Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Демчук Ганна Василівна. Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку різних соціальних груп: дисертація канд. мед. наук: 14.01.27 / АМН України; Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Демчук Г.В. Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку різних соціальних груп. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. - Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2003.

Ретроспективний клініко-мікробіологічний аналіз негоспітальноїї пневмонії (НП) у 1132 військовослужбовців строкової служби (ВСС), які хворіли з 1987 до 1998 року, встановив, що основним збудником НП залишився S. pneumoniae (34,6 %), зменшилось виявлення S. aureus та Sreptococcus spp. та збільшилось - H. influenzae та грамнегативних ентеробактерій. Пневмокок підвищив стійкість до пеніциліну від 16,2 % до 45,2 %, що вплинуло на зниження ефективності лікування НП.

НП у цивільних осіб (ЦО) молодого віку, що вели звичайний спосіб життя, та у ВСС мала нетяжкий перебіг, спричинялась переважно S. pneumoniae. У наркозалежних осіб (НЗО) НП мала тяжкий, ускладнений перебіг і у 13,3 % стала причиною смерті. Основним збудником був S. aureus.

Початкове антибактеріальне лікування, яке відповідало державним рекомендаціям щодо лікування НП, отримували 7,1 % ЦО, 3 % ВСС та 13,3 % НЗО. Неефективна антибіотикотерапія у 27 % ВСС, у 35,4 % ЦО та у 60 % НЗО збільшила прямі медичні витрати у 1,5-2,5 рази.

В дисертації встановлені закономірності динаміки спектру збудників негоспітальної пневмонії та розвитку резистентності основних патогенів до антибіотиків за період 1987-1998 рр.; найбільш інформативні клінічні прояви захворювання у осіб молодого віку, що зловживають наркотичними засобами, та у тих, які перебувають в організованих колективах; вплив соматотипових характеристик хворого на перебіг негоспітальної пневмонії в молодому віці. Вивчення фармакоепідеміологічних та фармакоекономічних показників дозволило виявити основні закономірності помилкових рішень лікарів, констатувати реальні економічні втрати, пов’язані з порушенням виконання державного узгоджувального документу, що сприяє підвищенню ефективності діагностики, лікування та реабілітації даного контингенту хворих.

  1. Визначення динамічних змін спектру збудників та перебігу негоспітальної пневмонії протягом 1987-1998 рр. у військовослужбовців строкової служби проведено шляхом ретроспективного клініко-мікробіологічного аналізу. Бальна оцінка клініко-рентгенологічних симптомів негоспітальної пневмонії в динаміці, антропометричний аналіз застосовувались для виявлення особливостей захворювання у пацієнтів різних соціальних груп. Етіологію негоспітальної пневмонії встановлювали шляхом мікроскопічного та бактеріологічного дослідження харкотиння. Для оцінки якості проведення медикаментозної терапії вивчали структуру призначень, їх відповідність державному узгоджувальному документу, прямі медичні витрати на захворювання та показники вартість-ефективність для антибіотиків, що найчастіше застосовувались.

  2. Ретроспективний аналіз перебігу негоспітальної пневмонії у військовослужбовців строкової служби виявив, що в період 1987-1998 рр. мікроорганізмом, який найчастіше виділявся з харкотиння хворих, був S. pneumoniae (34,6 %). Протягом цього періоду зменшилось виявлення S. aureus від 20,8 % до 6,6% та Streptococcus spp. від 11,1 % до 0,7 %, збільшилась частота випадків захворювання, що спричинені H. influenzae від 1,4 % до 4,9 % та грамнегативними ентеробактеріями (за рахунок K. pneumoniae) від 9 % до 24,2 %. Етіологію пневмонії не вдалося встановити у 33,4% випадків.

Резистентність S. pneumoniae до пеніциліну збільшилась від 16,2 % до 45,2%. Спостерігалось поновлення його чутливості до еритроміцину від 37,1 % до 69,2 %. Збудник зберіг чутливість до ампіциліну на рівні 86,7-92,8 %. Пневмокок мав високий рівень резистентності до доксицикліну (понад 80 %) та лінкоміцину (понад 90 %).

