Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Шпильова Юлія Борисівна. Основні напрями розвитку і розміщення соціальної інфраструктури в умовах транзитивної економіки : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Шпильова Ю.Б. Основні напрями розвитку і розміщення соціальної інфраструктури в умовах транзитивної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена питанням розвитку і розміщення соціальної інфраструктури в умовах транзитивної економіки України. Поглиблено теоретико-методологічні засади розвитку і розміщення соціальної інфраструктури. Узагальнено методичні підходи щодо визначення ефективності розвитку і функціонування соціальної інфраструктури. Конкретизовано основні умови, фактори та критерії, що впливають на можливості та функціонування сучасних, модернізованих об’єктів соціальної інфраструктури. Відповідно до отриманих результатів обґрунтовано пріоритетні напрями розвитку сфер соціальної інфраструктури.

У дисертаційній роботі на підставі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне розв’язання актуального науково-практичного завдання, яке полягає в удосконаленні просторової організації та системи управління соціальною інфраструктурою в умовах економічних трансформацій в Україні. Основні результати і висновки, що випливають з даного дослідження, можна згрупувати наступним чином.

1. Розглянувши та узагальнивши вітчизняний і зарубіжний досвід щодо сутності поняття соціальної інфраструктури, необхідно зазначити, що:

інфраструктура – це сукупність різних об’єктів, діяльність яких направлена на створення комплексу умов для розвитку виробництва та забезпеченості населення відповідними послугами;

в основу класифікації інфраструктури покладений принцип функціонального призначення її об’єктів, що дозволяє поділити інфраструктуру на виробничу, соціальну, інституційну, ринкову, науково-технічну та інформаційну;

соціальна інфраструктура – це сукупність певних сфер діяльності, функціонування яких спрямовано на задоволення особистих потреб населення, забезпечення його життєдіяльності та гармонійного розвитку кожної людини;

велика кількість сфер діяльності, якими представлена соціальна інфраструктура, спонукає до поділу її на види: побутово-економічну, соціально-економічну, освітньо-економічну та оздоровчо-економічну, що об’єднують сфери діяльності за функціональним призначенням.

2. Дослідження соціальної інфраструктури умовно поділено на чотири етапи. На першому етапі необхідно визначити об’єкт і предмет дослідження, що передбачає в першу чергу ознайомлення з понятійним апаратом та аналіз методичних підходів. Другий етап складається з проведення аналізу рівня розвитку соціальної інфраструктури та вивчення впливу різноманітних чинників на її розвиток і розміщення. Третій етап полягає у виявленні тенденцій розвитку


соціальної інфраструктури та напрямів її удосконалення і розміщення. Четвертий етап спрямований на визначення перспектив розвитку соціальної інфраструктури.

3. Проведене дослідження дає можливість чітко визначити роль та значення соціальної інфраструктури в транзитивній та ринковій економіці, які полягають в тому, що:

соціальна інфраструктура впливає на виробництво через одну з основних частин продуктивних сил України – людину;

розвиток соціальної інфраструктури створює передумови для економії часу і, як результат, сприяє підвищенню продуктивності праці;

рівень розвитку соціальної інфраструктури впливає на умови життя і на структуру використання вільного часу;

підтримання трудових і соціальних здібностей кожної людини забезпечується шляхом задоволення її духовних, освітніх та інших потреб тощо. Крім цього, позитивними чинниками діяльності соціальної інфраструктури є утворення нових робочих місць, зняття соціальної напруги, поліпшення умов життя і діяльності населення України.

4. Ефективність та економічна доцільність територіальної організації соціальної інфраструктури можливі лише при врахуванні сукупності факторів, які впливають на зосередження об’єктів, їх груп і сфер діяльності. Всю сукупність факторів можна поділити на 4 категорії: соціально-економічні, що охоплюють рівень економічного розвитку регіону; соціально-демографічні, які включають чисельність населення, його розміщення та забезпечення виробництва трудовими ресурсами; природно-географічні, що характеризують кількісний та якісний склад об’єктів, умови їх експлуатації та використання; техніко-економічні фактори включають науково-технічний прогрес, форми суспільної організації виробництва тощо. Крім цього, специфічним та одним із головних факторів, що впливає на розвиток і розміщення соціальної інфраструктури, є виробнича інфраструктура.

5. Дослідження розвитку та розміщення соціальної інфраструктури спирається на врахування закономірностей і принципів, які втілюються в життя на основі конкретних факторів. Водночас для обґрунтування напрямів удосконалення розвитку і розміщення сфер соціальної інфраструктури також необхідно врахувати цілий ряд чинників, зокрема економічних, демографічних, екологічних і соціальних.

