Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Фітопатологія


Райчук Тетяна Миколаївна. Основні хвороби томатів та оптимізація заходів захисту в Північному Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / УААН; Інститут захисту рослин. — К., 2005. — 170арк. — Бібліогр.: арк. 123-145.



Анотація до роботи:

Райчук Т.М. Основні хвороби томатів та оптимізація заходів захисту в Північному Лісостепу України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія. Національний аграрний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню екологічних та біологічних особливостей Alternaria spp., їх ролі в етіології та патогенезі сухої плямистості томату. Встановлено, що гриб є досить пластичним по відношенню щодо температурного фактора. Оптимальна температура його вегетативного росту – 20-250С. Спороношення відбувається при температурі від 3 до 300С. Конідії здатні проростати в діапазоні 3-320С. Лімітуючим фактором щодо життєвих структур Alternaria spp. є відносна вологість повітря. Так, вегетативний ріст грибниці відбувається за 80-100% вологості. Конідіальне спороношення здатне формуватися в межах 60-80%.

Серед районованих і перспективних сортів та гібридів томатів імунних щодо плямистостей не виявлено. Менше уражувалися рослини сортів Золоте Руно, Марс F1.

Зниженню розвитку хвороби сприяє обробка посадок фунгіцидами та вирощування томатів безрозсадним способом.

1. У результаті проведених досліджень виявлено, що основними хворобами томатів в умовах Північного Лісостепу України є фітофтороз та суха плямистість (альтернаріоз).

2. Встановлено, що суху плямистість викликають два види грибів: Alternaria solani Ell. et Mart та Alternaria alternata (Fr.) Keissl., що різняться між собою за культурально-морфологічними ознаками і симптомами ураження різних за стійкістю сортів томатів.

3. Збудники альтернаріозу відрізняються широким температурним діапазоном проростання конідій - від +3 до +320С. Оптимальними умовами їх розвитку є температура в межах 22-250С та відносна вологість повітря – 80%.

4. Життєздатність конідій Alternaria spp. зберігається протягом 18 місяців, що свідчить про високу пристосованість цього патогена до умов навколишнього середовища. Лімітуючим фактором інфекційного потенціалу Alternaria spp. є збереження уражених рослинних решток на поверхні ґрунту.

5. За показниками екзофітного та ендофітного розвитку патогенів (тривалість інкубаційного періоду, інтенсивність спороношення, індекс ураження) серед районованих сортів та гібридів виділено такі, що характеризуються різною стійкістю проти збудників фітофторозу та альтернаріозу. Імунологічними властивостями щодо збудників плямистостей характеризуються сорти та гібриди: Марс F1, Золоте Руно, Муріл F1, Орко F1, Ред Хантер, Факел, Титан, Союз 8. Це дає змогу використовувати їх у системі захисту одночасно проти двох хвороб. Марс F1 відрізняється високою стійкістю як щодо альтернаріозу, так і фітофторозу, а також проти сумісної інфекції збудниками цих хвороб.

6. На природному інфекційному фоні в колекції сортів і гібридів томатів КНДЦ виявлено такі, що характеризуються різною стійкістю проти збудників альтернаріозу та фітофторозу. Ряд сортів і гібридів відносно стійкі щодо обох хвороб об'єднаних під назвою плямистості.

7. Поява перших ознак хвороби не залежить від рівня стійкості сорту. Це свідчить, що захисні заходи слід розпочинати одночасно на всіх сортах томатів незалежно від їх польової стійкості.

8. Спосіб вирощування томатів значною мірою впливає на ступінь ураження їх плямистостями. Встановлено, що при безрозсадному способі розвиток хвороби знижується на 5–15% (залежно від сорту) порівняно з розсадним способом вирощування томатів.

9. Препарати, рекомендовані для захисту томатів від хвороб: дітан М-45, 80% з.п., танос 50% в.г., акробат МЦ 69% в.г., відрізняються за фунгі-токсичністю щодо збудників альтернаріозу та фітофторозу. Встановлено, що чутливість збудника альтернаріозу в 1000 разів нижча до зазначених вище фунгіцидів, ніж чутливість збудника фітофторозу.

10. Найвищу ефективність дії фунгіцидів встановлено за умов незначного розвитку хвороб.

11. Різні схеми застосування системно-контактних і контактних фунгіци-дів забезпечують практично однакову ефективність дії. Дещо вищою ефективністю характеризувалась схема, де обробки розпочинали з фунгіциду системно-контактної дії, таносдітан М-45танос.

12. На відносно стійкому гібриді Марс F1 ефективність застосування фунгіцидів вища, ніж на сприйнятливому сорті СХ-4 на 11-23%.

13. Економічна ефективність трикратного застосування фунгіцидів виявилась вищою на сприйнятливому сорті, ніж на стійкому. Це свідчить про економічну доцільність хімічного захисту сприйнятливих сортів томатів.

Публікації автора:

1. Райчук Т.М. Фітофтороз томатів //Захист і карантин рослин. – К., 2002. – Вип. 48. – С.76-84.

2. Райчук Т.М., Сергієнко В.Г. Вплив умов зовнішнього середовища на розвиток збудника альтернаріозу томатів // Захист і карантин рослин. – К., 2003. – Вип. 49. – С.116-120. (Особистий внесок здобувача 70%. Проведено дослідження, узагальнено експериментальні дані, зроблено висновки).

3. Райчук Т.М., Сергієнко В.Г. Суха плямистість томатів в Північному Лісостепу України // Карантин і захист рослин. – 2004.–№12.–С.5-7. (Особистий внесок здобувача 70%. Проведено дослідження, отримано та узагальнено експериментальні дані).

4. Райчук Т.М. Патогенез альтернаріозу томатів на різних за стійкістю сортах в зоні Північного Лісостепу України //Захист і карантин рослин. – К., 2005. – Вип. 50. – С.202-207.

5. Райчук Т.М. Стійкість різних сортозразків томатів до альтернаріозу в умовах Північного Лісостепу України // Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи. Збірник тез міжнародного симпозіуму (7-8 липня 2004 р.). – Харків, 2004. – С.141.

6. Райчук Т.М. Життєздатність збудника альтернаріозу томатів в залежності від умов зовнішнього середовища //Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи. Матеріали четвертої міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів. – Вінниця, 2004. – С. 36-37.

7. Райчук Т.М. Основні хвороби томатів та оптимізація заходів захисту в Північному Лісостепу // Сучасні проблеми захисту рослин. Тези доповідей конференції молодих вчених (14 вересня 2004 р.) - К., 2005.- С.37-38.

8. Райчук Т.М. Токсикологічне обґрунтування застосування фунгіцидів проти основних хвороб томатів// Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи. Матеріали п’ятої міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів. – Вінниця, 2005. – С. 80-81.