Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Кравчун Нонна Олександрівна. Особливості формування серцево-судинних ускладнень цукрового діабету 2 типу у хворих із різними проявами метаболічного синдрому та їх фармакологічна корекція : дис... д-ра мед. наук: 14.01.14 / Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського АМН України. — Х., 2007. — 323арк. — Бібліогр.: арк. 274-323.



Анотація до роботи:

Кравчун Н.О. Особливості формування серцево-судинних ускладнень цукрового діабету 2 типу у хворих із різними проявами метаболічного синдрому та їх фармакологічна корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. Інститут проблем ендокринної патології
ім. В.Я.Данилевського АМН України, Харків, 2007.

Дисертацію присвячено визначенню механізмів формування та прогресування серцево-судинних ускладнень ЦД 2 типу з різними проявами метаболічного синдрому. На підставі проведеного комплексного обстеження населення Харківської області та груп високого ризику розвитку цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, метаболічного синдрому визначено розповсюдженість 4 та 5-компонентного метаболічного синдрому та його окремих складових.

Встановлено вплив кожної складової метаболічного синдрому на розвиток серцево-судинних ускладнень у хворих на ЦД 2 типу та визначено найбільш несприятливе кардіоушкоджуюче їх сполучення.

Обгрунтовано наявність прямого зв,язку між ступенем дисглікемії у хворих за наявності метаболічного синдрому з атеросклеротичними особливостями структурно-функціональних змін міокарда лівого шлуночка.

В роботі доведено суттєвий внесок імунозапального цитокінового ланцюга (за показниками фактору некрозу пухлин- та інтерлейкіну-6) до розвитку концентричного та ексцентричного ремоделювання міокарду, зниження фракції викиду, тяжкості серцевої недостатності.

На підгрунті визначення особливостей формування серцево-судинних ускладнень у хворих на ЦД 2 типу з різними проявами метаболічного синдрому сформульована новітня стратегія і тактика комплексної агресивної терапії цього загалу в залежності від кількості складових та тривалості захворювання на окремі компоненти останнього.

  1. У дисертаційній роботі наведено нове вирішення актуальної проблеми сучасної клінічної ендокринології – встановлення нових закономірностей виникнення та прогресування серцево-судинних ускладнень цукрового діабету 2 типу у хворих із різними проявами метаболічного синдрому на підставі визначення розповсюдженості в Харківській області метаболічного синдрому та його окремих складових, залежності від кількості останніх морфо-функціональних змін міокарда лівого шлуночка. Доведено суттєве значення прозапальних адипокінів у розвитку концентричного та ексцентричного ремоделювання міокарда. Розроблено ефективну тактику фармакологічної корекції з використанням антидіабетичних, антигіпертензивних та гіполіпідемічних препаратів на підставі визначення генезу складових метаболічного синдрому.

  2. Визначена частота метаболічного синдрому серед населення на прикладі Харківської області (25,0 %, у тому числі: 5-компонентного метаболічного
    синдрому – 5,3 % та 4-компонентного – 19,8 %) та доведено суттєве підвищення порушень вуглеводного обміну серед груп високого його ризику (нейро-ендокринне ожиріння з абдомінальним розподілом жирової тканини, гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, жінки з синдромом полікістозних яєчників та жінки в перименопаузі, з абдомінальним ожирінням, оперовані з приводу синдрому полікістозних яєчників – 38,9; 37,2; 38,8; 35,7 і 32,0 %, відповідно) порівняно з загальною популяцією (5,9 %).

  3. На підґрунті обстеження хворих із різними компонентами метаболічного синдрому визначено взаємовплив кожної його складової на виникнення та прогресування серцево-судинних уражень, наголошено домінуюче значення цукрового діабету та артеріальної гіпертензії.

  4. Показана пряма залежність морфо-функціональних порушень міокарда у хворих на метаболічний синдром від ступеня глюкозного дисбалансу, зокрема, зниження фракції викиду, сполучене з гіпертрофією лівого шлуночка, верифіковано у 91 % хворих на цукровий діабет 2 типу та 60 % хворих із порушенням толерантності до глюкози.

