Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Останкова Олена Сергіївна. Організаційно-управлінські аспекти становлення та функціонування інформаційно-технологічних підприємств (за матеріалами підприємств-розробників програмних продуктів) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Останкова О.С. Організаційно-управлінські аспекти становлення та функціонування інформаційно-технологічних підприємств (за матеріалами підприємств-розробників програмних продуктів). –– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 –– Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). –– ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено розробці та науковому обгрунтуванню організаційно-управлінської моделі інформаційно-технологічного підприємства (ІТП) як базового інструменту забезпечення його усталеного функціонування.

Визначено домінуючі тенденції суспільно-економічного розвитку та їх роль у становленні інформаційно-технологічного підприємства. Проведено впорядкування понятійно-категоріального апарату досліджуваної предметної галузі. Здійснено порівняльний аналіз організаційно-управлінських моделей підприємств індустріальної та постіндустріальної епох, ідентифіковано специфічні властивості ІТП. Викладено авторську версію інтерпретації організаційної будови ІТП та характеристики рівнів його організаційної зрілості.

Досліджено еволюцію, сучасний стан і тенденції розвитку ринку інформаційно-комунікаційних технологій. Визначено чинники, що впливають на усталеність функціонування ІТП. Здійснено організаційно-управлінську діагностику й ідентифіковано проблемні зони функціонування софтверних підприємств (підприємств-розробників програмних продуктів).

Науково обґрунтована та адаптована до специфіки функціонування вітчизняних софтверних підприємств організаційно-управлінська модель ІТП. Запропонована принципова структура інтегрованої автоматизованої системи управління ІТП та розроблені рекомендації щодо організаційного та методичного забезпечення її впровадження.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення наукового завдання, що виявляється у розробці та науковому обґрунтуванні організаційно-управлінської моделі інформаційно-технологічного підприємства як базового інструменту забезпечення його усталеного функціонування та розвитку в умовах динамічного ринкового середовища. Основні висновки та результати, одержані в ході проведеного дослідження, є такими:

  1. Мегатенденціями, що на сьогодні визначають характер цивілізаційного розвитку, є глобалізація та становлення інформаційної економіки. Під впливом поширення інформаційно-комунікаційних технологій, інформатизації всіх сфер людської життєдіяльності та набуття інформацією статусу специфічного ресурсу пріоритетного значення відбувається трансформація ланцюгу формування вартості підприємств традиційних секторів економіки, результатом якої стала поява нового інформаційно-технологічного типу підприємств.

  2. В інформаційних джерелах існує неоднозначність, а іноді суперечливість щодо трактувань низки термінів досліджуваної галузі, таких як :“інформація” (як товар), “інформаційний сектор економіки”, “інформаційно-комунікаційні технології”, “інформаційний продукт” та ін. На основі їх уточнення, розмежування, впорядкування і синтезу співвідношень між ними виведено поняття “галузь інформаційно-комунікаційних технологій” як сукупність підприємств і виробництв, діяльність яких пов’язана з науковими пошуками і прикладними розробками, розвитком і впровадженням інформаційно-комунікаційних технологій у життєдіяльність людства з метою максимального задоволення інформаційних потреб останнього.

  3. Організаційно-управлінські моделі підприємств індустріальної та постіндустріальної епох ідентичні за елементним складом, але суттєво відрізняються за характером прояву деяких елементів, з яких найбільш визначальними є “Характер становлення і розвитку” (еволюційний та революційний), “Критичні чинники конкурентних переваг” (матеріальні та нематеріальні активи), “Основні тенденції в організації операційної діяльності” (стандартизація масового виробництва та кастомізація масового виробництва).

  4. Автором пропонується інформаційно-технологічне підприємство трактувати як підприємство, виробнича база котрого формується на основі набору електронних операцій і процесів, що використовують Інтернет- та інформаційні технології, й основна діяльність якого направлена на створення високотехнологічного інформаційного продукту. Специфічними властивостями ІТП є глобалізація діяльності; відсутність жорсткої залежності між розмірами підприємства й обсягом отримуваного ним доходу; надзвичайно швидка оновлюваність професійних знань і навичок персоналу; використання розгалуженої інфоструктурної мережі для управління та забезпечення належного виконання ділових процесів. Організаційна будова інформаційно-технологічного підприємства характеризується чітким розділенням основних і забезпечуючих видів діяльності, орієнтацією на мінімізацію часу виконання операцій, віртуалізацією робочого середовища, процесною організацією робіт, органічним типом організаційної структури, підпорядкованістю всієї діяльності ключовому діловому процесу.

