Корпачева-Зінич Олеся Вадимівна. Особливості андрогенного забезпечення організму у чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2, в залежності від чутливості до інсуліну : дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2007. — 155арк. — Бібліогр.: арк. 121-155.
Анотація до роботи:
Корпачева-Зінич О.В.Особливості андрогенного забезпечення організму у чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2, в залежності від чутливості до інсуліну. – Рукопис.
Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14.– ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей андрогенного забезпечення організму у чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2, в залежності від чутливості до інсуліну. Встановлено, що андрогенний баланс чоловіків пов’язаний як з віковими особливостями, так і з чутливістю до інсуліну. Визначено зниження вмісту загального тестостерону в плазмі крові з віком, що найвиразніше продемонстровано у хворих на ЦД-2 з інсулінорезистентністю у віковій підгрупі 66-75 років порівняно з відповідною підгрупою здорових чоловіків. У всіх чоловіків індекс вільного тестостерону знижується з роками; у хворих на ЦД-2 з інсулінодефіцитом, цей показник мав вищі значення, ніж у осіб похилого віку з інсулінорезистентністю і у обстеженого контрольного контингенту. Зміни андрогенного балансу чоловіків зумовлені зростанням рівня тестостерон-естрадіол зв’язуючого глобуліну з віком, але у всього діабетичного загалу вони мали більш низькі значення, ніж у здорових інсуліночутливих осіб відповідних вікових підгруп.
При вивченні особливостей рецепції у чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2, і контрольної групи досліджуваних відмічено підвищення константи дисоціації (Kd) та кількості зв’язуючих місць (Bmax) до тестостерону на мембранах моноядерних лейкоцитів в залежності від функціональної активності -клітин підшлункової залози і чутливості до інсуліну.
Довготривале призначення інсуліносенситайзерів метформіну та розіглітазону хворим на цукровий діабет типу 2 гальмує прогресування захворювання, стабілізуючи порушені показники вуглеводного обміну, що супроводжується зростанням концентрації тестостерон-естрадіол зв’язуючого глобуліну у крові осіб обох статей. При цьому у більшості чоловіків концентрація загального тестостерону
зростала, а індекс вільного тестостерону зменшувався. У жінок спостерігалась тенденція до зниження рівня загального тестостерону та індексу вільного тестостерону.
Отже, при обстеженні чоловіків, хворих на ЦД-2, доцільно проводить аналіз андрогенного статусу з метою визначення гормональних змін, які розвиваються на тлі цього захворювання, а також як прогностичного критерію ефективності терапії.
Експериментальне дослідження на щурах-самцям із стрептозотоциновим діабетом продемонструвало, що дефіцит інсуліну призводить до зниження рівня тестостерону та гальмування утворення 5a-ДГТ у печінці. Призначення інсуліну нормалізує зазначені показники, а введення тестостерон пропіонату поглиблює діабетогенний стан. Після кастрації самців-щурів рівень глюкози крові натще підвищується при незмінній концентрації інсуліну. Введення тестостерон пропіонату поновлює змінені показники глікемії.
У дисертаційній роботі на основі дослідженя вікових змін показників балансу тестостерону та інсулінорезистентності, визначена патогенетична роль зниження чутливості до інсуліну та його концентрації у крові в порушені андрогенного забезпечення організму чоловіків на різних етапах розвитку цукрового діабету типу 2.
Зміни у андрогенному забезпеченні організму чоловіків характеризуються зниженням концентрації загального тестостерону з віком, що особливо виражене у хворих на ЦД-2 з інсулінорезистентністю у віковій підгрупі 66-75 років порівняно з підгрупою 36-45 років та відповідною підгрупою здорових чоловіків.
У всіх чоловіків індекс вільного тестостерону знижується з роками; у хворих на ЦД-2 з інсулінодефіцитом, цей показник мав вищі значення, ніж у осіб похилого віку з інсулінорезистентністю і у обстеженого контрольного контингенту.
Зміни андрогенного балансу чоловіків зумовлені зростанням рівня ТЕЗГ з віком, але у всього діабетичного загалу вони мали більш низькі значення, ніж у здорових інсуліночутливих осіб відповідних вікових підгруп.
У чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2, порівняно з контрольною групою досліджуваних, відмічається підвищення константи дисоціації (Kd) та кількості зв’язуючих місць (Bmax) до тестостерону на мембранах моноядерних лейкоцитів в залежності від функціональної активності -клітин підшлункової залози і чутливості до інсуліну.
Довготривале призначення інсуліносенситайзерів метформіну та розі-глітазону хворим на цукровий діабет типу 2 гальмує прогресування захворювання, стабілізуючи порушені показники вуглеводного обміну, що супроводжується зростанням концентрації тестостерон-естрадіол зв’язуючого глобуліну у крові чоловіків і жінок. При цьому у більшості чоловіків концентрація загального тестостерону зростала, а індекс вільного тестостерону зменшувався.
