Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


163. Глущенко Алла Володимирівна. Особливості енергетичного і ліпідного обмінів та аутоімунних процесів у хворих на ішемічну хворобу серця при застосуванні антагоністів кальцію: дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

ГЛУЩЕНКО А.В. Особливості енергетичного і ліпідного обмінів та аутоімунних процесів у хворих на ішемічну хворобу серця при застосуванні антагоністів кальцію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню впливу процесів пероксидації на ліпідний та енергетичний обміни, аутоімунні процеси у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) (стабільну стенокардію напруження ІІ-ІІІ функціональних класів) і ІХС з гіпертонічною хворобою (ГХ) ІІ стадії з послідуючою корекцією антагоністами кальцію (АК) дилтіаземом і ніфедипіном.

Активація процесу ліпідної пероксидації призводить до різкого порушення ліпідного метаболізму. Так, в обох групах відмічено порушення метаболізму есенціальних жирних кислот. Виявлено розвиток аутоімунних процесів при ІХС. Також доведено, що ішемія міокарда приводить до суттєвого порушення енергетичного обміну. Ці зміни проявляються зниженням сумарного вмісту аденілових нуклеотидів в еритроцитах периферичної крові. При ІХС та ІХС з ГХ розвиваються мембрано-деструктивні процеси, які викликають порушення мембранної проникності клітин.

Зроблено висновок про те, що зміни енергетичного і ліпідного обмінів та розвиток аутоімунних процесів при ІХС і ІХС з ГХ пов’язані головним чином з мембранотоксичною дією продуктів ПОЛ та електролітними зрушеннями.

В результаті проведеної роботи встановлено, що дилтіазем і ніфедипін мають позитивний вплив на енергетичний і ліпідний обміни, аутоімунні процеси при ІХС і ІХС з ГХ. Таким чином, доведена доцільність і перспективність застосування цих АК у комплексній терапії ІХС і ІХС з ГХ.

У дисертації виявлено зміни показників ліпідного, енергетичного обмінів та аутоімунних процесів і патогенетично обґрунтовано доцільність застосування дилтіазему і ніфедипіну для підвищення ефективності комплексної терапії ІХС (стабільної стенокардії напруження ІІ-ІІІ функціонального класу) без та із супутньою ГХ ІІ стадії.

  1. У хворих на ІХС (стабільну стенокардію напруження) виявлені порушення ліпідного обміну, що проявляються підвищенням активності вільнорадикальних процесів (за показниками хемілюмінесценції), зниженням антиоксидантної стійкості сироватки крові (на 78,5% при ІХС і 86,7% при ІХС з ГХ), підвищенням насиченості ліпідного комплексу на фоні зменшення рівня поліненасичених жирних кислот. Ці зміни більш виражені при супутній ГХ.

  2. Зміни аутоімунних реакцій до антигенів міокарда, печінки та до кардіоліпіну проявляються підвищенням титрів аутоантитіл до антигенів тканини міокарда, печінки і до кардіоліпіну з більш виразною тенденцією при супутній ГХ, що ускладнює клінічний перебіг ІХС.

  1. ІХС (стабільна стенокардія напруження) без ГХ і в поєднанні з ГХ проявляється порушенням енергетичного гомеостазу клітин, про що свідчить зниження сумарного вмісту аденілових нуклеотидів в еритроцитах периферичної крові на 18,0% у пацієнтів без ГХ і на 26,4% – при наявності ГХ; при ІХС також виникають мембранно-клітинні зміни, що проявляються збільшенням мембранної проникності еритроцитів. Виявлені зміни більш виражені у хворих із супутньою ГХ.

  2. Дилтіазем та ніфедипін спричиняють гальмівну дію на розвиток вільнорадикальних процесів у хворих на ІХС (стабільну стенокардію напруження) та ІХС з ГХ; ніфедипін виразніше, ніж дилтіазем, підвищує антиоксидантну стійкість сироватки крові на 144,1% при стабільній стенокардії без ГХ і на 209,3% – при поєднанні з ГХ.

  3. Дилтіазем і ніфедипін у хворих на стабільну стенокардію напруження без ГХ нормалізують жирнокислотний спектр ліпідів ліпопротеїдів сироватки крові, однак, на відміну від дилтіазему, у хворих із супутньою ГХ ніфедипін негативно впливає на метаболізм ейкозаноїдів, про що свідчить підвищення рівня арахідонової кислоти (в 2,7 рази).

  4. Застосовані антагоністи кальцію викликають позитивну динаміку титрів аутоантитіл до міокардіальних, печінкових антигенів та до кардіоліпіну, що проявляється їх зниженням у процесі лікування, причому нормалізація титрів відбулася в групі хворих без супутньої ГХ, які приймали дилтіазем. Після лікування антагоністами кальцію хворих на ІХС з ГХ виявлено зниження титру аутоантитіл до тканинних антигенів, більш виразне під впливом дилтіазему: на 21,0% і 52,4% до міокардіальних та печінкових антигенів відповідно, на 33,6% до кардіоліпіну.

  5. Антагоністи кальцію дилтіазем та ніфедипін підвищують вміст в еритроцитах всіх компонентів аденілової системи, відновлюють її енергетичний заряд на 32,1% у хворих на ІХС без ГХ і на 54,3% – із супутньою ГХ під впливом ніфедипіну та на 29,0% і 60,5% відповідно – у цих групах під впливом дилтіазему.

