Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Миколенко Анна Захаріївна. Особливості клінічного перебігу, лікування та реабілітації хронічної поєднаної гастродуоденальної та гепатобіліарної патології у дітей на тлі окремих фонових станів : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Миколенко А.З. Особливості клінічного перебігу, лікування та реабілітації хронічної поєднаної гастродуоденальної та гепатобіліарної патології у дітей на тлі окремих фонових станів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Державний вищий навчальний заклад “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського” МОЗ України, Тернопіль, 2009.

Дисертація присвячена вивченню клініко-патогенетичних аспектів діагностики, оптимізації лікування і реабілітації хронічної поєднаної гастродуоденальної та гепатобіліарної патології у дітей на тлі окремих фонових станів, зокрема найбільш поширених аномалій конституції.

Встановлено, що у дітей із проявами найбільш поширених аномалій конституції клінічний перебіг хронічної поєднаної гастродуоденальної та гепатобіліарної патології відрізняється. Виявлено суттєві параклінічні відмінності у обстежених хворих залежно від типу аномалії конституції (відмічено достовірне зниження рівня IgA у дітей із лімфатико-гіпопластичною та нервово-артритичною аномаліями конституції відносно норми та показника у пацієнтів без аномалій конституції; достовірне підвищення рівня IgЕ у хворих з різними аномаліями конституції, причому, максимальні його значення констатовано у дітей із ексудативно-катаральною та нервово-артритичною аномаліями конституції; в 7,9 9,3 рази вищі рівні кріоглобулінів у пацієнтів із проявами аномалій конституції в порівнянні з показниками здорових дітей).

Виявлені клініко-параклінічні відмінності у обстежених дітей дозволили розробити прогностичні критерії найбільш поширених аномалій конституції та оптимізувати лікування і реабілітацію дітей з хронічною поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної зон.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування хронічної поєднаної гастродуоденальної і гепатобіліарної патології у дітей шляхом розробки діагностичних алгоритмів і лікувально-профілактичних заходів в залежності від окремих найбільш поширених аномалій конституції.

1. Захворювання травної системи у дітей шкільного віку складають 52,4 % і переважно реєструються у школярів віком від 10 до 16 років. Серед них діти з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної зон становлять 34,3 %). Найчастіше хронічна поєднана гастродуоденальна та гепатобіліарна патологія реєструється у школярів віком від 14 до 16 років (37,2 %).

2. Клінічні прояви хронічної поєднаної патології гастродуоденальної та гепатобіліарної зон у дітей на тлі найбільш поширених аномалій конституції відрізняються. У всіх дітей на першому місці за суб’єктивними і об’єктивними ознаками переважає больовий синдром. На другому місці у хворих з ексудативно-катаральною аномалією конституції та у дітей без проявів аномалій конституції – диспепсичний синдром, а в пацієнтів з ознаками лімфатико-гіпопластичної та нервово-артритичної аномалії конституції – синдром неспецифічної інтоксикації. Крім того, у 64,0 % дітей з нервово-артритичною аномалією конституції спостерігається астено-невротичний синдром. При лабораторному обстеженні у 84,0 % хворих з ексудативно-катаральною аномалією конституції виявляється еозинофілія, у пацієнтів з проявами лімфатико-гіпопластичної аномалії конституції – лімфоцитоз (73,1 %) і нейтропенія (69,2 %), а у 84,0 % дітей з ознаками нервово-артритичної аномалії конституції – урат- і фосфатурія.

3. У дітей з хронічною поєднаною гастродуоденальною і гепатобіліарною патологією, що перебігає на тлі найбільш поширених аномалій конституції, найчастіше зустрічаються легкі та помірні форми хронічного гастродуоденіту (хронічний поверхневий антральний гастрит і бульбіт легкого та помірного ступеня тяжкості). Інфікування Helicobacter руlогі діагностується у 54,2 % хворих.

