Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шевчук Оксана Ігорівна. Особливості формування регіональної політики житлового будівництва : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Шевчук О.І. Особливості формування регіональної політики житлового будівництва – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05-розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет», Ужгород, 2009.

Розроблено теоретико-методологічні основи формування нової концепції регіональної політики житлового будівництва. Окреслено підходи до здійснення діагностики житлових умов населення, виявлення можливості реалізації потреби в житловому будівництві та врахування екологічної безпеки населення при його розміщенні з метою визначення системи відліку для формування регіональної політики житлового будівництва. Розкрита суть регіональної житлової політики та змісту дефініції «регіональна політика житлового будівництва». Здійснена оцінка факторів формування регіональної політики житлового будівництва в сучасній Україні для її врахування при реалізації заходів регіональної політики - інтенсифікації стимулюючих та нейтралізації лімітуючих факторів.

Окреслено найважливіші принципи нової концепції регіональної політики житлового будівництва в Україні. За допомогою кореляційно-регресійного аналізу виявлено залежності між обсягами введення нового житлового будівництва та окремими видами ресурсів. Окреслені принципи побудови концепції екологізації нового житлового будівництва в регіоні, придатної до застосування в ринкових умовах.

Обґрунтовані завдання та пріоритетні заходи нової концепції регіональної політики житлового будівництва в розрізі окремих груп регіонів України.

Запропоновано використання угоди щодо регіонального розвитку для врахування екологічної безпеки житлового будівництва в регіональній політиці держави.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і представлено авторський варіант розв’язання наукової проблеми - формування нової концепції регіональної політики житлового будівництва на базі обґрунтованих теоретико-методологічних та методичних засад здійснення діагностики житлових умов населення, виявлення можливості реалізації потреби в житловому будівництві та врахування екологічної безпеки населення при його розміщенні.

Результати, висвітлені у дослідженні, дозволили сформулювати такі висновки і пропозиції:

1.Сформовано авторське розуміння суті регіональної житлової політики та змісту дефініції «регіональна політика житлового будівництва». Обґрунтовано, що регіональна житлова політика та регіональна політика житлового будівництва буде ефективною тоді, коли стабільно зростатиме житлова забезпеченість всіх соціальних груп населення при забезпеченні екологічної безпеки мешканців. На основі визначення місця регіональної політики житлового будівництва на різних етапах соціально-економічного розвитку України в регіональній політиці загалом побудована оптимальна модель ієрархії видів регіональної політики, яка відображає найважливіші особливості регіональної житлової політики і регіональної політики житлового будівництва-детермінування регіональною екологічною політикою та взаємоузгодження з економічною, демографічною й соціальною регіональною політикою, регіональною політикою розвитку військово-промислового комплексу, регіональною інфраструктурною політикою.

2.Здійснена оцінка лімітуючих та стимулюючих факторів формування регіональної політики житлового будівництва в сучасній Україні на різних ієрархічних рівнях: глобальному, національному, регіональному і локальному з метою врахування результатів їх вивчення при формуванні заходів регіональної політики-інтенсифікації стимулюючих та нейтралізації лімітуючих факторів.

3.На основі авторського тлумачення суті соціально-економічної діагностики житлових умов населення, під якою розуміється наявність відхилень фактичних кількісних і якісних показників забезпечення населення України житлом в розрізі окремих територіальних утворень (регіонів, поселень) від еталонних, автором окреслено еталонну систему таких показників, здійснено діагностику забезпеченості населення житловим фондом, на основі чого встановлено дефіцит житла для населення України загалом (267915,34 млн.кв.м), а також визначено розподіл дефіциту по регіонах, у розрізі міської та сільської місцевості, й застосовано отримані дані як відправну точку для формування перспективної регіональної політики житлового будівництва.

