Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Свиридюк Василь Зіновєвич. Особливості епідеміології, перебігу, діагностики та лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом : Дис... д-ра наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Свиридюк В. З. Особливості епідеміології, перебігу, діагностики та лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора медичних наук за спеціальністю: 14. 01. 02 – внутрішні хвороби. Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ, 2009.

Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики і лікування хронічного панкреатиту на тлі метаболічного синдрому.

Обґрунтовано використання нового показника – коефіцієнта поєднання хвороб як кількісної міри фундаментальних характеристик поліморбідності, таких як: синтропія, дистропія та інтерференція шляхом автоматизованої обробки великих масивів даних на електронних носіях за допомогою комп’ютерних технологій. Уточнено регіональні особливості епідеміології, перебігу та кінця хронічного панкреатиту у мешканців Житомирської області, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Показано, що тривале, не менше 3-х місяців, лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом, урсодеоксихоловою кислотою економічно вигідне за критерієм ефект/собівартість через зменшення кількості рецидивів захворювання.

Рис. 1. Алгоритм діагностики ХП, поєднаного з МС.

Алгоритм розрахований на перше звертання до лікаря. При подальшому спостереженні немає необхідності використовувати всі діагностичні етапи. Для контролю перебігу ХП на фоні МС достатньо контролювати показники антропометрії, рівень глюкози крові, ліпідограму, ехографічну динаміку БС, дані ультрасонографії печінки, ПЗ, періодично визначати функціональну панкреатичну недостатність за допомогою 13С-кукурузно-крохмального тесту, динаміку кислотно-продукуючої функції шлунку і ЖР за допомогою рН-моніторингу шлунку та стравоходу.

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення і розв’язання актуальної проблеми галузі охорони здоров’я – за допомогою комп’ютерних технологій аналізу поліморбідності захворювань і корекції дисліпідемії урсодеоксихоловою кислотою, нормалізації жовчного рефлюксу, біліарного сладжу та розладів внутрішньоклітинного травлення – підвищити якість діагностики і лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом, що дало змогу сформулювати такі висновки та практичні рекомендації.

1. Доповнено та поглиблено теоретичні основи клінічної медицини у частині, що стосується епідеміології та поліморбідності хронічного панкреатиту у вигляді коефіцієнта поєднання хвороб. Запропонований коефіцієнт поєднання хвороб для аналізу великих масивів електронних даних (реєстрів) за допомогою комп’ютерних програм слід використовувати для кількісного виміру впливу етіологічних чинників хронічного панкреатиту, таких як: алкоголь (коефіцієнт поєднання – 9,04±0,13), патологія гепатобіліарної системи (коефіцієнт поєднання – 8,16±0,32), травматичні ушкодження підшлункової залози (коефіцієнт поєднання – 4,6±0,04), інфекційні агенти (коефіцієнт поєднання – 1,27±0,06). Він слугує кількісною мірою фундаментальних понять поліморбідності: синтропії (величина коефіцієнта поєднання >1,1), дистропії (величина коефіцієнта <0,9) та інтерференції (величина коефіцієнта поєднання знаходиться в межах 0,91,1) і показує, у скільки разів частота супутньої хвороби більша при її поєднанні з основною хворобою, ніж частота цієї ж нозологічної одиниці, яка була супутньою, у загальній популяції. Високі значення коефіцієнта поєднання хронічного панкреатиту з постхолецистектомічним синдромом, жовчнокам’яною хворобою, хронічним холециститом, стеатогепатитом і метаболічним синдромом свідчать на користь зв’язку між ними за типом синтропії, що характеризує особливості його перебігу при такому поєднанні.

2. Дія малих доз іонізуючого випромінювання радіонуклідного забруднення (за даними вивчення особливостей епідеміології та перебігу ХП у жителів Житомирської області залежно від екологічної ситуації, що склалася внаслідок радіонуклідного забруднення навколишнього середовища після аварії на Чорнобильській АЕС) істотно не вплинула на захворюваність та смертність від хронічного панкреатиту.