Дефіцит інсуліну у щурів самців із стрептозотоциновим діабетом призводить до зниження рівня тестостерону та гальмування утворення 5a-ДГТ у печінці. Призначення інсуліну нормалізує зазначені показники, а введення тестостерон пропіонату поглиблює діабетогенний стан. Значне зниження тестостерону після кастрації самців-щурів викликає підвищення рівня глюкози крові натще при незмінній концентрації інсуліну. Введення тестостерон пропіонату відновлює змінені показники глікемії.
Публікації автора:
Корпачева-Зінич О.В., Корпачева Т.І. Особливості рецепції тестостерону моноядерними лейкоцитами у чоловіків, хворих на цукровий діабет 2 типу, з нормальною чутливістю до інсуліну. // Ендокринологія. – 2004. – Т. 9, № 2. С. 147-154.
Здобувачем самостійно проведені інформаційний пошук, планування дослідження, підбір хворих, їх клінічне обстеження і тестування, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, написання статті.
Корпачева-Зінич О.В. Андрогени і цукровий діабет 2 типу // Ендокринологія. – 2005. – Т. 10, №1. С. 76-91.
Корпачева-Зінич О.В., Стаднюк Л.А. Особливості андрогенної забезпеченості організму у чоловіків старших вікових груп хворих на цукровий діабет 2-го типу //
Український медичний часопис. – 2005. – Т. 2, №46. С. 34-40.
Здобувачем самостійно проведені інформаційний пошук, планування дослідження, підбір хворих, їх клінічне обстеження і тестування, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, написання статті.
Корпачева-Зінич О.В. Взаємозв’язок між андрогенами і цукровим діабетом типу 2 // Сімейна медицина. – 2005. – № 3. С. 41-44.
Корпачева-Зінич О.В. Взаємозв’язок між вуглеводним обміном і андрогенами у щурів при експериментальному діабеті та кастрації // Проблеми ендокринної патології. – 2005. – № 4. С. 46-52.
Корпачева-Зінич О.В. Вікові зміни у андрогенному забезпеченні організму здорових чоловіків в залежності від чутливості до інсуліну // Здоровье мужчины. – 2006. – № 1 (16). С. 147-150.
Корпачева-Зінич О.В., Ковальчук А.В., Кушнарьова Н.М. Зміни показників андрогенної забезпеченості організму у хворих на цукровий діабет типу 2 при довготривалому призначенні сенситайзерів інсуліну // Український медичний часопис. – 2006. – № 3 (53). С. 90-98.
Здобувачем самостійно проведені інформаційний пошук, визначення концентрації гормонів, розрахунки показників інсулінорезистентності, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, написання статті.
Корпачева-Зінич О.В. Процес виявлення порушень андрогенного статусу чоловіків середнього та похилого віку при цукровому діабеті типу 2 // Деклараційний патент України на винахід. – 5293, 04.11.2004, Бюл. № 2, 2005.
Тронько М.Д., Корпачева-Зінич О.В. Процес діагностики метаболічного синдрому у хворих на цукровий діабет типу 2 // Деклараційний патент України. – 10398, 28.04.2005, Бюл.№ 11, 2005.
Корпачева О.В. Вплив глімепіріду на концентрацію тестостерону та тестостеронзв’язуючого глобуліну у чоловіків з інсулінонезалежним цукровим діабетом. Тези наукової-медичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця. 1999.– С 118.
Корпачева О.В. Андроген-зв’язуючі сайти в периферичних моноядерних лейкоцитах здорових чоловіків та хворих на цукровий діабет типу 2. Тези №56 наукової конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця. 2001.– С. 106.
Корпачева Т.І., Ковальчук А.В., Мосендз І.О., Корпачева О.В., Зінич П.П. Дослідження взаємозв’язків між рівнями інсуліну, тестостерону та тестостерон-естрадіол зв’язуючого глобуліну у сироватці крові чоловіків, хворих на цукровий діабет типу 2 // Ендокринологія. – 2001.– №6.– С. 147.
Здобувачем самостійно проведені інформаційний пошук, планування дослідження, визначення концентрації гормонів, статистична обробка та аналіз отриманих результатів,написання роботи).
Корпачева-Зінич О.В. Особливості зміни показників чутливості до інсуліну у чоловіків різних вікових груп хворих на цукровий діабет типу 2 // Матеріали
симпозіуму “ Проблеми діагностики і лікування ендокринної патології та її
ускладнень у осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ”, 17-18 березня , Київ, 2005.
Корпачева-Зінич О.В. Зміни концентрації тестостерону та тестостерон-естрадіол зв’язуючого глобуліну при цукровому діабеті 2 типу в залежності від чутливості до інсуліну // Матеріали 4 науково-практичної конференції “ Фундамен-тальні питання експериментальної та клінічної ендокринології ”, Харків, 2005. – С. 108-110.
Tronko M.D., Korpacheva-Zinych O.V. The effects of changes in insulin sensitivity on androgen supply values in diabetic men at different age // 8th European Congress of Endocrinology, 2006, 1-5 April, Glasgow, UK. – P. 11 P255.