Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Іващенко Андрій Володимирович. Особливості клінічного перебігу та лікування трофічних та гнійно-некротичних уражень стопи у хворих похилого та старечого віку, що страждають на цукровий діабет : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Іващенко А.В. Особливості клінічного перебігу та лікування трофічних та гнійно-некротичних уражень стопи у хворих похилого та старечого віку, що страждають на цукровий діабет.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03-хірургія.-Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика.-Київ, 2007.

В роботі на основі порівняного вивчення особливостей клінічного перебігу, гомеостатичних та морфологічних уражень у пацієнтів похилого та старечого віку(512 хворих), що страждають на цукровий діабет, з гнійно-некротичними ураженнями тканин нижніх кінцівок у порівнянні з подібними пацієнтами молодого та середнього віку сформульовані принципи надання допомоги цим хворим, що дозволило обгрунтувати можливість більш широкого використання органозберігаючих операцій на стопі, проводити корекцію рівня глікемії таблетованими препаратами при її рівні до 11 ммоль/л і відсутності вологого некрозу та ознак гнійної інтоксикації.

Сформулований патогенез синдрому „застиглої рани” стопи діабетика, як однієї з основних причин несприятливих наслідків лікування і розвитку септичних ускладнень і на його основі визначити принципи його лікування, що включають: 1) раннє аутопластичне закриття ранового дефекту, 2) використання регіонарного тромболізісу на основі герудо- та фібринолітичної терапії, 3) проведення тривалої пролонгованої внутрішньоаретріальної антибактеріальної терапії.

Запропоновані підходи дозволили знизити летальність у 3,3 рази , а інвалідність у 2,5 рази.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної наукової проблеми, що виявляється в визначенні особливостей клінічного перебігу та лікування трофічних і гнійно-некротичних уражень тканин нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет похилого та старечого віку, в порівнянні з пацієнтами молодого та середнього віку. Впровадження в клінічну практику ефективних засобів інтенсивної терапії, розроблених автором методів консервативного та оперативного лікування на засадах активної хірургічної тактики, дозволило значно покращити результати лікування цих хворих.

1. Трофічні і гнійно-некротичні ураження тканин нижніх кінцівок у хворих на ЦД похилого та старечого віку в більше ніж 93% випадків супроводжуються оклюзійним ураженням магістральних артерій кінцівки. Клінічно вони характеризуються підгострим перебігом, схильністю до відмежування і перевагою загальної симптоматики над місцевою. В порівнянні з хворими молодого та середнього віку в них більше виражено зниження активності Т-клітинної ланки імунітету, підвищення В-лімфоцитів, зростання циркулюючих імунних комплексів, більше виражена танеденція до гіперкоагуляції, гіперхолестеринемії, гіперліпідемії, зростанню мікроциркуляторних порушень.

2. У пацієнтів старше за 60 років некротичні ураження тканин стопи не завжди співвідносяться з заключною стадією мікроангіопатії. При оклюзійному ураженні магістральних артерій знижується ступінь зростання специфічних для діабету мікроциркуляторних порушень, які найбільше визначаються в зоні адекватного кровообігу, що утворює передумови для виконання більш низьких втручань у порівнянні з хворими на облітеруючий атеросклероз без ЦД.

3. Методика експрес-морфологічної діагностики стадіі діабетичної мікроангіопатії, в умовах невідкладної хірургії, дозволяє обґєктивно оцінювати тяжкість уражень в тканинах нижніх кінцівок у даної категорії пацієнтів, що в свою чергу сприяло зменшенню кількості „калічащих” операцій.

4. У більшості пацієнтів старіше 60 років з II типом ЦД при нявності гнійно-некротичних уражень, які не отримували інсулін в анамнезі ( за винятком вологої гангрени і гострого гнійного запалення) при висхідному рівні глікемії до 11 ммоль/л можлива її корекція препаратами похіднимі сульфанілсечовини III покоління без використання інсуліну.

