Якименко Олександр Григорович. Особливості гострого гематогенного остеомієліту кісток кульшового суглобу у новонароджених : Дис... канд. мед. наук: 14.01.09 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — К., 2003. — 143арк. — Бібліогр.: арк. 123-143.
Анотація до роботи:
Якименко О.Г. Особливості гострого гематогенного остеомієліту кісток кульшового суглобу у новонароджених. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.09 - Дитяча хірургія. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003 р.
Дисертацію присвячено вивченню особливостей гострого гематогенного остеомієліту кісток кульшового суглобу у новонароджених, з'ясуванню анатомо-топографічних передумов виникнення патологічного вивиху стегна, ролі факторів ризику в виникненні захворювання, порівнянню та покращенню методів ранньої діагностики, хірургічного та ортопедичного лікування.
Рівень захворювання дитячого населення на ГГО КШС - 1,38±0,11. Серед новонароджених дана локалізація зустрічалась найбільш часто - 44,29%, серед всіх вікових груп - 18,08%. Поєднання факторів ризику (патологічних станів анте-, інтра- та постнатального періодів) сприяє виникненню і обумовлює важкість захворювання. Їх врахування дозволяє прогнозувати перебіг ГГО. Поряд з анатомічними особливостями КШС у новонароджених, дискоординація тяги м'язів спіралей зовнішньої та внутрішньої ротації в поєднанні з накопиченням випоту в суглобі, зумовлює розвиток патологічного вивиху головки стегна.
Проведено дослідження 136 новонароджених з ГГО кісток, утворюючих кульшовий суглоб, причому у 28 дітей спостерігалось враження двох суглобів, коксит діагностовано в 130 дітей (95,6%), патологічний вивих стегна - в 80 випадках (58,4%). Діагноз базувався на даних оцінки місцевої симптоматики і оцінки загального стану, рентгенологічного, УЗ, пункційного досліджень кульшових суглобів, параосальних ділянок. Важкість загального стану (119 хворих - 87, 49% мали септикопіємічну і септикотоксичну форми ГГО) і деструктивного процесу в кістці та суглобі вимагали тривалого застосування інтенсивної терапії метаболічних, імунологічних порушень, антибактеріальної терапії (частіше антибіотиками резерву), пункційного підведення остеотропних антибіотиків до кістки і в суглоб, максимально раннього виявлення і дренування параосальних флегмон.
Іммобілізація без витяжіння в різні строки не забезпечувала профілактику патологічного вивиху головки і деформації проксимального метафізу стегна. Автором розроблено і впроваджено в практику апарат для функціонального витяжіння, який дозволив покращити результати профілактики та лікування патологічного вивиху стегна, скоротити строки лікування.
В роботі представлено дослідження частоти гострого гематогенного остеомієліту, вплив факторів ризику на його виникнення, особливості м'язових спіралей нижньої кінцівки і їх роль в виникненні патологічного вивиху стегна, деталізовані питання клініки і діагностики, створено апарат для витяжіння і вправлення патологічного вивиху стегна. Дослідженням вирішено актуальну задачу покращення результатів лікування і зниження частоти інвалідизуючих ускладнень захворювання.
За даними проведеного клініко-статистичного аналізу ГГО кісток, утворюючих кульшовий суглоб, у новонароджених складає 44,29% від загальної кількості остеомієлітів в цій віковій групі та 18,08% від загальної кількості дітей з ГГО, що свідчить про превалюючу частоту даної локалізації захворювання і важливість його дослідження.
Виникненню ГГО кісток кульшового суглобу у новонароджених передують фактори ризику анте-, інтра- та постнатального періоду. Поєднання факторів ризику різних груп сприяє їх "якісній" реалізації у вигляді гнійно-септичних захворювань, зокрема ГГО кісток кульшового суглобу.
Збудником остеомієліту у новонароджених залишається переважно стафілокок, але поряд з цим значно зросла роль умовнопатогенної грамнегативної мікрофлори, що зумовило підвищення частоти септичних форм ГГО до 87,49% і зменшення частоти місцевої форми до 12,51%.
Порушення принципу білатеральної симетрії спіралеподібної структури м'язів в ділянці верхньої третини стегна внаслідок м'язово-нервової контрактури медіального м'язового ланцюга, яка викликана розвитком остеомієлітичного процесу в кульшовому суглобі, призводить до силового переважання латеральних м'язових спіралей і сприяє виникненню ПВС.
Збільшення поглинання ехолокаційного сигналу над зоною деструкції при УЗД свідчить про гальмування ехолокаційної хвилі і дозволяє на ранніх етапах виникнення ГГО виявити характерні структурні зміни зі сторони елементів кульшового суглобу. Наявність цих змін з врахуванням місцевої симптоматики та даних пункції дозволяє встановити достовірний діагноз на протязі перших діб з моменту захворювання.
Методи функціонально-розвантажувального витяжіння (лейкопласт-тирне та як його різновидність запропонований пристрій) в поєднанні із електродрегінгом було застосовано у 28 дітей з ГГО кісток КШС. Середня тривалість лікування даним способом складає 37,07±2,04 ліжко-дня, в той час як при іммобілізації за допомогою широкого сповивання та застосування стремен Павлика - 45,19±2,8 ліжко-дня.
