Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Паржницький Віктор Валентинович. Організаційно-педагогічні умовипідготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Паржницький В.В. Організаційно-педагогічні умови підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теорія і методика професійної освіти”. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2006.

У дисертації проаналізовано історико-педагогічні та сучасні аспекти підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю; обґрунтовано концептуальні засади створення навчального закладу нового типу – професійного ліцею; визначено організаційно-педагогічні умови підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї.

Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено модель дворівневої підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї; здійснено відбір і структурування змісту професійного навчання кваліфікованих робітників машинобудівного профілю; створено навчально-методичний комплекс професійного навчання кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї.

1. Теоретичний аналіз проблеми дослідження показав, що вже з 20-х років XX століття в науці та практиці значна увага приділялась вивченню техніко-технологічних аспектів підготовки фахівців машинобудівного профілю. Виявлено, що підготовка робітників машинобудівного профілю в Україні ґрунтується на багаторічному досвіді традиційних систем професійного навчання, що характеризуються відходом від ремісничого характеру підготовки до професійного навчання на основі поєднання загальноосвітньої підготовки з продуктивною працею і безпосередньо пов’язана з формуванням і розвитком машинобудування як науки. Водночас питання підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійних ліцеях не дістали систематичного й обґрунтованого висвітлення.

Посилення вимог до професійної компетентності виробничого персоналу зумовили необхідність модернізації системи ПТО, створення нових типів ПТНЗ, зокрема професійних ліцеїв, з метою забезпечення дворівневої підготовки кваліфікованих робітників за складними та інтегрованими професіями, організації допрофесійної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів, курсового професійно-технічного навчання дорослого населення.

Вивчення зарубіжного досвіду підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю в постсоціалістичних країнах (Бєларусь, Російська Федерація, Узбекистан), а також у Великій Британії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Румунії, Сполучених Штатах Америки, Туреччині, Франції, Швеції, Японії дало змогу виявити притаманні їм такі позитивні тенденції, як: варіативність, багатоступеневість навчання, відмова від вузькопрофільних спеціальностей, максимальна наближеність навчання до потреб виробництва, особистісно орієнтований підхід у професійному навчанні та вихованні, випереджувальний характер професійної підготовки, модернізація науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення професійної освіти.

2. Теоретично обґрунтовано концептуальні засади підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї, що розкривають мету, завдання і місце навчального закладу в системі неперервної професійної освіти, дидактичні принципи проектування змісту професійного навчання, підходи до його оновлення, психолого-педагогічні і методичні засади організації навчально-виховного процесу, особливості управління, кадрове та матеріально-технічне забезпечення. Розроблено та експериментально перевірено модель дворівневої підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї. Її особливість полягає у тому, що учні мають змогу поетапно здобувати кваліфікацію різного рівня відповідно до своїх здібностей і бажань. Кожний рівень навчання у професійному ліцеї передбачає теоретичну та практичну завершеність змісту і закінчується тематичною атестацією з присвоєнням учням робітничої кваліфікації згідно з набутими професійними знаннями, уміннями й навичками. Перший рівень навчання складається з двох взаємопов’язаних складових: загальноосвітньої та професійної. За два роки навчання заклад надає можливість учневі здобути повну загальну середню освіту та робітничу кваліфікацію (3-й розряд) з професії. Уже після першого рівня навчання майбутні робітники машинобудівного профілю мають можливість працювати на підприємствах чи продовжити навчання у вищих навчальних закладах відповідного профілю. На другий рівень навчання переводяться учні, які успішно завершили перший рівень навчання й виявили бажання навчатися далі. Структура другого рівня навчання у професійному ліцеї включає ще два навчальних блоки (1 рік), що функціонують автономно і дають можливість учням на третьому році навчання підвищити кваліфікацію (4 – 5 розряди) або ж додатково оволодіти другою професією на рівні 3-го робітничого розряду.

