Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Чурсінова Тетяна Валентинівна. Особливості клінічного перебігу та терапії бронхіальної астми у жінок у період перименопаузи : Дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2006. — 116арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 99-116.



Анотація до роботи:

Чурсінова Т.В. Особливості клінічного перебігу та терапії бронхіальної астми у жінок у період перименопаузи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.М. Сєченова АМН України, Ялта, 2006.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення лікування жінок, хворих на бронхіальну астму в період перименопаузи, на підставі вивчення особливостей клінічного перебігу захворювання та гормонального статусу пацієнток.

У роботі представлені особливості клінічного перебігу бронхіальної астми у жінок у період перименопаузи. Доведено негативний вплив климактеричного синдрому на перебіг бронхіальної астми. Були визначені концентрація гонадотропних та статевих гормонів, показники кальцій-фосфорного обміну та мінеральна щільність кісткової тканини у хворих, в залежності від тяжкості БА. Доведена доцільність використання на фоні базисної терапії бронхіальної астми замісної терапії статевими гормонами у жінок у період перименопаузи із супутнім клімактеричним синдромом середньої тяжкості та тяжкого перебігу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі щодо удосконалення лікування жінок, хворих на бронхіальну астму в період перименопаузи, на підставі вивчення особливостей клінічного перебігу захворювання та гормонального статусу жінок в даний період життя. Обґрунтовано можливість застосування на фоні базисної терапії бронхіальної астми замісної терапії статевими гормонами у пацієнток із супутнім клімактеричним синдромом.

1. Особливості перебігу бронхіальної астми у жінок у період перименопаузи значною мірою обумовлені розвитком супутнього клімактеричного синдрому, який був присутній у 71 (59,2 %) хворої. Встановлено негативний вплив клімактеричного синдрому на перебіг бронхіальної астми, що проявлявся у більш частих та тяжких нападах ядухи, збільшенні потреби в b2-агоністах, що вимагало посилення базисної терапії астми.

2. Концентрація гонадотропних та статевих гормонів у хворих на бронхіальну астму I та II ступеню не відрізнялася від аналогічних показників у обстежених контрольної групи. Для пацієнток, що страждають на бронхіальну астму III ступеню, характерна тенденція до гіперестрогенемії. У хворих на бронхіальну астму IV ступеню визначалося достовірне зниження концентрації фолікулостимулюючого гормону, гіпоестрогенемія і гіпопрогестеронемія. Низький рівень естрадіолу у хворих на БА будь-якого ступеню супроводжувався тяжким перебігом клімактеричного синдрому, який призводив до погіршання перебігу астми.

4. У хворих на бронхіальну астму IV ступеню тривале застосування системних глюкокортикоїдів призводило до порушення кальцій-фосфорного обміну, зокрема до гіпокальціємії і гіпофосфатємії, а також до гіперкальціурії. Терапія інгаляційними глюкокортикоїдами у меншому ступені впливала на метаболізм електролітів.

5. Максимальне зниження мінеральної щільності кісткової тканини виявлено у пацієнток, що страждають на бронхіальну астму IV ступеню та приймають як базисну терапію сполучення системного глюкокортикоїду (у дозі від 5 до 20 мг на добу в перерахунку на преднізолон) з інгаляційним глюкокортикоїдом (беклометазону дипропіонатом у дозі від 1000 до 1500 мкг на добу). У хворих, що страждають на бронхіальну астму III ступеню і приймають інгаляційний глюкокортикоїд (беклометазону дипропіонат у дозі від 1000 до 1500 мкг на добу), також спостерігалося зниження мінеральної щільності кісткової тканини у порівнянні з обстеженими контрольної групи.

6. Замісна терапія статевими гормонами ефективно знижувала тяжкість клімактеричного синдрому у хворих на бронхіальну астму та сприяла стабілізації клінічного перебігу астми.

7. Застосування замісної гормональної терапії у жінок, хворих на бронхіальну астму, супроводжувалося нормалізацією показників гормонального статусу: зниженням концентрації гонадотропних гормонів та підвищенням рівня естрадіолу і прогестерону в сироватці крові.

8. У результаті використання замісної гормональної терапії визначалося зменшення екскреції кальцію із сечею, концентрація кальцію і фосфору в сироватці крові, а також екскреція фосфору із сечею у обстежуваних хворих суттєво не змінилися. Приріст мінеральної щільності кісткової тканини на фоні застосування замісної гормональної терапії у хворих на бронхіальну астму становив 2,08 % протягом року.

Публікації автора:

1. Перцева Т.О., Богацька К.Є., Гладчун Т.В. Проблема остеопорозу у хворих на бронхіальну астму // Укр. пульмонол. жур. – 2001. – № 3 (33). – С. 65-67.

Здобувачем самостійно проводилось збирання матеріалу, написання статті, сумісно оформлено роботу.