  6. Дилтіазем, застосований у курсовому лікуванні, викликає стабілізуючий ефект на еритроцитарну мембрану, знижує ступінь гемолізу еритроцитів на 28,6% у хворих на ІХС без ГХ і на 33,7% – у хворих із супутньою ГХ. Ніфедипін, навпаки, підвищує проникність клітинних мембран, про що свідчить збільшення ступеня гемолізу на 37,5% при стабільній стенокардії напруження без ГХ і на 48,5% – при стабільній стенокардії напруження в поєднанні з ГХ.

Публікації автора:

  1. Глущенко А.В. Інтенсивність процесів вільнорадикального окислення у хворих на ішемічну хворобу серця // Буковинський медичний вісник. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми мікроциркуляції та гомеостазу при патології внутрішніх органів». Чернівці, 16-17 вересня 2002. - 2002. - Т.6, №2-3. - С. 24-26.

  2. Глущенко А., Шуба М. Роль антагоністів кальцію в лікуванні ішемічної хвороби серця // Ліки України. - 2003. - №1. - С. 13-17. (Дисертантом особисто проведено огляд і аналіз вітчизняної та зарубіжної літератури, підготовлено роботу до друку).

  3. Глущенко А.В. Зміна жирнокислотного складу ліпопротеїдів сироватки крові при ішемічній хворобі серця під впливом ніфедипіну // Мед. хімія. - 2003. - Т.5, № 3. - С. 100-102.

  4. Гиріна О., Глущенко А. Перебіг вільнорадикальних процесів і підбір антиоксидантної терапії при ішемічній хворобі серця // Ліки України. - 2003. - №4. С. 13-19. (Дисертантом особисто проведено огляд і аналіз вітчизняної та зарубіжної літератури, підготовлено роботу до друку).

  5. Гиріна О.М., Глущенко А.В., Брюзгіна Т.С. Вплив дилтіазему на жирнокислотний склад ліпідів ліпопротеїдів сироватки при ішемічній хворобі серця // Доповіді НАН України. - 2003. - № 7. - С. 193-195. (Здобувачем особисто проведено обстеження та лікування хворих, зібрано та оброблено клінічний матеріал, проведено аналіз і статистичну обробку одержаних результатів, підготовлено роботу до друку).

  6. Патент на винахід 38569А України, МКВ G01N33/84, МКВ G01N21/76 Спосіб визначення антиоксидантної стійкості біологічного субстрату / Співавт. Г.Б. Афоніна, І.О. Сорокіна, О.Л. Харитончук,
    Н.В. Колесова, І.І. Теслюк, О.О. Яворовська // Заявл. 27.07.2000 р.; опубл. 15.05.2001 р.: Промислова власність. Офіційний бюлетень №4,
    ІІ частина. - С. 1.186.

  7. Патент на винахід 53533А України, МКВ G01N33/48 Спосіб визначення ліпідних порушень у хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу / Співавт. О.М. Гиріна, Т.С. Брюзгіна // Заявл. 12.07.2002 р.; опубл. 15.01.2003 р.: Промислова власність. Офіційний бюлетень №1.

  8. Брюзгіна Т.С., Гиріна О.М., Сорокіна І.О., Глущенко А.В., Пилипчак О.М., Лейн Л.Г. Вивчення жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові при дії сезонного фактора // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції вчених, студентів та практичних лікарів «Сімейна медицина та розвиток поліклінічної допомоги в Україні»: Тези. - Луганськ, 2001. - С. 16. (Дисертантом особисто проаналізовано історії хвороб, аналіз і статистичну обробку одержаних даних, підготовлено роботу до друку).

  9. Гиріна О.М., Сорокіна І.О., Брюзгіна Т.С., Глущенко А.В., Лейн Л.Ю. Фармакологічна корекція ліпідних показників сироватки крові при ішемічній хворобі серця // Матеріали ІІ Національного з’їзду фармакологів України «Фармакологія 2001 – крок у майбутнє»: Тези.
    - Дніпропетровськ, 2001. - С. 55. (Особисто проведено клінічний аналіз та визначення ліпідних показників сироватки крові, статистичну обробку одержаних результатів, підготовлено роботу до друку).

  10. Глущенко А.В. Вивчення впливу антагоністів кальцію на стан перекисного окислення ліпідів у хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу // Матеріали першого українського з’їзду сімейних лікарів: Тези. - Львів, 2001. - С. 157.

  11. Гиріна О.М., Лемзякова Т.Г., Глущенко А.В., Лебединська М.Р., Сорокіна І.О. Гемодинамічні ефекти діакордину у хворих на ішемічну хворобу серця // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сімейна медицина – досягнення і перспективи»: Тези. - Харків, 2002. - С. 84-85. (Особисто проведено дослідження та лікування хворих, зібрано та оброблено клінічний матеріал, підготовлено роботу до друку).

  12. Глущенко А.В. Оцінка ефективності діакордину при стабільній стенокардії // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сімейна медицина – досягнення і перспективи»: Тези.
    - Харків, 2002. - С. 94.

  13. Гиріна О.М., Глущенко А.В., Сорокіна І.О., Лебединська М.Р. Безпечність застосування антагоністів кальцію у хворих на ішемічну хворобу серця // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”: Тези. – Харків, 2003. – С. 42.

  14. Гиріна О.М., Глущенко А.В., Лебединська М.Р., Сорокіна І.О. Артеріальна гіпертензія в осіб літнього віку // Галицький лікар. вісник.
    - 2003. - Т. 10, №1 (частина ІІ). Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування». - Івано-Франківськ, 2003.
    - С. 47.

  15. Гиріна О.М., Глущенко А.В. Важливість вивчення деяких аспектів мембранної патології при ішемічній хворобі серця на сучасному етапі // Матеріали Першого Міжнародного конгресу-круїзу «Медицина третього тисячоліття» - Одеса-Київ, 2003. - С. 30-31.