Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Грачова Тамаар Іванівна. Особливості фізичного розвитку дитячого населення на сучасному етапі (на прикладі м.Чернівці) : Дис... канд. наук: 14.02.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Грачова Т.І. Особливості фізичного розвитку дитячого населення на сучасному етапі (на прикладі м.Чернівці). - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 - гігієна. – Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена виявленню основних закономірностей і тенденцій у фізичному розвитку дитячого населення під впливом несприятливих факторів навколишнього середовища.

Встановлено, що зниження показників фізичного розвитку за довжиною тіла в 90-х роках спостерігається тільки у хлопчиків 4 років та дівчаток віком від 5 до 6.5 років, а за масою тіла - у всіх вікових групах дівчаток та хлопчиків від 5.5 до 6.5 років. Негативна динаміка фізичного розвитку спостерігається у 80-х роках у хлопців та дівчат віком від 9 до 12 років (за довжиною тіла) і зберігається в 90-х роках тільки в дівчат 11 років та появляється у 8-річних, а позитивна динаміка має місце в 90-х роках у хлопців і дівчат 7 років, у дівчат 9 та хлопців 12 років. Зменшення маси тіла у 80-х роках відмічено у хлопців 8, 9 та 11 років, а також у більшості вікових груп дівчат (8-10, 12 та 13 років). У 90-х роках у дівчат 7, 8, 11, 15, 16 років та у хлопців 7 років також спостерігається зменшення цього показника. Разом з тим, у хлопців 11 та 14 років маса тіла зростає.

Встановлено, що у випадках зменшення в раціонах харчування дітей тваринних білків і заміні їх на рослинні в поєднанні з недостатньою кількістю кальцію та фосфору, навіть, при кількості загального білка в межах норми збільшується відсоток дітей з низьким фізичним розвитком (у хлопчиків - за масою тіла).

При забрудненні грунту металами зменшується кількість дітей з високими показниками фізичного розвитку серед дівчаток, а при забрудненні грунту радіонуклідами - серед хлопчиків.

Встановлені особливості фізичного розвитку дітей, які перехворіли на хімічну екзогенну інтоксикацію.

Встановлено, що вивчені фактори довкілля та харчування найбільш інтенсивно впливають на хлопчиків та дівчаток 3-річного віку та хлопчиків 3.5 років з різко дисгармонійним фізичним розвитком за рахунок дефіциту маси тіла, які можна виділити серед дитячого населення як групи ризику.

  1. У результаті проведених досліджень встановлені основні закономірності і тенденції фізичного розвитку дитячого населення м.Чернівці, що виникли під впливом несприятливих факторів навколишнього середовиша та недостатнього харчування. Виявлені особливості цього впливу у різних статево-вікових групах дітей.

  2. Характерною особливістю фізичного розвитку міських дітей Чернівецької області є нерівномірність його динаміки впродовж останніх 20-ти років у різних вікових групах. У новонароджених в 90-х роках спостерігається зниження майже всіх показників фізичного розвитку (р<0,05). Серед дітей дошкільного віку зниження довжини тіла спостерігається тільки у хлопчиків 4 років і дівчаток у вікових групах від 5 до 6.5 років (р<0,05); у всіх статево-вікових групах, за виключенням хлопчиків 3 та 5 років, виявлено зменшення маси тіла (р<0,05).

  3. Негативна динаміка фізичного розвитку спостерігається у 80-х роках у хлопців та дівчат віком від 9 до 12 років (за довжиною тіла), зберігається в 90-х роках тільки в дівчат 11 років та проявляється у 8-річних; позитивні зміни спостерігаються в 90-х роках у хлопців і дівчат 7 років, у дівчат 9 та хлопців 12 років (р<0,05). У 90-х роках у дівчат більшості вікових груп (7, 8, 11, 15 та 16 років) та у хлопців 7 років відмічено зменшення маси тіла; у хлопців 11- та 14-річного віку цей показник зростає (р<0,05).

  4. У дитячих дошкільних закладах з незадовільними гігієнічними умовами спостерігається збільшення дітей з дисгармонійним фізичним розвитком за рахунок надлишку маси тіла, особливо у 4.5-річних хлопчиків і дівчаток, дівчаток 3 років та відповідно зменшення кількості дітей з гармонійним фізичним розвитком.

  5. Непропорційне збільшення в раціонах харчування в ДДЗ рослинного білка в поєднанні з недостатньою кількістю тваринного білка, кальцію та фосфору є фактором ризику збільшення питомої ваги дітей з низьким фізичним розвитком (хлопчики: за масою тіла - відносний ризик /r = 1,7; р<0,05/).