4.Обґрунтовано визначення суті еколого-економічної діагностики нового житлового будівництва та організаційні схеми її здійснення в конкретному регіоні, в конкретному адміністративному районі досліджуваного регіону й стосовно конкретної ділянки, на якій здійснюється житлове будівництво. Окреслена низка принципів еколого-економічної діагностики житлових умов населення в контексті екологічної безпеки.

5.Обґрунтована система відліку для формування регіональної політики житлового будівництва, яка включає низку найрізноманітніших показників, отриманих на основі здійснення соціально-економічної та еколого-економічної діагностики територій житлового фонду (існуючого і того, що перебуває в стадії будівництва чи будуватиметься), та окреслені підходи до їх аналізу і використання.

6.Доведена потрібність нового економіко-правового механізму розв’язання житлової проблеми в умовах ринкової економіки України та важливість використання для його створення досвіду розвинених країн світу. При цьому цей механізм повинен за допомогою економічних та правових інструментів створити умови для задоволення потреби громадян у житлі шляхом його будівництва, придбання у власність або взяття в оренду за власні кошти, а безоплатне надання житла має передбачатися лише для соціально незахищених верств населення.

7.Окреслено найважливіші принципи нової концепції регіональної політики житлового будівництва в Україні (базування її на позитивному досвіді здійснення регіональної політики в Україні та в інших країнах світу; врахування нею концепцій і програм, що стосуються забезпечення населення житлом, розроблених після здобуття Україною незалежності; ґрунтування такої концепції на удосконаленому законодавстві; залучення до її розробки найрізноманітніших підприємств, установ й організацій, зацікавлених у вирішенні такого питання, зокрема й Будівельної палати України; врахування новою концепцією регіональної політики житлового будівництва найрізноманітніших регіональних відмінностей та регіональних особливостей, пов’язаних з житловим будівництвом, у тому числі екологічних особливостей, особливостей, пов’язаних з розвитком соціальної інфраструктури тощо). Обґрунтовані завдання та пріоритетні заходи регіональної політики житлового будівництва.

8.За допомогою кореляційно-регресійного аналізу виявлено залежності між обсягами введення нового житлового будівництва та окремими видами ресурсів. Це дозволило зробити висновок про те, що відповідно до багатофакторної лінійної моделі із збільшенням відтворення лісів на землях лісового фонду на 1% збільшується введення в експлуатацію житла на 0,18%. Збільшення заготівлі деревини на 1% збільшує досліджувану ознаку на 0,91%, а шкідливих викидів в атмосферне повітря – на 0,45%.

9.Обґрунтована необхідність вироблення концепції екологізації нового житлового будівництва в регіоні, придатної до застосування в умовах ринкової економіки, та окреслені принципи її побудови.

10.Запропоновано враховувати екологічну безпеку житлового будівництва в регіональній політиці держави за допомогою використання угоди щодо регіонального розвитку, в якій повинні бути заходи, пов’язані із масштабами та особливостями житлового будівництва, а також із забезпеченням екологічної безпеки в тому чи іншому регіоні, розроблені на основі обґрунтованої концепції житлового будівництва в регіоні. В структурі останньої має бути концепція екологізації житлового будівництва.

Публікації автора:

Розділи у колективних монографіях:

  1. Шевчук О. І. Досвід країн Сходу / Зарубіжний і вітчизняний досвід реформування адміністративно-територіального устрою : монографія / О. І. Шевчук, Я. В. Шевчук. – (За ред. Шевчук Л. Т.) – Львів, 2007. – С. 150-162. Особистий внесок: узагальнено досвід країн Сходу при змінах їх адміністративно територіального устрою.

