Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Бердник Ольга Володимирівна. Основні закономірності формування здоров'я дитячого населення, що проживає в регіонах з різною екологічною ситуацією: дисертація д-ра мед. наук: 14.02.01 / Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:


Бердник О.В. "Основні закономірності формування здоров'я дитячого населення, що проживає в регіонах з різною екологічною ситуацією". – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01.-гігієна (медичні науки) – Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзеєва АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена розробці наукових засад системи динамічного спостереження та управління процесом формування здоров’я дитячого населення, що проживає в умовах впливу комплексу несприятливих факторів навколишнього середовища.

На основі виявлених закономірностей формування здоров’я дитячого населення, яке проживає в регіонах України з різною екологічною ситуацією, розроблена концептуальна модель управління здоров’ям дитячого населення з урахуванням впливу несприятливих екологічних умов та науково обґрунтовані концептуальні принципи організації медико-екологічного моніторингу "Навколишнє середовище - здоров'я дитячого населення".

В результаті проведених багаторівневих епідеміологічних досліджень: отримана просторово-часова характеристика стану здоров’я дітей, розрахований ризик для здоров’я, пов’язаний з дією чинників навколишнього середовища на популяційному та індивідуальному рівнях.

  1. Розроблена концептуальна модель управління здоров’ям дитячого населення, що проживає у несприятливих екологічних умовах, яка передбачає перебудову керуючої системи на основі виявлення та урахування пріоритетних здоров’яформуючих факторів, закономірностей формування і механізмів зміни здоров’я дітей на популяційному та індивідуальних рівнях.

  2. Розроблено методику комплексного дослідження стану здоров'я дитячого населення, основану на вивченні з позицій системного підходу процесів формування захворюваності та порушень функціонального стану організму і його фізичного розвитку, застосування якої дозволяє отримувати просторово-часову характеристику здоров'я дітей з урахуванням впливу зовнішніх чинників і прогнозувати зміни показників здоров'я.

  3. В умовах населених місць чинники навколишнього середовища в реально існуючих концентраціях не проявляють своєї специфічної дії. Аналіз причинно-наслідкових залежностей між чинниками довкілля та показниками здоров'я свідчить, що в основі негативних змін в здоров'ї лежать неспецифічні реакції, проявом яких є порушення регуляторних систем організму, зниження його резистентності. Результатом цього в епідеміологічних дослідженнях є збільшення частоти гострих (зокрема, ГРІ) та хронічних видів патології.

  4. Аналіз частоти хронічної патології у дітей, що проживають у різних екологічних умовах, показав, що найвищі рівні захворюваності реєструються в мікрорайонах, прилеглих до місць розташування метеолокаторів (29,77±1,49 випадків на 100 дітей). Вірогідно нижчі рівні відмічаються в мікрорайонах біля промислових підприємств (24,49±0,77) та біля автомагістралей (18,08±0,59).

  5. Чутливість організму дітей до впливу чинників довкілля залежить від віку і статі дитини. Порівняльний аналіз захворюваності дітей різного віку, що проживають у мікрорайонах, прилеглих до великих промислових підприємств, і прилеглих до автомагістралей, показав, що різниця в рівнях загальної захворюваності дітей двох груп мікрорайонів поступово зростає із збільшенням віку дітей: у 2-5 років вона становить для загальної захворюваності +0,7% (t=0,44); у 6-7 років відповідно +1,3% (t=0,56); у 8-10 років - +24,8% (t=9,50); 11-13 років - +30,5% (t=7,67). Це пов'язано з накопиченням захворюваності, що, в свою чергу, обумовлено фізіологічною кумуляцією негативних ефектів впливу чинників навколишнього середовища.

  6. Середня кількість додаткових випадків захворювань, що формуються при підвищенні забруднення довкілля у дівчат перевищує аналогічні показники у хлопців. Виявлені відмінності призводять до того, що статистично достовірне зростання рівня захворюваності відмічається у дівчат при більш низьких рівнях забруднення. Зокрема, статистично значуще зростання рівня розповсюдженості хвороб нервової системи і органів чуття спостерігається у дівчат при вмісті диоксиду сірки в атмосферному повітрі на рівні 4 ГДК, а у хлопців - 6 ГДК; хвороб крові та кровотворних органів відповідно при 5 та 8 ГДК.