3. Метаболічний синдром при хронічному панкреатиті найчастіше спостерігається у віковому інтервалі 40–60 років, де його питома вага складає 78,4±2,1%. Від усіх хворих на хронічний панкреатит питома вага таких пацієнтів складає 12,6±0,6%. Коефіцієнт поєднання хронічного панкреатиту з метаболічним синдромом дорівнює 2,90±0,34. Для ХП на тлі МС більш характерними є диспептичні симптоми (здуття живота, печія, сухість у роті), ніж больовий синдром, який є типовою ознакою ХП без поєднання з МС. Болі при ХП на тлі МС вірогідно частіше мають періодичний характер, на відміну від постійного болю, характерного для ХП без МС. Нетиповими для ХП на тлі МС є прогресуюча втрата маси тіла та нутрітивна недостатність, незважаючи на значну частоту (61,4±2,5%) амілазної панкреатичної недостатності за даними 13С-кукурузно-крохмального дихального тесту. При хронічному панкреатиті, поєднаному з метаболічним синдромом, значно частіше, ніж при хронічному панкреатиті без нього, спостерігаються: стеатогепатит (91,1±1,5%), гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (81,8±2,0%), хронічний рефлюксний гастрит (58,3±2,6%), ішемічна хвороба серця (23,1±2,2%), хвороби хребта і суглобів (34,9±2,4%) та жовчнокам’яна хвороба (56,2±2,6%). Серед пацієнтів з найнесприятливішим поєднанням: хронічний панкреатит + метаболічний синдром + жовчнокам’яна хвороба, найбільшу питому вагу становлять жінки (67,6±3,4%), що потребує підвищення якості диспансерного спостереження даного контингенту хворих.

4. З прогресуванням хронічного панкреатиту від легких форм до важкого перебігу відбуваються якісні й кількісні зміни у складі синдромів ураження суміжних органів і супутніх захворювань. Наявність метаболічного синдрому та пов’язаної з ним дисліпідемії значно погіршує прогноз і є одним з чинників ризику виникнення жирового панкреонекрозу. Такі хворі помирають від жирового панкреонекрозу у 5,6 раза частіше, від хворих на хронічний панкреатит без метаболічного синдрому. Істотна роль в погіршенні перебігу хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом, належить наростанню дисліпідемії, підвищенню інтенсивності основного обміну (>1600 кК/добу), появі жовчного рефлюксу, біліарного сладжу та зниженню активності внутрішньоклітинного травлення. Активність антиген-незалежного внутрішньоклітинного травлення при хронічному панкреатиті, поєднаному з метаболічним синдромом, пригнічується більшою мірою, ніж антиген-залежного. Слід приділяти увагу ультрасонографічному симптомові біліарного сладжу, він має прямий, середнього ступеня тісноти кореляційний зв’язок із жовчним рефлюксом (r=+0,68±0,03), а несприятливий вплив жовчного рефлюксу збільшується залежно від токсичності рефлюксату. Токсичність рефлюксату зумовлена його детергентною (гемолітичною) здатністю та пероксидазною активністю.

5. Використання при хронічному панкреатиті, поєднаному з метаболічним синдромом, урсодеоксихолової кислоти сприяє нормалізації показників внутрішньоклітинного травлення, зменшує дисліпідемію, сприяє зникненню біліарного сладжу, зменшує токсичність рефлюксату та літогенні властивості жовчі, а тривале лікування (більше 3-х місяців) таких хворих урсодеоксихоловою кислотою є економічно вигідним за критерієм ефект/собівартість через зменшення кількості рецидивів хронічного панкреатиту.