  2. Шевчук О. І. Активізація реалізації заходів стратегії соціально-економічного розвитку Закарпатської області. Стимулювання регіонального розвитку Закарпатської області : монографія / Шевчук Л. Т., Шевчук О. І., Щеглюк С. Д. (За ред. Шевчук Л. Т.) – Львів, 2008. – С. 151-163. (Сер.«Проблеми регіонального розвитку»). Особистий внесок: обґрунтовано заходи стимулювання соціально-економічного розвитку Закарпатської області.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Шевчук О. І. Удосконалення регіональної системи статистичних показників в житловій сфері в період реформування в економіці. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів / О. І. Шевчук. (Збірник наукових праць). (Випуск 3 (XLI) / НАН України. ІРД. (Редкол. : відпов. редактор академік НАН України М. І. Долішній). – Львів, 2003. – С. 365 – 371.

  2. Шевчук О. І. Житловий фонд міста : економічна оцінка, особливості ціноутворення. Соціально – економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні : методологічні підходи / О. І. Шевчук. (Щорічник наукових праць). (Випуск 4), 2004 /НАН України. Інститут регіональних досліджень. (Редкол.: відпов. ред. акад. НАН України М. І. Долішній). – Львів, 2004. – С. 218 – 223.

  3. Шевчук О. І. Комплексне оцінювання вартості житла в територіальних суспільних системах. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи / О. І. Шевчук. (Збірник наукових праць). (Випуск 3, Частина 1), (ХLVII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. (Редкол. : відпов. ред. акад. НАН України М. І. Долішній). – Львів, 2004. – С. 370 – 377.

  4. Шевчук О. І. Демографічна ситуація Закарпатської області : сучасні проблеми, перспективи, зміни. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Політика демографічного розвитку : сучасний стан та її перспективи в західному регіоні України / О. І. Шевчук., Я. В. Шевчук. (Збірник наукових праць). Випуск 5 (55) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. (Редкол. : відпов. ред. акад. НАН України М. І. Долішній). – Львів, 2005. – С. 405 – 412. Особистий внесок: окреслено особливості сучасної демографічної ситуації Закарпатської області.

  5. Шевчук О. І. Роль мобільного зв’язку в подоланні депресивності регіонів. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика в Україні : сучасні форми та методи реалізації / О. І. Шевчук, Я. В. Шевчук. (Збірник наукових праць). (Вип. 2 (52) / НАН України. Ін-т. регіональних досліджень. (Редкол. : відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній). – Львів, 2005. – С. 478 – 488. Особистий внесок: можливі підходи і заходи розвитку мобільного зв’язку з метою подолання депресивності регіонів, зокрема врахування заселеності території як фактору розвитку мобільного зв’язку.

  6. Шевчук О. І. Екологічні ризики захищеності населення в місцях розселення. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Структурна трансформація територіальних суспільних систем. / О. І. Шевчук. (Збірник наукових праць). (Вип.5(67) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. (Редкол. : відп. ред. д. е. н., проф. Є. І. Бойко). – Львів, 2007. – С.539 – 545.

  7. Шевчук О. І. Аналіз існуючих моделей адміністративно-територіального устрою України, запропонованих вітчизняними вченими. / Вовканич С. Й., Цапок С. О., Шевчук О. І. та ін. // Зарубіжний і вітчизняний досвід реформування адміністративно-територіального устрою: (за ред. Шевчук Л. Т.) – Львів, 2007. – С. 78-84. Особистий внесок: аналіз моделей адміністративно-територіального устрою України з огляду на можливість їх використання при формуванні регіональної політики житлового будівництва.

  8. Шевчук. О. І. Методи дослідження врахування населенням екологічної небезпеки у районах нового житлового будівництва Львівської області / О. І. Шевчук. Національна академія природоохоронного та курортного будівництва «Економіка і управління» – 2008.- № 2-3 – С. 143- 148.

  9. Шевчук О. І. Моніторинг безпеки населення в контексті екологізації житлового фонду регіону / О. І. Шевчук. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Моніторинг розвитку промислових територіальних систем. (Збірник наукових праць). Вип. 4(72) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. (Редкол. : відп. ред. д. е. н. Є. І. Бойко. – Львів, 2008. – С. 320-330.