  7. При аналізі матеріалів про здоров'я дітей з розподілом по статі виявлено, що різниця в захворюваності двох сукупностей (по місцю проживання) у дівчат значно більша, ніж у хлопців і складає, наприклад, для хвороб органів дихання +24,9% і +6,0% відповідно; для загальної захворюваності: +16,0% та +4,0%. Враховуючи однорідність та ідентичність обстежених контингентів дитячого населення різних мікрорайонів (по багатьом соціальним та ін. показникам), виявлені розбіжності дозволяють говорити про більшу вагу екологічних чинників для формування здоров'я дівчат, ніж хлопців, тобто, проживання в несприятливих екологічних умовах має більш вагомі негативні наслідки для дівчат.

  8. Перелік факторів, що впливають на формування рівня розповсюдженості окремих видів патології, практично не залежить від віку та статі дитини, а пов'язаний з етиопатофізіологічними особливостями цих захворювань.

  9. Аналіз втрат здоров'я дітей показав, що умовно у 150 дітей з кожної тисячі рівень здоров'я може бути підвищений за рахунок медичних, соціально-економічних та інших заходів. При цьому, в мікрорайонах, прилеглих до великих промислових підприємств, поліпшення стану здоров'я 42 дітей з кожної тисячі можна досягти шляхом проведення природоохоронних заходів.

  10. Розрахунок показників відносного ризику (ВР) формування хронічної патології показав, що проживання на територіях, прилеглих до промислових підприємств, підвищує імовірність розвитку хронічних хвороб у дітей у 1,5 рази. Наявність у дитини медико-біологічних та соціальних факторів ризику також підвищує імовірність виникнення хронічних захворювань (ВР=2,2).

  11. Визначена висока інформативність комплексних показників здоров'я, таких як розподіл дітей на групи здоров'я (і комплексу показників, обчислених на цій основі - фонд і втрати здоров'я дитячого населення) і інтегрального індексу захворюваності з точки зору оцінки впливу навколишнього середовища на здоров'я населення. Їх застосування дозволяє робити порівняльну оцінку різних, з екологічної точки зору, територій; стежити за динамікою змін в здоров'ї і порівнювати з динамікою змін у стані навколишнього середовища; визначати та порівнювати ризик для здоров'я населення, пов'язаний з дією різних здоров'яформуючих чинників. Зазначений комплекс показників може бути рекомендований для використання на першому етапі скринінгу при проведенні робіт в галузі епідеміології навколишнього середовища, а також для моніторингу "Навколишнє середовище - здоров'я населення".

  1. Розроблені шкали для оцінки індивідуального ризику формування гострої та хронічної патології у дітей, які дозволяють дати кількісну оцінку ступеню імовірності формування захворювань у кожної дитини в залежності від наявності у неї медико-біологічних або соціальних факторів ризику, проживання в умовах забрудненого навколишнього середовища, віку, статі тощо.

Публікації автора:

  1. Здоров`я дітей та жінок в Україні / Р.Богатирьова, О.Бердник, Б.Ворник, О.Гладун, Т.Іркіна, Н.Каріна, С.Козак, О.Ласиця, Р.Моісеєнко, В.Отт, Н.Петрова, Н.Савельєва, В.Стешенко, Л.Чуйко. - Київ: ЮНІСЕФ, 1997. - 152 с. (підготовка та написання розділу 8 “Вплив зубрудненого навколишнього середовища на здоров’я”).

  2. Звиняцковский Я.И., Бердник О.В. Факторы риска и здоровье населения, проживающего в различных условиях окружающей среды // Довкілля та здоров’я. - 1996. - № 1. - С. 8-11.(збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  3. Сердюк А.М., Звиняцковский Я.И., Бердник О.В. Факторы окружающей среды как факторы риска для здоровья населения: результаты эпидемиологических исследований, пути их расширения и углубления // Лікарська справа. - 1996. - № 1-2. - С. 3-6.(збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  4. Бердник О.В. Використання комплексного показника "група здоров’я дітей" при оцінці впливу навколишнього середовища // Медичні перспективи. - 1997. -Т. 2, № 2. - С. 88-91.