6. Аналіз динаміки соціально-економічного розвитку України з 1990 р. по 2004 р. дозволяє виділити два основні етапи, що відрізняються чинниками, тенденціями та проблемами розвитку:

1990-2000 рр. – період досить тривалої економічної кризи. Основними ознаками цього етапу було різке зниження життєвого рівня населення, зростання чисельності безробітних і масове поширення прихованого безробіття, значне скорочення об’єктів соціальної інфраструктури тощо. Глибокою економічною кризою були охоплені всі регіони України;

2000-2004 рр. – період економічного зростання. На даному етапі економічний та соціальний розвиток регіонів України характеризується поліпшенням соціальних параметрів.

7. Динаміка економічного розвитку регіонів визначається станом і тенденціями макроекономічних процесів у країні, зокрема, труднощами ринкових трансформаційних процесів. Запропонована методика комплексної оцінки розвитку соціальної інфраструктури дозволяє відображати особливості соціального розвитку території як за окремими показниками, так і комплексом елементів соціальної інфраструктури. Вона дає можливість розподілити всі регіони за рівнем розвитку соціальної інфраструктури. У відповідності з розрахунками нормовано-інтегрального показника розвитку соціальної інфраструктури в регіонах встановлено, що достатній показник розвитку соціальної інфраструктури є лише в південно-східній частині України та центрі.

8. Обґрунтовано основні принципи просторової організації та управління соціальною інфраструктурою регіону, врахування яких дозволяє підвищити рівень впорядкованості системи, що пов’язано в першу чергу з уточненням номенклатури елементів, взаємозв’язків і взаємодоповнень між ними.

9. Важливою характеристикою в територіальній організації соціальної інфраструктури є її територіальна доступність. Остання фактично виступає критерієм оптимальності розміщення об’єктів соціальної інфраструктури та ефективності їх територіальної організації. Загалом, у соціальній інфраструктурі середній радіус доступності в 2004 р. складав 5,7 км. При збереженні існуючих тенденцій він поступово зростатиме і в 2015 р. досягне позначки 6,3 км.

10. Суттєве місце в дисертаційній роботі відведено визначенню перспектив розвитку соціальної інфраструктури та забезпеченню оптимального розміщення її об’єктів. Застосування методів експертних оцінок і моделювання дозволило визначити перспективні потреби в об’єктах соціального призначення на період до 2020 р. в регіональному розрізі.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Колісниченко Ю.Б. Розвиток соціальної інфраструктури в умовах трансформаційної економіки // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – Ч.2. – С. 94-99.

  2. Колісниченко Ю.Б. Значення соціальної інфраструктури у становленні ринкової економіки // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2004. – Ч.1. – С. 20-26.

  3. Шпильова Ю.Б. Проблеми соціального розвитку регіонів в умовах ринкової економіки // Управління сучасним містом. – 2004. – №1-3(13). – С. 111-116.

  4. Шпильова Ю.Б. Проблеми розвитку освіти в умовах трансформації економіки України // Управління сучасним містом. – 2004. – №10-12(16). – С. 184-190.

  5. Шпильова Ю.Б. Проблеми формування ринку житла в умовах трансформації економіки України // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: В 4 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Випуск 203. – С. 571-578.

  6. Носуліч Т.М., Шпильова Ю.Б. Особливості підготовки кадрів вищими навчальними закладами в контексті розбудови соціальної держави // Економіка: проблеми теорії та практики.: Зб. наук. пр.: В 5 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Випуск 204. – С. 394-400.

Матеріали наукових конференцій

  1. Колісниченко Ю.Б. Проблеми соціального розвитку регіонів в умовах трансформації економіки // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: ВГЛ Обрії. – 2004. – С. 190-191.

  2. Шпильова Ю.Б. Пріоритетні напрями розвитку освіти в умовах ринкової трансформації економіки України // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У 2 т. Т. 1. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – 321с. – С. 127-128.

  3. Шпильова Ю.Б. Вища освіта в контексті європейських інтеграційних процесів. // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців „Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право.” / За ред. В.Й. Лажніка, В.С. Федонюка. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2005 р. – С. 326-328.

  4. Шпилевая Ю.Б. Перспективы развития социальной инфраструктуры в период рыночных трансформаций экономики // Материалы VI междунар. науч. конф. „Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития в регионе ЦЕИ” В 4 т. Т. 2 / Ред. кол.: С.С. Полоник и др. – Мн. НИЭИ МИН-ва экономики Респ. Беларусь. – 2005. – С. 351-353.