  1. Протягом 1987-1998 рр. змінився характер ускладнень негоспітальної пневмонії у військовослужбовців строкової служби: серед них домінують ексудативний плеврит, інфекційно-токсичний шок та не трапляються випадки деструкції легеневої тканини.

Знизилась ефективність антибактеріальної терапії у разі застосування пеніциліну, що призвело до призначення повторних курсів антибіотиків і до подорожчання лікування у 2-2,5 рази.

  1. Негоспітальна пневмонія, що виникла у осіб молодого віку, які вели цивільний спосіб життя, мала нетяжкий перебіг у 85,9 %, тяжкий перебіг - у 14,1 % випадків. Тяжкий перебіг захворювання достовірно частіше виникав у осіб з низькими балами ендоморфії та мезоморфії. При цьому у 17,2 % хворих виявлявся S. pneumoniae. У 8,1 % випадків негоспітальна пневмонія ускладнювалась ексудативним плевритом, у 3 % - міокардитом.

  2. У осіб молодого віку, що захворіли в умовах щойно створеного організованого колективу військовослужбовців строкової служби протягом 2000-2002 років, нетяжкий перебіг негоспітальної пневмонії спостерігався у 91 %. Тяжкий перебіг мав місце у 9 % випадків і достовірно частіше виникав у осіб з низькими балами ендоморфного та мезоморфного компонентів соматотипу. При цьому в 11 % випадків виявлявся S. pneumoniae. Захворювання у 4 % осіб ускладнювалось інфекційно-токсичним шоком, у 2 % - міокардитом та ексудативним плевритом.

  3. За наявності у хворого наркотичної залежності негоспітальна пневмонія в 80 % випадків мала важкий, ускладнений перебіг з формуванням деструкції легеневої тканини у 33,3 %, ексудативного плевриту - у 50 %, емпієми плеври - у 3,3 %. Сепсис спостерігався у 50 % осіб, септичний ендоміокардит - у 20 %, інфекційно-токсичний шок – у 13,3 %. Летальність в цій групі хворих склала 13,3 %. Тяжкий перебіг достовірно частіше виникав у осіб з високими показниками ектоморфії. Захворювання у 33,3 % випадків спричиняв S. aureus.

  4. Антибактеріальне лікування, яке відповідало державним рекомендаціям щодо лікування негоспітальної пневмонії, отримували 7,1 % цивільних осіб, 3 % військовослужбовців строкової служби та 13,3 % наркозалежних осіб. Показники вартість-ефективність для антибактеріальних препаратів, які рекомендовані, є більш ніж вдвічі нижчими порівняно з тими, що найчастіше застосовуються для лікування негоспітальної пневмонії у обстежуваних хворих. Тяжкий перебіг захворювання спричиняв збільшення прямих медичних витрат на негоспітальну пневмонію у цивільних осіб в 4 рази, у військовослужбовців строкової служби - вдвічі, у наркозалежних осіб - у 3,5 рази.

  5. Неефективна початкова антибактеріальна терапія пеніциліном, гентаміцином та їх комбінацією у 27 % військовослужбовців строкової служби, ко-тримоксазолом, ампіциліном, норфлоксацином, лінкоміцином - у 35,4 % цивільних осіб та гентаміцином, ампіоксом, норфлоксацином, цефазоліном - у 60 % наркозалежних осіб спричинила збільшення прямих медичних витрат у 1,5-2,5 рази. Призначення патогенетичної терапії (антигістамінних, дезінтоксикаційних, аналептичних, нестероїдних протизапальних препаратів та вітамінів), ефективність якої не доведена у разі негоспітальної пневмонії з нетяжким перебігом, збільшувало витрати на лікування на 22,4 % у цивільних осіб, на 5,4 % - у військовослужбовців строкової служби та на 19 % - у наркозалежних осіб.

Публікації автора:

  1. Мостовой Ю. М., Демчук А.В. Динамика изменений спектра возбудителей пневмонии и чувствительности пневмококка к антибиотикам у военнослужащих срочной службы // Укр. хіміотер. журн. - 2000. - №1. - С. 34-38. Збір матеріалу, статистична обробка, участь у написанні тексту.

  2. Демчук А.В. Роль золотистого стафилококка и грамотрицательной микрофлоры в возникновении пневмоний у военнослужащих срочной службы и динамика изменений чувствительности этих микроорганизмов к антибіотикам // Укр. хіміотер. журн. - 2001. - №2 .- С. 28-32.

