Бичков Микола Анатолійович. Особливості діагностики та лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, поєднаної з пептичною виразкою дванадцятипалої кишки : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2005.
Анотація до роботи:
Бичков М.А.Особливості діагностики та лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, поєднаної з пептичною виразкою дванадцятипалої кишки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України та Інститут гастроентерології АМН України. – Дніпропетровськ, 2005.
Дисертація присвячена питанням оптимізації діагностики та лікування поєднання гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) і пептичної виразки дванадцятипалої кишки (ПВДПК). У роботі комплексно вивчені клінічна картина ПВДПК, поєднаної з ГЕРХ, стравохідний кислотно-лужний стан, ендоскопічні особливості слизової оболонки стравоходу, колонізація слизової оболонки шлунка ґелікобактером, швидкість загоєння дуоденальних виразок та ефективність ерадикації ґелікобактерної інфекції в процесі комплексного лікування цих хворих різними режимами антиґелікобактерної терапії. Вперше досліджено поширеність поєднання ГЕРХ і ПВДПК у мешканців Львівської області. При цьому встановлено, що відносна поширеність ГЕРХ у пацієнтів на ПВДПК з 1990-1991 по 2000-2001 роки зросла в середньому на 8,2%. Проте безпосередні клінічні дослідження заперечують збільшення кількості хворих на ГЕРХ при успішній ерадикації і свідчать про еволюцію двох незалежних захворювань. Наявність ГЕРХ у хворих на ПВДПК не впливає ні на ефективність ерадикації H.pylori, ні на темп загоєння дуоденальних виразок. Встановлено залежність між віком, статтю і наявністю ГЕРХ у хворих на ПВДПК. Зловживання палінням достовірно не пов’язане із збільшенням частоти ГЕРХ у цих хворих.
Проведено порівняльне вивчення ефективності гальмування стравохідної кислотності антисекреторними препаратами різних груп за допомогою фармакологічних проб у процесі добового внутрішньостравохідного рН – моніторингу. Встановлено, що комбінація блокатора водневої помпи (рабепразолу) та прокінетика (домперідону) в 1,3 рази ефективніше усуває патологічний гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕР), ніж кожний з медикаментів окремо. Запропоновано оригінальний метод одночасного виявлення ГЕР та ДГР, який підтверджений деклараційним патентом.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі - підвищення ефективності діагностики та лікування поєднання ГЕРХ і ПВДПК, що виявляється у застосуванні оригінальної методики діагностики, обґрунтуванні вибору ефективного антисекреторного препарату, доцільності використання антиґелікобактерної терапії та додаткового призначення прокінетиків для підтримуючої терапії.
Відносна поширеність поєднання ГЕРХ і ПВДПК зросла за останні 10 років у середньому на 8,2%; визначається переважно у хворих чоловічої статі, у яких таке поєднання зустрічається в 3,2 рази частіше, ніж у жінок. Наявність ГЕРХ у хворих на ПВДПК не має чіткого зв’язку з фактом паління і в 1,3 рази частіше має місце у пацієнтів, що нерегулярно харчуються.
Клінічна картина поєднання ГЕРХ і ПВДПК у більшості пацієнтів (83%) має типовий перебіг (у 17% – безперервно рецидивуючий), нерідко пізно діагностується (кожен п’ятий хворий); 57% хворих потребують додаткового призначення спазмолітиків для усунення больового синдрому.
Наявність ГЕРХ у хворих на ПВДПК достовірно не впливає ні на ефективність ерадикації гелікобактерної інфекції (86,2% у групі з поєднаною патологією проти 89,9% у групі лише ПВДПК, р>0,05), ні на темп загоєння дуоденальних виразок (75,9% у групі з поєднаною патологією проти 69,7% у групі з лише ПВДПК, р>0,05).
Антиґелікобактерна терапія незалежно від режиму і складу не збільшує частоту ГЕРХ у хворих на ПВДПК (24,6% до лікування проти 28,8% після лікування, р>0,05).
Добовий внутрішньостравохідний рН-моніторинг із використанням фармакологічних проб покращує діагностику та прогнозування результатів лікування поєднання ГЕРХ і ПВДПК; комбінація рабепразолу і домперідону в 1,3 рази ефективніше усуває патологічний ГЕР, ніж використання лише кожного з медикаментів окремо.
Публікації автора:
Бичков М. А. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба у хворих на пептичну виразку дванадцятипалої кишки та її зв’язок з Helicobacter pylori // Практична медицина. – 2002. – №3 (том VIII). – С. 152-158.
Вдовиченко В.І., Бичков М. А. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба та її зв’язок з гелікобактерною інфекцією // Сучасна гастроентерологія. – 2002. – №3 (9).- С. 82-84.