  10. Шевчук О. І. Зміст і завдання регіональної політики житлового будівництва в сучасній Україні / О. І. Шевчук. Економічні науки. Серія «Регіональна економіка». (Збірник наукових праць. Луцький національний технічний університет. – Вип. 5 (17). Ч.4). – Луцьк, 2008. – C. 261-274.

Тези доповідей наукових конференцій:

  1. Шевчук О. І. Проблеми і шляхи поліпшення забезпеченості населення Українських Карпат житлом (на матеріалах Закарпатської області). Сталий розвиток Карпат : сучасний стан та стратегія дій. / І. Бережна, О. Шевчук. (Тези доповідей міжнар. наук.-практ. конф.). / (Редкол. : відп. ред. В. С. Кравців. – Львів : (Ін-т регіональних досліджень НАН України),2006. – С. 190 – 192. Особистий внесок: окреслено проблеми та здійснено аналіз забезпечення житлом населення Закарпатської області.

  2. Шевчук О. І. Екологічна безпека нового житлового будівництва в зоні потенційно небезпечних об’єктів. Географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. / І. Бережна, О. Шевчук. (Матеріали ІV Всеукраїнської наукової конференції (Київ, 16-17травня 2007року). – К. : ВГЛ «Обрії», 2007. – С. 33 – 34. Особистий внесок: обгрунтовано підходи до аналізу особливостей розміщення житлового будівництва в зоні потенційно небезпечних об’єктів.

  3. Шевчук О. І. Актуальність розробки стратегії житлового будівництва в Україні. Теорія і практика стратегічного управління розвитком регіональних суспільних систем. / О. Шевчук, В. Воськало. / Всеукраїнська науково-практична конференція. (Івано-Франківськ, 6-8 грудня 2007 р.)» (збірник тез доповідей). – Івано-Франківськ, 2007. – С.132 – 134. Особистий внесок: порівняльний аналіз щорічного скорочення введення обсягів в експлуатацію житла та скорочення кількості сімей, що отримали житло протягом 1980-2006 рр.

  4. Шевчук О. І. Роль прямых инвестиций зарубежных стран в Украину в формировании инвестиционного климата в стране / О. І. Шевчук. Ekonomia – informatyka – zarzadzanie. Teoria i praktyka. Tom I : Ekonomia. Referaty z V konferencji. – Krakow, 2002. – С. 91 – 101.

  5. Шевчук О. І. Забезпеченість населення житлом як фактор розвитку продуктивних сил. Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України / О. І. Шевчук. (Матеріали ІІІ всеукраїнської наук. - практ. конф.). Київ: ВГЛ Обрії, 2004. – С. 167 – 169.

  6. Шевчук О. І. Аналіз житлових умов населення в контексті екологічної безпеки / О. І. Шевчук. (Матеріали ІІІ Всекримської наукової конференції). («Молода наука Криму – 2007» (19 жовтня 2007г.)) / (Відп. ред. А. В. Горбань). – Сімферополь, 2007. – С. 180 – 181.

  7. Шевчук О. І. Напрямки підвищення екологічної безпеки житлового будівництва Львівської області. Стратегія забезпечення сталого розвитку України / О. І. Шевчук. (Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. м. Київ, 20 травня 2008р.) – (у трьох частинах, Ч. 1) / РВПС України. – К. : РВПС України НАН України, 2008. – С.200 – 204.

Публікації в інших виданнях:

  1. Шевчук О. І. Роль забезпеченості житлом населення у формуванні здорового способу життя . Здоровий спосіб життя : / Шевчук Л. Т., Мазур Т. М., Шевчук О. І., (Збірник наукових статей). (Вип. 8). – Львів : (Львівський державний інститут фізкультури), 2005. – С. 68 – 74. Особистий внесок: забезпеченість населення житлом та аналіз темпів й обсягів житлового будівництва.