  5. Ключовими тенденціями розвитку світового ІКТ-ринку є аутсорсинг підприємствами країн-лідерів світової економіки ділових процесів, пов’язаних з інформаційним обслуговуванням поточної діяльності, у країни з нижчою вартістю робочої сили; активізація розвитку наукоємних послуг та Інтернет-розробок. Становлення і структуризація вітчизняного ІКТ-ринку відбуваються під цілеспрямованим впливом світових компаній-лідерів ІКТ-галузі в умовах відсутності виваженої державної політики розвитку національного інформаційного сектору економіки й обмеженого трансферу передових технологій. Йому властиві майже 100%-й рівень залежності від іноземних постачальників, апаратно-орієнтовна модель попиту і пропозиції, низький рівень розвитку наукоємних послуг, включаючи розробку програмних продуктів, високий рівень нелегальності функціонування, низька концентрація виробничих потужностей і нерівномірність регіонального розподілу.

  6. Інформаційно-технологічне підприємство є основним суб’єктом ІКТ-ринку і найбільш ефективно діє як частина ланцюгу формування вартості підприємств традиційних секторів економіки (у складі кластеру, підприємницької мережі чи аутсорсингового проекту). Це передбачає необхідність публічного підтвердження ІТП своєї організаційної зрілості на рівні здатності забезпечити усталене функціонування протягом виконання замовлення та обумовлену потребами замовника якість продукції. Серед переліку чинників, що впливають на усталеність функціонування інформаційно-технологічних підприємств, ідентифікованих автором, найвизначальнішими є: вчасний вихід на ринок з унікальною товарною пропозицією; виважена клієнтоорієнтована стратегія поведінки на ринку; організаційна будова, що забезпечує активний розвиток; широке використання спеціалізованих програмних продуктів.

  7. Низький рівень організаційної зрілості софтверних підприємств зумовлений як екзогенними (низький рівень розвитку ринкового середовища й інфраструктури, високий рівень адміністративного втручання у підприємницьку діяльність, обмеженість трансферу нових технологій тощо), так і ендогенними (недосконалі форми і методи внутрішньофірмового управління підприємствами, відсутність чітко сформульованої пропозиції щодо продукції та послуг, збалансованої системи стимулювання і розвитку персоналу та інформаційно-методичного забезпечення ділових процесів, низький рівень і несистемність використання автоматизованих систем управління діловими процесами тощо) чинниками. На підприємствах також відсутнє адекватне їх потребам інформаційно-методичне забезпечення ділових і управлінських процесів. Враховуючи це розроблення організаційно-управлінської моделі ІТП набуває особливої актуальності.

  8. Організаційно-управлінська модель інформаційно-технологічного підприємства має два взаємодоповнюючі виміри: реальний та віртуальний. Реальний вимір втілюється в організаційній будові: схема структури управління, регламенти ділових процесів, система організаційно-нормативної документації тощо. Віртуальний є цифровим відображенням організаційної будови у вигляді інтегрованої автоматизованої системи управління ІТП.

Модель організаційної будови ІТП складається з чотирьох базових елементів (“Напрями основної діяльності”, “Напрями діяльності, що підтримують здійснення основної”, “Напрями діяльності, що визначають ринкову поведінку і розвиток”, “Структурні ланки”) у їх структурно-функціональному взаємозв’язку і співвідношенні. Її використання дозволяє з мінімальними витратами ресурсів проаналізувати фактичну організаційну будову, виділити поблемні зони у функціонуванні підприємства, отримати комплексне уявлення про можливості його розвитку, спроектувати нову будову, близьку за своїми характеристиками до еталонної, а також виступити основою для створення ІАСУ ІТП.

  1. Інтегрована автоматизована система управління інформаційно-технологічним підприємством складається з техніко-технологічної й інформаційно-довідкової інфраструктур і функціональних модулів спеціалізованих програмних продуктів. Основним призначенням ІАСУ ІТП є збір та аналіз первинної інформації, забезпечення формування звітів для потреб управління, надання миттєвого доступу користувачам до даних про операції з контрагентами та стан ділових процесів підприємства. При впровадженні ІАСУ ІТП у практику доцільно забезпечити домінантність управлінських потреб над можливостями програмного комплексу та сформувати на підприємстві інноваційно-орієнтовану організаційну культуру, що підтримує зміни.