4. Під час загострення хронічної поєднаної патології гастродуоденальної і гепатобіліарної зон спостерігається зниження (Р<0,05, 0,001) показників клітинної ланки імунітету - CD3, СD4 та CD8 порівняно з показниками здорових дітей. У хворих без проявів аномалій конституції відмічається підвищення (Р<0,001) IgA та IgM у порівнянні із здоровими дітьми. Рівні IgA та IgM у дітей з проявами лімфатико-гіпопластичної та нервово-артритичної аномалій конституції зменшуються (Р<0,05) порівняно з показниками у пацієнтів без аномалій конституції. Рівень IgЕ підвищується у хворих з різними аномаліями конституції, причому, максимальні його значення констатуються у дітей з ексудативно-катаральною (142,67±13,34 МО) та нервово-артритичною (138,08±12,90 МО) аномаліями конституції. У пацієнтів з проявами аномалій конституції виявляються в 7,9–9,3 рази вищі рівні кріоглобулінів порівняно із значеннями їх у здорових дітей. У всіх пацієнтів з ознаками аномалій конституції спостерігалється підвищення вмісту циркулюючих імунних комплексів та зниження рівня комплементу.

5. При хронічній поєднаній гастродуоденальній і гепатобіліарній патології зниження мінеральної щільності кісткової тканини діагностується у 60,8 % пацієнтів і залежить від тривалості перебігу захворювання. Найбільше випадків остеопенічного синдрому спостерігається у дітей з лімфатико-гіпопластичною аномалією конституції (21,7 %). Група ризику за розвитком остеопенії серед хворих з хронічною поєднаною гастродуоденальною та гепатобіліарною патологією складає 39,5 % учнів.

6. Виявлені клініко-параклінічні відмінності дозволили розробити прогностичні критерії найбільш поширених аномалій конституції з метою оптимізації лікування та реабілітації дітей з хронічною поєднаною патологією гастродуоденальної і гепатобіліарної зон.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Для впровадження в практику охорони здоров’я рекомендується дітям з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної зон, що перебігає на тлі найбільш поширених аномалій конституції, оптимізувати базове лікування і плани реабілітації, використовуючи прогностичні критерії для кожного типу аномалії конституції.

  1. Хворим з ознаками ексудативно-катаральної аномалії конституції рекомендувати гіпоалергенну дієту та побут. При виявленні в загальному аналізі крові еозинофілії (7 % і вище), високого рівня Ig E (75 МО і вище) і ЦІК (80 ум.од. і вище) в імунограмі, призначати гіпосенсибілізуючі препарати – кларитин (лоратидин) дітям віком 6–10 років по 0,005 г, 11–16 років – по 0,01 г 1 раз на добу протягом 7–14 днів.

  2. Дітям з лімфатико-гіпопластичною аномалією конституції рекомендувати активізацію режиму дня (ранкова гімнастика, загальноукріплюючі і загартовуючі процедури); дотримання дієти з обмеженням у раціоні вуглеводів, що легко засвоюються; сироп кореня солодки у вікових дозах протягом 3 тижнів двічі на рік; рибомуніл по класичній схемі 1 раз на рік.

  3. При проявах нервово-артритичної аномалії конституції рекомендувати правильно організований згідно віку режим дня, обережне психофізичне навантаження, дієту з обмеженням або виключенням продуктів, які містять пуринові сполуки. При наявності у дитини невротичних, неврозоподібних проявів призначати нотту дітям віком від 6 до 12 років по 0,5 таблетки, з тринадцятирічного віку по 1 таблетці 2 рази на добу протягом 14 днів. При ознаках дисметаболічної нефропатії призначати канефрон дітям віком від 6 до 14 років по 25 крапель або 1 драже, з 14 років – по 50 крапель або по 2 драже 3 рази на добу протягом 21 дня. .

Публікації автора:

  1. Лобода В. Ф. Профілактичні огляди – основа формування диспансерних груп сімейним лікарем / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 4. – С. 24–25. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено статтю до друку)

  2. Миколенко А. З. Мінеральна щільність кісткової тканини у дітей з хронічною поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної зон / А. З. Миколенко // Український морфологічний альманах. – 2007. – Т. 5, № 2. – С. 64–65.

  3. Лобода В. Ф. Шляхи оптимізації діагностики та лікування хронічної гастродуоденальної та гепатобіліарної патології у дітей / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. – Т. 13, № 3. – С. 89–91. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено статтю до друку).

  4. Стан клітинного та гуморального імунітету в дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем (дані 22-річного спостереження) / В. Ф. Лобода, Н. І. Балацька, А. З. Миколенко, М. І. Кінаш, Т. П. Боймиструк // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2007. – Вип. 16, кн. 3. – С. 177–183. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку частини клінічного матеріалу, підготовлено статтю до друку).

