345. Козлов Вадим Владиславович. Особливості клінічного перебігу та механізми розвитку ектазії верхніх сечових шляхів у хворих на доброякісну гіперплазія передміхурової залози: дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Козлов В.В. Особливості клінічного перебігу та механізми розвитку ектазії верхніх сечових шляхів у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. Інститут урології АМН України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена проблемі клінічного перебігу та механізмам формування ектазії верхніх сечових шляхів у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози.
Встановлена частота ектазії верхніх сечових шляхів у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози та оцінений її вплив на функцію нирок. Визначені 4 основні механізми формування ектазії ВСШ у даної категорії хворих. Визначена частота зворотності хронічної ниркової недостатності після хірургічного лікування у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози та ектазію верхніх сечових шляхів. Визначені чинники, які впливають на ефективність лікування зазначеної категорії хворих.
Визначена діагностична цінність сучасних методів обстеження при доброякісній гіперплазії передміхурової залози з ектазією верхніх сечових шляхів, на основі чого розроблений алгоритм діагностики в залежності від механізму розвитку ектазії верхніх сечових шляхів. Доведено, що сонографічне дослідження є методом вибору діагностики при даному захворюванні, за допомогою якого можливо встановити ступінь ектазії, зворотність змін порушень з боку верхніх сечових шляхів. Екскреторна урографія та радіонуклідні методи мають регламентовану можливість у зв’язку з наявністю хронічної ниркової недостатності у більшості хворих. Спираючись на отримані результати обстеження хворих в доопераційному та післяопераційному періодах через 3, 6 та 12 місяців, розроблені показання та протипоказання до хірургічного лікування хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози з ектазією верхніх сечових шляхів в залежності від механізму виникнення останньої. Доведено, що проведення цистостомії при механічному стисканні вічок сечоводів не забезпечує лікувального ефекту операції.
Запропонована власна методика одномоментної простатектомії з надлобковим дренуванням з застосуванням допоміжного провідника, за допомогою якого зменшується травматичність проведення уретрального катетеру з метою загоєння надлобкової нориці.
Ектазія ВСШ виявляється у 17,9% хворих на ДГПЗ та обумовлює більш важкий клінічний перебіг захворювання та погіршення якості життя за суб’єктивними оцінками за міжнародною шкалою I-PSS та QoL (QoL – 4,6±0,4, I-PSS – 25,2±2,5 та I-PSS+QoL – 29,8±2,9), порівняно з хворими без ектазії ВСШ (QoL – 4,2±0,6, I-PSS – 23,1±3,5 та I-PSS+QoL – 27,3 ±4,1).
У 66,3% хворих на ДГПЗ, що мають ектазію ВСШ, розвивається ХНН, стадія якої залежить від ступеня та механізму розвитку ектазії, тривалості захворювання, віку хворих; усунення міхурово-уретеральної обструкції призводить до нормалізації показників азотовидільної функції нирок у 67,3% з них.
Основними чинниками формування ектазії ВСШ у хворих на ДГПЗ є:
- стискання інтрамуральних відділів та вічок сечоводів гіпертрофованим детрузором у стані гіперрефлексії (19,8±3,9% випадків);
- міхурово-сечовідно-мискові рефлюкси при атонії стінки сечового міхура та вічок сечоводів (19,8±3,9% випадків);
- інфравезікальна обструкція при поєднанні ДГПЗ із склерозом передміхурової залози (6,9±2,5% хворих).
Методом вибору діагностики ектазії ВСШ у хворих на ДГПЗ є ультразвукове дослідження, яке забезпечує 100% достовірність. Рентген-радіонуклідні методи мають регламентоване застосування у 15,8 % хворих при наявності підвищеного рівня креатинемії.
Простатектомія чи ТУРП у хворих на ДГПЗ з ектазією ВСШ забезпечує вилікування у достовірно більшому відсотку (у 54,7±4,9%), покращення клінічного перебігу захворювання – у 35,9±4,7% при незадовільних результатах – у 9,5±2,9% випадків. Застосування надлобкового дренування сечового міхура доцільне тільки при міхурово-сечовідно-мискових рефлюксах і протипоказане при стисканні вічок та інтрамуральних відділів сечоводів безпосередньо вузлами гіперплазованої передміхурової залози
Ефективність лікування даної категорії хворих залежить від ступеня ектазії ВСШ, стадії ХНН, механізму розвитку ектазії ВСШ та виду оперативного втручання.
Публікації автора:
Щербак О.Ю., Волков Г.П., Козлов В.В. Результати хірургічного лікування хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози, ускладнену ектазією верхніх сечових шляхів // Урологія. – 2004. - №2. – С. 32 – 36 (Приймав участь у діагностиці та лікуванні хворих, проводив аналіз матеріалу, оформив роботу).
Щербак О.Ю., Кравченко М.І., Козлов В.В. Сучасні погляди на механізми розвитку ектазії верхніх сечових шляхів при доброякісній гіперплазії передміхурової залози // Ліки України. – 2003. - №9. – С. 11-14 (Проводив аналіз матеріалу, оформив роботу).
Щербак О.Ю., Дзюрак В.С., Козлов В.В., Волков Г.П., КравченкоМ.І., Крикун А.С., Бондаренко С.А. Особливості клінічного перебігу доброякісної гіперплазії передміхурової залози, ускладненої порушенням уродинаміки верхніх сечових шляхів // Шпитальна хірургія. – 2002. - № 4. – С. 54 – 57 (Приймав участь у діагностиці та лікуванні хворих, проводив аналіз матеріалу, оформив роботу).
Козлов В.В. Місце радіонуклідного дослідження в діагностиці хворих на ектазію верхніх сечових шляхів при доброякісній гіперплазії передміхурової залози // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ., 2003. - Вип. - № 12. – С. 48 – 52 (Приймав участь у діагностиці та лікуванні хворих, проводив аналіз матеріалу, оформив роботу).
Dzurak V.S., Shcherbak O.Yu., Volkov H.P., Krykun A.S., KozlovV.V., Krachenko M.I., Boiko A.I., Gaisenuk F.Z. Megaureter at the Benign Prostatic Hyperplasia // Advances in clinical and experimental medicine. – Wroslav., 2003. - Vol. 12. - №4. – Р. 88 (Приймав участь у діагностиці та лікуванні хворих, проводив аналіз матеріалу, оформив роботу).
Щербак О.Ю., Козлов В.В. Пат. UA 71723 А, МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування затримки сечі у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози, ускладнену уретерогідронефрозом - №2004020990; Заявка 08.01.2004; Опубл. 24.09.2004. Бюл. №9 (Проводив аналіз матеріалу, оформив патент).
Щербак О.Ю., Блатний І.Х., Козлов В.В. Пат. UА 61725 А, МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози при атонії стінки сечового міхура. - №2003043158; Заявка 09.04.2003; Опубл. 17.11.2003. Бюл. № 11 (Проводив аналіз матеріалу, оформив патент).