  5. Сердюк А.М., Aнтомонов М.Ю., Бердник О.В. Методические вопросы создания мониторинга "Окружающая среда-здоровье населения Украины" // Довкілля та здоров’я. - 1997. - № 2. - С. 54-55.( аналіз матеріалу, розробка засад моніторингу,написання статті).

  6. Бердник О.В., Зайковская В.Ю., Серых Л.В. Факторы окружающей среды как факторы риска развития патологии у детей // Довкілля та здоров’я. - 1998. - № 3 (6). - С. 20-23.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  7. Бердник О.В. Чувствительность организма к факторам окружающей среды: 1. Популяционная чувствительность // Довкілля та здоров’я. - 1998. - № 1 (4). - С. 18-21.

  8. Бердник О.В., Сєрих Л.В., Зайковська В.Ю. Особливості впливу факторів навколишнього середовища на дітей різних віково-статевих груп // Довкілля та здоров`я. - 1999. - № 2 (9). - С. 11-15. .(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  9. Бердник О.В. Чувствительность организма к факторам окружающей среды: индивидуальная чувствительность // Довкілля та здоров’я. - 2000. - № 1. - С. 39-41.

  10. Бердник О.В., Серых Л.В., Антомонов М.Ю. Показатели популяционного и индивидуального риска при оценке влияния факторов окружающей среды на здоровье детского населения // Гигиена и санитария. - 2001. - № 5. - С.94-97.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  11. Бердник О.В., Сєрих Л.В. Екологічні аспекти оцінки стану здоров’я населення // Довкілля та здоров’я. - 2001. - № 2 (17). - С. 32-34.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  12. Комплексный подход к оценке состояния здоровья населения, проживающего в районе распространения выбросов крупного промышленного узла / Я.И. Звиняцковский, О.В. Бердник, Л.В. Серых, В.Ю. Зайковская, Е.Ф. Стоян // Гигиена населенных мест: Сб. науч. тр. - Киев: Здоров`я, 1993. - Вып. 32. - С. 85-90.(збір та аналіз матеріалу, написання статті).

  13. Бердник О.В. Ризик формування захворюваності дітей, пов’язаний із впливом антропогенних чинників навколишнього середовища // Проблеми охорони здоров’я дитячого населення м. Києва / Під. ред. проф. М.І. Хижняка. - Київ, 1993. - С. 124-126.

  14. Бердник О.В., Парсаданян Э.И., Зайковская В.Ю. Некоторые аспекты пространственно-временной характеристики здоровья населения городов с неблагоприятной экологической обстановкой //Актуальні проблеми екології, клінічної імунології та інф. патології: Мат. ІІІ наук. симп. - Київ-Луганськ, 1995. - С. 15-16. .(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  15. Информатизация санитарно-эпидемиологической службы / М.Ю. Антомонов, О.В. Бердник, М.В. Сухомлин, В.Ю. Зайковская, П.В. Белов // Укр. журнал медичної техніки і технології. - 1995. - № 4. - С. 45-50. .(аналіз матеріалу, написання статті).

  16. Звиняцковский Я.И., Бердник О.В., Зайковская В.Ю. Использование системного подхода при оценке влияния факторов окружающей среды на процесс формирования патологии у детей // Актуальные вопросы гигиены окружающей среды: Сб. науч. тр. - Киев, 1995. - Вып. 1. - С. 192-194.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  17. Бердник О.В. Некоторые аспекты чувствительности детского организма к факторам окружающей среды // Актуальные проблемы гигиены детей и подростков: Матер. науч. - практ.-конф. - Харьков, 1995. - С. 19-20.

  18. Бердник О.В. Роль индивидуальной чувствительности организма при оценке влияния факторов окружающей среды на здоровье населения // Акт. вопросы гигиены окружающей среды: Сб. науч. тр. - Киев, 1995. - Вып. 1. - С. 195-197.

  19. Berdnyk O.V. Monitoring of environmental impacts related to public health in Ukraine //Third Int. Symp. and Exhibition in Env. Contamination in Central and Eastern Europe (Sept. 10-13, 1996. Warsaw, Poland): Proceedings. - Warsaw, 1996. - P. 523-525.