6. Обґрунтовано цінність для діагностики метаболічного синдрому при хронічному панкреатиті низки антропометричних показників, таких як: індекс маси тіла >30,0 кг/м2, індекс талія/стегно >0,9, сагітальний діаметр >25,0 см, відсоток вмісту загальної жирової тканини в організмі >30,0%, вміст абдомінальної жирової тканини >10,0%. Вони мають високий ступінь кореляції з інтенсивністю основного обміну та з показниками органометрії апаратно-інструментальних методів візуалізації жирової тканини, з рівнем ліпідемії (гіперхолестиринемія >6,0 ммоль/л, гіпертригліцеридемія >2,0 ммоль/л), частотою біліарного сладжу і жовчного рефлюксу.

7. Епідеміологічні, антропометричні, органометричні та біохімічні показники лягли в основу розроблення алгоритму діагностики хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом. Алгоритм передбачає чітку послідовність використання найбільш інформативних та надійних методів діагностики у порядку від менш вартісних та необтяжливих для пацієнта і медперсоналу до найбільш вартісних. Лабораторним та апаратно-інструментальним методам обов’язково має передувати ретельний збір анамнезу та фізикальне обстеження за умови знання лікарем превалентності та поліморбідності хронічного панкреатиту.

Публікації автора:

Монографії, розділи монографій

1. Свиридюк В. З. Особливості діагностики і лікування хронічного панкреатиту у поліморбідних пацієнтів / В. З. Свиридюк. -Житомир: Полісся, 2008. –438 с.

Патент на винахід

2. Спосіб діагностики панкреатиту [Текст] : Патент 77072 UA Україна, МКЗ А 61 В 10/00, G 01 N 33/549 / В. З. Свиридюк, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко, В. М. Чернобровий, В. Й. Шатило; власник патенту Житомирський базовий медичний коледж, №20041008316; заявл. 13. 10. 04; опубл. 16. 10. 2006, бюл. № 10. – 4 с.

Перелік наукових робіт у періодичних виданнях,
затверджених ВАК України

3. Свиридюк В. З. Використання антропометрії в практиці сімейного лікаря для діагностики хронічного панкреатиту / В. З. Свиридюк // Сімейна медицина. – 2004. – № 4. – С. 58–61.

4. Свиридюк В. З. Поліморбідність пацієнтів з хворобами органів травлення та шляхи її подолання / В. З. Свиридюк // Сучасна гастроентерол. – 2005. –№ 4. – С. 24–29.

5. Свиридюк В. З. Особливості діагностики та лікування хронічного панкреатиту в практиці сімейного лікаря / В. З. Свиридюк // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – № 1. – С. 142–148.

6. Свиридюк В. З. Шляхи подолання поліморбідності пацієнтів з хворобами органів травлення / В. З. Свиридюк // Гастроентерологія. – 2005. – вип. 36. – С. 185–195.

7. Свиридюк В. З. Етіопатогенетична характеристика хронічного панкреатиту в жителів Житомирської області, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /В. З. Свиридюк // Проблеми радіаційної медицини. – 2005. – вип. 11. – С. 714–722.

8. Свиридюк В. З. Інтегративна роль сімейного лікаря в подоланні поліморбідності пацієнтів із хворобами органів травлення / В. З. Свиридюк // Сімейна медицина. – 2005. – № 2. – С. 63–69.

9. Свиридюк В. З. Лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом / В. З. Свиридюк // Ліки України. – 2005. – № 7–8. – С. 126–129.

10. Свиридюк В. З. Сімейний лікар – ключова фігура інтегративної медицини /В. З. Свиридюк // Буковинський медичний вісник. – 2005. – № 3. – С. 34–37.

11. Свиридюк В. З. Корекція розладів внутрішньоклітинного травлення і дисліпідемії при хронічному панкреатиті, поєднаному з метаболічним синдромом, ліпосомними фосфоліпідами / В. З. Свиридюк // Практична медицина. – 2006. – № 3. – С. 90–100.