  5. Встановлено, що наявність цукрового діабету 2 типу посилює ураження кардіоваскулярної системи притаманні метаболічному синдрому, а саме, частіше, ніж за відсутності цукрового діабету реєструється гіпертонічна хвороба Ш ступеня (56,4 та 37,2 %, відповідно), склероз аорти (32,0 та 16,1 %, відповідно), атеросклероз клапанів серця та аорти (45,3 та 36,4 %, відповідно), на підґрунті яких виникає скоротлива дисфункція міокарду.

  6. Підтверджено, що частота мікросудинних (нефро-, ретинопатія та ангіопатія нижніх кінцівок) ускладнень у хворих на цукровий діабет 2 типу з метаболічним синдромом вірогідно вища за таку у пацієнтів без метаболічного синдрому, що підтверджується майже в чотири рази вищим рівнем мікроальбумінурії.

  7. Доведено виражений негативний вплив гіпертонічної хвороби, як складової метаболічного синдрому, на кардіогемодинаміку, а саме, посилення гіпертрофії лівого шлуночка та його дилатації, розвиток склеротичних змін аорти і серцевих клапанів, формування несприятливих типів добового профілю артеріального тиску.

  8. Дослідження взаємозв'язку абдомінального ожиріння із серцево-судинними захворюваннями у хворих на метаболічний синдром показало, що надлишкова маса тіла навіть I ступеню є фактором ризику розвитку глюкозної інтолерантності, підвищення тригліцеридемії, а також гіпертрофії лівого шлуночка.

  9. Встановлено достеменний вплив дисліпідемії як складової метаболічного синдрому на частоту більш раннього дебюту гіпертонічної хвороби (72,6 та 60,9 %, відповідно) та ішемічної хвороби серця (53,1 та 36,9 %, відповідно), визначена більша частота першого інфаркта міокарда у хворих віком до 50 років (48,7 та 29,3 %, відповідно) та гіпертрофія лівого шлуночка (86,1 та 73,3 %, відповідно).

  10. Доведено, що інсулінорезистентність, як патогенетична основа метаболічного синдрому, прямо пов’язана з наявною кількістю складових метаболічного синдрому. Так, найбільша частота інсулінорезистентності (92 %) визначена при 5-компонентному метаболічному синдромі, при 4-компонентному метаболічному синдромі (артеріальна гіпертензія + ожиріння + гіпертригліцери-
    демія + знижений рівень холестерину ліпопротеїдів високої щільності) вона становить 80,0 %, у хворих на артеріальну гіпертензію та ожиріння – 72,0 %, тільки на лише артеріальну гіпертензію – 31,0 %.

  11. Розвиток серцево-судинних ускладнень у хворих на цукровий діабет 2 типу з метаболічним синдромом пов'язано з порушенням співвідношення між вазоконстрикторами (ендотелін-1, тромбоксан А2) і вазодилататорами (простациклін), чинниками, що продукуються ендотелієм судин, дисбалансом в системі згортання крові, підвищенням рівней в сироватці крові інгібітору активатора плазміногену-1, прозапального адипокіну – фактора некрозу пухлин-.

  12. Визначено прямий зв’язок вмісту в крові фактора некрозу пухлин- з порушеннями вуглеводного обміну та доведено, що його рівень у хворих на цукровий діабет 2 типу за наявності метаболічного синдрому в 2,1 рази вище, ніж у хворих на цукровий діабет 2 типу за відсутності метаболічного синдрому.

  13. Виявлено істотне підвищення рівнів фактора некрозу пухлин- з підвищенням функціонального класу хронічної серцевої недостатності (від І до ІІІ), зокрема, відмічена зворотня кореляційна залежність між зниженням фракції викиду лівого шлуночка і підвищенням фактора некрозу пухлин- в периферичній крові у пацієнтів з метаболічним синдромом та супутньою хронічної серцевою недостатністю. Достовірне збільшення фактора некрозу пухлин- (в 1,6 рази) відмічено у хворих з концентричною і ексцентричною гіпертрофією лівого шлуночка в порівнянні з показниками у хворих з нормальною геометрією лівого шлуночка, що підтверджує роль цього адипокіна у адаптивній гіпертрофії міокарду.

