Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Алдакімов Дмитро Геннадійович. Основні фактори патогенезу та нові підходи до лікування застійної недостатності кровообігу у хворих хронічним обструктивним бронхітом: Дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2002. - 144 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 116-144.



Анотація до роботи:

Алдакімов Д.Г. Основні фактори патогенезу та нові підходи до лікування застійної недостатності кровообігу у хворих хронічним обструктивним

бронхітом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. - Інститут фтизіатрії і пульмонології

ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню основних механізмів розвитку початкових проявів застійної недостатності кровообігу у хворих хронічним обструктивним бронхітом. Для рішення зазначеної задачі було проведено порівняльне дослідження стану легеневої вентиляції та гемодинаміки у хворих хронічним обструктивним бронхітом та ішемічною хворобою серця, подібних за ступенем проявів застійної недостатності кровообігу, а також вивчені зміни, що обумовлені впливом препаратів, спрямованих на покращання бронхіальної прохідності і зниження внутрішньогрудного тиску, та препарату, що стимулює інотропну функцію серця. Доведено, що початкові ознаки застійної недостатності кровообігу у великому колі у хворих хронічним обструктивним бронхітом можуть бути наслідком позакардіальних факторів, а саме – підвищення внутрішньогрудного тиску та екстраторакального депонування крові. Стимуляція інотропної функції міокарду за допомогою серцевих глікозидів у цих хворих не завжди є ефективною. Серцеві глікозиди рекомендовані при наявності вираженої дилатації правого шлуночка серця.

Досягти ліквідації ознак застійної недостатності кровообігу можна завдяки комплексній терапії із застосуванням бронхолітичних засобів, муколітиків та лікувальної дихальної гімнастики.

В дисертації наведені результати вивчення основних механізмів розвитку початкових проявів застійної недостатності кровообігу у хворих на хронічний обструктивний бронхіт і розроблені принципи диференційованого лікування хворих. В якості методичного підходу в роботі було використано порівняльне вивчення стану легеневої вентиляції та гемодинаміки, впливу беротеку і строфантину на основні показники кардіореспіраторної системи у хворих хронічним обструктивним бронхітом і ішемічною хворобою серця , що були однорідними за ступенем проявів застійної недостатності кровообігу.

  1. Хворі на хронічний обструктивний бронхіт і ішемічну хворобу серця, однорідні за ступенем застійної недостатності у великому колі кровообігу (II A стадія), суттєво відрізняються за показником легеневої вентиляції: у хворих хронічним обструктивним бронхітом в значно більшій мірі спостерігається порушення бронхіальної прохідності, зміни структури загальної ємності легень із збільшенням залишкового об’єму. Не зважаючи на наявність синдрому легеневої гіпертензії, у хворих на хронічний обструктивний бронхіт із початковими проявами недостатності кровообігу, об’єми правого шлуночка серця не перевищують аналогічні показники у хворих ішемічною хворобою серця, що свідчить про зменшення венозного вороття крові; об’єми лівого шлуночка значно зменшені за рахунок зменшення венозного притоку крові із малого кола.

  2. У хворих на хронічний обструктивний бронхіт, на відміну від хворих ішемічною хворобою серця, інгаляція беротеку викликає суттєве покращання стану бронхіальної прохідності, структури загальної ємності легень із зменшенням залишкового об’єму, а отже, і внутрішньогрудного тиску. За рахунок цього спостерігається збільшення венозного вороття крові до правих відділів серця, зростання серцевого викиду за рахунок функціонування механізму Франка-Старлінга. Об’єктивним критерієм зменшення ступеня застою крові у великому колі є достовірне зменшення після інгаляції беротеку діаметру нижньої порожнистої вени. Внутрішньовенне введення строфантину у хворих з початковими проявами застійної недостатності кровообігу не викликає суттєвих змін гемодинаміки.

  3. У хворих з початковими проявами застійної недостатності кровообігу, обумовленої ішемічною хворобою серця, введення строфантину, на відміну від інгаляції беротеку, обумовлює суттєве поліпшення стану скоротливої спроможності міокарду із збільшенням серцевого викиду.

  4. Застосування строфантину є ефективним у хворих на хронічний обструктивний бронхіт тільки із вираженими ознаками недостатності кровообігу (II Б стадія), обумовленої значною дилатацією правих відділів серця із зменшенням ефективності функціонування механізму Франка-Старлінга та порушенням скоротливої спроможності міокарду внаслідок тривалого впливу гіпоксії та інфекційно-токсичного фактору.

  5. Провідне значення позакардіальних факторів у розвитку початкових ознак застою крові у великому колі кровообігу (екстраторакальне депонування крові внаслідок підвищення внутрішньогрудного тиску) підтверджується результатами комплексного лікування хворих із використанням бронхолітичних і муколітичних засобів та за винятком кардіотропних препаратів, в результаті якого зникають ознаки застою крові у великому колі кровообігу.

Публікації автора:

1. Ячник А.І., Яхниця Т.В., Алдакімов Д.Г. Значення бронхіальної обструкції в патогенезі недостатності кровообігу у хворих з хронічним легеневим серцем // Укр. пульмонол. журн. – 2000. - № 3, - С.33-34. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

2. Ячник А.І., Амалян В.А., Алдакімов Д.Г. Особливості розвитку і підходи до терапії з приводу недостатності кровообігу у хворих з хронічним легеневим серцем // Укр.. терапевт. журнал. – 2001. – №2.- С. 24 – 26. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

3. Гаврисюк В.К., Ячник А.И., Алдакимов Д.Г. Механизмы патогенеза и методы терапии застойной недостаточности кровообращения у больных хрони-ческим обструктивным бронхитом // Укр. пульмонол. журн.- 2001.- №4. – С.17– 22. (Набір та обробка клінічного матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

4.Алдакимов Д.Г. Влияние беротека на показатели венозного возврата крови у больных с хроническим легочным сердцем // Республ. конф. молодых ученых: Акт. вопросы диагностики и лечения неотложных состояний: Сб. тез.- Донецк, 2000.- С.4-5.

5. Алдакімов Д.Г. Ефективність беротеку в комплексній терапії хворих з некомпенсованим хронічним легеневим серцем // 5-й міжнародний медичний конгрес студентів та молодих вчених: Сб. тез.- Тернопіль, 2001. – С.5.

  1. Ячник А.И., Алдакимов Д.Г. Значение клинических признаков недостаточности кровообращения у больных с хроническим обструктивным бронхитом // Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів: Сб.тез.- Київ, 2001. – С. 110. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).