  20. Бердник О.В., Серых Л.В., Зайковская В.Ю. Риск для здоровья населения, связанный с загрязнением окружающей среды // Урбанізоване навколишнє середовище: охорона природи та здоров`я людини. - Київ, 1996. - С. 61-64.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  21. Бердник О.В., Сєрих Л.В., Зайковська В.Ю. Критеріальні ознаки залежностей в системі “Навколишнє середовище - здоров’я населення”// Охорона здоров’я і довкілля: Матер. наук.- практ. конф. - Львів, 1996. - С. 24-25.(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  22. Бердник О.В. Індивідуалізуючи популяційні дослідження в гігієні навколишнього середовища // Охорона здоров’я і довкілля: Матер. наук.-практ. конф. - Львів, 1996. - С. 105-106.

  23. Бердник О.В. Некоторые аспекты оценки влияния окружающей среды на динамику формирования здоровья населения // Гігієнічні проблеми охорони здоров’я населення: Матер. конф. - Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1997. - С. 86-88.

  24. Бердник О.В. Критериальная значимость показателей распространенности острых респираторных инфекций у детей при оценке влияния окружающей среды на здоровье населения // Проблеми екологічної та методичної генетики і клінічної імунології. - Київ-Луганськ, 1997. - Вип. 3. - С. 26-29.

  25. Бердник О.В. Навколишнє середовище і здоров’я населення // Екологія та здоров’я жінок і молоді. - Київ, 1998. - С. 31-35.

  26. Бердник О.В., Зайковская В.Ю., Серых Л.В. Возрастные особенности изменения заболеваемости детского населения под влиянием факторов окружающей среды // Гигиена населенных мест: Науч. ст. НИИ общей и коммунальной гигиены им. А.Н. Марзеева и Центра мед. генетики. - Киев: Здоров`я, 1998. - Вып. 33. - С. 280-285.(ідея роботи, збір та аналіз матеріалу, написання статті).

  27. Бердник О.В. Оценка влияния факторов окружающей среды физической и химической природы на здоровье детей на основе показателей риска // Гигиена населенных мест: Науч. ст. по проблеме “Гигиена и биологическое действие физических факторов”. - Киев, 1999. - Вып. 34. - С. 354-357.

  28. Бердник О.В., Зайковская В.Ю., Серых Л.В. Прогнозирование уровня индивидуального здоровья у детей на основе показателей риска формирования патологии // Гигиена населенных мест: Сб. науч. ст. - Киев, 1999. - Вып. 35. - С. 335-340.(ідея роботи, розробка шкал, аналіз матеріалу, написання статті).

  29. Бердник О.В., Зайковська В.Ю., Сєрих Л.В. Порівняльна оцінка ризику формування порушень в здоров’ї дітей, що проживають у різних екологічних умовах // Гигиена населенных мест: Сб. науч. ст. - Киев, 2000. - Вып. 37. - С. 466-469.(ідея роботи, збір та аналіз матеріалу, написання статті).

  30. Бердник О.В., Зайковська В.Ю., Сєрих Л.В. Оцінка ризику формування соматичної неінфекційної патології під впливом чинників навколишнього середовища // Моніторинг та прогнозування генетичного ризику в Україні. - Київ: НТУУ “КПІ”, 2000. - С. 300-306.(ідея роботи,

аналіз матеріалу, написання статті).

  1. Бердник О.В., Сєрих Л.В. Зайковська В.Ю. Парсаданян Е.І. Навколишнє середовище і здоров’я населення // Гигиена населенных мест. - Киев, 2001. - Вып. 38. - Т. 2. - С. 408 - 418.(ідея роботи, аналіз матеріалу, написання статті).

  2. Бердник О.В., Антомонов М.Ю., Сєрих Л.В. Чинники навколишнього середовища, як фактори ризику розвитку патології вагітності у жінок і порушень здоров’я новонароджених // Проблеми екологічної та методичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2001. - Вип. № 4 (36). - С. 23-29. .(ідея роботи, збір, обробка та аналіз матеріалу, написання статті).