5. Основною причиною несприятливих наслідків при лікуванні трофічних та ГНУТНК у хворих на ЦД є розвиток млявогранулюючого ранового процесу – „синдрому застиглої рани”, що розвивається у 60% хворих і сприяє розвитку септичних ускладнень. В його лікуванні найефективнішим є раннє аутопластичне закриття ранового дефекту, внутрішньоартеріальна терапія з використанням антибіотиків, низькомолекулярних декстранів на тлі використання препаратів типу вазопрастану і активації місцевого фібринолізу за допомогою фібринолітиків і розробленого методу гирудотерапії.

6. Імовірність виконання реконструктивно-відновлювальних втручань у хворих старше 60 років, що страждають на ЦД з трофічними та ГНУТНК знижується в порівнянні з пацієнтами молодого та середнього віку, завдяки більш частого ураження дистального русла кінцівки, тривалого перебігу гнійно-некротичного процесу, наявністю супутньої патології. Однак, при використанні сучасних методів комплексного лікування (за виключенням негайної ампутації за життєвими показниками) прагнення до виконання органозберігаючих втручань є виправданим.

7. Впровадженні принципи хірургічного лікування трофічних та гнійно-некротичних уражень тканин нижніх кінцівок у хворих на ЦД похилого та старечого віку дозволили суттєво знизити показники летальності з 14,5% до 4,3% і інвалідності з 32,7% до 12,7%.

Публікації автора:

1. Іващенко В.В., Іващенко А.В. Про можливості нового препарату еноксипарину (клексану) в профілактиці тромбоемболічних ускладнень у хірургічних хворих//Збірник наукових праць КМАПО ім. П.Л.Шупика.-вип.10.-кн. №4.-Київ, 2001.-С.855-858.

2. Иващенко В.В., Иващенко А.В.Особенности клинического течения и лечения синдрома диабетической стопы у пациентов пожилого и старческого возраста//Вестник неотложной и восстановительной медицины.-2002.-Т3.-№2.-С.271-274.

3. Иващенко В.В., Ковальчук В.С., Иващенко А.В. Синдром обкрадывания и пути оптимизации кровотока при спазмолитической терапии у лиц пожилого возраста страдающих сахарным диабетом//Хірургія України.-2002.-№2.-С. 67-69.

4. Иващенко В.В., Балацкий Е.Р., Ковальчук В.С., Иващенко А.В. Аутодермопластика раневого дефекта у болных сахарным диабетом//Клінічна хірургія.-2002.-№11-12.-С. 30-31.

5. Иващенко В.В., Ковальчук В.С.,. Иващенко А.В Особенности хирургического лечения гнойно-некротических поражений стоп у лиц пожилого и старческого возраста на фоне сахарного диабета//В кн.:Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики.- Зб.наук. статей.-вип. ІХ.-Запоріжжя,2003.-С.117-124.

6. Іващенко В.В., Іващенко А.В. Про можливість критичної ішемії у хворих із синдромом діабетичної стопи. Полемічні замітки до тематики конференції//Шпитальна хірургія, 2003.-№1(додаток).-С.160-162.

7. Иващенко В.В., Иващенко А.В. Некоторые вопросы патогенеза, прогноза и профилактики сепсиса у больных синдромом диабетической стопы// В кн.: Збірник наукових праць Запорізького державного інституту удоск. лікарів.-вип.64.-Запоріжжя,2003.-С. 51-56.

8. Иващенко А.В. Спорные вопросы коррекции уровня гликемии у пациентов пожилого и старческого возраста страдающих сахарным диабетом и оперированных по поводу гнойно-некротических поражений стопы // В кн.: Питання експериментальної та клінічної медицини.-Зб. статей.вип.7.-Т.1.-Донецьк,2003.-С. 253-257.

9. Иващенко В.В., Ковальчук В.С., Балацкий Е.Р., Иващенко А.В. Особенности клинического течения и лечения сепсиса у лиц пожилого возраста с синдромом диабетической стопы// В кн.: Питання експериментальної та клінічної медицини.-Зб.статей.-вип. 8.-Т.2.- Донецьк,2004.- С.256-262.

10. Иващенко В.В., Иващенко А.В.Профилактика тромбоэмболических и геморрагических осложнений при хирургическом лечении синдрома диабетической стопы у пациентов пожилого и старческого возраста//Вісник Вінницького національного медичного університету.-2004-№8(1).-С. 189-191.