Реалізація сукупності розроблених теоретико-методичних положень і практичних заходів, використання в діяльності вітчизняних інформаційно-технологічних підприємств опрацьованої автором дисертації організаційно-управлінської моделі ІТП та методичних рекомендацій щодо її впровадження у практику сприятиме забезпеченню їх ефективного стабільного функціонування та розвитку в умовах динамічного ринкового середовища.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Останкова О.С. Інформаційно-технологічні підприємства як елемент рушійного механізму вітчизняного економічного розвитку // Стратегія розвитку України. — 2005. — № 3. –– С. 641—649 (0,38 д. а.).

  2. Омельяненко Т.В., Останкова О.С. Кастомізація та віртуалізація як конститутивні ознаки підприємств інформаційної економіки // Актуальні проблеми економіки. — 2005. — № 3 (45). — С. 124—131 (0,4 д. а., особисто дисертанту належить виокремлення визначальних ознак мережевої віртуальної організації і аналіз організаційних аспектів забезпечення її раціонального функціонування в умовах постіндустріальної економіки, 0,2 д. а.).

  3. Останкова О.С. Методико-прикладні аспекти управління сучасним підприємством // Проблеми науки. — 2004. — № 12. –– С. 42—45 (0,24 д. а.).

  4. Останкова О.С. Усталеність функціонування підприємства у контексті сучасних тенденцій цивілізаційного розвитку // Стратегія розвитку України. — 2006. — № 1. –– С. 324—331 (0,51 д. а.).

  5. Останкова О.С. Ринок інформаційно-комунікаційних технологій України: особливості формування та розвитку // Маркетинг в Україні. —2004. — № 4 (26). –– С. 31—36 (0,36 д. а.).

  6. Останкова О.С. Модель рівнів зрілості як основа організаційної будови софтверного підприємства // Актуальні проблеми економіки. — 2005. — №5. — С. 80—88 (0,46 д. а.).

В інших наукових виданнях:

  1. Останкова О.С. Сучасна структура та фактори розвитку інформаційного ринку України // Науково-технічна інформація. — 2004. — № 3. — С. 31—34 (0,29 д. а.).

  2. Останкова О.С. Управління командною взаємодією при впровадженні автоматизованої системи управління підприємством // Сучасні інформаційні технології в економіці та управлінні підприємствами, програмами та проектами. Матеріали ІV Міжнар. наук.––практ. конф., 11–17 вересня 2006 р. –– Харків, 2006. –– С. 125––127 (0,04 д. а.).

  3. Останкова О.С. Економіко-організаційні аспекти впровадження автоматизованої системи управління інформаційно-технологічним підприємством // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Матеріали VI Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених, 13–16 грудня 2005р. –– Частина 4. –– Донецьк, 2005. –С. 129––131 (0,18 д. а.).

  4. Останкова О.С. Перспективні організаційні форми бізнес-утворень епохи постіндустріалізму // Менеджмент малого і середнього бізнесу: проблеми, навчання, перспективи. Матеріали IV Міжнар. наук.––методич. конф., 20–24 вересня 2004 р. –– Севастополь, 2004. –– с. 41––42. (0,06 д. а.).

  1. Останкова О.С. Підприємницький підхід до організації проектної роботи на підприємствах сфери інформаційних послуг // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали ІІІ Міжнар. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, 24–27 березня 2004 р., м. Київ, 2004. –– с. 101––102 (0,11 д. а.).

  2. Останкова О.С. Управління життєздатністю організації в постіндустріальній економіці // Сучасні проблеми управління: Матеріали ІІ Міжнародної наук. –– практ. конф., 27–28 листопада 2003 р. –– Частина 1. –– Київ, 2003. –– С. 60––62 (0,09 д. а.).

  3. Останкова О.С. Управління розвитком підприємницьких структур через призму сучасних світоглядницьких концепцій // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Матеріали IX Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених, 19–12 грудня 2003р. –– Частина 5. –– Донецьк, 2003. –– С. 264––267 (0,15 д. а.).