  3. Бердник О.В. Формування переліку здоров’яформуючих чинників, які мають враховуватися при оцінці впливу навколишнього середовища на здоров’я дитячого населення //Гігієна населених місць. - Київ, 2002. - Вип. 39. - С. 294 - 300.

  4. Бердник О.В. Просторова-часова характеристика зміни захворюваності дітей під впливом чинників навколишнього середовища // Зб. Наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2002. – Вип. 11, кн. 1. – С. 650-657.

  5. Бердник О.В., Антомонов М.Ю., Зайковська В.Ю., Сєрих Л.В. Інформаційні системи в галузі спостереження за станом здоров’я населення та аналізу впливу навколишнього середовища Інформаційні технології в гігієні та медичній екології: Збірка тез допов. міжнародної науково-практ. конф. (17-18 грудня 2002, Київ).- Київ, 2002. С. 32 - 34.(аналіз матеріалу, підготовка та написання тез).

  6. Бердник О.В. Концептуальні основи визначення особливостей формування здоров’я дітей, що проживають у різних екологічних умовах // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез доповідей наук.-практ. конф. - Київ, 2002. - Вип. 4. - С. 58-59.

  7. Бердник О.В., Сєрих Л.В. Зайковська В.Ю. Парсаданян Е.І. Особливості формування хронічної патології у дітей, що проживають у різних екологічних умовах // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез доп. наук.-практ. конф. - Київ, 2002. - Вип. 4. - С. 57-58.(ідея роботи, збір та аналіз матеріалу, написання тез).

  1. Бердник О.В., Зайковська В.Ю., Сєрих Л.В. Принципи організації медико-екологічного моніторингу стану здоров’я дитячого населення // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез. доп. наук.-практ. конференції. – Київ, 2003. – Вип. 5. – С. 170-172 (ідея роботи, аналіз матеріалу, розробка принципів, написання тез

  2. Донозологічна діагностика стану здоров’я населення у зв’язку з впливом факторів навколишнього середовища: Метод. рекомендації / Е.А. Дергачов, Л.Б. Огір, Т.Є. Дрозд, Ю.Б.Смиронов, О.А.Шевченко, О.М.Колодочка, О.П.Штепа, І.М. Трахтенберг, О.В.Бердник, В.Ю. Зайковська, Л.В. Сєрих; Дніпропетровська державна медична академія, Науково-дослідницький інститут медицини праці, Український науковий гігієнічний центр МОЗ України. - Київ, 2000. - 33c.

  3. Методические подходы к прогнозированию показателей качества питьевой воды и здоровья населения /Л.М. Шмаргун, О.В. Бердник, В.М. Доценко, Р.К. Гакал,М.Ю.Антамонов, Н.В.Мартыщенко,Т.Т.Подуст - Киев, 1992. - 2 с. - Информ. письмо / УНГЦ, РЦНМИ МЗ Украины. Вып. 1.

  4. Методологические подходы к оценке факторов риска формирования патологии у населения, проживающего в различных условиях окружающей среды / Я.И. Звиняцковский, О.В. Бердник, В.Ю. Зайковская, Л.В. Серых. - Киев, 1993.- 2 c. - Информ. письмо / УНГЦ, РЦНМИ МЗ Украины. Вып. 10.

  5. Методические подходы к оценке влияния антропогенных факторов окружающей среды на основе показателей эпидемиологического обследования беременных и новорожденных / Я.И.Звиняцковский, В.Ю.Зайковская, О.В.Бердник, Л.В.Серых. – Киев, 1993. – 2 с. – Информ. письмо / УНГЦ. Вып. 11.

  6. Метод застосування комплексного показника “група здоров’я дітей” при оцінці впливу навколишнього середовища /О.В.Бердник, В.Ю.Зайковська, Л.В.Сєрих, Ю.В. Серебрякова. - Київ, 1998. - 2 c. -Інформ. лист / Український науковий гігієнічний центр МОЗ України. Вип.2.

  7. Оцінка індивідуального ризику формування гострої та хронічної патології у дітей під впливом здоров'яформуючих чинників різної природи /О.В.Бердник, В.Ю.Зайковська, Л.В.Сєрих. – Київ, 2002. - 3 с. – Інформ. лист / Інститут гігієни та медичної екології АМН України. Вип. 8.