  1. У хворих на цукровий діабет 2 типу з метаболічним синдромом виявлені особливості ремоделювання лівого шлуночка серця у вигляді гіпертрофії міокарда: концентрична гіпертрофія – 29,8 %, ексцентрична – у 36,5 %, концентричне ремоделювання – 11,5 %, нормальна геометрії лівого шлуночка – у 22,1 %. При порівнянні типів ремоделювання лівого шлуночка у групі хворих на метаболічний синдром з порушенням толерантності до глюкози виявлено переважання (56,3 %) нормальної геометрії та концентричного ремоделювання лівого шлуночка, а у хворих на цукровий діабет 2 типу в 91,8 % превалювала гіпертрофія лівого шлуночка, як концентрична, так і ексцентрична.

  2. На основі визначення особливостей формування складових метаболічного синдрому у хворих на цукровий діабет 2 типу розроблена нова адекватна тактика комплексного підходу до лікування цього загалу паціентів за урахуванням характеру, наявної кількості та генезу складових метаболічного синдрому і доведена її ефективність.

Публікації автора:

  1. Кравчун Н.О. Стан вуглеводного, ліпідного обмінів та серцево-судинної системи у хворих на гіпертонічну хворобу та ожиріння // Медицина сьогодні і
    завтра. – 2005. – № 3. – С. 32-37.

  2. Кравчун Н.О. Фактор некрозу пухлин- та цукровий діабет // Пробл. ендокрин. патології. – 2005. – № 3. – С. 3-8.

  3. Кравчун Н.О. Активність інтерлейкіну-6 у хворих на цукровий діабет 2 типу в залежності від варіанту перебігу захворювання // Пробл. ендокрин. патології. – 2005. – № 4. – С. 23-31.

  4. Кравчун Н.О. Стан інсулінорезистентності та функціональна активність бета-клітину хворих із метаболічним синдромом за наявності та відсутності мікроангіопатій // Клініч. ендокринол. та ендокрин. хірургія. – 2005. – № 2 (11). –
    С. 23-25.

  5. Кравчун Н.О. Вплив метаболічного синдрому на розвиток ішемічної хвороби серця // Клініч. ендокринол. та ендокрин. хірургія. – 2005. – № 3 (12). –
    С. 63-66.

  6. Кравчун Н.О. Роль окремих компонентів метаболічного синдрому у розвитку серцево-судинних ускладнень у хворих на цукровий діабет 2 типу // Ендокринологія. – 2005 – Т.10. – № 2. – С. 156-165.

  7. Кравчун Н.О. Вміст гомоцистеїну у сироватці крові хворих на цукровий діабет 2 типу і його взаємозв’язок із клініко-метаболічними показниками // Ендокринологія. – 2006. – Т ІІ, № 1. – С. 29-35.

  8. Кравчун Н.А. Содержание в сыворотке крови ингибитора активатора плазминогена-1 у больных сахарным диабетом 2 типа // Вісник ХНУ
    ім. В.М. Каразіна. – 2006. – № 738. – С. 99-103.

  9. Кравчун Н.О. Вплив різних видів антидіабетичної терапії на маркери атеросклерозу у хворих на цукровий діабет 2-го типу з метаболічним синдромом // Клініч. ендокринол. та ендокрин. хірургія . – 2006. – № 13 (16). – С. 48-52.

  10. Кравчун Н.О. Стан ліпідного метаболізму та перекисне окислення ліпідів у хворих з різними виявами метаболічного синдрому // Укр. терапевт. журн. – 2006. – № 2. – С. 39-42.