  6. Зменшення кількості дітей з високими та вище середнього показниками фізичного розвитку спостерігається в ДДЗ, що розташовані в районах з підвищеним фоновим рівнем у грунті важких металів (у дівчаток - на 6,9%) та радіонуклідів (у хлопчиків - на 6,8%). Разом з тим у дітей, які відвідують дошкільні заклади, що розташовані в районах з малою щільністю забруднення грунту радіонуклідами, відмічено зростання відсотку дітей з дисгармонійним фізичним розвитком за рахунок надлишку маси тіла.

  7. Гармонійність фізичного розвитку хлопчиків є найбільш інформативним показником порушення фізичного розвитку дітей, які перехворіли на хімічну екзогенну інтоксикацію.

  8. За результатами множинного регресійного аналізу встановлено, що найбільш чутливими групами серед дитячого населення до змін несприятливих факторів навколишнього середовища, що вивчались (ступінь забрудненості грунту територій ДДЗ важкими металами та радіонуклідами, показники якості харчування), виявились хлопчики і дівчатка 3-річного віку з дисгармонійним фізичним розвитком та хлопчики 3.5 років з різко дисгармонійним фізичним розвитком за рахунок дефіциту маси тіла. Розроблені регресійні рівняння дозволяють науково обгрунтувати прогнози щодо змін фізичного розвитку дітей.

Публікації автора:

  1. Грачова Т.І. Динаміка антропометричних показників дітей дошкільного віку м.Чернівці // Буковинський медичний вісник. - 1998. - Т.2, №3-4. - С.85-88.

  2. Грачова Т.І., Жуковський О.М., Савельєв О.М. Ретроспективний аналіз фізичного розвитку дітей і підлітків м.Чернівці // Буковинський медичний вісник. - 1999. - Т.3, № 2. - С.46-50. Особистий внесок складає 70%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  3. Грачева Т.И. Физическое развитие новорожденных города Черновцы, как неблагополучного в экологическом отношении // Гигиена населенных мест. - Киев. - 1999. - Вып.35. - С.352-356.

  4. Связь между качественным и количественным составом пищевых рационов и физическим развитием детей г.Черновцы /Савельев О.Н., Прунчак И.Ф., Грачева Т.И., Власык Л.И., Жуковский О.М., Москалюк Л.И., Малица Н.А., Фундюр Н.Н., Янчук В.В. // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 1999. - Т.3, № 2. - С.62-64. Особистий внесок складає 60%, що полягає в збиранні матеріалів для дослідження, в математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  5. Грачова Т.І., Власик Л.І. Вплив деяких несприятливих факторів навколишнього середовища на фізичний розвиток дитячого населення м.Чернівці // Гигиена населенных мест. - Киев. - 2001. - Вып. 38, Т. 2. - С. 542 - 547. Особистий внесок складає 70%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, в математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  6. Методика оцінки якісного складу харчових раціонів дошкільних дитячих установ з використанням антропометричної методики / Савельєв О.М., Берзінь В.І., Прунчак І.Ф., Власик Л.І., Жуковський О.М., Грачова Т.І., Маліца М.А., Фундюр Н.М. // Інформаційний лист: МОЗ - РЦНМІ, Чернівці, 1999. - 2с. Особистий внесок складає 60%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, в математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  7. Методичні рекомендації для оцінки фізичного розвитку дітей дошкільного віку (таблиці) /Савельєв О.М., Власик Л.І., Жуковський О.М.,Прунчак І.Ф., Грачова Т.І.: МОЗ - РЦНМІ, Чернівці, 1999. - 30с. Особистий внесок складає 60% - збирання матеріалів для дослідження, математична обробка отриманих даних, а також в їх аналіз та узагальнення.

  8. Характеристика гігієнічних умов в дошкільних дитячих установах м.Чернівці / Савельєв О.М., Жуковський О.М., Маліца М.А., Москалюк Л.І., Прунчак І.Ф., Фундюр Н.М., Грачова Т.І. // Праці ювілейної науково-практ.конф. “Гігієнічні проблеми охорони здоров’я населення”. - Дніпропетровськ. - 1997. - С.257-259. Особистий внесок складає 50%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, в математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  9. Грачова Т.І., Прунчак І.Ф., Прунчак С.І., Москалюк Л.І. Стан фізичного розвитку дітей, які перенесли хімічну екзогенну інтоксикацію // Праці Всеукр.наук.-практ. конф. “Екологія і здоров’я дітей”. - Чернівці. - 1999. - С.14-16. Особистий внесок складає 70%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

  10. Грачова Т.І., Жуковський О.М. Вікові особливості впливу деяких факторів довкілля на показники фізичного розвитку дітей дошкільного віку м.Чернівці // Тези наук. конф. “Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків”. - Чернівці. - 2002. - С.23. Особистий внесок складає 80%. Він полягає в збиранні матеріалів для дослідження, в математичній обробці отриманих даних, а також в їх аналізі та узагальненні.

Анотації