2. Перцева Т.О., Гладчун Т.В. Вплив глюкокортикоїдів на стан мінеральної щільності кісткової тканини і кальцій-фосфорного обміну у хворих на бронхіальну астму // Астма та алергія. – 2002. – № 3-4. – С. 32-33.

Здобувачем самостійно здійснено обстеження хворих, статистичну обробку результатів дослідження, написання статті, сумісно проаналізовано отримані результати.

3. Чурсінова Т.В. Діагностика стану кісткової тканини у жінок, хворих на бронхіальну астму, в період перименопаузи // Астма та алергія. – 2003. – № 4. – С. 12-13.

Здобувачем самостійно здійснено обстеження хворих, проаналізовані та оформлені результати дослідження.

4. Перцева Т.О., Чурсінова Т.В., Гашинова К.Ю. Бронхіальна астма у жінок у період перименопаузи: деякі особливості перебігу та терапії // Астма та алергія. – 2004. – № 1-2 – С. 24-27.

Здобувачем самостійно сформульована тема роботи, сумісно проводилось збирання матеріалу та написання статті.

5. Перцева Т.О., Чурсінова Т.В., Акімова К.Б. Особливості гормонального статусу та використання замісної гормональної терапії у жінок, хворих на бронхіальну астму в період перименопаузи // Медичні перспективи. – 2006. – Т. XI, № 1. – С. 18-23.

Здобувачем самостійно сформульована тема роботи, проводилось збирання матеріалу, обробка отриманих результатів, написання статті. Сумісно проводилось клінічне обстеження та лікування хворих.

6. Перцева Т.А., Богацкая Е.Е., Киреева Т.В., Конопкина Л.И., Гладчун Т.В. Оценка эффективности ингаляционного беклометазона в базисной терапии бронхиальной астмы // I зїзд алергологів України: тез. доп. – Київ, 3-5 квітня, 2002 р. – С. 128.

Здобувачем самостійно проводилось дослідження стану кісткової тканини у хворих на БА, сумісно проаналізовано та оформлено отримані результати.

7. Перцева Т.А., Гладчун Т.В. Нарушение кальций-фосфорного обмена у больных бронхиальной астмой, принимающих глюкокортикоиды // I зїзд алергологів України: тез. доп. – Київ, 3-5 квітня, 2002 р. – С. 129-130.

Здобувачем самостійно проведено дослідження кальцій-фосфорного обміну у хворих на БА, статистичну обробку результатів, оформлено роботу, сумісно проаналізовано отримані результати.

8. Гладчун Т.В., Гашинова Е.Ю. Уровень половых гормонов у женщин, больных бронхиальной астмой в период перименопаузы // 12 Национальный конгресс по болезням органов дыхания: тез. докл. – Москва, 11-15 ноября, 2002 г. – Пульмонология. – 2002. – Прил. – С.118.

Здобувачем самостійно проведено дослідження гормонального статусу у хворих на БА, статистичну обробку результатів, сумісно оформлено роботу.

9. Чурсинова Т.В. Влияние длительности течения бронхиальной астмы на минеральную плотность костной ткани // Матеріали III з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України: тез. доп. – Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 404.

Здобувачем самостійно проведено клінічне дослідження хворих, статистичну обробку результатів, проаналізовано отримані результати, оформлено роботу.

10. Чурсинова Т.В. Исследование гормонального статуса и функции внешнего дыхания (ФВД) у женщин, больных бронхиальной астмой в период перименопаузы // 13 Национальный конгресс по болезням органов дыхания: тез. докл. – Санкт-Петербург, 10-14 ноября, 2003 г. – Пульмонология. – 2003. – Прил. – С. 78.

Здобувачем самостійно проведено клінічне дослідження хворих, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, оформлено роботу.

11. Gladchun T., Pertseva T. The influence of glucocorticoids therapy on a level of sex hormones in menopausal women with bronchial asthma // Abst. of the 12th ERS Annual congress. – Stockholm, Sep. 14-18, 2002. – Eur. Resp. J. – 2002. – Vol. 20, suppl. 38. – P. 51s, рubl. № P 430.

Здобувачем самостійно проведено клінічне дослідження хворих, статистичну обробку результатів, проаналізований вплив глюкокортикоїдної терапії на рівень статевих гормонів у жінок, хворих на БА, сумісно сформульовані висновки.

12. Chursinova T.V., Pertzeva T.O. Peculiarities of calcium-phosphorus metabolism and lung function in patients with bronchial asthma // Abst. of the 13th ERS Annual congress. – Vienna, Sep. 27 – Oct. 1, 2003. - Eur. Respir. J. – 2003. – V. 22., suppl. 45. – Р. 420s, рubl. № P 2696.

Здобувачем самостійно проведено обстеження хворих, статистичну обробку результатів, сумісно проводився аналіз отриманих даних.