Дисертант провів відбір та аналіз літератури за темою статті, виконував клінічні спостереження хворих, підготував матеріал до друку.
Бичков М. А. Досвід застосування Парієту – нового інгібітора протонної помпи при лікуванні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби // Буковинський медичний вісник. – 2002. – № 2-3 (том 6).- С. 10-12.
Вдовиченко В.І., Бичков М. А. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба та її зв’язок з гелікобактерною інфекцією // Медицина залізничного транспорту України. – 2002. – №3. – С. 45-47.
Дисертант провів відбір та аналіз літератури за темою публікації, виконував клінічні спостереження хворих, підготував статтю до друку.
Бичков М. А. Чи справді антихелікобактерна терапія веде до збільшення частоти рефлюкс-езофагіту? (ретроспективний аналіз)// Практична медицина. – 2003. – №4 (том ІХ). – С. 47-51.
Бичков М. А. Клінічні особливості перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, поєднаної з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою// Практична медицина. – 2003. – №5 (том ІХ). - С. 50-55.
Бичков М. А. Значення добового рН-моніторингу стравоходу в прогнозуванні ефективності лікування комбінацією рабепразолу та домперідону гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки// Практична медицина. – 2004. - №1 (том Х). - С. 56-60.
Вдовиченко В. І., Острогляд А. В., Савицький Я. М., Швидкий Я. Б., Бичков М. А. Епідеміологія захворювань стравоходу за даними ендоскопічних обстежень// Матеріали XV з’їзду терапевтів України. – Київ, 2004. – С. 133-134.
Дисертант провів відбір та аналіз літератури за темою статті, виконав статистичний аналіз матеріалу, підготував текст статті.
Пат. 60905 А України, МПК А 61В5/00 Спосіб діагностики дуоденогастрального та гастроезофагеального рефлюксів: Пат. 60905 А України, МПК А 61В5/00 / Бичков М. А., Вдовиченко В.І., Острогляд А.В., Ковальчук Г. І., Швидкий Я. Б. – № 2003032767; Заявл. 31.03.2003; Опубл. 15.10.2003; Бюл. №10. - 6с.
Дисертант провів інформаційно - патентний пошук, клінічні спостереження хворих, підготував текст заявки на патент, впровадив представлений спосіб.
Бичков М. А. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба та Helicobacter pylori (огляд літератури) // Тези доповіді 6-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2002.- С. 9.
Вдовиченко В.І., Бичков М. А., Ковальчук Г. І. Зв’язок ерадикації гелікобактерної інфекції з частотою виявлення гастроезофагеальної рефлюксної хвороби // Тези доповіді Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування”. – Харків, 2002.– С. 15.
Дисертант забезпечив виконання практичної частини роботи – обстеження пацієнтів, підготував доповідь та висвітлив її на даній конференції.
Вдовиченко В.І., Бичков М. А., Бичкова А. М. Досвід застосування інгібітора протонної помпи Парієту при лікуванні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби // Тези доповіді науково-практичної конференції „Актуальні проблеми мікро циркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів”. – Чернівці, 2002.- С. 7.
Дисертант особисто виконував клінічні спостереження хворих, аналіз та обробку отриманих результатів, підготував доповідь та висвітлив її на даній конференції.
Bychkov M. A. Increasing of frequency of gastroesophageal reflux disease (GERD) after eradication of Helicobacter pylori – infection in the patients with duodenal peptic ulcer (DPU) could be connected with duodenogastral reflux // Тези доповіді IV International Scientific Conference for students and young scientists: “Medicine – health XXI century”. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 45.
Бичков М. А. Значення цілодобової внутрішньо-стравохідної рН-метрії в прогнозуванні ефективності лікування комбінацією парієту та мотиліуму гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки // Тези доповіді 7-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2003.- С. 7.
Вдовиченко В. И., Бычков Н. А. Внутрипищеводная рН-метрия в обосновании назначения ингибиторов протонной помпы (ИПП) и прокинетиков в терапии гастроэзофагеальной рефлюксной болезни (ГЭРБ)// Гастроэнтерология Санкт-Петербурга. – 2003. - № 2-3. – С. 32. Дисертант особисто виконував клінічні спостереження хворих, підготував доповідь та висвітлив її на конференції у Санкт-Петербурзі.
Вдовиченко В. І., Острогляд А. В., Савицький Я. М., Швидкий Я. Б., Бичков М. А. Епідеміологія захворювань стравоходу за даними ендоскопічних обстежень// Тези доповіді XV з’їзду терапевтів України. – Київ, 2004. – С. 32.
Дисертант провів відбір та аналіз літератури за темою статті, виконав статистичний аналіз матеріалу, підготував текст доповіді.