Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Бажанова Анна Ігорівна. Організування та інвестування інтегрованих виробничо-господарських структур: дисертація канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Бажанова А.І. Організування та інвестування інтегрованих виробничо-господарських структур. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою, Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

У дисертації розглядаються проблеми формування інтегрованих виробничо-господарських структур і їхньої діяльності в інвестиційній сфері. Метою дослідження була розробка теоретичних положень і практичних рекомендацій стосовно удосконалення процесу формування інтегрованих виробничо-господарських структур і їхньої діяльності в інвестиційній сфері. В ході вирішення комплексу завдань, що були поставлені в дисертаційній роботі, одержано такі наукові результати: на основі проведеного аналізу різних видів інтегрованих виробничо-господарських структур удосконалено класифікацію інтегрованих виробничо-господарських структур; з нових позицій запропоновано проведення етапів процесу формування інтегрованих виробничо-господарських структур і обґрунтовано їхню послідовність; уточнено класифікацію суб’єктів інвестиційної діяльності; набув подальшого розвитку механізм проведення інвестиційної діяльності підприємствами-учасниками інтегрованої виробничо-господарської структури; удосконалено процес реалізації інвестиційних проектів в межах інтегрованих виробничо-господарських структур; вперше розроблені методичні положення з оцінювання економічного ефекту від спільної інвестиційної діяльності підприємств-учасників інтегрованої виробничо-господарської структури, які реалізують проекти за рахунок використання коштів спільного фонду фінансування інвестиційних проектів.

У дисертації досліджено комплекс питань теоретичного і практичного характеру, які пов'язані з організуванням інтегрованих виробничо-господарських структур та їхнього функціонування в інвестиційній сфері. До основних висновків і пропозицій можна віднести такі:

1. Прискорення розвитку національної економіки вимагає формування ІВГС для активізації інвестиційної діяльності вітчизняних підприємств шляхом залучення до інвестиційного процесу фінансового, матеріального, трудового, інтелектуального та інформаційного потенціалу учасників ІВГС. Проведені дослідження показали, що використання учасниками ІВГС внутрішніх інвестиційних ресурсів сприяє: економії грошових коштів; зниженню вартості ресурсів; прискоренню оборотності поточних активів; прискоренню окупності інвестицій; зростанню рентабельності вкладених коштів.

2. За результатами огляду літературних джерел і проведених досліджень у дисертації уточнено класифікацію ІВГС з метою підвищення об’єктивності рішень керівників підприємств щодо вибору виду ІВГС. Використання нових ознак класифікації ІВГС, зокрема за стратегією розвитку та за стратегією управління інвестиціями, дасть можливість керівникам підприємств виділити основні напрямки інвестиційної діяльності ІВГС. Результати дослідження різних видів ІВГС і врахування характерних ознак кожної, використання нових класифікаційних ознак таких структур можуть бути рекомендовані органу державного контролю й регулювання процесів економічної концентрації і захисту економічної конкуренції – Антимонопольному Комітету України.

3. Дослідження учасників ІВГС і їхніх функцій при реалізації інвестиційного проекту дозволило уточнити класифікацію суб’єктів інвестиційної діяльності, зокрема виділити інвесторів, учасників, які забезпечують реалізацію інвестицій та реципієнтів, що дасть можливість усунути розбіжності при визначенні суб’єктів інвестиційної діяльності. Окрім уточнення класифікації суб’єктів інвестиційної діяльності, у дисертаційній роботі виділено і обґрунтовано критерії, за якими керівництву ІВГС слід визначати доцільність залучення додаткових учасників або здійснювати відбір суб’єктів для утворення ІВГС. Дослідження показали, що ці критерії зводяться до функцій, які можуть виконувати суб’єкти у структурі об’єднання, до обсягу і джерел фінансових та інших видів ресурсів, якими володіє або до яких має доступ потенційний учасник ІВГС. Урахування досліджених особливостей різних видів ІВГС, виявлених переваг і недоліків кожного з видів таких структур, визначених чинників, які впливають на формування і функціонування ІВГС, а також критеріїв відбору учасників для створення ІВГС дозволить керівникам підприємств приймати об’єктивні рішення щодо доцільності створення ІВГС.

