Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Борис Олена Миколаївна. Особливості діагностики, профілактики та лікування постменопаузального остеопорозу у жінок різного віку з природньою та хірургічною менопаузою: Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Інститут геронтології АМН України ; Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2002. - 196арк. - Бібліогр.: арк. 160-193.



Анотація до роботи:

Борис О.М. Особливості діагностики, профілактики та лікування постменопаузального остеопорозу в жінок різного віку із природньою та хірургічною менопаузою. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 - акушерство і гінекологія. - Інститут геронтології АМН України; Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2002.

Робота присвячена питанням діагностики, профілактики та лікування структурно-функціональних порушень кісткової тканини залежно від стану гіпофізарно-гонадної системи та трофічних процесів, віку настання менопаузи, обсягу оперативного втручання та тривалості постменопаузального періоду у жінок із природньою та хірургічною менопаузою. В умовах лонгітудінального рандомізованого дослідження обстежено 431 жінку, з метою визначення нормативних показників ультразвукової денситометрії в умовах одномоментного епідеміологічного дослідження обстежено 772 жінки із природньою та хірургічною менопаузою. Встановлено фактори ризику остеопенічного синдрому та створено алгоритми і математичні моделі з прогнозування його виникнення при різній етіології менопаузи. Отримані дані дали можливість розробити і запропонувати в клінічну практику диференційовані комплекси профілактики та лікування остеопенічного синдрому з використанням препаратів замісної гормонотерапії, кальцію та вітаміну Д.

У дисертації вирішена актуальна медична задача по оптимізації перебігу постменопаузального періоду у жінок з природньою та хірургічною менопаузою шляхом розробки, клінічної апробації та впровадження в практику диференційованих методів профілактики та лікування постменопаузального остеопорозу на основі вивчення особливостей ендокринного статусу, трофічних порушень та структурно-функціонального стану кісткової тканини в залежності від етіології менопаузи та тривалості постменопаузального періоду.

  1. Ступінь вираженості дисгормональних розладів у жінок як з хірургічною, так і з природньою менопаузою визначається більшою мірою тривалістю постменопаузального періоду, ніж віком настання менопаузи.

  2. Особливості дисгормональних порушень визначаються типом менопаузи: при хірургічній менопаузі виявляється виражене зниження вмісту статевих стероїдних гормонів при незначному підвищенні рівня гонадотропних гормонів, переважно ФСГ (індекс ЛГ/ФСГ = 0,64), що обумовлює в цьому періоді більшу вираженість трофічних розладів та структурно-функціональних порушень кісткової тканини в жінок із хірургічною менопаузою, тоді як при природній менопаузі поряд з підвищенням вмісту гонадотропних гормонів (індекс ЛГ/ФСГ = 1,2) спостерігається незначне зниження показників статевих стероїдних гормонів, переважно прогестерону.

  1. У жінок з хірургічною менопаузою в ранньому постменопаузальному періоді (2 роки після операції) обсяг оперативного втручання обумовлює вираженість дисгормональних розладів гіпофізарно-гонадної системи, трофічних змін та структурно-функціональних порушень кісткової системи в ранньому постменопаузальному періоді: при гістероваріоектомії виявлені більш виражені ендокринні порушення, трофічні розлади слизової оболонки вагіни та порушення структурно-функціонального стану кісткової системи, що обумовлює доцільність проведення органозберігаючих операцій. Вже через 2 роки після операції відмінності в стані гормонального гоместазу, вираженості трофічних розладів та порушення стану кісткової тканини нівелюються, що вказує на розвиток синдрому передчасного виснаження яєчників у цього контингенту жінок.

  2. Ступінь вираженості порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини при хірургічній менопаузі в більшій мірі співвідноситься з показниками, що відображають стан трофічних процесів слизової оболонки вагіни, ніж із вмістом статевих стероїдних гормонів в сироватці крові, що визначає трофічні розлади як можливий маркер розвитку остеопорозу.

  3. Найбільший темп втрати кісткової маси спостерігається в перші дванадцять років постменопаузи, особливо в ранньому постменопаузальному періоді (від одного до трьох років після настання менопаузи) і поступово знижується до 12 років. В подальшому суттєвої динаміки в ультразвукових параметрах залежно від тривалості постменопаузального періоду (від 12 до 21 року) не спостерігається.

  4. Для жінок постменопаузального періоду характерні вірогідні взаємозв’язки між показниками ультразвукової денситометрії та антропометричними характеристиками (зростом, масою тіла та індексом маси тіла): найбільш тісний кореляційний зв’язок спостерігається між показником ШОУ (характеризує якість кісткової тканини) та ІМТ. Ожиріння має остеопротекторну дію тільки в перші 9 років постменопаузального періоду: серед жінок з надмірною масою тіла в цей період частка хворих з остеопорозом є вірогідно нижчою в порівнянні з жінками, які мають нормальну масу тіла.