  3. Особливості перебігу позалікарняних пневмоній у осіб молодого віку, що лікувалися в амбулаторних умовах / Демчук Г.В., Клебанівська О.В., Козак С.О., Степанюк А.Г.// Вісн. Вінниц. Держ. Мед. ун-ту. - 2001. - №2. - С. 411-413. Участь у зборі матеріалу, статистична обробка, написання тексту статті.

  4. Демчук А.В. Условия возникновения, некоторые особенности клиники и фармакоэкономические показатели лечения пневмоний у военнослужащих срочной службы // Укр. тер. журн. -2001. -№2. - С. 58-61.

  1. Применение препарата амписульбин-КМП в лечении больных негоспитальными пневмоніями / Мостовой Ю.М., Константинович Т.В., Демчук А.В., Бржезицкая Т.А., Блажевская Л.В., Шульга А.А. // Клин. антибиотикотерапия. - 2002. - №4. - С. 19-23. Участь у зборі матеріалу, статистичній обробці, опис клінічного прикладу.

  2. Демчук Г.В. Оцінка застосування антибактеріальних препаратів для лікування позалікарняної пневмонії у молодих осіб чоловічої статі різних соціальних груп // Вісн. Вінниц. Держ. Мед. ун-ту. - 2003. - №2/1. - С. 465-466.

  3. Патент України, №57377А. Спосіб прогнозування перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку / Мостовий Ю.М., Демчук Г.В. Опубл. 16.06.2003. Методологічна розробка винаходу, написання опису.

  4. Блажевская Л.В., Сенькив Н.Р., Демчук А.В. Особенности течения острой пневмонии у лиц, злоупотребляющих алкоголем и наркотиками // ІІ науково-практична конференція лікарів територіального медичного об’єднання міської клінічної лікарні №4: Матеріали та тези доповідей. – Вінниця, 1995. - С. 5-6. Участь у зборі матеріалу, написання тез.

  5. Фармакоепідеміологічна оцінка застосування антибактеріальних препаратів при лікуванні позалікарняної пневмонії / Клебанівська О., Колошко О., Демчук Г., Распутіна Л. // 3 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених: Тези доповідей. – Тернопіль, 1999. - С. 41. Участь у зборі матеріалу, статистична обробка.

  6. Демчук А.В. Изменение чувствительности пневмококка к антибиотикам у военнослужащих срочной службы, больных пневмонией // Клиническая микробиология и антимикробная химиотерапия. - 2000. - том 2. - Приложение: Тезисы Международной конференции «Антибиотики и антибиотикорезистентность на пороге ХХI века». - Москва, 2000. - С. 17.

  7. Демчук Г. Аналіз антибіотикотерапії позалікарняної пневмонії у осіб молодого віку // 6 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених: Тези доповідей.- Тернопіль, 2002. - С. 48.

  8. Мостовий Ю.М., Демчук Г.В., Блажевська Л.В. Порівняння чутливості до антибіотиків S. pneumoniae, що був виділений від хворих позалікарняною пневмонією та інфекційним загостренням хронічного обструктивного бронхіту // IX Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств: Тези доповідей. - Луганськ – Київ – Чикаго, 2002. - C. 223. Участь у зборі матеріалу, статистична обробка, написання тез.

  9. Демчук Г.В., Мостовий Ю.М., Константинович Т.В. Застосування ципринолу для лікування позалікарняної пневмонії у осіб з наркотичною та алкогольною залежністю // Укр. пульмон. журн.-2003.- №2.- С. 159. Збір матеріалу, статистична обробка, написання тез.

  10. Константинович Т.В., Мостовий Ю.М., Демчук Г.В. Ступінчаста терапія ципринолом інфекцій нижніх дихальних шляхів // Укр. пульмон. журн.-2003.- №2. - С. 209-210. Збір матеріалу, статистична обробка, написання тез.

  11. Мостовий Ю.М., Демчук Г.В. Вдосконалення добового спостереження за станом хворого пульмонологічного відділення. // Укр. пульмон. журн.-2003. - №2.- С. 270-271. Методологічна розробка, написання тез.