12. Свиридюк В. З. Визначення клінічної та економічної ефективності лікування хронічного панкреатиту ессенціальними фосфоліпідами / В. З. Свиридюк // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2006. – № 2. – С. 256–262.

13. Свиридюк В. З. Епідеміологічні та патоморфологічні аспекти раку підшлункової залози у жителів Житомирської області / В. З. Свиридюк // Вісник морфології. – 2006. – № 1. – С. 94–96.

14. Свиридюк В. З. Розлади внутрішньоклітинного травлення та їх корекція при хронічному панкреатиті, поєднаному з метаболічним синдромом / В. З. Свиридюк // Вісник морфології. – 2007. № 1. – С. 177–182.

15. Свиридюк В. З. Алгоритм діагностики хронічного панкреатиту в поліморбідних пацієнтів / В. З. Свиридюк // Сучасна гастроентеролог. – 2007. – № 5. – С. 42–53.

16. Свиридюк В. З. Наукове обґрунтування розробки алгоритму діагностики хронічного панкреатиту в поліморбідних пацієнтів / В. З. Свиридюк // Вісник Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова. – 2008. – № 1. – С. 106–114.

17. Свиридюк В. З. Використання коефіцієнта поєднання для характеристики етіологічних чинників хронічного панкреатиту за допомогою комп’ютерних технологій аналізу електронних баз даних (реєстрів) захворюваності / В. З. Свиридюк // Сучасна гастроентеролог. – 2008. – № 1. – С. 7–15.

18. Організаційні підходи до діагностики і лікування хвороб органів травлення / М. І. Борщівський, С. Ю. Долганов, В. С. Корендович, А. О. Савченко, В. З. Свиридюк //Лікарська справа. – 2003. – № 8. – С. 97–99. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних, інтерпретацію результатів, розробку та формулювання висновків . Борщівський М. І. подав ідею написання статті; Долганов С. Ю. Корендович В. С. Савченко А. О. – підбір хворих та аналіз літературних джерел).

19. Активность и дебит уроамилазы как показателя функционального состояния поджелудочной железы и желчного пузыря / В. И. Мальцев, М. Ю. Колпаков, В. П. Евтушенко, А. В. Якобчук, В. З. Свиридюк // Врачебное дело. – 1992. – № 5. – С. 74–77. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних, інтерпретацію результатів, розробку та формулювання висновків. Мальцев В. І. подав ідею написання статті; Колпаков М. Ю., Євтушенко В. П., Якобчук А. В. – підбір хворих та аналіз літературних джерел).

20. Шатило В. Й. Особливості перебігу хронічного панкреатиту, поєднаного з гепатитом, у жителів Житомирської області, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС / В. Й. Шатило, Б. П. Олійниченко, В. З. Свиридюк // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2004. – № 4. – С. 28–33. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, розробку і формулювання висновків. Шатило В. Й. подав ідею написання статті; Олійниченко Б. П. – збір первинного матеріалу).

21. Використання сучасних комп’ютерних технологій в антропометрії / С. В. Степанова, Ю. Й. Гумінський, С. Ю. Волков, В. З. Свиридюк, В. Й. Шатило // Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Карамзіна, серія «Медицина». – 2004. – вип. 8. – № 617. – С. 144–145. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, інтерпретацію результатів, розробку і формулювання висновків; Степанова С. В – проведення антропометричних вимірювань; Гумінський Ю. Й подав ідею написання статті; Волков С. Ю. – статистична обробка результатів; Шатило В. Й– узагальнення отриманих результатів)

22. Свиридюк В. З. Дуодено-гастро-езофагальний (жовчний) рефлюкс при хронічному панкреатиті / В. З. Свиридюк, А. В. Олійниченко // Сучасна гастроентерол. – 2005. – № 2. – С. 56–61. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Олійниченко А. В. – підбір хворих).