  5. Розроблені алгоритми та математичні моделі прогнозування остеопенічного синдрому в жінок із природньою та хірургічною менопаузою дають можливість формування груп ризику його розвитку для своєчасного проведення індивідуалізованих профілактично-лікувальних заходів.

  6. Застосування замісної гормональної терапії на тлі препаратів кальцію та вітаміну Д у жінок з постменопаузальною остеопенією та остеопорозом забезпечує редукцію клінічної симптоматики вже на протязі перших трьох місяців лікування, тоді як вірогідне поліпшення денситометричних показників структурно-функціонального стану кісткової тканини у них спостерігається тільки через шість місяців та деяких показників - після 1 року терапії.

Публікації автора:

  1. Лікування остеопенічного синдрому у жінок в постменопаузі. Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л.Шупика. - Вип.11. Кн.1. – К., 2002. - С. 662-671. (співавт.: Косей Н.В., Регеда С.І.) Автору належить: моніторинг хворих під час лікування, узагальнення отриманих результатів, їх аналіз та статистична обробка.

  2. Особливості трофічних змін слизової оболонки вагіни у жінок з природньою та хірургічною менопаузою ПАГ.- 2002. - №.1- С. 93-98. (співавт.: Косей Н.В., Ква-
    ша Т.І.) Автору належить: клінічне обстеження хворих, визначення індексу вагінального здоров’я та ступеню атрофії, узагальнення отриманих результатів, їх аналіз та статистична обробка.

  3. Профілактика остеопенічного синдрому у жінок з хірургічною менопаузою // Здоровье женщины. - 2002. - №.4 (8) - С. 38-40. (співавт.: Сольський Я.П., Татар-
    чук Т.Ф., Косей Н.В.) Автору належить: анкетування пацієнток, створення алгоритмів та моделей прогнозування остеопенічного синдрому, узагальнення отриманих результатів, їх аналіз та статистична обробка.

  4. Зв’язок між структурно-функціональним станом кісткової тканини та антропометричними показниками у жінок в пре- та постменопаузальному періоді. Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л.Шупика. - Вип. 10. Кн.1. – К., 2001. - С. 652–670 (співавт.: Поворознюк В.В) Автору належить: обстеження хворих, узагальнення та аналіз отриманих результатів.

  5. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у жінок з природною та хірургічною менопаузою // Проблеми остеології. - 1998. - №2-3, т.1. - С. 50-52. Автору належить: огляд літератури, анкетування та обстеження пацієнток, узагальнення отриманих результатів, їх аналіз та статистична обробка.

  6. Постменопаузальний остеопороз: регіональні та вікові особливості ПАГ.- 1997. - №3. - С. 86-89. (співавт.: Поворознюк В.В., Татарчук Т.Ф., Регеда С.І.) Автору належить: огляд літератури, обстеження пацієнток.

  7. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у постменопаузальних жінок України Морфогенез и патология костной системы в условиях промышленного региона Донбасса: сборник материалов научно-практической конференции (Луганск, 5 мая 1997). - Луганск, Луганский гос.мед.ун-тет. - 1997. - С. 46-52. (співавт.: Поворознюк В.В., Татарчук Т.Ф., Регеда С.І.) Автору належить: обстеження пацієнток, узагальнення та аналіз результатів.

  8. Остеопороз у хворих з хірургічною менопаузою Остеопороз: эпідеміологія, клініка, діагностика, профілактика та лікування: збірник матеріалів ІІ Української науково-практичної конференції (Львів, 28-30 травня 1997.). - Київ.: Інститут геронтології АМН України. - 1997. – С .107-109. (співавт.: Поворознюк В.В., Татарчук Т.Ф.) Автору належить: огляд літератури, обстеження пацієнток, узагальнення та аналіз результатів.

  9. The Ultrasound densitometry in postmenopausal osteoporosis. 12-th international bone densitometry workshop - Crieff, Scotland. 18-22 May, 1997. // Osteoporosis International. - 1997. - Vol. 7, №3. - Р.299. (co-authors: Povoroznyuk V.V., Tatarchuc T.F., Regeda S.I.) Автору належить: огляд літератури, обстеження пацієнток, узагальнення отриманих результатів та їх аналіз.

  10. The spongy bone tissue state in postmenopausal women. International congress of physical medicine and rehabiliation (Ankara, 15-18 May, 1997). - Ankara. - 1997. - P.135. (co-authors: Povoroznjuk V.V., Tatarchuk T.F., Aliakna V.) Автору належить: обстеження пацієнток, узагальнення та аналіз отриманих результатів.

  11. The bone tissue structural-functional state in women with a surgical menopause // Gynecological endocrinology. - 1998. - Vol 12, № 2 - P.117. (co-authors: Povoroznjuk V.V., Tatarchuk T.F.) Автору належить: обстеження пацієнток, узагальнення та аналіз отриманих результатів.