Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Лакша Ольга Тимофіївна. Особливості клінічного перебігу, діагностика та лікування вірусних гепатитів B і C у новонароджених: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Лакша О. Т. Особливості клінічного перебігу, діагностика і лікування вірусних гепатитів В і С у новонароджених. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10.-«Педіатрія». Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі вірусних гепатитів В і С у новонароджених і вирішує задачі оптимізації клініко-лабораторної діагностики, лікування, профілактики вірусного гепатиту В. Досліджено особливості клінічного перебігу перинатальних вірусних гепатитів. Виявлено фактори ризику, визначено групи перинатального ризику вірусних гепатитів серед новонароджених. Встановлена частота виявлення маркерів у неонатальному періоді. Патогенетично обґрунтовано використання рекомбінантного інтерферону (лаферону). Запропоновано алгоритм діагностики вірусних гепатитів з використанням клінічних симптомів, результатів ІФА і ПЛР.

У дисертації розроблені і удосконалені методи клініко лабораторної діагностики, цілеспрямованого обстеження вагітних і новонароджених груп ризику на провідні маркери вірусних гепатитів В і С, комплексного лікування новонароджених з перинатальними вірусними гепатитами з використанням рекомбінантного інтерферону, на підставі вивчення особливостей клінічного перебігу і показників системи інтерферону.

  1. Маніфестація ВГВ з моменту народження відзначається у 7,9% новонароджених, з 3-4 доби у 39,6%, що свідчить про антенатальне інфікування у 47,5% немовлят. Протягом неонатального періоду перебіг захворювання супроводжується специфічними клінічними проявами: гіпербілірубінемією, з переважанням прямої фракції в 96% випадків, гепатомегалією в 93,6% і спленомегалією в 85,4%, збільшенням рівнів АлАТ у 97% і АсАТ у 94%, тромбоцитопенією в 93%, анемією в 93%, геморагічним синдромом в 44,5%.

  2. Маніфестація ВГС з першої доби життя спостерігається у 23,1% новонароджених, з 3-4 доби життя у 23,1%. Перебіг супроводжується помірною інтоксикацією, у 84,6% гіпербілірубінемією та незначним збільшенням рівнів АлАТ (76,9%) і АсАТ (61,5%). Тромбоцитопенія зустрічається в 93%, але геморагічний синдром супроводжує її у 76,9% випадків. Перебіг перинатальних мікст-гепатитів тяжкий, специфічні клінічні симптоми у всіх новонароджених з моменту народження.

  3. Частота виявлення HBsAg у здорових новонароджених складає 7,6 %, антитіл до HCV -5,8 %, що перевищує аналогічні показники для вагітних жінок. Для запобігання захворювання на вірусні гепатити доцільно проводити обстеження вагітних не лише на HВsAg, але і на anti-HВcor або на HBeAg, а також і на anti-HCV, з метою своєчасного виявлення прихованих носіїв вірусів та подальшого спостереження, а в разі ВГВ і вакцинації немовлят, народжених від таких матерів.

  4. Встановлено провідні фактори ризику перинатального ВГВ: носійство матір’ю HВsAg, HВeAg, anti-HВcor, перенесений гепатит в анамнезі, особливо під час вагітності або незадовго до неї, інтенсивна терапія з використанням гемотрансфузій; для перинатального ВГС: захворювання матері на гепатит С, особливо протягом вагітності, переливання крові матері або оперативні втручання і інвазивні методи лікування під час вагітності, переливання крові або її компонентів дитині при проведенні інтенсивної терапії. Окрім того, підвищений ризик виникнення захворювання пов’язаний з чоловічою статтю.

  5. У новонароджених з ВГ існує дисбаланс інтерферонового статусу: рівень сироваткового інтерферону підвищений у 30% новонароджених в 1,2 рази при ВГВ, в 1,6 разів при ВГС і в 3,1 рази при мікст-гепатитах, що пояснюється захисною реакцією організму на патогенну дію вірусу. Рівні альфа-інтерферону знижені у 95% хворих новонароджених в 3 рази для ВГВ і ВГС та в 2,5 рази при мікст-гепатитах. Зниження рівнів гамма-інтерферону в 2 рази у 97,5% новонароджених відбувається незалежно від типу вірусу. Пригнічення продукції альфа- і гамма-інтерферонів свідчить про зниження неспецифічної імунологічної резистентності організму.