23. Олійниченко А. В. Гастроезофагальна рефлюксна хвороба в практиці сімейного лікаря /А. В. Олійниченко, В. З. Свиридюк // Сімейна медицина. – 2005. – № 1. – С. 37– 40. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків; Олійниченко А. В. – підбір хворих, збір первинного матеріалу).

24. Розлади кислотно-лужного балансу у хворих на хронічний панкреатит / Є. М. Стародуб, В. З. Свиридюк, В. С. Корендович, В. М. Борщівський // Шпитальна хірургія. – 1999. – № 3. – С. 38–40. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, форму-лювання висновків. Стародуб Є. М. – консультації по темі роботи; Корендович В. С., Борщівський В. М. підбір хворих).

25. Процек О. Г. Коефіцієнт поєднання як кількісна характеристика синтропії, дистропії та інтерференції поєднаних захворювань / О. Г. Процек, В. З. Свиридюк // Україна. Здоров’я нації. – 2007. – № 3–4. – С. 111–120. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків; Процек О. Г. подала ідею написання статті).

26. Використання комп’ютерних технологій підвищення інформативності цифрових зображень в ендоскопії / В. З. Свиридюк, К. П. Строцький, І. Ю. Губренюк, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко // Шпитальна хірургія. – 2005. – № 3. –С. 127–129. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Строцький К. П., Губренюк І. Ю – виконання ендоскопічних досліджень; Олійниченко А. В., Олійниченко Б. П. – підбір хворих, збір первинного матеріалу).

27. Процек О. Г. Коефіцієнт поєднання – як кількісна арактеристика синтропії, дистропії та інтерференції поєднаних захворювань / О. Г. Процек, В. З. Свиридюк, В. Й. Шатило // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2008. – № 1. – С. 5–14. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Процек О. Г – консультації по темі роботи; Шатило В. Й. – подав ідею написання статті).

В інших наукових виданнях

28. Свиридюк В. З. Розширення діагностичних можливостей лікарів загальної практики за допомогою комп’ютерних технологій підвищення інформативності цифрових зображень ендоскопічних, променевих та ультразвукових методів обстеження / В. З. Свиридюк //Міжнародний медичний журнал. – 2005. – Спецвипуск. – С. 216.

29. Свиридюк В. З. Діагностичне значення визначення рівня природного ізотопу калію-40 /В. З. Свиридюк. // Науково-медичні наслідки аварії на ЧАЕС: підсумки 8-річного обстеження, лікування і моніторингу у ліквідаторів аварії та населення України. – Харків, – 1994. – С. 38.

30. Свиридюк В. З. Вплив метронідазолу та гіпербаричної оксигенації на інтенсивність гамма-випромінювання цезію-137 організмом людини / В. З. Свиридюк // Проблеми радіаційної медицини. – 2000. – Вип. 7. – С. 115.

31. Свиридюк В. З. Використання сучасних комп’ютерних технологій, антропометрії та органометрії у практиці сімейного лікаря для діагностики хронічного панкреатиту /В. З. Свиридюк // Biomedical and Biosoсial Anthropology. – 2005. – № 4. – С. 65–67.

32. Свиридюк В. З. Використання ліпосом – перспективний напрямок розвитку нових діагностичних та лікувальних технологій при захворюваннях підшлункової залози /В. З. Свиридюк //Актуальні питання сімейної медицини. – Житомир, 2005. – С. 65–82.

33. Свиридюк В. З. Сімейний лікар – інтегруюча ланка в лікуванні поліморбідних пацієнтів / В. З. Свиридюк // Підготовка сімейних лікарів та моделі провадження сімейної медицини в Україні. – Чернівці: Медуніверситет, 2005. – С. 187.

34. Свиридюк В. З. Інтегративна роль сімейного лікаря в подоланні поліморбідності пацієнтів з хворобами органів травлення / В. З. Свиридюк // Розвиток наукових досліджень 2005. – Полтава: ІнтерГрафіка, 2005. – Т. 7. – С. 59–64.