  11. Метаболічні порушення у хворих на синдром полікістозних яєчників / Л.П.Любимова, Н.О. Кравчун, Т.Л. Архипкіна, В.О. Дунаєв // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 2. – С. 110-114. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз).

  12. Кравчун Н.А., Тихонова Т.М., Караченцев Ю.И. Патогенетический подход к комплексной терапии метаболического синдрома // Пробл. ендокрин. патол. –
    2003. – № 3. – С. 9-16. (Дисертантом проведено аналіз літератури, підготовлено матеріали до друку).

  13. Особливості деяких метаболічних порушень у хворих на гіпоталамічний синдром / Н.О.Кравчун, Т.С.Гринченко, М.О.Балюк та ін. // Пробл. ендокрин. патології. – 2003. – № 2. – С. 26-29. (Дисертантом проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріали до друку).

  14. Архипкина Т.Л., Любимова Л.П., Кравчун Н.А. Особенности изменения массы тела и углеводного обмена в перименопаузе у женщин, оперированных по поводу синдрома поликистозных яичников // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 1. – С. 49-54. (Дисертантом проведено відбір хворих, аналіз отриманих даних).

  15. Кравчун Н.О., Алексеєва І.І. Дослідження рівня ендотеліну-1 у хворих на цукровий діабет 2 типу та його корекція за допомогою діабетону-MR // Пробл. ендокринол. – 2004. – № 4. – С. 3-7. (Дисертантом проведено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  16. Анализ распространенности некоторых сосудистых осложнений сахарного диабета в рамках регионального регистра / Н.А.Кравчун, Л.Г.Полозова, В.И.Кравченко, Я.Б.Кульчинская, А.В. Казаков // Пробл. ендокрин. патології. –
    2005. – № 1. – С. 30-35. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, співучасть в його аналізі, підготовка матеріалів до друку).

  17. Особенности дерматоглифики при гипертонической болезни / С.А.Штандель, С.Н.Коваль, Ю.И.Караченцев, И.А.Снегурская, Н.А. Кравчун, А.В.Казаков,
    Д.К. Милославський, В.В.Божко // Пробл. ендокрин. патології. – 2005. – № 2. –
    С.46-55. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  18. Кравчун Н.А., Тихонова Т.М., Кравчун П.Г. Современный взгляд на развитие сосудистых осложнений при сахарном диабете // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – № 1. – С. 69-76. (Дисертантом здійснено набір літератури, її аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  19. Кравчун Н.А., Романова И.П., Казаков А.В. Роль статинов в комплексном лечении больных сахарным диабетом // Пробл. ендокрин. патології. – 2006. – № 2. – С. 12-15. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  20. Ліпідна пероксидація у хворих на метаболічний синдром: вплив дисглікемії / В.В. Полторак, Ю.І. Караченцев, Н.С.Красова, М.Ю.Горшунська, Ж.А.Лещенко, Н.О.Кравчун, С.М.Коваль, І.О.Снігурська, Д.К.Милославський // Пробл. ендокрин. патол. – 2006. – № 4. – С. 4-9. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, співучасть в його аналізі, підготовка матеріалів до друку).

