізу проблеми було розроблено й експериментально доведено необхідність упровадження спецкурсу “Комунікативний підхід до навчання іноземної мови учнів початкової школи”, що дозволив інтегрувати та узагальнити отримані студентами за попередні роки знання, вміння й навички з проблеми комунікативно орієнтованого навчання та збагатити зміст професійної підготовки майбутніх учителів іноземної мови початкової школи комунікативно орієнтованими концепціями, моделями, технологіями, методами й прийомами розвитку іншомовної комунікативної компетенції молодшого школяра і вчителя під час навчального процесу. Створений навчально-методичний посібник та його інтерактивний мультимедійний електронний варіант дозволили теоретично та практично поглибити й урізноманітнити зміст фахової підготовки майбутнього вчителя до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови молодших школярів.

За результатами проведеного дослідження нами були сформульовані рекомендації щодо вдосконалення змісту підготовки майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи: інтегрування професійно орієнтованих дисциплін; наповнення змісту курсу методики викладання іноземної мови у початковій школі теоретичними положеннями реалізації комунікативного підходу та практичним його впровадження в навчальний процес вищих навчальних закладів; орієнтація цілей і мотивів педпрактики на формування вмінь студентів проводити комунікативно орієнтовані уроки з використанням сучасних методів і прийомів навчання; введення в робочі програми лінгвістичних дисциплін завдань з організації систематичного іншомовного спілкування з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Перспективність розробки досліджуваної проблеми полягає у подальшому визначенні шляхів і засобів формування готовності майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи до впровадження комунікативно орієнтованого навчання у процесі дистанційної післядипломної педагогічної освіти та в організації міжкультурної комунікації.

Основні положення та результати дослідження відображені в публікаціях автора:

Посібники

  1. Зубенко Т.В. Комунікативний підхід до навчання іноземної мови учнів початкової школи / Т.В.Зубенко. – Миколаїв: МДУ ім. В.О. Сухомлинського, 2006. – 120 с. (рекомендований МОН України для студентів вищих навчальних закладів).

Статті у фахових виданнях

1. Зубенко Т.В. Застосування вільних комунікативних завдань на заняттях з іноземної мови // Збірник наукових праць “Педагогічні науки”. Випуск 32. Ч. I. – Херсон, 2002. –252 с. – С. 134-136.

  1. Зубенко Т.В. Шляхи удосконалення методичної підготовки вчителів іноземної мови початкової школи // Вісник Житомирського університету. Випуск 12. – Житомир, 2003. – 270 с. – С. 212-215.

  2. Зубенко Т.В. До проблеми організації комунікативно орієнтованої професійної підготовки майбутніх учителів іноземної мови початкової школи // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т.36. Вип.23. Педагогічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2004. – 176 с. – С. 162-165.

  3. Зубенко Т.В. Модель підготовки майбутнього вчителя до реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови учнів початкової школи// Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т.46. Вип.33. Педагогічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2006. – 196 с. – С. 141-146.

  4. Зубенко Т.В. Реалізація принципів комунікативності в процесі професійної підготовки майбутніх учителів іноземної мови початкової школи / Науковий вісник Миколаївського державного університету. – Випуск 12. Педагогічні науки: Збірник наукових праць. – Т. 1. – Миколаїв: МДУ, 2006. – 278 с. – С. 216-223.

  5. Зубенко Т.В. Комунікативне спрямування педагогічної практики майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи / Науковий вісник Миколаївського державного університету: Збірник наукових праць. – Випуск 18: Педагогічні науки / За заг. ред. В.Д. Будака, О.М. Пєхоти. – Миколаїв: МДУ, 2007. – 230 с. – С. 29-37.

  6. Зубенко Т.В. Забезпечення міжпредметних зв’язків у процесі професійної комунікативної підготовки майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 45. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2007. – 434 с. – С.255-259.

  7. Зубенко Т.В. Організація іншомовного комунікативного середовища у професійній підготовці майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи / Науковий вісник Миколаївського державного університету: Збірник наукових праць. – Випуск 20: Педагогічні науки. – Том 1 / За заг. ред. В.Д. Будака, О.М. Пєхоти. – Миколаїв: МДУ, 2008 – 260 с. – С. 206-211.

  8. Зубенко Т.В. Комунікативний підхід до навчання іноземної мови учнів початкової школи як стратегічна проблема у підготовці майбутнього вчителя / Науковий вісник Миколаївського державного університету: Збірник наукових праць. – Випуск 23: Педагогічні науки. – Том 1 / За заг. ред. В.Д. Будака, О.М. Пєхоти. – Миколаїв: МДУ, 2008. – 200 с. – С. 146-152.

Статті та тези у збірниках матеріалів конференцій

  1. Зубенко Т.В. Педагогічні основи комунікативного підходу до навчання іноземної мови учнів початкової школи // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів VIII Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 12-13 травня 2005р.; У 6-ти т. / Редкол.: Тимошенко І.І. (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – Т.1. – 361 с. – С. 136-138.

  1. Зубенко Т.В. Навчання діалогу культур як один із пріоритетних напрямів у підготовці майбутнього вчителя іноземної мови // Зміст і технології шкільної освіти: Матеріали звітної наукової конференції Інституту педагогіки АПН України 30-31 березня 2005 року. – Ч.П. – К.: Пед. думка, 2005. – 97 с. – С. 73.

  2. Зубенко Т.В. Психологічні основи комунікативного підходу до навчання іноземної мови учнів початкової школи // Підвищення ефективності та якості підготовки фахівців педагогічної спрямованості: Зб. наук. праць / За заг. ред. Г.Є. Гребенюка; Мін-во мистецтва і туризму України. Луганськ. держ. інст. культури і мистецтв, обл. метод. кабінет учб. закладів мистецтва та культури. – Харків: Стиль Іздат, 2005. – 292 с. (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка). – С. 64-69.

  3. Зубенко Т.В. Упровадження інтегрованих уроків у навчання іноземної мови учнів початкової школи // Особистісно орієнтовані педагогічні технології у початковій освіті: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, Тернопіль, 4-5 травня 2006 року. – Тернопіль, 2006. – 132 с. – С. 117-121.

  4. Зубенко Т.В. Умови забезпечення готовності до педагогічної діяльності майбутнього вчителя іноземної мови початкової школи // Підготовка сучасного вчителя: логіка, динаміка, перспектива: Збірник матеріалів студентсько-викладацької науково-практичної конференції кафедри освітніх технологій Інституту педагогічної освіти Миколаївського державного університету імені В.О. Сухомлинського. – Миколаїв: МДУ, 2007. – 111 с. – С. 24-27.

  5. Зубенко Т.В. Запровадження трирівневої комунікативно орієнтованої педагогічної практики / Якість вищої мовної освіти: шляхи вдосконалення організації і проведення педагогічної практики студентів-філологів: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції / За ред. С.В. Роман. – Горлiвка: Видавництво ГДПІІМ, 2007. – 180 с. – С. 20-24.

  6. Зубенко Т.В. Організація Центру міжкультурних комунікацій у вищому педагогічному навчальному закладі / Розвиток міжнародного співробітництва в галузі освіти у контексті Болонського процесу: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Ялта (5-6 березня 2008 року). – Ялта: РВВ КГУ, 2008. –Ч. 1. – 188 с. – С. 119-122.