Експериментальна перевірка розробленої моделі дворівневої підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї підтвердила її практичну цінність й можливість впровадження у ПТНЗ України.

3. Теоретично обґрунтовано принципи відбору та структурування змісту професійного навчання кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї: стандартизації; випереджувального підходу до професійної підготовки; науковості; фундаменталізації; систематичності і послідовності; наступності; доступності і посильності; єдності і взаємозв’язку загальноосвітньої та професійної підготовки; гуманізації; гуманітаризації; єдності професійного навчання і виховання; професійної спрямованості навчання; індивідуалізації; диференціації та інтеграції. Виявлено, що розробка і впровадження експериментальних навчальних планів з професій „Слюсар-інструментальник”, „Токар. Фрезерувальник” дасть змогу викладачам і майстрам виробничого навчання більш гнучко реагувати на зміни, що відбуваються у сфері матеріального виробництва, орієнтуватись у підготовці кваліфікованих робітників на кінцевий результат.

4. До організаційно-педагогічних умов підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї віднесено: оновлення змісту професійного навчання, посилення його фундаментальної складової; розробку і впровадження експериментальних навчальних планів; організацію професійного навчання учнівської молоді за двома рівнями; використання сучасних форм і методів професійного навчання, навчально-методичного комплексу; підвищення кваліфікації викладачів і майстрів виробничого навчання, їх стажування на сучасних підприємствах машинобудівної галузі; здійснення професійного виховання, психологічної підтримки учнів для їх прискореної адаптації до нових умов навчання й трудової діяльності; організацію технічної творчості та раціоналізаторства учнів і педагогів; розвиток взаємодії із загальноосвітніми навчальними закладами (допрофесійна підготовка учнів 8–11 класів), роботодавцями–замовниками робітничих кадрів та іншими соціальними партнерами (професійна підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації робітників та незайнятого населення); модернізацію матеріально-технічної та навчальної бази.

5. Навчально-методичний комплекс професійного навчання кваліфікованих робітників машинобудівного профілю спрямовано на самостійне засвоєння навчального матеріалу, заощадження часу для творчої роботи. Його основними елементами є: пояснювальна записка з предмета; поурочно-тематичний план; курс лекцій з теоретичного матеріалу; комплект методичних рекомендацій для виконання практичних завдань, контрольних робіт тощо; комплект завдань для проведення підсумкового контролю знань, а також комплект питань для самоконтролю; критерії оцінювання; список рекомендованої літератури до кожної теми. Цей навчально-методичний комплекс експериментально перевірено і впроваджено в ПТНЗ різних регіонів України.

Методичні рекомендації щодо організації дворівневої підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї розроблені автором з урахуванням результатів експериментальної роботи.

Результати проведеного дослідження підтвердили висунуту нами гіпотезу.

Теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження доцільно використовувати в науково-методичних і навчальних центрах професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України, професійних ліцеях з метою організації підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю, а також педагогічним працівникам у розробці навчально-методичного комплексу професійного навчання.

Здійснене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми організації підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійних ліцеях. Подальшого опрацювання потребують такі її аспекти: теоретико-методологічне обґрунтування професійної підготовки майбутніх кваліфікованих робітників машинобудівного профілю як цілісної педагогічної системи; інноваційні процеси у світовій та європейських системах технічної освіти в умовах навчання упродовж життя; науково-методичні засади управління системою підготовки кваліфікованих робітників машинобудівної галузі; моніторинг якості підготовки фахівців машинобудівного профілю тощо.

Публікації автора:

  1. Паржницький В.В. Кваліфікаційні вимоги до підготовки робітників машинобудівного профілю // Державні стандарти професійної освіти: теорія і методика: Монографія / За ред. Н.Г.Ничкало. – Хмельницький: ТУП, 2002. –С.187–193.

  2. Паржницький В.В. Організація підготовки кваліфікованих робітників машинобудівного профілю у професійному ліцеї: Метод. реком. – К.: Вид-во „АСК”, 2006. – 72 с.