4. У процесі формулювання рекомендацій щодо організування ІВГС у дисертації виділено і обґрунтовано послідовність етапів процесу створення ІВГС, якими є: визначення мети, якої прагнуть досягти учасники ІВГС, і завдань, які необхідно вирішити для реалізації цієї мети; обґрунтування терміну, на який підприємства планують об’єднати свою діяльність; вибір способу інтеграції; визначення характеру взаємин між учасниками; вибір виду ІВГС; формування організаційної структури управління ІВГС; визначення напрямів інтеграції, розробка стратегії проведення спільної діяльності; розрахунок ефективності створення ІВГС; підготовка документації для реалізації проекту формування ІВГС. В результаті проведення керівниками підприємств всіх етапів процесу формування ІВГС можливим стає формування і ефективне функціонування ІВГС, в умовах яких кожне окреме підприємство-учасник отримує можливість досягти мети, яка була недосяжна для підприємства при незалежному функціонуванні.

5. Удосконалено механізм проведення спільної інвестиційної діяльності підприємствами-учасниками ІВГС шляхом уточнення його складових елементів, якими є: суб’єкти інвестиційної діяльності, функції суб’єктів інвестиційної діяльності, інвестиційний процес і взаємозв’язки, що виникають між елементами механізму. За результатами проведених досліджень уточнено елементи процесу реалізації інвестиційного проекту та визначено особливості реалізації інвестиційного проекту в межах ІВГС, якими є визначення: функцій кожного учасника ІВГС при реалізації проекту; доцільності залучення додаткових учасників для реалізації інвестиційного проекту; обсягу інвестиційних ресурсів, що є в ІВГС і які необхідно залучити із зовнішніх щодо ІВГС джерел фінансування; доцільності залучення інвестиційних ресурсів із зовнішніх джерел і оптимальної структури джерел фінансування інвестицій.

6. Метод оцінювання економічного ефекту від спільної реалізації інвестиційних проектів учасниками інтегрованої виробничо-господарської структури базується на порівнянні часу, що необхідний підприємствам для пошуку фінансових ресурсів для фінансування інвестиційних проектів за умови незалежного функціонування і при проведенні спільної інвестиційної діяльності в межах ІВГС, та обсягу власних витрат на підприємствах-учасниках ІВГС, які використовують кошти централізованого фонду ІВГС, із значенням цього показника на підприємствах-учасниках, які не використовують коштів фонду. Головними характеристиками економічного ефекту є: скорочення середніх витрат часу на реалізацію інвестиційних проектів учасниками ІВГС; ріст середнього обсягу прибутку підприємств у результаті реалізації інвестиційних проектів за рахунок внутрішніх джерел фінансування об’єднання підприємств. Використання цієї методики на практиці дозволить керівникам підприємств та ІВГС ухвалювати ефективні рішення щодо управління інвестиційними ресурсами в межах інтегрованих виробничо-господарських структур.

7. Уточнені, удосконалені і розроблені у дисертації класифікації, механізми, методичні підходи націлені на удосконалення процесу формування і функціонування ІВГС, пройшли апробації та впроваджені в об’єднаннях підприємств. За їхніми результатами розрахований ефект від проведення спільної інвестиційної діяльності учасниками об’єднання. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції вийти із законодавчою ініціативою щодо прийняття закону про інтегровані виробничо-господарські структури, а також інших нормативних актів, що регулюватимуть різні аспекти формування та діяльності всіх видів ІВГС, враховуючи особливості їх створення і функціонування, що були досліджені в дисертаційній роботі.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Бажанова-Мацьків А.І. Роль банків та інших фінансових установ в структурі фінансово–промислових груп // Соціально–економічні дослідження в перехідний період. Становлення фінансової системиУкраїни та проблеми її стабілізації: Щорічник наукових праць. Випуск ХІІ. – Львів: НАН України. Інститут регіональних досліджень, 2000. – Ч.2.– С.193 – 197.