35. Свиридюк В. З. Особливості діагностики і лікування хронічного панкреатиту в практиці сімейного лікаря / В. З. Свиридюк // ХІ Конгрес Світової федерації українських лікарських товариств. – Полтава–Київ–Чикаго, – 2006. – С. 89–90.

36. Свиридюк В. З. Підвищення інформативності цифрових зображень ендоскопічних, ультразвукових та променевих методів діагностики за допомогою комп’ютерних технологій /В. З. Свиридюк // Інформаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині. – К., 2006. – С. 66–67.

37. Свиридюк В. З. Клінічна та економічна ефективність впровадження нових діагностичних та лікувальних технологій з використанням ліпосомних есенціальних фосфоліпідів при хронічному панкреатиті / В. З. Свиридюк // Актуальні питання сімейної медицини. – Житомир, – 2006. – С. 117–137.

38. Свиридюк В. З. Епідеміологічні аспекти раку підшлункової залози в жителів Житомирської області / В. З. Свиридюк // Наукові дослідження – теорія та експеримент 2006. – Полтава: ІнтерГрафіка, 2006. – Т. 8. – С. 77–79.

39. Свиридюк В. З. Особливості взаємозв’язку між жовчним рефлюксом і біліарним сладжем при хронічному панкреатиті / В. З. Свиридюк // ІХ з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства. – Київ: Українські медичні вісті, 2007. – С. 131.

40. Свиридюк В. З. Оцінка методів дослідження хронічного панкреатиту за критерієм доцільності / В. З. Свиридюк // Актуальні питання сімейної медицини. – Житомир, 2007. – С. 160–182.

41. Свиридюк В. З. Клінічна та економічна ефективність лікування хронічного панкреатиту, поєднаного з метаболічним синдромом, урсодеоксихоловою кислотою /В. З. Свиридюк // Актуальні питання сімейної медицини. – Житомир, 2008. – С. 134–167.

42. Олійниченко Б. П. Вутрішньолікарняна інфекція та септичні ускладнення панкреатиту /Б. П. Олійниченко, В. З. Свиридюк // Biomedical and Вiosocial Anthropology. – 2007. – № 8. – С. 85–90. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Олійниченко Б. П. – збір первинного матеріалу).

43. Характер ендоскопічних змін верхніх відділів шлунково-кишкового тракту у мешканців Житомирської області з хворобами органів травлення / В. І. Мальцев, В. З. Свиридюк, А. В. Свиридюк, А. В. Якобчук, С. Г. Вовк, В. П. Євтушенко, М. Ю. Колпаков, В. Д. Парій, В. М. Чернобровий // V Конгрес Всесвітньої Федерації лікарів України. – Дніпропетровськ, 1994. – С. 38. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Мальцев В. І. – подав ідею написання статті; Свиридюк А. В., Вовк С. Г., Якобчук А. В., Євтушенко В. П., Колпаков М. Ю. – підбір хворих, збір первинного матеріалу; Парій В. Д. статистична обробка результатів; Чернобровий В. М. – консультації по темі роботи).

44. Свиридюк В. З. Взаємозв’язок розладів жирового обміну з жовчним рефлюксом у хворих на хронічний панкреатит / В. З. Свиридюк, А. В. Олійниченко, В. М. Чернобровий. //Актуальні питання сімейної медицини. – Житомир: Полісся, 2004. – С. 122–127. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. А. В. Олійниченко – підбір хворих, збір первинного матеріалу; Чернобровий В. М. – консультації по темі роботи).

45. Ендоскопічна діагностика дуоденогастрального рефлюксу при хронічному панкреатиті / В. З. Свиридюк, К. П. Строцький, І. Ю. Губренюк, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко, В. Й. Шатило // Український журн. малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2003. – № 3. – С. 29. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Строцький К. П., Губренюк І. Ю – збір первинного матеріалу; Шатило В. Й. – подав ідею написання статті.