  3. Паржницький В.В. Дворівнева підготовка фахівців у професійному ліцеї // Педагогіка і психологія професійної освіти, 2002. – № 5. – С.118–123.

  1. Паржницький В.В. Формування індивідуального стилю педагога як цільова функція науково-методичної роботи // Професійно-технічна освіта. – 2002. – № 1. – С.12–15.

  2. Паржницький В.В. Особливості підготовки кваліфікованих робітників у професійному ліцеї // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр.: У 2-х част. / Редкол. І.А.Зязюн (голова) та ін. – К.; Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2002. – Ч. 1.– С.482– 487.

  3. Паржницький В.В. Організаційно-педагогічні основи діяльності професійного ліцею // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2003. – № 4. – С.171–179.

  4. Паржницький В.В. Особливості підготовки дизайнерів у професійній школі// Професійно-художня освіта України: Зб. наук. пр. / Редкол.: І.А.Зязюн (голова). В.О.Радкевич, Р.Т.Шмагало (заступник голови) та ін. – К.; Черкаси: Вид-во “Черкаський ЦНТЕІ”, 2003. – Вип. ЙЙ. – С.276–281.

  5. Паржницький В.В. Професійний ліцей: перші кроки і проблеми // Професійно-технічна освіта. – 2003. – № 1. – С.35–37.

  6. Паржницький В.В. Перші стандарти профтехосвіти – реальність // Професійно-технічна освіта, 2004. – № 4. – С.12–14.

  7. Паржницький В.В. Професійний ліцей: початок експерименту // Професійно-технічна освіта. – 2004. – № 1. – С.22–23.

  8. Паржницький В.В. Модель навчального плану з підготовки висококваліфікованих робітників у професійному ліцеї машинобудівного профілю // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. / Редкол. І.А.Зязюн (голова) та ін. – К.; Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2006. Вип. 9 – С.286–289.

  9. Паржницкий В.В. Профессиональная адаптация учащихся ПТУ // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – К.; Запоріжжя, 2001. Вип. 20. – С.173–175.

  10. Паржницький В.В. Сучасні вимоги до педагога професійного ліцею машинобудівного профілю // Педагог професійної школи: Зб. наук. пр. – К.: Науковий світ, 2003. Вип. ЙV. – С.10–16.

  11. Паржницький В.В. Підвищення кваліфікації педагога професійної школи в системі післядипломної освіти // Професійно-технічна освіта: інноваційний досвід, перспективи: Наук.-метод. зб. / Упоряд. Н.І.Бугай. – К., 2005. – Вип. 1.– С.160–166.

  12. Паржницький В.В. Професійне становлення особистості кваліфікованих робітників машинобудівного профілю // Дидактика професійної школи: Зб. наук. пр. / Редкол. Гончаренко С.У.(голова), Радкевич В.О. К.; Хмельницький, 2005. – С.86–89.

  13. Паржницький В.В. Інноваційні педагогічні технології та шляхи впровадження їх у навчальний процес ПТНЗ// Професійно-технічна освіта: інноваційний досвід, перспективи: Наук.-метод. зб. / Упоряд. Н.І.Бугай. – К.: Вид-во „Фенікс”, 2005. – Вип. 2. – С.63–70.

  14. Паржницький В.В. Формування особистості майбутнього фахівця у професійних ліцеях// Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Зб. наук. пр. міжнар. наук.-практ. конф. / – Хмельницький: ТУП, 2003. – С.269–274.

  15. Паржницький В.В. Тенденції взаємовідносин роботодавців, професійно-технічної освіти і ринку праці в галузі будівництва // Композиційні матеріали будівельної хімії: Сухі будівельні суміші, комплексні будівельні системи, сучасні технології, маркетинг та професійна підготовка: Зб. доп. міжнар. наук.-техн. конф. / – К.: ТОВ Науково-технічний центр „Полірем”, 2005. – С.89–94.