2. Бажанова-Мацьків А.І. Фінансово–промислова група як система залучення і використання внутрішніх інвестицій // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2000.– №405. – С.117 – 121.

3. Козик В.В., Бажанова А.І. Чинники інвестиційного процесу // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002.– №448.– С.219 – 223. (Особистий внесок автора: удосконалення класифікації суб’єктів інвестиційної діяльності).

4. Бажанова А.І. Шляхи зменшення впливу несистематичного ризику інвестиційного проекту // Соціально–економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні: Зб. наук. праць. Вип. 2 (ХХХІІІ) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – Ч.2.– С.74 – 78.

5. Козик В.В., Бажанова А.І. Механізм залучення і використання інвестиційних ресурсів // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво Національного університета “Львівська політехніка”, 2002.-№ 457.- С.282 – 287. (Особистий внесок автора: алгоритм процесу реалізації інвестиційного проекту та схема залучення і використання інвестиційних ресурсів в межах об’єднань підприємств).

6. Козик В.В., Бажанова А.І. “Логістичні аспекти формування об’єднань підприємств” // Логістика. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2003. – № 469. – С. 48 – 53. (Особистий внесок автора: послідовність етапів процесу формування об’єднань підприємств).

Додаткові публікації

7. Кузьмін О.Є., Бажанова А.І. Вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища на зовнішньоекономічну діяльність підприємства // Організаційно- економічне забезпечення функціонування локальних (точкових) вільних економічних зон. – Чернівці, 1996. – Ч І. – С.38 – 40 (Особистий внесок автора: аналіз факторів, що впливають на зовнішньоекономічну діяльність підприємства).

8. Бажанова-Мацьків А.І. Можливості залучення інвестицій в умовах фінансово- промислової групи // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації // Матеріали ХІ міжнар. наук. – практ. конф. – Чернівці, 2000.– С.79 – 81.

9. Бажанова-Мацьків А.І. Участь у ФПГ як стратегія підприємств // Матеріали VІ міжнар. наук.–практ. конференції “Теорія управління організацією: стан та перспективи”.– Київ –Трускавець: НТУУ “КПІ”; КНЕУ; ДДПУ, 2000.– С.13.

10. Бажанова А.І. Промислово-фінансові групи. Умови успіху і труднощі створення // Матеріали студ. наук.–практ. конференції “Управління організацією: теорія і практика” 20 - 21 березня 1997р.-Київ: НТУУ “КПІ”, 1997.– С.13 – 15.

11.Бажанова - Мацьків А.І. ФПГ як система залучення внутрішніх інвестицій // Матеріали Міжнар. наук.–практ. конференції “Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку”. - Львів: ДУ “Львівська політехніка”, Інститут підприємництва та перспективних технологій, 2000.– С.90 – 91.

12. Бажанова А.І., Горячка І.В. Фінансово-промислові групи: проблеми формування та пришвидшення інноваційних процесів // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку: Зб. наук. – прикл. праць. - Львів, 1996.– С. 99 – 100.(Особистий внесок автора: визначення недоліків фінансово- промислових груп).

13. Козик В.В., Бажанова А.І. Ефективність об’єднання промислового і фінансового капіталу // Економічні науки. Науковий вісник Чернівецького торговельно - економічного інституту Київського національного торговельно - економічного університету: Зб. наук. пр. за матеріалами ХІІІ міжнародної наук. - практ. конференції. Вип.ІІ. Економічні науки. У 2 - х ч. - Чернівці: АНТ Лтд.,2002.- Ч.2.–С.262 – 266. (Особистий внесок автора: визначення видів ризиків, вплив яких може бути зменшений внаслідок створення різних типів об’єднань підприємств, а також причини зменшення цього впливу на діяльність учасників об’єднання).

14. Бажанова А.І. Використання інвестиційних ресурсів в межах виробничо- господарського об’єднання// Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки: Зб. тез доповідей.– Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2003.– С. 46 – 48.