11. Иващенко В.В., Иващенко А.В. К вопосу о профилактике синдрома диабетической стопы//Вісник Української стоматологічної академії.-2005.-Т.5.-вип. 1(9).-С. 90-92.

12. Колкин Я.Г., Иващенко В.В., Иващенко А.В. Некоторые вопросы клинической оценки больных с облитерирующим атеросклерозом нижних конечностей, протекающего на фоне сахарного диабета//Хірургія України.-2005.-№ 1.-С. 68-70.

13. Иващенко В.В., Колкин Я.Г., Ковальчук В.С., Иващенко А.В. Коррекция уровня гликемии у больных сахарным диабетом пожилого и старческого возраста, оперированных по поводу гнойно-некротического поражения стопы//Клінічна хірургія.-2005.-№8.-С. 51-54.

14. Иващенко В.В., Колкин Я.Г., Ковальчук В.С., Балацкий Е.Р., Иващенко А.В. 15-летний опыт использования ВАТ у пациентов с сахарным диабетом и поражениями нижних конечностей//Серце та судини.-2005.-№1(додаток),-С. 67-69.

15. Колкин Я.Г., Иващенко В.В., Иващенко А.В. Реампутация у пациентов пожилого и старческого возраста, страдающих СД с гнойно-некротическими поражениями стопы, протекающими на фоне облитерирующего атеросклероза нижних конечностей //Вісник Вінницького національного університету,2006.-№10(2).-С. 341-342.

16. Иващенко В.В., Ковальчук В.С., Балацкий Е.Р.,. Иващенко А.В Почему при облитерирующем атеросклерозе в сочетании с СД возможно выполнение «малих» ампутаций нижних конечностей в стадии глубоких нарушений трофики? //Серце і судини,2006.-№4 (додаток).-С. 178-181.

17. Іващенко В.В., Ковальчук В.С., Іващенко А.В. Лікування млявогранулюючого ранового процесу у хворих на синдром стопи діабетика//Серце і судини.-2006.-№4 (додаток).-С. 182-184.

18. Патент деклараційний №13920 Україна МПК А61В17/00. Спосіб оперативного доступу до підошовного апоневрозу при трансметатарсальній ампутації стопи/Балацький Є.Р., Іващенко В.В., Іващенко А.В.; Опубл.17.04.06//Бюл.№4.

19. Патент на корисну модель № 20252 Україна МПК А61К35/62. Спосіб лікування вґялогранулюючої рани у хворих з діабетичною стопою/Іващенко В.В., Ковальчук В.С., Іващенко А.В.; Опубл.15.01.2007//Бюл. № 1.

20. Патент деклараційний №15445 Україна. МПК А61В17/02. Фіксатор ретрактора/ Колкін Я.Г., Василенко Л.І., Першин Є.С, Іващенко А.В., Вегнер Д.В.; Опубл.17.07.06//Бюл.№7.

21. Іващенко А.В. Що рахувати справжньою стопою діабетика? Роздуми про особливості клінічного перебігу діабетичної стопи у хворих похилого та старечого віку//В кн.: III Українська конференція молодих вчених, присвячена памґяті В.В.Фролькіса(тез.доп.).-Київ, 2002.-С.76.

22. Иващенко В.В., Иващенко А.В.Ранняя аутодермопалстика как метод выбора при лечении „застывшей раны стопы диабетика” //В кн.: Хирургия гепатопанкреатодуоденальной зоны.-Сб. научно-практич. тезисов.-Донецк,2003.-С.70.

23. Иващенко В.В., Иващенко А.В. К вопросу о хирургической профилактике тромбоемболии легочной артерии у больных с патологией магистральных сосудов конечностей// В кн.: Матеріали ХХ1 з’їзду хірургів України, Запоріжжя,2005.-Т.1.-С.448-450.

24. Иващенко В.В., Колкин Я.Г., Иващенко А.В. Возможности рентгенотерапии в комплексном лечении диабетической остеоартропатии у пациентов пожилого и старческого возраста//В кн.: Проблемы и перспективы сосудистой хирургии.-Материалы научно-практ.конф.-Крым, Ялта, 2005.-С. 109-113.