  1. Ефективність використання рекомбінантного альфа-2b-інтерферону- лаферону в комплексній терапії новонароджених з ВГ становить 65% і залежить від типу вірусу. Найкращий результат отримано у новонароджених з ВГС і мікст-гепатитами. Показаннями до застосування препаратів рекомбінантних ІФН слід вважати: тяжкий клінічний перебіг з високим ризиком хронізації процесу, підвищені рівні трансаміназ. Відсутність відповіді на лікування спостерігається у новонароджених з високими рівнями сироваткового ІФН, низьким вмістом альфа- і гамма-ІФН, що може вважатися критерієм призначення інтерферонотерапії.

  2. Вдосконалення комплексної терапії, до якої додатково включено введення препарату рекомбінантного інтерферону - лаферону дозволяє підвищити рівні продукування альфа-ІФН в 1,6 рази, імунного гамма-ІФН в 1,5 рази, знизити рівень сироваткового ІФН у 2,2 рази, поліпшити клінічну ефективність лікування, а саме зменшити тривалість інтоксикації в 2,1 разів, гіпербілірубінеміїї в 1,3 разів, гастроінтестинальних розладів в 1,2 разів, прояви цитолізу в 1,4 разів, гепатомегалії в 1,3 разів, спленомегалії в 1,2 разів, респіраторних розладів в 1,2 разів, зригування в 1,5 разів. Термін перебування в стаціонарі скорочується в 1,5 рази, а частота розвитку ускладнень зменшується в 1,6 рази.

Публікації автора:

1. Шунько Є.Є., Лакша О.Т., Кривохатська Л.Д. Патогенетичне обґрунтування застосування лаферону в лікуванні новонароджених з вірусним гепатитом В //Ліки України. – 2000. – № 7-9. – с.49-51. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

2. Шунько Е.Е., Пясецкая Н.М., Лакша О.Т., Чайковская О.Э., Костюк Е.А., Яновская В.Г. Некоторые показатели цитокинового статуса и особенности клинической адаптации недоношенных новорожденных с внутриутробными инфекциями //Медицина сегодня и завтра. – 1999. – № 3-4. – с.75-77. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, підготувала роботу до друку)

3. Лакша О.Т., Шунько Є.Є. Особливості клінічного перебігу вірусних гепатитів – мікст у новонароджених //Буковинський медичний вісник. – Чернівці.- 2001.- №2-3.- с.115-116. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

4. Лакша О.Т., Шунько Є.Є. Проблема перинатальних вірусних гепатитів В і С //Проблеми екології та медицини.-2002.-т.6.- №3-4.- с.19-21. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, аналіз літературних джерел, написала і підготувала роботу до друку)

5. Шунько Є.Є., Лакша О.Т Проблема перинатальних інфекцій в сучасній неонатології //Нова медицина.- 2002.- №1.- с.30-34. (здобувач забезпечувала підбірку і аналіз літературних джерел і власних спостережень, оформила роботу)

6. Лакша О.Т., Шунько Є.Є. Особливості клінічного перебігу та сучасний стан проблеми діагностики, лікування і профілактики вірусних гепатитів В і С у новонароджених //Перинатологія та педіатрія.- 2000.-№4.- с. 39-44. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

7. Вірусний гепатит В у новонароджених. Дзюблик І.В., Шунько Є.Є., Лакша О.Т., Гречень Г.І. // Навч. метод. посібник під ред. Гиріна В. М.- 2001.-К.- 85с. (здобувачем написана клінічна частина посібника, ситуаційні задачі і тестові питання, алгоритм обстеження хворих, оформлення роботи)

8. Патент 40380А Україна Спосіб лікування вірусних гепатитів у новонароджених /Шунько Є.Є., Лакша О.Т – № 2000127527; заявл. 26.12.2000; опубл. 26.12.2000.- бюл. № 6. (здобувач написала і підготувала роботу до друку)

9. Лакша О.Т. Профілактика вірусного гепатиту В у новонароджених /Зб. наук. пр. співробітників КМАПО.- Київ.-2001. вип. 10, кн.3. – с.1140-1144.

10. Лакша О.Т. Скринінг HВsAg у новонароджених раннього неонатального періоду //Зб. наук. пр. співробітників КМАПО. – К.- вип.7. кн.2 – 1998. – с.448-451.