46. Олійниченко Б. П. Етіологічна та нозологічна характеристика панкреатитів /Б. П. Олійниченко, М. Д. Желіба, В. З. Свиридюк // Актуальні питання сімейної медицини. Житомир: Полісся, 2004. – С. 114–121. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Олійниченко Б. П. збір первинного матеріалу; Желіба М. Д. – подав ідею написання статті).

47. Використання сучасних комп’ютерних технологій, антропометрії та органометрії в практиці сімейного лікаря / В. З. Свиридюк, Ю. Й. Гумінський, А. В. Олійниченко, С. В. Степанова, В. Й. Шатило // Медична Інформатика і Телемедицина. – 2005. – № 1. – С. 1–3. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Гумінський Ю. Й., Шатило В. Й – консультації при написанні статті; Олійниченко А. В. – підбір хворих; Степанова С. В. – проведення антропометричних вимірювань.

48. Використання антропометрії та сучасних комп’ютерних технологій у практиці сімейного лікаря / С. В. Степанова, Ю. Й. Гумінський, А. В. Олійниченко, В. З. Свиридюк //Актуальні питання сімейної медицини. –Житомир: Полісся, 2004. – С. 28–31. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Степанова С. В. – проведення антропометричних вимірювань; Гумінський Ю. Й. – консультації при написанні статті; Олійниченко А. В. – підбір хворих).

49. Олійниченко А. В. Використання комп’ютерних технологій в антропометрії /А. В. Олійниченко, В. З. Свиридюк // Інформаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині. – К., 2005. – С. 88–89. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Олійниченко А. В. – підбір хворих).

50. Боровенський В. П. Використання комп’ютерних технологій для аналізу закономірностей поєднання захворювань / В. П. Боровенський, М. М. Міхлін, В. З. Свиридюк //Інформаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині”. – К., 2006. – С. 26–27. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Боровенський В. П. статистична обробка; Міхлін М. М. – розробка спеціальної комп’ютерної програми обробки даних).

51. Олійниченко Б. П. Внутрішньолікарняна інфекція та септичні ускладнення панкреатиту / Б. П. Олійниченко, В. З. Свиридюк // Актуальні питання сімейної медицини. -Житомир, 2006. – С. 91–104. (Дисертантом проведено збір первинного матеріалу, статистичну обробку даних та інтерпретацію результатів, формулювання висновків. Олійниченко Б. П. – збір первинного матеріалу).

Нововведення

52. Особливості діагностики і лікування хронічного панкреатиту в практиці сімейного лікаря / В. М. Чернобровий, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко, В. З. Свиридюк, В. Й. Шатило // Реєстр галузевих нововведень. – 2007. – № 26–27. – С. 115–116.

Інформаційні листи, методичні рекомендації, навчальні посібники,
раціоналізаторські пропозиції

53. Спосіб дослідження секреторної функції шлунку методом шлункової рН-метрії /В. З. Свиридюк, В. С. Корендович, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко, К. П. Строцький. [Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію № 46 від 03. 10. 2002 р., видане управлінням охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації] // Медичний інформаційно-аналітичний вісник. – 2002. – №157. – С. 22.

54. Використання комп’ютерних технологій підвищення інформативності цифрових зображень в ендоскопії / В. З. Свиридюк, К. П. Строцький, І. Ю. Губренюк, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко [ Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію №81 від 25. 12. 2005 р., видане управлінням охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації ] / Медичний інформаційно-аналітичний вісник. –2006. – № 254. – С. 21.

55. Пристрій для забору шлункового вмісту при ендоскопічному дослідженні /К. П. Строцький, Свиридюк В. З., І. Ю. Губренюк, А. В. Олійниченко, Б. П. Олійниченко [Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію №72 від 24. 12. 2007 р., видане управлінням охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації ] // Медичний інформаційно-аналітичний вісник. – 2008. – № 366. – С. 15.