Застосування комплексного лікування в поєднанні з функціональним витяжінням з перших днів у новонароджених з ГГО кісток КШС дозволяє профілактувати патологічний вивих у 84,0% хворих, при інших видах іммобілізації це вдавалось лише в 67,87% випадків.
Публікації автора:
Якименко О.Г., Конопліцький В.С., Попов В.П. Анатомо-морфо-функціональні особливості кульшового суглобу при гострому гематогенному остеомієліті у новонароджених // Вісник морфології. - 1999. - Т.5, № 2. - С. 144-145. (Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні відбору хворих, вивченні проблеми в літературних джерелах, аналізу первинного матеріалу, сонограм, скануванні рентгенологічних знімків).
Якименко О.Г. Гострий гематогенний остеомієліт як проблема сучасної хірургії новонароджених та дітей раннього віку // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2000. - Т.4, № 1. - С. 209-210. (Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні клініко-статистичного аналізу історій хвороб, вивченні сучасного стану захворюваності на остеомієліт, проведенні статистичних розрахунків).
Анатомотопографічні особливості будови ділянки кульшового суглобу у плодів і новонароджених та їх роль у виникненні патологічного вивиху стегна // Якименко О.Г., Погорілий В.В., Холод Л.П., Конопліцький В.С. /Вісник морфологфії. - 2000. - Т.6, № 1. - С. 81-82. (Особистий внесок дисертанта полягає у вивченні анатомічних та морфологічних особливостей кульшового суглобу та стегна, участі в секційних розтинах, оформлення).
Явища остеопорозу при гострому гематогенному остеомієліті кісток кульшового суглоба // Якименко О.Г., Конопліцький В.С., Бойко Г.А., Шмайссані Б. /Проблеми остеології.- 2000.- Т.3, № 2-3. - С. 82. (Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні відбору хворих, вивченні первинного матеріалу та рентгенограм, оформленні матеріалів).
Експериментальне моделювання остеомієліту // Конопліцький В.С., Солейко Д.С., Якименко О.Г., Комаров Ю.В. /Вісник морфології. - 2001. - Т.7, № 1. - С. 166-170. (Особистий внесок дисертанта полягає в вивченні стану проблеми в літературних джерелах).
Застосування комп'ютерних програм для покращення якості рентгенівських знімків // Якименко О.Г, Конопліцький В.С., Солейко Н.П., Моравська О.А., Солейко Д.С. /В збірнику наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - 2001. - Вип. 10, книга 3. - С. 414-416. (Особистий внесок дисертанта полягає в вивченні рентгенограм, розробці власної методики сканування рентгенівських знімків, оформленні матеріалів).
Кукуруза Ю.П., Якименко О.Г., Конопліцький В.С. Роль пункційного методу в діагностиці та лікуванні гострого гематогенного остеомієліту кісток кульшового суглобу у дітей // Шпитальна хірургія. - 2001 № 2.- С. 179. (Особистий внесок дисертанта полягає в вивченні первинного матеріалу, оформленні).
Кукуруза Ю.П., Конопліцький В.С., Солейко Д.С., Якименко О.Г. Діагностика гострого гематогенного остеомієліту // Вісник Вінницького державного медичного університету. - Т.5, № 2. - 2001. - С. 583-585. (Особистий внесок дисертанта полягає в вивченні стану проблеми в літературних джерелах, формуванні висновків).
Фактори ризику у новонароджених з гострим гематогенним остеомієлітом кісток кульшового суглобу / Якименко О.Г., Мітюк Т.В., Довгань О.М. Матеріали VI міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених 21-23 травня 2002. - Тернопіль. - 2002.- С. 96. (Особистий внесок дисертанта полягає в відборі хворих, вивченні первинних матеріалів і їх статистичній обробці, формуванні висновків та оформленні).
Діагностична та лікувальна тактика при гострому гематогенному остеомієліті кісток кульшового суглоба у новонароджених та дітей раннього віку // Кукуруза Ю.П., Якименко О.Г., Конопліцький В.С., Мітюк Т.В. // Матеріали XX з'їзду хірургів України. - Тернопіль. - 2002. - Том 2, С. 284-286. (Особистий внесок дисертанта полягає в відборі хворих, вивченні первинних матеріалів та їх оформленні).
Якименко О.Г., Конопліцький В.С., Рубіна О.С., Мітюк Т.В., Довгань О.В. Фактори ризику анте-, ітнтра-, постнатального періоду у новонароджених з гострим гематогенним остеомієлітом кісток кульшового суглобу // "Актуальні питання неонатології та дитячого харчування": Матеріали регіональної науково-практичної конференції 5-6 грудня. - Вінниця, 2002. - С. 116-118. (Особистий внесок дисертанта полягає в відборі хворих, вивченні первинних матеріалів, статистичній обробці, розробці прогностичної тест-карти, оформленні матеріалів).