  5. Особливості формування кісткової тканини у дітей із захворюваннями гепатобіліарної системи / В. Ф. Лобода, М. І. Кінаш, Н. І.Балацька, А. З. Миколенко, Т. П. Боймиструк // Український морфологічний альманах. – 2007. – Т. 5, № 2. – С. 55–57. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку частини клінічного матеріалу).

  6. Формування групи ризику з розвитку остеопенічного синдрому серед школярів за допомогою комп’ютерної програми «Osteopenia P» / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко, О. Р. Ясній, Н. І. Балацька, Н. В. Шідловська // Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей : Всеукраїнський симпозіум педіатрів, 30-31 березня 2004 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2004. – С. 71–72. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  7. Патогенетичні аспекти вторинного імунодефіциту у дітей з хронічним гастродуоденітом / В. Ф. Лобода, Н. І. Балацька, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко, М. І. Кінаш, Т. П. Боймиструк // Ліки України / Питання імунології в педіатрії : ІV Всеукраїнська науково-практична конференція, 21–22 вересня 2004 р., м. Львів : матеріали конф. – 2004. – № 9 (86). – С. 15. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

  8. Лобода В. Ф. Вплив Helicobacter pylori на розвиток гастродуоденальної патології у дітей / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко, Ю. І. Бутницький // Здобутки клінічної і експериментальної медицини : XLVІII підсумкова науково-практична конференція, 3 червня 2005 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 142–143. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

  9. Лобода В. Ф. Актуальність проблеми здоров’я школярів / В. Ф., Лобода, А. З. Миколенко, Ю. І. Бутницький // Здорова дитина: здоров’я дитини та її сім’ї : ІІІ Міжнародна конференція, 29-30 вересня 2005 р. : матеріали конф. – Чернівці : БДМУ, 2005. – С. 40–41. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  10. Лобода В. Ф. Порівняння ендоскопічних змін верхніх відділів шлунково-кишкового тракту у дітей в залежності від інфікування їх Helicobacter pylori / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко // Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей : Всеукраїнська науково-практична конференція, 27-29 жовтня 2005 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 87–88. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

  11. Аномалії конституції як реакція організму на фактори зовнішнього середовища / А. З. Миколенко, В. Ф. Лобода, М. І. Кінаш, Г.Т. Юхимчук, Г. В. Головецька // Екопатологія в педіатрії : науково-практична конференція, 2-3 жовтня 2006 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. – С. 47–48. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  12. Лобода В. Ф. Шляхи оптимізації роботи сімейного лікаря / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко // Українські медичні вісті / ІХ з’ізд ВУЛТ, 10-12 травня 2007 р., м. Вінниця : матеріали з’їзду. – 2007. – Т. 7, № 1–2. – С. 38–39. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  13. Лобода В. Ф. Особливості перебігу хронічної патології травної системи у дітей з проявами аномалій конституції / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко, М. І. Кінаш // Здорова дитина: формування інноваційної парадигми збереження здоров’я дітей : V Міжнародна науково-практична конференція, 20-21 вересня 2007 р. : матеріали конф. – Чернівці : БДМУ, 2007. – С. 112–113. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  14. Особливості гуморальної ланки імунітету у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем / В. Ф. Лобода, Н. І. Балацька, М. І. Кінаш, А. З. Миколенко // Перинатология и педиатрия / Питання імунології в педіатрії : VII Всеукраїнська науково-практична конференція, 31 жовтня – 1 листопада 2007 р., м. Дніпропетровськ : матеріали конф. – 2007. – № 3 (31). – С. 27–28. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

  15. Структурні зміни слизової шлунка та дванадцятипалої кишки при хронічних гастродуоденітах асоційованих з Helicobacter pylori / В. Ф. Лобода, М. С. Гнатюк, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко // Медико-соціальні проблеми дитячого віку : науково-практична конференція, 12-13 квітня 2007 р.: матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2007. – С. 79–80. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

  16. Лікування дітей з поєднаною гастродуоденальною і гепатобіліарною патологією на фоні ексудативно-катаральної аномалії конституції / В. Ф. Лобода, А. З. Миколенко, Н. І. Балацька, М. І Кінаш // Проблемні питання патології у дітей та підлітків : Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю, 3-4 квітня 2008 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2008. – С. 105–107. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).