  21. Кравчун Н.А., Нажар Салех С.Х. Метаболический синдром Х у больных хронической сердечной недостаточностью с сопутствующей артериальной гипертензией и возможности их терапевтической коррекции // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 2. – С. 82-88. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  22. Кравчун Н.О., Штандель С.А. Родинне накопичення захворювань, як чинник ризику розвитку ангіопатія у хворих на цукровий діабет 2-го типу // Клініч. ендокринол. та ендокрин. хірургія. – 2006. – Т. ІІ, № 14. – С. 33-37. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  23. Пат 7805 Україна, МПК 7 А61В5/107. Спосіб прогнозування ризику
    розвитку гіпертонічної хвороби / С.А.Штандель, С.М.Коваль, Ю.І.Караченцев, Л.О.Атраментова, Н.О.Кравчун, І.О.Снігурська, Д.К.Милославський, В.В.Божко, Л.А.Резник (UА). – № 20041109368; Заяв. 15.11.2004; Опубл. 15.07.2005, Бюл. № 7. – 5 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  24. Пат. 8402 Україна, МПК 7А61В5/145 G 01 № 33/48. спосіб прогнозування ризику розвитку цукрового діабету типу 2 / І.М.Ільїна, Ю.І.Караченцев, Н.О.Кравчун, О.А.Гончарова (UA). – № 20040907605; Заяв. 20.09.2004; Опубл. 15.08.2005, Бюл. № 8. – 3 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  25. Применение амарила в комплексной терапии сахарного диабета типа 2 с метаболическим синдромом: Методические рекомендации / Институт проблем эндокринной патологии им. В.Я.Данилевского АМН Украины; Сост.: Н.А.Кравчун, Т.П.Левченко, В.В.Полторак, А.В.Казаков. – Киев-Харьков, 2004. – 20 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  26. Определение риска развития гипертонической болезни на основании комплекса дерматоглифических маркеров: Метод. рекомендации / Институт проблем эндокринной патологии им. В.Я.Данилевского, Институт терапии им. акад. Н.Т.Малой, ХНУ им. В.Н.Каразина; Сост.: С.А.Штандель, С.Н.Коваль, Ю.И.Караченцев, Л.А.Атраментова, И.А.Снегурская, А.В.Казаков, Н.А.Кравчун, Д.К.Милославский, В.В. Божко. – Киев, 2005. – 16 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  1. Сучасні підходи до лікування дисліпідемій у хворих на цукровий
    діабет: Метод. рекомендації / Інститут проблем ендокринної патології
    ім. В.Я.Данилевського АМН України; Сост.: Н.О.Кравчун, О.В.Козаков, І.І.Пилипенко. – Київ-Харків, 2005. – 24 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  2. Спосіб застосування тіазолідиндіонів в комплексному лікуванні цукрового діабет 2 типу: Метод. рекомендації / МОЗ України, Ін-т проблем ендокрин. патол.
    ім. В.Я.Данилевського АМН України; Сост.: Н.О.Кравчун, О.В.Козаков, І.П.Романова, Н.І.Горбенко. – Харків, 2006. – 14 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  3. Оцінка розвитку цукрового діабету 2 типу, як основи скринінгу: Метод. рекомендації / Ін-т проблем ендокр. патол. ім. В.Я.Данилевського АМН України; Сост.: І.М.Ільїна, О.А.Гончарова, О.В.Козаков, Н.О.Кравчун – Харків, 2006. – 15 с. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).

  4. Statin and antihypertension preparations combine therapy for the patients with metabolic syndrome / T.P. Levchenko, Y.I.Karachentsev, I.A.Snegurskaya, N.A.Kravchun, D.K.Miloslavskii, V.V.Bojko // Intern. symp. on Triglycerides and HDL: Role Cardiovascular disease and metabolic syndrome. july 14-17, 2005. – New York (USA). – 2005. – Abstract Book. – P. 42.

  5. Genetic and demographic processes in modern populations: the metabolic syndrome base clinical components matifestation / S.A. Standel, L.A.Atramentova, Y.I.Karachentsev, S.N.Koval, N.A.Kravchun, V.V.Poltorak, I.A.Snegurskaya, T.P.Levchenko, D.K.Miloslavskii, V.V.Bojko, L.A.Reznik // Ukraine – 41 st Annual Meeting of the European Assotiation for the study of Diabetes, 10-15 sept. 2005. – Athens Hellas. – 2005. – P. 104.

  6. Oxidative stress in patients with metabolic syndrome: relation to dysglycaemia / V.Poltorak, Y.Karachentsev, N.Krasova, M.Gorshunska, T.Levchenko, N.Kravchun, S.Koval, I.Snegurskaya, D.Miloslavskii // Ukraine – 41 st Annual Meeting of the European Assotiation for the study of Diabetes, 10-15 sept. 2005. – Athens Hellas. –
    2005. – P. 208.