11. Шунько Є.Є., Лакша О.Т. Деякі аспекти інтенсивної терапії новонароджених з вірусними гепатитами. //Зб. наук. пр. співробітників КМАПО.- 2000 р.- вип. 9, кн. 1- с.465-468. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

12. Лакша О.Т. Особливості діагностики вірусних гепатитів В і С у новонароджених //Зб. наук. пр. співробітників КМАПО “Проблемні питання лікування дітей” – Київ – 2001. – с.75-79.

13. Шунько Є.Є., Катоніна С.П., Суліма О.Г., Виноградов В.П., Гречень Г.І., Пясецька Н.М., Костюк О.О., Лакша О.Т. Сучасні аспекти проблеми інфекцій у новонароджених: епідеміологія, лікування, профілактика //Зб. наук. пр. співробітників КМАПО. – К. – 1998. – с.599-603. (здобувач забезпечувала підбірку і аналіз літературних джерел, оформила роботу)

14. Шунько Є.Є., Співак М.Я., Пясецька Н.М., Лакша О.Т., Костюк О.О. Деякі показники цитокінового статусу та особливості клінічного стану новонароджених з внутрішньоутробними вірусними інфекціями. //Мат. І Конгресу неонатологів України “Внутрішньоутробні (вроджені) інфекції новонароджених”. – Харків. – 1998. – с.11-13. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

15. Лакша О.Т., Старенька С.Я., Орлова Т.О., Король О.Г. Доцільність використання лаферону в лікуванні вірусних гепатитів В і С у новонароджених. //Мат. конф. “Перинатальні інфекції – сучасний погляд на проблему”. – Київ 14-15 грудня 1999р. – с 48-50. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

16. Шунько Є.Є., Дзюблик І.В., Лакша О.Т. Комплексне обстеження новонароджених з групи перинатального ризику на наявність інфікування вірусами гепатитів В і С. //Інформ. лист № 61-2001.– Київ, 2001. – 2с (здобувач склала алгоритм діагностики, написала і підготувала роботу до друку)

17. Шунько Е.Е., Лакша О.Т, Шагинян В.Р. Скрининг новорожденных раннего неонатального периода на наличие маркеров вирусных гепатитов В и С. //Сб.тезисов Охрана здоровья матери и ребенка –Москва- 2000.-с.351-353. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

18. Шунько Є.Є., Катоніна С.П., Лакша О.Т. Перинатальні інфекції-сучасні проблеми. //Проблеми екології та медицини.-2002.-т.6.- №3-4.- с.28-31. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, аналіз літературних джерел, підготувала роботу до друку)

19. Шунько Є.Є., Катоніна С.П., Лакша О.Т., Гречень Г.І. Фактори ризику, клініко-імунологічні особливості вірусного гепатиту В у новонароджених. //Мат. І Конгресу неонатологів України. “Внутрішньоутробні (вроджені) інфекції новонароджених”. – Харків. – 1998. – с.15-17. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)

20. Шунько Є.Є., Катоніна С.П., Костюк О.О., Лакша О.Т. Проблема перинатальних TORCH-інфекцій у вагітних та новонароджених груп високого ризику //Мат. конф. “Перинатальні інфекції – сучасний погляд на проблему”. – Київ - 1999р. – с 34-36. (здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і оформила роботу)

21. Шагинян В.Р., Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Лакша О.Т., Мартыненко А.Н. К вопросу о перинатальной передаче вируса гепатита В. /Гепатит В, С, Д, G проблемы изучения, диагностики, лечения и профилактики //Тез. докладов 2-ой Российской научно-практической конференции с международным участием.– Москва. – 14-16 октября 1997. – с.244-245. (здобувач провела клінічні обстеження і аналіз, підготувала роботу до друку)

22. Лакша О.Т. Особливості інтерферонового статусу та його корекція у новонароджених з вірусними гепатитами В і С. //Тези наук. конф. студентів та молодих вчених з міжнародною участю.-Київ.- 18-21 квітня.- 2000.- с.166-167.

23. Лакша О.Т., Шунько Є.Є. Перебіг перинатальних вірусних гепатитів. //Тез. науково-практ. конф. “Актуальні питання неонатології та дитячого харчування.- Вінниця.- 5-6 грудня 2002.- с 81-84.(здобувач провела клінічні і лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку)